ریزش مو در زنان

ریزش مو در زنان ؛ علل، علائم و راه‌های درمان

در انتظار بازبینی توسط تیم پزشکی درمانکده

ریزش مو در زنان دلایل متعددی دارد. عوامل مختلفی مثل شرایط پزشکی، تغییرات هورمونی یا پاسخ بدن به استرس ممکن است باعث ریزش مو در زنان شود. البته پیدا کردن علت اصلی همیشه آسان نیست، اما برخی احتمالات و اقدامات وجود دارند که می‌توان به کمک آن‌ها دلایل ریزش مو در زنان را شناسایی کرد.

علائم ریزش مو در زنان

بسته به علت آن ممکن است ریزش مو به شکل‌های مختلفی در افراد مختلف ایجاد شود. به عنوان مثال ممکن است متوجه ریزش ناگهانی موهای خود یا نازک شدن و کم حجم شدن آن‌ها با گذشت زمان شوید.

در برخی از شرایط نیز ممکن است یادداشت برداری به منظور پیگیری هر گونه تغییراتی که متوجه آن می شوید یا علائمی که تجربه می کنید و نیز گشتن به دنبال الگوهایی برای ریزش مو به شما کمک کند.

بیشتر بدانید: نازک شدن مو چه دلیلی دارد؟

علائم مشخص ریزش مو با الگوی زنانه عبارتند از:

 • کم پشتی کلی
  نازک شدن تدریجی موها در بالای سر شایع‌ترین نوع ریزش مو است. این حالت هم زنان و هم مردان را تحت تأثیر قرار می دهد. خط مو در مردان معمولاً عقب می رود اما در زنان فرق آنها بازتر و وسیعتر می شود.
 • لکه های طاسی
  این نوع از لکه‌ها ممکن است دایره ای یا تکه تکه باشند. لکه‌های طاسی ممکن است به اندازه یک سکه باشد که معمولاً در پوست سر ظاهر می شوند. حتی ممکن است پوست شما بلافاصله قبل از ریزش مو احساس خارش یا درد هم داشته باشد.
 • یک مشت پر از مو
  در برخی مواقع ممکن است ریزش موهای ناگهانی بخصوص بعد از ترومای عاطفی یا جسمی را تجربه کنید. در این شرایط ممکن است مو به هنگام شستشو یا شانه کردن، به سرعت بریزد و این باعث کم پشتی کلی شود.
 • ریزش کامل
  در برخی بیماری‌ها به ویژه در مورد درمان های پزشکی مانند شیمی درمانی، ممکن است به طور ناگهانی و در تمام بدن متوجه ریزش مو شوید.

بیشتر بدانید: کاشت مو به روش fue چگونه است؟

ریزش مو در زنان

انواع آلوپسی یا ریزش مو در زنان

آلوپسی به معنای ریزش مو است. این عارضه مسری نیست و ارتباطی با اعصاب ندارد. آلوپسی انواع مختلفی دارد که به دلایل مختلفی از ژنتیک گرفته تا شیوه های مراقبت از مو یا هر چیزی که باعث شود سیستم ایمنی بدن به فولیکول های مو حمله کند، ایجاد می شود.

 • آلوپسی آندروژنیک
  طاسی یا ریزش مو با الگوی زنانه است که ناشی از ژنتیک یا سابقه خانوادگی می باشد. این آلوپسی عامل اصلی ریزش مو در زنان است که به طور کلی بین سنین 12 تا 40 سالگی شروع می شود. مردان معمولاً کچل شدن را با عقب رفتن خط مو یا تکه های مشخص کچلی روی سر می بینند. اما ریزش مو در زنان عموماً به شکل کم پشتی کلی رخ می دهد.
 • آلوپسی آرئاتا
  این نوع ریزش مو به صورت تکه تکه است که به طور ناگهانی روی سر یا بدن اتفاق می افتد. به طور معمول با یک یا چند تکه گرد طاس شروع می شود که می توانند با هم هم پوشانی داشته یا نداشته باشند.
 • آلوپسی سیکاتریک
  شرایطی است که با ایجاد جای زخم باعث ریزش موی برگشت ناپذیر می شود. در این حالت مو می ریزد و فولیکول با بافت اسکار جایگزین می شود.
 • آلوپسی های ناشی از آسیب
  این آلوپسی ریزش مو در نتیجه روش های آرایش مو می‌باشد. ممکن است مو پس از استفاده از شانه های گرم، سشوار، صاف کننده یا مواد شیمیایی خاصی برای رنگ کردن یا صاف کردن موها شکسته شود.

