هولتر مانیتورینگ

آزمایش هولتر‌ مانیتورینگ چیست؟

در انتظار بازبینی توسط تیم پزشکی درمانکده

هولتر‌ مانیتور دستگاهی کوچک و مجهز به باتری است که برای سنجش فعالیت قلب به کار می‌رود و تعداد ضربان و ریتم قلب را می‌سنجد. پزشک به‌ جا‌ی استفاده از الکتروکاردیوگرام (EKG) که کار‌برد‌ی روتین دارد، ممکن است استفاده از هولتر‌ مانیتورینگ را توصیه کند تا اطلاعات بیشتر‌ی درباره‌ی کار‌کرد قلب فرد بیمار کسب کند.

هولتر‌ مانیتورینگ 24 ساعته تستی برای ثبت تعداد ضربان و ریتم قلب است که به ‌طور متوالی و به صورت ۲۴ ساعته انجام می‌شود. هولتر‌مانیتور به ‌مدت ۱۲ تا ۴۸ ساعت به بدن وصل می‌شود و در این زمان فرد به انجام کار‌ها‌ی روزمره‌ی خود می‌پردازد.

الکترود‌ها و لید‌ها‌ی الکتریکی این دستگاه دقیقاً مشابه یک EKG معمولی است، اما لید‌ها‌ی کمتر‌ی دارد. این وسیله نه تنها تعداد ضربان و ریتم قلب را ثبت می‌کند، بلکه احساس درد در قفسه‌ی سینه یا علائم بی‌نظمی ضربان قلب یا آریتمی قلب را نیز نشان می‌دهد.

تست هولتر‌ مانیتور گاهی الکتروکاردیوگرافیِ سر‌پا‌یی نیز نامیده می‌شود. انواع دیگر‌ی از این دستگاه‌ها نیز وجود دارند که فعالیت قلب را برای مدت زمان بیشتر‌ی می‌سنجند.

هولتر‌ مانیتورینگ

موارد کاربردهولتر مانیتورینگ

EKG آزمایشی پزشکی برای سنجش ضربان و ریتم قلب است. این تست به بررسی اختلالات دیگر مؤثر در عملکرد طبیعی قلب نیز می‌پردازد. در زمان انجام تست، الکترود‌ها رو‌ی قفسه‌ی سینه قرار می‌گیرند تا ریتم قلب بررسی شود.

از آنجا ‌که در تست EKG، دستگاه برای مدت بسیار کوتاهی به بدن فرد متصل می‌شود، ممکن است آریتمی قلبی وی نشان داده نشود. امکان دارد که ریتم غیر‌ طبیعی قلب و دیگر علائم قلبی در این زمان اتفاق بیفتد.

ثبت این رویداد‌ها، پایش بلند‌مدت‌تر‌ی را می‌طلبد. هولتر‌ مانیتور در طی فرآیند طولانی‌تر‌ چگونگی عملکرد قلب را به پزشک نشان می‌دهد. با ثبت این علائم پزشکی در مانیتور دستگاه، پزشک می‌تواند تشخیص دهد که قلب اکسیژن کافی دریافت می‌کند. یا اینکه تکانه‌ها‌ی الکتریکی قلب به تأخیر می‌افتند یا زود‌تر رخ می‌دهند. تکانه‌ها‌ی نا‌منظم، ممکن است دلالت بر آریتمی یا ریتم غیر‌طبیعی قلب داشته باشند.

پزشک با وصل کردن دستگاه به بدن فرد‌ی که قبلاً به ‌دلیل مشکلات قلبی تحت درمان قرار گرفته است، می‌تواند تشخیص دهد که دارو تأثیر‌گذار بوده است یا اینکه باید تغییراتی صورت گیرد. همچنین این دستگاه به پزشکان کمک می‌کند تا بتوانند دلیل وجود علائم دیگر تپش نا‌منظم قلب مانند سر‌گیجه، ضعف و یا احساس تپش یا پرش قلب را بیابند.

هولتر‌ مانیتور

طرز کار هولتر مانیتور

دستگاه هولتر‌ مانیتور کوچک است. این دستگاه کمی بزرگ‌تر از یک دسته ورق کارت‌باز‌ی است. چندین لید یا سیم به مانیتور وصل می‌شوند. لید‌ها متصل به الکترود‌ها‌یی هستند که توسط ژل چسب‌مانند‌ی روی پوست قفسه‌ی سینه قرار می‌گیرند. الکترود‌ها‌ی فلز‌ی از‌طریق سیم‌ها، فعالیت قلبی را به هولتر‌ مانیتور هدایت می‌کنند تا ثبت شود.

برای درست کار کردن دستگاه، بند‌ی به گردن فرد آویزان می‌شود که دستگاه را نگه می‌دارد. در طی انجام تست، مانیتور باید نزدیک به بدن باشد تا آنچه ثبت می‌شود، دقیق باشد. در‌صورت شُل‌شدن یا افتادن الکترود‌ها در طی آزمایش، پزشک روش اتصال مجدد را به فرد نشان خواهد داد.

طی این فرآیند دستور‌العمل‌ها‌یی نیز در اختیار فرد قرار داده می‌شوند که طریقه‌ی نگهدار‌ی دستگاه و همچنین نباید‌ها را در حین استفاده از آن توضیح ‌می‌دهد. زمانی ‌که این دستگاه به بدن متصل است، فرد نباید استحمام کند، دوش بگیرد و شنا کند.

