6 مورد از علائم بواسیر چیست؟
بواسیر چیست یا هموروئید چیست و علائم بواسیر چیست ؟ به گشاد شدن رگ‌های وریدی در مجرای مقعدی می‌گویند که به کنترل مدفوع کمک می‌کنند.

۶ مورد از علائم بواسیر چیست؟

اگر بخواهید بدانید که ” بواسیر ” یا ” هموروئید ” چیست در ابتدا باید با علائم بواسیر آشنا شوید. هموروئید یا بواسیر، رگ‌های متورم واقع در اطراف مقعد یا رکتوم تحتانی است.

در ادامه این مطلب با درمانکده همراه باشید تا با علائم بواسیر خونی، درمان بواسیر در زنان و نشانه های بواسیر در مردان آشنا شوید و بخوانید که علت بواسیر و یبوست چیست.

همچنین برای شناخت علایم بواسیر و گشاد شدن مقعد می‌توانید از درمانکده، مشاوره آنلاین فوری دریافت کنید.

اگر بخواهید بدانید که " بواسیر چیست " یا " هموروئید چیست " در ابتدا باید با علائم بواسیر آشنا شوید. هموروئید یا بواسیر، رگ‌های متورم واقع در اطراف مقعد یا رکتوم تحتانی است.
رگ‌ها زمانی‌که متورم یا ملتهب می‌شوند «بیمارگونه» یا همان بواسیر می‌شوند.

هموروئید چیست؟

هموروئید می‌تواند  بواسیر داخلی یا خارجی باشد. هموروئید داخلی در داخل مقعد یا روده بزرگ و بواسیر خارجی در خارج از مقعد ایجاد می‌شود. بواسیر همچنین به عنوان piles (توده) شناخته می‌شود. حدود ۵۰ درصد از بزرگسالان تا ۵۰ سالگی علائم بواسیر را تجربه می‌کنند.

بواسیر خارجی شایع‌ترین و مشکل‌آفرین‌ترین است. بیماری هموروئید باعث درد بواسیر، خارش شدید و مشکل در نشستن می‌شود. خوشبختانه بواسیر قابل درمان است.

برای آنکه بدانید علت بواسیر در زنان چیست و بیماری بواسیر و علائم بواسیر در زنان چگونه درمان می‌شود باید به متخصص این حوزه مراجعه کنید. شما از طریق درمانکده می‌توانید در زمینه بواسیر مقعدی و علائم بواسیر داخلی، مشاوره فوری آنلاین دریافت کنید:

علائم بواسیر چیست؟

برای درمان بواسیر و درد هموروئید در ابتدا باید علائم بواسیر داخلی و علائم بواسیر خارجی را بشناسیم. در ادامه می‌خوانید که بواسیر داخلی چه علائمی دارد و علائم هموروئید چیست.

علائم بواسیر عبارت است از :

• خارش شدید اطراف مقعد

• سوزش و درد اطراف مقعد

• توده خارش دار، دردناک یا متورم در نزدیکی مقعد

• نشت مدفوع

• حرکات دردناک روده

• مشاهده خون در دستمال پس از اجابت مزاج

اگرچه بواسیر دردناک است، اما زندگی را تهدید نمی کند و اغلب بدون درمان از بین می‌رود. اگر دچار این مشکل هستید، ممکن است علائم کم خونی مانند ضعف و رنگ پریدگی به دلیل خون ریزی را بروز دهید، اگرچه نادر است.

در نظر داشته باشید برای آنکه بدانید علائم هموروئید داخلی چیست و درمان بواسیر مقعدی چگونه است، باید به پزشک متخصص گوارش مراجعه کنید. شما از طریق درمانکده می‌توانید با بهترین متخصصان این حوزه در تهران در ارتباط باشید و از ایشان مشاوره آنلاین یا نوبت حضوری دریافت کنید.

علت هموروئید چیست و چه عواملی باعث بواسیر می شود؟

کارشناسان مطمئن نیستند که علت هموروئید چیست. عوامل احتمالی برای بیماری هموروئید عبارتند از:

• اعمال زور و فشار حین دفع مدفوع

• عوارض ناشی از یبوست مزمن

• نشستن مدت طولانی به خصوص روی توالت

• سابقه خانوادگی بواسیر در زنان و مردان خانواده

عوامل خطر هموروئید چیست ؟

بواسیر می‌تواند به صورت ژنتیکی از والدین به فرزند منتقل شود، بنابراین اگر والدین شما بواسیر داشتند، به احتمال زیاد گرفتار این مشکل خواهید شد. بلند کردن مداوم وسایل سنگین، چاقی یا فشار ثابت روی بدن می‌تواند خطر بواسیر را افزایش دهد.