بیشتر بدانید: لیفت ابرو مناسب چه کسانی است؟

بیماری‌هایی که می‌توانند منجر به ریزش مو شوند

برخی از شرایط پزشکی مستقیماً به ریزش مو منجر می شود. این شرایط خاص شامل اختلال در هورمون ها مانند مشکلات تیروئید، زخم شدن به دنبال شرایط پوستی مانند عفونت قارچی یا اختلالات خود ایمنی مانند بیماری سلیاک، که در آن بدن به خود حمله می کند، هستند.

شرایطی که ممکن است به ریزش مو در زنان منجر شود شامل موارد زیر است:

 • کم کاری تیروئید
 • پرکاری تیروئید
 • بیماری هوچکین
 • کم کاری هیپوتالاموس
 • بیماری هاشیموتو
 • لوپوس اریتماتوس سیستمیک
 • بیماری آدیسون
 • بیماری سلیاک
 • بیماری لیکن پلان
 • عفونت قارچی
 • اسکلرودرما
 • تریکورهگزیس اینواجیناتا

بیشتر بدانید:کاربرد قرص هیرویت برای پوست چیست؟ عوارض این قرص چیست؟

ریزش مو در زنان

سایر علائمی که به تشخیص علت ریزش مو کمک می‌کنند

در صورتی گخ ریزش مو ناشی از بیماری زمینه‌ای باشد، ممکن است فرد طیف وسیعی از علائم مختلف را تجربه کند.

 • کم کاری تیروئید ممکن است خستگی، افزایش وزن، ضعف عضلات و تورم مفصل ایجاد کند.
 • عفونت قارچی ممکن است لکه های پوسته پوسته و دردناک به رنگ خاکستری تا قرمز در کف سر ایجاد نماید.
 • بیماری سلیاک ممکن است علائمی مانند زخم دهان، سردرد، بثورات پوستی یا کم خونی ایجاد کند.
 • بیماری هوچکین ممکن است علائمی مانند تب، عرق شبانه و تورم غدد لنفاوی ایجاد کند.

پزشک علاوه بر ریزش مو علائم دیگر را در نظر خواهد گرفت تا به مشخص کردن علت آن کمک کند. این کار ممکن است شامل معاینه فیزیکی، آزمایش خون یا بیوپسی پوست سر باشد.

برخی شرایط مانند بیماری سلیاک ممکن است از نظر ژنتیکی به ارث برده شوند. اگر سابقه خانوادگی بیماری را دارید که منجر به ریزش مو می شود، حتماً آن را به پزشک خود اطلاع دهید.

بیشتر بدانید: علت ریزش مو و هر آنچه که در این مورد باید بدانید

۴ عاملی سبب ریزش مو در زنان می‌شوند

۱) یائسگی و عدم تعادل هورمونی عامل ریزش مو در زنان

به دلیل کاهش تولید هورمون‌های استروژن و پروژسترون، زنان ممکن است در دوران یائسگی دچار ریزش مو شوند. این تغییرات همچنین منجر به علائمی مانند بی نظمی در چرخه قاعدگی، خشکی پوست، عرق شبانه، افزایش وزن و خشکی واژن می شوند. وارد شدن استرس اضافی به بدن نیز ممکن است ریزش مو را بدتر کند.

برخی از خانم ها حتی ممکن است پس از کنار گذاشتن قرص های ضد بارداری هورمونی، متوجه کم پشتی و ریزش موهایشان شوند. چرا که تغییرات هورمونی از هر نوع، به ویژه افت سطح استروژن، می تواند به صورت موقت چرخه رشد مو را مختل کند.

بیشتر بدانید: قرص هیرویت چیست؟

ریزش مو در زنان

۲) استرس عامل اصلی ریزش مو در زنان

قرار گرفتن تحت فشارهای روحی و روانی ممکن است به ریزش مو منجر شود. مواردی مانند مرگ یکی از اعضای خانواده، جراحی‌های بزرگ یا بیماری جدی ممکن است باعث شود بدن فرآیندهای خاصی مانند تولید مو را متوقف کند.

تقریباً سه ماه تاخیر بین زمان وقوع یک رویداد استرس زا و احتمال ریزش مو وجود دارد. بنابراین ممکن است نتوانید به سرعت عامل تحریک کننده را مشخص کنید.

با این حال اگر موهایتان در حال کم پشت شدن هستند، حوادث یا موقعیت‌های مختلفی در زندگی خود که ممکن است موجب استرس قابل توجه شما شده باشند را در نظر بگیرید. ریزش مو به دلیل استرس عموماً موقتی است. ممکن است پس از گذشت واقعه، مو دوباره رشد کند و فولیکول دوباره شروع به تولید مو کند.

بیشتر بخوانید:علت ایجاد موخوره

۳) تلوژن افلوویوم (TE) عامل ریزش مو در زنان

یکی دیگر از علل شایع ریزش مو در زنان تلوژن افلوویوم (TE) نام دارد. این حالت موقتی بوده و زمانی اتفاق می افتد که تغییری در تعداد فولیکول های تولید کنند مو که در فاز استراحت هستند رخ می دهد.

مثلاً زنان ممکن است در ماه‌های پس از زایمان یا یک رویداد استرس زای دیگر موهای خود را از دست بدهند. بعضی اوقات می توانید با نگاه کردن به رشته مو، ریزش موی TE را تشخیص دهید. موهای تلوژن یک پیاز کراتینی در ریشه خود دارند.

به طور کلی TE ناشی از هر چیزی است که بتواند بدن را شوکه کرده و چرخه زندگی مو را مختل نماید. تا زمانی که متوجه اثر تغییرات شوید، ممکن است تاخیر قابل توجهی وجود داشته باشد.

ریزش مو در زنان

عواملی که تحریک کننده ریزش موی TE هستند:

 • تب بالا
 • عفونت جدی
 • بیماری مزمن
 • استرس عاطفی
 • رژیم های بسیار سخت، کمبود پروتئین، اختلالات اشتها
 • مصرف برخی داروهای خاص مانند رتینوئیدها، بتابلوکرها، مسدود کننده کانال های کلسیم، داروهای ضد افسردگی و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDS) ممکن است به TE منجر شود.

خبر خوب این است که این نوع ریزش مو به طور معمول قابل برگشت است و در نهایت موهای TE دوباره روی پوست سر شروع به رشد می کنند.

بیشتر بدانید: اثر ریزش موی مردان؛ نکاتی که باید بدانید

۴) کمبود ویتامین‌های گروه B و ریزش مو در زنان

کمبود ویتامین ها و مواد معدنی خاص ممکن است منجر به نازک شدن مو یا ریزش مو در خانم ها شود. برخی از متخصصان پوست معتقدند که عدم خوردن گوشت قرمز کافی یا پیروی از رژیم گیاهخواری ممکن است روی ریزش مو تأثیر بگذارد.

گوشت قرمز و سایر غذاهای حیوانی سرشار از آهن هستند. آهن یک ماده معدنی است که از رشد مو و بدن حمایت می کند. از طرفی خانم ها به دلیل خونریزی در دوران قاعدگی مستعد کمبود آهن هستند. بنابراین عدم مصرف مقدار کافی آهن در رژیم غذایی ممکن است منجر به کمبود شود.

اختلالات خوردن مانند بی اشتهایی عصبی، همچنین ممکن است منجر به کمبود ویتامین و کم پشتی مو شود. کمبودهایی که گمان می رود روی مو تأثیر بگذارند شامل کمبود زینک، آمینو اسید ال-لیزین، ب6 و ب12 هستند.

درمان‌های موثر برای ریزش مو در زنان

ریزش مو ناشی از استرس یا تغییرات هورمونی مانند بارداری یا یائسگی ممکن است به هیچ درمانی نیاز نداشته باشد. یعنی بعد از تنظیم بدن، ریزش مو خود به خود متوقف می شود.

کمبودهای غذایی نیز اغلب نیاز به درمان پزشکی فراتر از مکمل ها ندارند. مگر اینکه کمبود ناشی از یک وضعیت زمینه ای بهداشتی باشد. هر گونه بیماری که منجر به ریزش مو می شود باید به طور مستقیم درمان شود تا کل بیماری، و نه فقط علائم آن، برطرف شود.