توصیه می‌شود که فرد در طی تست ۲۴ ‌ساعته‌ی هولتر به فعالیت طبیعی خود بپردازد و فعالیت‌ها‌ی روزمره‌ی خود را در دفتر‌چه‌ای یاد‌داشت کند. بدین ترتیب، پزشک می‌تواند تغییرات فعالیت قلبی مربوط به رفتار و حرکات فرد را تشخیص دهد.

وصل‌ کردن هولتر‌ مانیتور به بدن، خطر‌ی در پی ندارد. با‌ این‌ وجود، نوار‌چسب یا ماده‌ی چسبناکی که الکترود‌ها را به پوست می‌چسباند، ممکن است باعث ایجاد حساسیت مختصر‌ی در پوست برخی افراد شود. اگر فرد به نوار‌چسب یا ماده‌ی چسبناک، حساسیت داشته باشد باید حتماً به متخصصی که هولتر‌ مانیتور را به بدنش وصل می‌کند اطلاع دهد.

هولتر‌ مانیتورینگ

تست هولتر‌ مانیتورینگ ۲۴ ‌ساعته بدون درد است. با‌ این‌ وجود فرد باید مطمئن باشد که هر‌گونه درد در قفسه‌ی سینه، ضربان سریع قلب و یا دیگر علائم قلبی در طی این آزمایش ثبت می‌شود.

دقت آزمایش هولتر مانیتورینگ

هولتر‌ مانیتور باید خشک نگه داشته شود تا عملکرد صحیحی داشته باشد. فرد باید قبل از مراجعه، حمام کند یا دوش بگیرد و از لوسیون یا کرم هم استفاده نکند تا دستگاه درست در جا‌ی خود روی پوست بدن قرار گیرد. همچنین باید از فعالیت‌ها‌یی که منجر به مرطوب‌شدن هولتر‌مانیتور می‌شود، اجتناب کند.

ممکن است که میدان‌ها‌ی مغناطیسی و الکتریکی در عملکرد هولتر‌مانیتور تداخل ایجاد کنند. بنا‌بر‌این در زمان اتصال دستگاه به بدن، نباید از ولتاژ‌ها‌ی بالا‌ی بعضی مناطق استفاده کرد. در شرایطی که اشتباه خوانشی یا مثبت کاذب رخ داده باشد، تست باید دوباره انجام شود.

هولتر‌ مانیتور

استنباط نتایج هولتر مانیتور

فرد پس از سپری‌کردن بازه زمانی توصیه‌شده، به مطب پزشک می‌رود تا هولتر‌ مانیتور را از بدنش جدا کند. پزشک فعالیت یاد‌داشت شده در دفتر‌چه را می‌خواند و نتایج هولتر‌ مانیتورینگ را بررسی می‌کند. طبق نتایج تست شاید لازم باشد که فرد قبل از تشخیص مشکلش، آزمایش بیشتر‌ی انجام دهد.

هولتر‌ مانیتور در بدن فرد‌ی که برای ریتم غیر‌طبیعی قلبش دارو مصرف می‌کند ممکن است نشان‌ دهد که دارو تأثیر‌ی نداشته است یا دوز مصرفی دارو باید تغییر کند. بنا‌بر‌این در تشخیص آریتمی بدون درد و نا‌شناخته‌ی فرد نیز سود‌مند خواهد بود.

اتصال هولتر‌ مانیتور به بدن، فاقد هر نوع درد‌ی است و یکی از بهترین راه‌ها برای تشخیص مشکلات احتمالی قلبی یا دیگر نتایج است.

[sibwp_form id=1]

شما عزیزان برای کسب اطلاعات در مورد هولتر مانیتورینگ و نحوه عملکرد آن می‌توانید از راهنمایی‌های پزشکان متخصص قلب استفاده کنید. البته برای دریافت این راهنمایی‌ها لزومی ندارد که صبر کنید تا در زمان ممکن مراقبت‌های درمانی مورد نیاز خود را به دست آورید. می‌توانید آن را در یک چشم بر هم زدن به صورت آنلاین از طریق درمانکده انجام دهید.

تیم درمانکده پس از بررسی نیازهای بیماران مختلف و پزشکان، نوبت دهی از لیست دکتر فوق متخصص قلب را در سایت خود فراهم کرده است. برای انتخاب پزشک مورد نظر خود بدون نیاز به مراجعه حضوری و تماس با مطب، می‌توانید برای دریافت نوبت به لیست بهترین پزشکان  مراجعه کرده و با توجه به اولین نوبت خالی پزشک، نظرات بیماران، تلفن مطب و آدرس مطب، نوبت خود را به صورت آنلاین رزرو کنید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 3.6 / 5. تعداد رای‌ها 35

هنوز امتیازی ثبت نشده

sabaroufegar
صبا روفه گر

مشاهده سایر مطالب
اشتراک در
اطلاع از
guest
(اختیاری)

در صورتی که سوال شما تخصصی هست و به دنبال نظر پزشک متخصص هستید، به بخش مشاوره آنلاین پزشکی مراجعه کنید.

1 پرسش و پاسخ
بیشترین رأی
تازه‌ترین قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سؤال ها