ایستادن بیش از حد و بدون استراحت و نشستن باعث بواسیر می‌شود. رابطه جنسی مقعدی مداوم و اسهال می‌تواند خطر بواسیر و عوارض بواسیر و گشادی مقعد را افزایش دهد.

اگر حامله هستید احتمال ابتلا به بواسیر نیز بیشتر است. هنگامی که رحم بزرگ می‌شود، روی رگ روده بزرگ فشار آورده و باعث برآمدگی آن می‌شود. بارداری می‌تواند علت بواسیر در زنان باشد و درمان بواسیر در زنان حامله ضروری است.

برای دریافت نوبت حضوری و یا مشاوره آنلاین درمورد علائم بواسیر در زنان و مردان و درمان بواسیر می‌توانید از طریق درمانکده اقدام کنید:

علائم بواسیر چگونه تشخیص داده می شود؟

معاینه بصری مقعد ممکن است برای تشخیص بواسیر و مقعد گشاد کافی باشد. برای تأیید تشخیص و اینکه بدانید بیماری بواسیر چیست ، پزشک ممکن است معاینه دیگری را انجام دهد تا هرگونه ناهنجاری داخل مقعد را بررسی کند. این چک به عنوان یک تست دیجیتال (انگشتی) رکتوم شناخته می‌شود.

در طی این معاینه، پزشک یک انگشت پوشانده شده با دستکش و چرب را به داخل رکتوم وارد می‌کند. اگر احساس کند چیزی غیرطبیعی است، ممکن است دستور یک آزمایش اضافی به نام سیگموئیدوسکوپی را دهد.

پزشک یک انگشت پوشانده شده با دستکش و چرب را به داخل رکتوم وارد می‌کند.
پزشک یک انگشت پوشانده شده با دستکش و چرب را به داخل رکتوم وارد می‌کند.

پزشک در سیگموئیدوسکوپی از یک دوربین کوچک برای تشخیص بواسیر داخلی استفاده می‌کند. این دوربین فیبر نوری کوچک، به نام سیگموئیدوسکوپ، درون یک لوله کوچک قرار گرفته و سپس داخل رکتوم قرار می‌گیرد. از این آزمایش، پزشک نمای واضحی از داخل رکتوم مشاهده می‌کند تا بتواند بواسیر را از نزدیک بررسی کند.

گزینه‌های درمان بواسیر چیست؟

درمان بواسیر می‌تواند در خانه یا مطب پزشک انجام شود.

یکی از درمان خانگی هموروئید، استقاده از پماد است.
از درمان‌های خانگی هموروئید، استقاده از پماد است.

مسکن درد برای درمان هموروئید

برای به حداقل رساندن درد بواسیر، حداقل ۱۰ دقیقه هر روز در یک وان آب گرم بنشینید. برای تسکین درد بواسیر خارجی نیز می‌توانید روی یک بطری آب گرم بنشینید. اگر درد غیرقابل تحمل است، برای تسکین سوزش و خارش از یک شیاف دارویی بدون نسخه، پماد یا کرم استفاده کنید. می‌توانید بصورت آنلاین یا در فروشگاه‌ها به شیاف‌های بواسیر دسترسی پیدا کنید.

برای تسکین سوزش و خارش از یک شیاف دارویی بدون نسخه
برای تسکین سوزش و خارش از یک شیاف دارویی بدون نسخه

مکمل‌های فیبر برای درمان بواسیر

اگر یبوست دارید، می‌توانید از یک مکمل فیبر بدون نسخه نیز برای نرم شدن مدفوع خود استفاده کنید. همین الان می‌توانید از طریق داروخانه آن‌ها را دریافت کنید. دو مکمل رایج از این نوع عبارتند از: پیسیلیوم و متیل سلولز.

درمان خانگی بواسیر و هموروئید چیست ؟

درمان‌های موضعی بدون نسخه مانند هیدروکورتیزون یا کرم بواسیر می‌توانند ناراحتی شما را کاهش دهد. شما می‌توانید هر دو کرم هیدروکورتیزون و بواسیر را خریداری کنید. خیساندن مقعد به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در روز در حمام سیتس نیز می‌تواند کمک کند.

هر روز مقعد خود را با آب گرم تمیز کنید. اما از صابون استفاده نکنید، زیرا صابون می‌تواند بواسیر را تشدید کند. همچنین از کاغذ توالت خشک یا زبر بعد از اجابت مزاج اجتناب کنید.

از استفاده از کاغذ توالت خشک یا زبر بعد از اجابت مزاج اجتناب کنید.
از استفاده از کاغذ توالت خشک یا زبر بعد از اجابت مزاج اجتناب کنید.

استفاده از کمپرس سرد روی مقعد می‌تواند به کاهش تورم بواسیر کمک کند. مسکن درد مانند استامینوفن، ایبوپروفن یا آسپیرین نیز می‌تواند درد یا ناراحتی را کاهش دهد.