بسیاری از داروها و درمان‌های احتمالی ریزش موی ناشی از ریزش مو با الگوی زنانه و سایر آلوپسی ها وجود دارد. البته ممکن است برای دیدن نتایج کامل تا ماه ها یا سال‌ها نیاز به استفاده از یک یا ترکیبی از درمان ها داشته باشید. در ادامه برخی از راه‌های درمانی موجود در این زمینه را بررسی می‌کنیم.

ریزش مو در زنان

۱) ماینوکسیدیل

مینوکسیدیل یک داروی بدون نسخه (OTC) است که به صورت مایع و کف برای استفاده موضعی در دسترس است. این دارو باید به طور روزانه به مدت ماه ها یا سالها روی کف سر مالیده شود تا به طور مؤثری از ریزش مو جلوگیری کرده و رشد مو را تقویت نماید.

۲) استروژن درمانی

هورمون درمانی جایگزین، با اینکه مانند سالهای گذشته مورد استفاده قرار نمی گیرد، می تواند درمانی برای آلوپسی آندروژنیک باشد. این روش برای افزایش هورمون استروژن برای جایگزینی سطح پایین استروژن در خانم ها مورد استفاده قرار می گیرد. اما استفاده از ماینوکسیدیل مؤثرتر است. بنابراین به عنوان یک درمان انتخابی، از استروژن درمانی پیشی گرفته است.

خانم ها در سنین باروری، اگر قصدزاستفاده از این دارو را همزمان با داروهای ضد بارداری خوراکی داشته باشند، باید با پزشک خود مشورت نمایند. زیرا ممکن است نیاز به انتخاب قرصی با کمترین پروژسترون داشته باشند.

۳) اسپیرونولاکتون

این دارو که با نام آلاکتون نیز شناخته می شود، ریزش مو را با پرداختن به هورمون ها درمان می نماید. به طور خاص به گیرنده های آندروژنی وصل شده و پردازش تستوسترون در بدن را کاهش می دهد. همه محققان موافق نیستند که این دارو برای کاهش ریزش مو موثر باشد. سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) نیز آن را به عنوان درمانی برای آلوپسی آندروژنی معرفی نکرده است.

۴) ترتینوئین

ترتینوئین موضعی، که با نام تجاری Retin-A نیز شناخته می شود، گاهی اوقات به عنوان درمان ترکیبی با ماینوکسیدیل برای آلوپسی آندروژنیک استفاده می شود.

استفاده از این نوع داروها باید زیر نظر پزشک صورت گیرد. طبق گفته برخی از افرادی که خودسرانه از این دارو استفاده کرده‌اند، کرم‌ها، سرم‌ها و لوسیون‌های موضعی رتینول ممکن است ریزش مو را بدتر کنند.

ریزش مو در زنان

۵) کورتیکو استروئیدها

زنان مبتلا به ریزش مو به دلیل آلوپسی آرئاتا ممکن است بخواهند در نقاط آسیب دیده موهای خود با کورتیکواستروئیدهای تزریقی درمان شوند. رشد مو ممکن است به محض چهار هفته قابل تشخیص باشد و درمان می تواند به مدت چهار تا شش هفته تکرار شود. عوارض جانبی تزریق شامل آتروفی پوست یا نازک شدن پوست سر است.

البته کورتیکواستروئیدهای موضعی نیز در سترس هستند، اما لزوماً به همان اندازه مؤثر نیستند. کورتیکواستروئیدهای خوراکی ممکن است منجر به عوارض جانبی ناخوشایند شود.

۶) آنترالین

در زنان مبتلا به آلوپسی آرئاتا، آنترالین ایمن و مؤثر است. می توان آن را در منزل و روزی یک بار استفاده کرد و از 5 دقیقه شروع کرده و آن را به دوره هایی تا یک ساعت نیز ادامه داد. بعد از استفاده باید پوست سر را با آب خنک شسته و با صابون تمیز کنید. موهای جدید ممکن است طی دو تا سه ماه جوانه بزنند.

