برای آن که بتوانیم درمان درست را انتخاب کنیم، باید تفاوت های نگرانی و اضطراب را بشناسیم و آن‌ها را به جای هم به کار نبریم.

10 تفاوت نگرانی با استرس و اضطراب

در انتظار بازبینی توسط تیم پزشکی درمانکده

ما معمولا از دو اصطلاح نگرانی و اضطراب به جای هم استفاده می­‌کنیم اما این دو وضعیت روانی بسیار با یکدیگر فرق دارند. اگرچه هر دو به ­طور کلی با احساس دلشوره و بی­‌قراری همراهند، تجربه­‌ی ما از این دو وضعیت و پیامد آن روی سلامت عاطفی و روانی ما نیز بسیار متفاوت است.

در این مطلب از درمانکده قصد داریم 10 مورد از مهم‌ترین تفاوت های نگرانی و اضطراب را بررسی ‌کنیم تا با شناخت هرکدام بتوانیم روش درمان مناسب را انتخاب کنیم. با ما همراه باشید.

بیشتر بدانید: اضطراب چیست؟

10 تفاوت نگرانی و اضطراب

همه  ما در زندگی خود نگرانی و اضطراب را تجربه می‌کنیم. این احساسات بشری به شرطی که در حد تعادل باشند، کاملا طبیعی به شمار می‌روند. اما گاهی اوقات میزان نگرانی و اضطراب از حالت عادی آن خارج می‌شود و ما نیاز داریم که تحت درمان قرار بگیریم زیرا در صورتی که اضطراب یا نگرانی ما درمان نشود، تاثیرات جدی بر زندگی ما و اطرافیان ما خواهد داشت. برای اینکه بدانید صرفا نگران هستید یا دچار اختلال اضطراب هستید، تست سنجش اضطراب به شما می تواند کمک کند.

برای آن که بتوانیم درمان درست را انتخاب کنیم، باید تفاوت های نگرانی و اضطراب را بشناسیم و آن‌ها را به جای هم به کار نبریم. هرچند تفاوت نگرانی و اضطراب بسیار ظریف است اما با بررسی 10 مورد زیر می‌توانیم تفاوت نگرانی و اضطراب را به راحتی تشخیص داده و برای رفع هر کدام اقدام کنیم.

بیشتر بدانید: رابطه مذهب و سلامت روان

1. نگرانی معمولا ذهنی و اضطراب فیزیکی است.

یکی از مهم‌ترین تفاوت های نگرانی و اضطراب آن است که نگرانی بیشتر روی افکار ذهنی متمرکز است اما اضطراب تمام بدنمان را درگیر می­‎کند.

2. ما معمولا درمورد یک چیز خاص نگران می­‌شویم ولی اضطراب پراکنده است.

ما بابت به موقع رسیدن به فرودگاه (که یک تهدید خاص است) نگران می­‌شویم اما به خاطر سفر (که نگرانی مبهم و کلی­‌تری است) مضطرب خواهیم شد.

3. نگرانی کلامی است ولی اضطراب شامل افکار شفاهی و تصاویر ذهنی است.

این تفاوت از آن­جا اهمیت دارد که تصاویر ذهنی عاطفی که در اثر اضطراب ظاهر می­‌شود، بیشتر از افکار شفاهی عاطفی (مانند افکاری که به نگرانی مربوط است) واکنش قلبی-عروقی ایجاد می‌­کند. به­ همین دلیل است که اضطراب در تمام بدن احساس می­‌شود.

یکی از مهم‌ترین تفاوت های نگرانی و اضطراب : ما معمولا درمورد یک چیز خاص نگران می­‌شویم ولی اضطراب پراکنده است.
یکی از مهم‌ترین تفاوت های نگرانی و اضطراب : ما معمولا درمورد یک چیز خاص نگران می­‌شویم ولی اضطراب پراکنده است.

بیشتر بخوانید: استرس چیست و چگونه ایجاد میشود؟

4. تفاوت نگرانی و اضطراب در حل مسئله

نگرانی اغلب با بیدار شدن توانایی حل مسئله همراه است ولی اضطراب این­طور نیست. نگرانی باعث می‌­شود برای روبه­ رو شدن با مشکل پیش رو به فکر راه چاره بیفتیم. اضطراب مثل چرخ همستر ما را دور خود می­‌چرخاند ولی راه حل موثر پیش رویمان نمی‌­گذارد. در واقع، ذات پراکنده‌­ی اضطراب باعث می­‌شود کم­تر دربرابر حل مشکل پاسخگو باشد.

5. میزان پریشانی عاطفی؛ یکی از مهم‌ترین تفاوت های نگرانی و اضطراب

درصورت نگرانی، کمی دچار پریشانی عاطفی می­‌شویم اما پریشانی عاطفی هنگام اضطراب شدید است. اضطراب بسیاری قوی‌­تر است بنابراین، بیشتر از نگرانی مخرب و دردسرساز خواهد بود.

6. دلایل بروز نگرانی از اضطراب منطقی­‌تر است.

اگر از اخراج شدن می­‌ترسید چون عملکردتان حین اجرای پروژه ضعیف بوده، شما نگران هستید. اگر از اخراج شدن می­‌ترسید چون رئیستان جویای تمرین تک­نوازی پیانو توسط فرزندتان نشده، شما مضطرب هستید.

7. میزان کنترل‌پذیری یکی از تفاوت های نگرانی و اضطراب است

نگرانی قابل کنترل بوده ولی کنترل کردن اضطراب دشوار است. ما می­‌توانیم با حل مشکل و فکر به راهی برای کنار آمدن با علت بروز نگرانی، آن را کاملا برطرف کنیم. کنترل ما روی اضطراب بسیار کم­تر است چون دشوارتر می­‌توانیم «خودمان را قانع کنیم» که اضطراب قابل کنترل است.

بیشتر بدانید: روش مقابله با فوبیای خاص چیست؟

چنانچه این نشانه‌ها را در خود یا اطرافیانتان مشاهده می‌کنید و یا هنوز در تشخیص تفاوت نگرانی و اضطراب دچار تردید هستید، بهترین راه مراجعه به متخصص این حوزه است.
چنانچه این نشانه‌ها را در خود یا اطرافیانتان مشاهده می‌کنید و یا هنوز در تشخیص تفاوت نگرانی و اضطراب دچار تردید هستید، بهترین راه مراجعه به متخصص این حوزه است.

8. نگرانی موقتی است اما اضطراب طولانی

به­ محض حل مشکلی که ما را نگران کرده، نگرانی رفع می­‌شود. اضطراب تا مدت‌­ها باقی می­‌ماند و از موضوعی به موضوع دیگر می‌­رود مثلا، یک هفته بابت شغلمان مضطربیم، بعد بابت سلامتی، بچه‌­ها و غیره

9. نگرانی روی عملکرد شخصی و حرف‌ه­ای ما تاثیر نمی­‌گذارد ولی اضطراب چنین است

هیچ­‌کس یک روز کامل مرخصی نمی­گیرد تا بنشیند و غصه­‌ی امتحان فرزندش را بگیرد. اما اضطراب آن­‌قدر فرد را بی­‌قرار و ناراحت می­‌کند و تمرکز را از او می‌­گیرد که به ­معنی واقعی کلمه از پریشانی زیاد نمی­‌تواند کار کند.

10. نگرانی یکی از وضعیت‌­های عادی روانی است اما اضطراب خیر.

اگر شدت و مدت زمان اضطراب به حد خاصی برسد، نوعی اختلال روانی تلقی می­‌شود که به درمان از طریق روان­‌درمانی یا مصرف دارو احتیاج دارد.

یکی از مهم‌ترین تفاوت های نگرانی و اضطراب آن است که نگرانی بیشتر روی افکار ذهنی متمرکز است اما اضطراب تمام بدنمان را درگیر می­‎کند.
یکی از مهم‌ترین تفاوت های نگرانی و اضطراب آن است که نگرانی بیشتر روی افکار ذهنی متمرکز است اما اضطراب تمام بدنمان را درگیر می­‎کند.

بیشتر بدانید: سطح بندی انواع اختلالات روانی و موضوعات اساسی درباره آن

سخن پایانی

در این مقاله از درمانکده، 10 مورد از اصلی‌ترین تفاوت های نگرانی و اضطراب را برای شما توضیح دادیم. چنانچه این نشانه‌ها را در خود یا اطرافیانتان مشاهده می‌کنید و یا هنوز در تشخیص تفاوت نگرانی و اضطراب دچار تردید هستید، بهترین راه مراجعه به متخصص این حوزه است.

شما از طریق سایت درمانکده می‌توانید از لیست متخصصان روان‌شناس و لیست متخصصان روان‌پزشک تهران، به صورت آنلاین نوبت بگیرید. با ما در تماس باشید.

منبع: psychologytoday

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 3.9 / 5. تعداد رای‌ها 15

هنوز امتیازی ثبت نشده

Editorial team
تیم تحریریه درمانکده

تیم تحریریه درمانکده متشکل از نویسندگان باتجربه حوزه سلامت و پزشکی است که به صورت تخصصی به تحریر مقالات با موضوعات پزشکی، سلامت جسم و سلامت روان می‌پردازند. پیشنهاد می‌کنیم که محتوای تخصصی این نویسندگان را از دست ندهید.

مشاهده سایر مطالب
اشتراک در
اطلاع از
guest
(اختیاری)

در صورتی که سوال شما تخصصی هست و به دنبال نظر پزشک متخصص هستید، به بخش مشاوره آنلاین پزشکی مراجعه کنید.

2 پرسش و پاسخ
بیشترین رأی
تازه‌ترین قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سؤال ها