درمان پزشکی برای همورویید چیست ؟

اگر درمان‌های خانگی به بواسیر شما کمک نمی‌کنند، ممکن است پزشک توصیه کند که یک باند لاستیکی ببندید. در این روش پزشک با قرار دادن یک باند لاستیکی در اطراف توده هموروئید، گردش خون آن را قطع می‌کند. این کار باعث از دست رفتن گردش خون بواسیر وکوچک شدن آن می‌شود. این روش فقط باید توسط پزشک متخصص انجام شود. این کار را در خانه امتحان نکنید.

اگر بستن باند لاستیکی در مورد شما گزینه مناسبی نیست، پزشک ممکن است تزریق درمانی یا اسکلروتراپی را انجام دهد. در این روش، پزشک مستقیماً یک ماده شیمیایی را به رگ‌های خونی تزریق می‌کند که باعث می‌شود اندازه بواسیر کاهش یابد.

برای شناخت بهترین درمان بواسیر، می‌توانید با بهترین متخصصان این حوزه در ارتباط باشید:

پیشگیری از بواسیر

برای پیشگیری یا جلوگیری از بدتر شدن بواسیر، از فشار آوردن هنگام دفع مدفوع خودداری کنید. همچنین سعی کنید میزان مصرف آب را افزایش دهید. نوشیدن آب کافی می‌تواند جلوی سخت شدن مدفوع را بگیرد.

به محض احساس دفع از دستشویی استفاده کنید تا از بواسیر جلوگیری شود. برای جلوگیری از یبوست به طور مرتب ورزش کنید و به مدت طولانی ننشینید، مخصوصاً روی سطوح سخت مانند بتن یا کاشی.

مصرف غذاهایی که فیبر غذایی زیادی دارند، می‌تواند خطر ابتلا به بواسیر را در آینده به حداقل برساند.

منابع فیبر غذایی مناسب برای پیشگیری و درمان بواسیر شامل موارد زیر است:

• گندم کامل

• برنج قهوه‌ای

• جو دوسر

• گلابی‌ها

• هویج

• گندم سیاه

• سبوس

فیبر غذایی به ایجاد فله در روده کمک می‌کند که مدفوع را نرم و عبور آن را راحت تر می‌کند.

عوارض بواسیر چیست؟

عوارض بواسیر نادر است، اما می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

• لخته شدن خون در ورید متورم

• خون‌ریزی

• کم خونی فقر آهن ناشی از ریزش خون

خون‌ریزی حین استفاده از دستمال خود را نشان می‌دهد.
خون‌ریزی حین استفاده از دستمال خود را نشان می‌دهد.

سخن نهایی

با درمان مناسب، به احتمال زیاد بهبودی را به دست خواهید آورد. پیروی از دستورات پزشک و حفظ رژیم، از جمله ورزش و خودداری از نشستن طولانی مدت، باعث کاهش علائم بواسیر می‌شود همچنین می‌تواند میزان درگیری شما در آینده را کاهش دهد. در همین راستا برای سیگموئیدوسکوپی، حل مشکلات بواسیر و یا کسب اطلاعات بیشتر، می‌توانید از دکتر فوق گوارش حاضر در درمانکده به صورت آنلاین نوبت بگیرید و یا مشاوره داشته باشید.

منبع: Healthline و Wikipedia

[sibwp_form id=5]

 6,870 بازدید,  344 بازدید

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز ۴ / ۵. تعداد رای‌ها ۷۶

هنوز امتیازی ثبت نشده

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

8 پاسخ

نوشتن پاسخ
  1. سلام خسته نباشید من دو روزی میشه که نمیتونم مدفوع کنم حس میکنم بزرگ و سفت هستش ناحیه سمت راست مقعد درد میکه خیلی و نمیتونم مدفوع کنم جواب بدین

  2. حدود یک سال پیش خارش مقعد شدید داشتم والان هم خارش کمی هست و انگار باوسیر ماوسی خیلی میترسم کمکم کنید بعضی موقع مقعدم را انگشت میکنم از بس که خارش دارم

  3. باسلام من یه گوشت کوچیک کنار مقعدم است که ورم داره میترسم ترو خدا بهم کمک کنید مبتلا به دیابت هم هستم نمیدونم باوسیره چیه حالت گوشت ترک خورده داره

  4. با سلام خسته نباشید
    مدتیه که وقتی اطراف مقعد دست میزنم حس میکنم یک ناحیه کوچک ورم دارد. البته به صورت عادی درد ندارم، همینطور سوزش و خارش. خواستم بدونم آیا نشانه بواسیر است؟
    و آیا با درمان خانگی رفع میشود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط