علائم اسکیزوفرنی

علائم اسکیزوفرنی شامل چه چیزهایی است؟

در انتظار بازبینی توسط تیم پزشکی درمانکده

تا دیر نشده علائمتو بگو، پزشکتو بگم:
علائم مشابه کرونا

هر جایی که هستی، بدون مراجعه به آزمایشگاه، تست کرونا بده!

تست کرونا در محل
خون دماغ یا گوش درد

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره
مشکل در بلع

حلق و دهان، دروازۀ بدن هستن. وجود مشکل در اونها برای بقیۀ اندام‌ها هم مشکل ایجاد می‌کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافتِ مشاوره
خون در مدفوع

علت‌های مشاهدۀ خون در مدفوع می‌تواند هموروئید، بواسیر، کولیت روده و… باشه. برای تشخیص و درمان درست و به موقع، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
اختلال خواب

اختلال خواب اگه جدی گرفته نشه، سلامت جسم و روان رو درگیر می‌کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص اعصاب و روان بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
درد کمر، پا، دست یا زانو

دردهای اسکلتی یکی از شایع‌ترین علائم ایرانی‌هاست، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص طب فیزیکی و توانبخشی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
سردرد

سردرد علت‌های مختلفی داره؛ از اضافه وزن گرفته تا اختلال در هورمون‌ها. برای تشخیص درست علت سردردت تا دیر نشده علائمت رو به متخصص مغز و اعصاب بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
معده درد یا حالت تهوع

سرطان معده سومین سرطان شایع ایران است. همین حالا علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافتِ مشاوره
زخم مداوم دهانی

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مُشاوره
سرفۀ مزمن

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص ریه بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره
اضطراب و استرس

تا دیر نشده علائمت رو به کارشناس روانشناس بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره

اسکیزوفرنی بیماریی مرتبط با سلامت روان است. معمولاً علائم اسکیزوفرنی در اواخر بلوغ یا اوایل بزرگسالی ظاهر می شود. تأثیر آن بر گفتار، تفکر، احساسات و سایر زمینه های زندگی می تواند بر تعاملات اجتماعی و فعالیت های روزمره فرد تأثیر بگذارد.

بر اساس گزارش موسسه ملی بهداشت روان (NIMH)، اسکیزوفرنی یک بیماری نسبتاً غیرمعمول است که حدود 0.25٪ تا 0.64٪ افراد را درگیر می‌کند. این بیماری می تواند تأثیر عمیقی بر روی زندگی فرد و همچنین اطرافیان او داشته باشد.

علائم اسکیزوفرنی معمولاً در اواخر نوجوانی و اوایل 30 سالگی بروز می یابد. این بیماری در مردان زودتر از زنان بروز پیدا می کند. هر چند در بعضی موارد، فرد از کودکی شروع به نشان دادن رفتارهای غیرمعمول می کند. اما این موارد فقط با افزایش سن به شکل قابل توجهی بروز می یابند. در افراد دیگر، علائم اسکیزوفرنی ممکن است به طور ناگهانی ظاهر شود.

اسکیزوفرنی یک بیماری مادام العمر است، اما روش های درمانی می تواند به مدیریت علائم آن کمک کنند. در این مقاله علل و علائم اسکیزوفرنی و همچنین برخی از گزینه های درمانی موجود بررسی خواهد شد.

علائم اسکیزوفرنی

اسکیزوفرنی افراد مختلف را از طرق مختلف تحت تأثیر قرار می دهد. اما برخی از علائم شایع تر هستند. این علائم شامل موارد زیر است:

 • صحبت های گیج کننده که درک آن برای دیگران سخت است
 • عدم بیان چهره ای
 • عدم بیان احساسات
 • کمبود انگیزه
 • مشکل در تمرکز
 • روان پریشی، اوهام و توهم

قبل از بروز این علائم، فرد ممکن است رفتارهای زیر را بروز دهد:

 • بی نظمی
 • عصبی بودن
 • عدم تمرکز

سایر علائم اسکیزوفرنی

۱) هذیان

فردی که دچار توهم می شود ممکن است فکر کند چیزی درست است در حالیکه هیچ دلیل محکمی برای آن وجود ندارد. به عنوان مثال وی ممکن است معتقد باشد که:

 • او شخص بسیار مهمی است.
 • کسی او را تعقیب می کند.
 • دیگران در تلاشند تا او را از راه دور کنترل کنند.
 • او قدرت یا توانایی فوق العاده ای دارد.

۲) توهم

برخی از افراد توهم را تجربه می کنند. رایج ترین نوع توهم شنیدن صدا است. اما توهم می تواند تمام حواس فرد را تحت تاثیر قرار دهد. به عنوان مثال ممکن است فرد چیزهایی را که واقعاً در آنجا نیستند ببیند، احساس کند، بچشد یا بو کند.

۳) تفکر و گفتار گیج کننده

تفکرات و صحبت های یک شخص ممکن است بدون دلیل منطقی از موضوعی به موضوع دیگر تغییر کند. بنابراین ممکن است دنبال کردن حرفی که شخص سعی در گفتن آن دارد دشوار باشد. همچنین ممکن است مشکلات حافظه و مشکل در درک و استفاده از اطلاعات نیز وجود داشته باشد.

۴) علائم دیگر

علائم ذکر شده در بالا همچنین می تواند در موارد زیر تأثیر بگذارد:

 • انگیزه :
  فرد ممکن است از فعالیت‌های روزمره، از جمله مراقبت از خود غافل شود. وی ممکن است کاتاتونی (روان گسیختگی) را نیز تجربه کند، که در طی آن به سختی قادر به صحبت یا حرکت است.
 • بیان عاطفی :
  ممکن است فرد به مناسبت های ناراحت کننده یا شاد پاسخ نامناسب دهد یا اصلاً پاسخ ندهد.
 • زندگی اجتماعی :
  ممکن است فرد احتمالاً از ترس اینکه شخصی قصد آسیب رساندن به او را دارد، از اجتماع کناره گیری کند و منزوی شود.
 • برقراری ارتباط :
  الگوی فكری و گفتار غیرمعمول فرد می تواند ارتباط با دیگران را برای او دشوار كند.
علائم اسکیزوفرنی

بسیاری از افراد مبتلا به اسکیزوفرنی درک نمی کنند که حالشان خوب نیست. توهمات و هذیان‌ها برای شخصی که آن را تجربه می کند کاملا واقعی به نظر می رسد. این موضوع می تواند متقاعد کردن فرد برای استفاده از دارو را دشوار کند.

ممکن است آن ها از عوارض جانبی دارو ترس داشته باشند یا اعتقاد داشته باشند که دارو به آن ها آسیب می رساند. اسکیزوفرنی معمولاً در اواخر نوجوانی یا سنین بالاتر ظاهر می شود، اما می تواند کودکان را نیز درگیر کند.

علل بروز علائم اسکیزوفرنی

طبق اظهار NIMH، اسکیزوفرنی هنگامی ایجاد می شود که عوامل ژنتیکی و محیطی خاصی با هم ترکیب شوند. به عنوان مثال عوامل زیر همگی می‌توانند در پیشرفت اسکیزوفرنی نقش داشته باشند:

۱) وراثت ژنتیکی

اگر در خانواده ای سابقه اسکیزوفرنی وجود نداشته باشد، احتمال ابتلا به آن کمتر از 1٪ است. با این حال، اگر بیماری در یکی از والدین تشخیص داده شود، خطر افزایش می یابد.

۲) عدم تعادل شیمیایی در مغز

به نظر می رسد اسکیزوفرنی زمانی ایجاد می شود که عدم تعادل یک انتقال دهنده عصبی به نام دوپامین و احتمالاً سروتونین در مغز وجود داشته باشد. 

۳) فاکتورهای محیطی

عوامل محیطی که ممکن است خطر اسکیزوفرنی را افزایش دهند عبارتند از:

 • ضربه هنگام تولد
 • سوء تغذیه قبل از تولد
 • عفونت های ویروسی
 • عوامل روانی – اجتماعی مانند آسیب روحی

۴) داروهای خاص

در سال 2017 دانشمندان شواهدی یافتند که نشان می دهد برخی از مواد موجود در گیاه شاهدانه می توانند احتمال بروز اسکیزوفرنی را در افراد مستعد به این عارضه تحریک کنند. با این حال برخی دیگر اظهار داشته اند که ابتلا به اسکیزوفرنی باعث می شود که فرد به احتمال زیاد از شاهدانه استفاده کند.

اسکیزوفرنی

درمان اسکیزوفرنی

اسکیزوفرنی یک بیماری مادام العمر است. اما روش های درمانی موثر می توانند به فرد کمک کنند تا علائم آن را کنترل کند، از عود بیماری جلوگیری کرده و از بستری شدن در بیمارستان جلوگیری کند.

هر فرد تجربه متفاوتی خواهد داشت و پزشک گزینه های درمانی را متناسب با هر فرد تنظیم می کند.

برخی از روش های درمانی بالقوه عبارتند از:

 • داروهای ضد روان پریشی
  اگر فرد داروهای تزریقی را انتخاب کند، این موارد می توانند برای استفاده روزمره یا کمتر استفاده شوند. گاهی حتی ممکن است تا 3 ماه بین تزریق ها فاصله بیفتد (بسته به دارو).
 • مشاوره
  این مورد می تواند به فرد کمک کند تا مهارت های مقابله با بیماری را پیدا کند و اهداف زندگی خود را دنبال کند.
 • مراقبت ویژه هماهنگ شده
  این روش ترکیبی از روش های درمانی شامل دارو، مشارکت خانواده و خدمات آموزشی را در یک رویکرد جامع ادغام می کند.

گفته می شود بسیاری از این داروها دارای عوارض جانبی از جمله علائم عصبی و افزایش وزن هستند. داروهای جدیدتر ممکن است عوارض جانبی کمتری داشته باشند.

برای فرد ضروری است که حتی اگر علائم بهبود یابد، برنامه درمانی خود را ادامه دهد. اگر فردی مصرف دارو را متوقف کند، علائم ممکن است دوباره برگردند.

انواع اسکیزوفرنی

در گذشته، متخصصان بهداشت به انواع مختلفی از اسکیزوفرنی مانند اسکیزوفرنی پارانوئید و اختلال اسکیزوافکتیو اشاره می کردند. اما این طبقه‌بندی‌ها اکنون دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرند.

تشخیص علائم اسکیزوفرنی

هیچ آزمایش تشخیصی برای ارزیابی اسکیزوفرنی وجود ندارد. پزشک با مشاهده چگونگی رفتار فرد این عارضه را تشخیص می دهد. وی همچنین در مورد سابقه سلامت جسمی و روانی فرد از او سوال خواهد کرد.

با این اوصاف، پزشک ممکن است برخی آزمایش‌ها را برای رد سایر علل احتمالی علائم مانند تومور، آسیب مغزی یا بیماری های روانی دیگر مانند اختلال دو قطبی توصیه کند.

معیارهای تشخیص علائم اسکیزوفرنی

برای تشخیص اسکیزوفرنی، پزشک از معیارهای راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی استفاده می کند. این راهنما معیارهایی را برای تشخیص طیف وسیعی از شرایط سلامت روان ارائه می دهد.

بر اساس این معیارها، فرد باید حداقل دو مورد از علائم زیر را به مدت یک ماه داشته باشد:

 1. هذیان
 2. توهم
 3. گفتار بی نظم
 4. رفتار کاملاً بی نظم یا کاتاتونیک
 5. علائم منفی مانند عدم صحبت کردن، بی احساسی، یا عدم انگیزه

بیماران احتمالا در عملکرد خود در مدرسه یا محل کار، تعامل با دیگران یا انجام کارهای مربوط به مراقبت از خود دچار اختلال قابل توجهی شوند، و باید علائمی داشته باشند که به مدت 6 ماه یا بیشتر ادامه داشته باشد. همچنین علائم نباید به دلیل مشکلات سلامتی دیگر، داروهای تجویز شده یا استفاده از مواد دیگر باشد.

نتیجه‌گیری

اسکیزوفرنی یک بیماری طولانی مدت است که می تواند تأثیر عمیقی بر توانایی فرد در زندگی داشته باشد. تأثیرات این بیماری می تواند افراد دیگر را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

درمان‌هایی برای این بیماری در دسترس است که می تواند به فرد کمک کند علائم خود را مدیریت کند. افراد مبتلا به اسکیزوفرنی باید از حمایت خانواده، دوستان و خدمات اجتماعی خود نیز بهره مند شوند.

هر کسی که از فرد مبتلا به اسکیزوفرنی مراقبت می کند می تواند با یادگیری نحوه تشخیص ابتدایی یک اپیزود، تشویق فرد به پایبندی به برنامه درمانی و همچنین حمایت از فرد از طریق تجربه به او کمک کند.

شما عزیزان برای کسب اطلاعاتی در خصوص علائم اسکیزوفرنی بهتر است به دکتر متخصص مغز و اعصاب یا روانپزشک مراجعه کنید. امکان رزرو اینترنتی نوبت پزشک از طریق سایت درمانکده به سادگی امکانپذیر است. دسترسی به شماره تماس و آدرس مطب نیز از طریق درمانکده میسر شده است.

منبع : Medical Newstoday

 [sibwp_form id=6]

 46,584 بازدید

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 4 / 5. تعداد رای‌ها 92

هنوز امتیازی ثبت نشده

Editorial team

تیم تحریریه درمانکده

مشاهده سایر مطالب
17 سؤال
 • همه چیو فراموش میکنم انگاری تو توهم زندگی میکنم مثلا الان ک دارم تایپ میکنم نمیدونم تو واقعیتم یا توهم زمان برام دیر میگذره حس میکنم دنیا شبیه سازی شده زندگی میکنم کنترلی ندارم رو خودم حس میکنم یکی منو داره کنترل میکنه نمییدونم چم شده اصلا توهم بینایی شنوایی ندارم ک علاعم شیزوفرنیه

 • من نمیدونم دقیقا مشکل اصلیم همینههههه درباره هیچی مطمئن نیستم ی کاری رو که آنجا میدم چند دقیقه بعدش ی جوری میشه که انگار هیچ وقت اون کار و انجام ندادم یا از خودم میپرسم واقعا کار من بود انگار بعد انجام اون کار همچین حسی دارم که انگار یکی دیگه که من نیستم انجامش داده و من فقط داشتم نگاه میکردم یا خاطراتم برام نامعلومه حس میکنم هیچ وقت نبودن یا برای من نیستن الانم دارم به این فکر میکنم که اینا چیز جدی نیست یا ی مشکل دیگه که دارم اینه که همه چیز و سریع یادم می‌ره مثلاً یکی ی چیز بهم میگه ی ثانیه بعدش یادم نمیاد یا ب ی چیز فک میکنم ولی یکم بعد اصن انگار همچنین چیزی وجود نداشته یا اینکه یهویی افکارم عقایدم اخلافن عوض میشه مثلاً ی دفعه خیلی خوشحالم پر انرژی و برونگرا بعد چند دقیقه بی حوصله غمگین بعد چند دقیقه عصبی میشم میخوام همه چی رو از بین ببرم الانم دارم فک میکنم واقعا اینجوریم یا نه

 • من همه‌ی علائم و داشتم.. ولی نه مادرم و نه پدرم هیچ کاری نمیکنن میگن داری ادا در میاری من با خوردن قرص مشکلی ندارم و خودم می‌خوام برم پیش روانپزشک اما همه میگن داری ادا در میاری و روانپزشک بدرد نمیخوره شباام حس میکنم همش یکی کنارم وایساده و منتظره بخوابم تا روحمو از تو بدنم بکشه بیرون هروقتم خونه‌ی فامیل غذا میخوریم فکر میکنم یکی تو غذام یچیزی ریخته تا من بمیرم و همه از وقتی اینو ازم شنیدن یجوری رفتار میکنن انگار واقعا یکی تو غذام یچیزی ریخته و منم البته با اشتیاق تر غذا رو میخورم ولی اتفاقایی که روزمره برام میفته مثل اینکه دوستام و فامیلامون بهم میگن بازنده و مامانم تقریبا هروقت عصبانیه بدون ربطش به من میگه ایکاش زودتر بمیری و خلاصه هرکاری میکنم غیر مستقیم بهم میگن بدرد نخور داره بدترم می‌کنه هذیون و توهم و..

 • سلام من از بچگی مشکلات خاصی داشتم ، اول بگم که همیشه با خودم حرف میزنم چندبار اطرافیان منو دیدن که باخودم حرف میزدم خیلی خجالت کشیدم. یه مشکل دیگه هم اینه که از بچگی وسواس حروف و اعداد داشتم، توی ذهنم حروف رو بخش میکردم یا همیشه از آخر به اول میخوندمش. در حد خیلی شدید ذهنمو درگیر میکرد.بنظر شما درمان داره؟ اینم بگم که از بچگی مورد سواستفاده جنسی قرار گرفتم و دچار بلوغ زودرس فکری شدم

  • سلام به نظر من‌ خودتو‌نگران کنی.تقریبا همه با خودشون حرف میزنن.بعضیا بلند و بعضیا تو درونشون.من حتی گاهی شده چیزی یادم‌افتاده و بلند خندیدم.پس به دیگران اهمیت نده و وقتی دیدی چیزی باعث وسواست میشه بهش اهمیت نده.در کل تو خوب و عالی هستی

 • سلام دوستان..من ی داداشی دارم همچی همکاراش همه حرفاش با بیماری اسکیزوفرنی یکیه قبلا پیمانکار بود ورزشکار ی دفه زد بسرش رفت سوریه مدافع حرم شد برگشت تمام کاراش رو جم کرد شرکت خصوصی داره اونم جم کرد زنش طلاق داد خودشم بدبینه یعنی اگه چیزی پیشم خورد بعد میده خونه پیام میده میگه چی ریختی تو غذا بهم دادی نیروهای سپاه تعقیبم میکنن میخان بکشنم اگر از بیماری بمیره دکتر نمیره..ولی خودش میگه چیزیم نیست نمیاد دکتر.