ریزش مو در زنان چه تفاوتی با ریزش موی مردانه دارد؟

با توجه به الگوی ریزش موی متفاوت در خانم‌ها و آقایان، برخی از درمان های ریزش مو به طور خاص برای خانم ها مؤثرتر از آقایان است. برخی نیز مانند فیناستراید برای خانم‌ها توصیه نمی شود.

فیناستراید دارویی است که برای آلوپسی در مردان استفاده می شود. فیناستراید برای استفاده خانم‌ها خصوصاً در سن باروری توصیه نمی شود زیرا ممکن است باعث بروز مشکلات در رشد و تکامل جنین شود. این روش همچنین انتخاب نامناسبی برای زنان یائسه محسوب می شود.

بیشتر بدانید: آلوپسی آره آتا چیست؟

ریزش مو در زنان

آیا کاشت مو سبب کاهش ریزش مو می‌‌شود؟

در جراحی کاشت مو، تکه هایی از پوست سر که مو دارند از یک ناحیه از کف سر گرفته شده و به نواحی که کچلی دارد منتقل می شوند. کاشت مو به دلیل نحوه ریزش مو در خانم ها که معمولا ریزش موی پراکنده با حجم کم مو به جای تکه های طاسی متمرکز است، درمان رایجی برای ریزش مو با الگوی زنانه نیست.

همچنین خطراتی، از جمله عفونت یا شوک وجود دارد که می توانند باعث ریزش مو از مناطق کاشته شده شود. در بسیاری از موارد ممکن است جراحی برای مناطق بزرگ طاسی کمک کننده نباشد.

نتیجه گیری

اگر متوجه شدید که ریزش موی شما بیشتر از حد معمول است، پی بردن به دلیل آن و شروع درمان در اسرع وقت بهترین کار است. اگر چه داروهای بدون نسخه مانند ماینوکسیدیل ممکن است به رفع برخی از موارد خاص ریزش مو کمک کند. اما از آنجایی که سایر شرایط سلامتی نیز می تواند باعث ریزش مو شود، مشورت با پزشک در این باره مهم است.

[sibwp_form id=1]

شما عزیزان برای کسب اطلاعات در مورد ریزش مو در زنان و راه‌های درمان آن می‌توانید از راهنمایی‌های بهترین دکتر فوق متخصص زنان و زایمان استفاده کنید. البته برای دریافت این راهنمایی‌ها لزومی ندارد که صبر کنید تا در زمان ممکن مراقبت‌های درمانی مورد نیاز خود را به دست آورید. می‌توانید آن را در یک چشم بر هم زدن به صورت آنلاین از طریق درمانکده انجام دهید.

تیم درمانکده پس از بررسی نیازهای بیماران مختلف و پزشکان، امکان نوبت دهی از بهترین پزشکان متخصص پوست و مو را در سایت خود فراهم کرده است. برای انتخاب پزشک مورد نظر خود بدون نیاز به مراجعه حضوری و تماس با مطب، می‌توانید برای دریافت نوبت به لیست بهترین پزشکان  مراجعه کرده و با توجه به اولین نوبت خالی پزشک، نظرات بیماران، تلفن مطب و آدرس مطب، نوبت خود را به صورت آنلاین رزرو کنید.

منبع : Healthline

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 4.2 / 5. تعداد رای‌ها 22

هنوز امتیازی ثبت نشده

Editorial team
تیم تحریریه درمانکده

تیم تحریریه درمانکده متشکل از نویسندگان باتجربه حوزه سلامت و پزشکی است که به صورت تخصصی به تحریر مقالات با موضوعات پزشکی، سلامت جسم و سلامت روان می‌پردازند. پیشنهاد می‌کنیم که محتوای تخصصی این نویسندگان را از دست ندهید.

مشاهده سایر مطالب
اشتراک در
اطلاع از
guest
(اختیاری)

در صورتی که سوال شما تخصصی هست و به دنبال نظر پزشک متخصص هستید، به بخش مشاوره آنلاین پزشکی مراجعه کنید.

2 پرسش و پاسخ
بیشترین رأی
تازه‌ترین قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سؤال ها
عاطفه
عاطفه
9 ماه قبل

سلام ریزش شدید مو دارم خیلی خسته شدم میشه راهنمایم کنید

خاطره
خاطره
9 ماه قبل

چی کد از این ریزیش مو نجات یات