 • مهراب حیدری گفت:

  سلام. من یه بیماری دارم که نمیدونم چطوری تعریفش کنم. وقتی یه کار می کنم مثل پیاده روی یا هر کاری که میکنم چند دقیقه بعد که فکر میکنم. فکر میکنم همش توهم و خیال بوده نه واقعیت همش گیج هستم احساس میکنم خودم نیستم که خودمو کنترل می کنم از وقتی یادم میاد اینجوری بودم نمی دونم دلیلش چیه لطفا کمکم کنید سپاس

  • من همش فکر میکنم بابام دنباله کجا زندگی میکنم. موقعی که باهاش زندگی میکردم خیلی از آزار اذیت حیوانات و همسایه های مظللوم و من لذت میبرد. تمام عمرم از دستش فرار کردم ، همه خواهر و برادران از دستش عاصی هستن

   • ماندگار گفت:

    سلام ، همسرم حدود چند ماهی هست که یه اختلال رفتاری پیدا کرده و به شدت رفتارها و حرفه‌ای عجیبی میزنه. دائم فکر میکنه اعضای خانواده، دارن خیانت میکنن، و به همه مشکوکه ، دوستی داره که از نظر رفتاری ،رفتارهای مناسبی نداره و فکر میکنه من با اون در ارتباطم ساعت‌هایی که میدونه من سر کار هستم میاد محل کارم و منو چک میکنه تا مطمئن بشه سر کار هستم یا نه ، و وقتی ازش سوال میکنم میگه همون ساعتی که دوستش با یه بهانه ای از پیشش رفته ، همزمان بوده با خروج من یا دخترم از خونه، در صورتی که این دوستی که همسرم میگه رو ما نه اسمش رو میدونیم و نه حتی دیدیمش ، خیلی در عذابم ، اصلا هم همکاری نمیکنه برای دکتر رفتن ، راهنماییم کنید لطفا ، آیا آن بیماری اسکیزوفرنی هست ؟

   • سلام مشکلات من شروعش با استرس از هجده سالگی بوده سابقه مصرف متادون شیره ترامادول ماری جوانا داشتم عمده مشکلات من بعده دوره یه ساله مصرف ماری جوانا شروع شد که شامل وسواس فکری شدید هذیان وسواس عملی پارانویا میشه دکترم داروی کلومیپیرامین و‌ریسپریدون ۲ تجویز کردند تغییر خلق و هیجان هم دارم خانواده ام فکر میکنن که نقش بازی میکنم باورم ندارن تو فکر اینم که شوک‌درمانی برم چون داروها تاثیری ندارن

  • ناشناس گفت:

   شما احتمالا به اشراق رسیدی، کتاب های اکهارت تول و کریشنا مورتی رو بخون، چون این دنیا واقعا توهمه

 • مهراب حیدری گفت:

  سلام. من یه بیماری دارم که نمیدونم چطوری تعریف کنم. وقتی یه کاری میکنم مثلا پیاده روی یا هر کاری می کنم بعد از چند دقیقه که فکر می کنم فکر می کنم که اصلا آن را انجام ندادم و یک توهم و خیال پردازی بوده همیشه فکر می کنم که خودم نیستم که خودمو کنترل میکنم بلکه کس دیگه اس که منو کنترل میکنه هر کار میکنم احساس میکنم یجوری خواب می بینم و واقعی نیستن اصلا همه چی بی معنا اس برام و یجوری فکر میکنم بعضی جاهای مغزم کار نمی کنه و از وقتی که یادم میاد اینجوری بودم و بعضی چیزا رو که فکر میکردم دلیلش باشه رو دیگه انجام ندادم مثل کم خوابی که فکر میکردم دلیلشه. خوابمو درس کردم ولی نشد فکر میکردم چون زیاد فیلم نگاه می کنم شاید ذهنم درگیر شده اونم ولش کردم ولی نشد خلاصه نمی دونم چیکار کنم ممنون میشم کمکم کنید مرسی

 • زهرا روستا گفت:

  سلام وقت شما عزیزان به خیر وشادی ،خواهری دارم که وقتی با در مورد چیزی صحبت می کنیم در جواب چیز دیگری می گوید که کاملا با سوال بی ربط است او بعد از حفظ قران این طوری شد به نظر شما چه بیماری است وایا قابل درمان هست

ارسال سؤال

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.