آیا تست پاپ اسمیر ویروس HIV را تشخیص می دهد؟

در انتظار بازبینی توسط تیم پزشکی درمانکده

تست پاپ اسمیر با یافتن ناهنجاری سلول های دهانه رحم، برای غربالگری سرطان دهانه رحم بکار گرفته می شود. از زمان معرفی تست پاپ اسمیر در ایالات متحده در سال 1941، انجام تست با کاهش چشمگیر میزان مرگ و میر ناشی از سرطان دهانه رحم همراه بوده است.

با این که سرطان دهانه رحم در صورت عدم درمان می تواند کشنده باشد، اما معمولاً به آهستگی پیشرفت می کند. تست پاپ اسمیر تغییرات دهانه رحم را برای مداخله مؤثر زودهنگام تشخیص می دهد.

طبق توصیه ی دستورالعمل ها زنان 21 تا 65 ساله هر سه سال یک بار باید نسبت به انجام تست پاپ اسمیر اقدام کنند. این دستورالعمل ها انجام تست پاپ اسمیر برای زنان 30 تا 65 ساله ای که برای تست ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) نیز مورد غربالگری قرار گرفته اند، را در هر پنج سال امکان پذیر می کنند. HPV ویروسی است که می تواند باعث سرطان دهانه رحم شود.

تست پاپ اسمیر اغلب همزمان با سایر تست های عفونت های مقاربتی (STI) مانند HIV انجام می شود. با این حال، تست پاپ اسمیر برای بررسی HIV مورد استفاده قرار نمی گیرد.

تست پاپ اسمیر
تست پاپ اسمیر برای تشخیص hiv

تشخیص سلول های غیرطبیعی توسط تست پاپ اسمیر چه اتفاقی را در پی دارد؟

در صورتی که تست پاپ اسمیر نشانگر وجود سلول های غیرطبیعی در دهانه رحم باشد، ارائه دهنده خدمات بهداشتی ممکن است انجام کولپوسکوپی را توصیه کند.

کولپوسکوپ از بزرگنمایی اندکی برای واضح کردن ناهنجاری های دهانه رحم و اطراف آن استفاده می کند. در آن زمان، ارائه دهنده خدمات بهداشتی ممکن است نمونه ای که یک قطعه ی کوچک بافت است، را برای معاینه آزمایشگاهی بردارد.

در سال های اخیر، تست مستقیم وجود DNAی HPV امکان پذیر شده است. جمع آوری نمونه بافت برای آزمایش DNA مشابه فرآیند گرفتن پاپ اسمیر است و ممکن است در همان ویزیت انجام شود.

چه تست هایی برای ایدز یا HIV در دسترس است؟

بر اساس اعلام مرکز معتبر کنترل بیماری، افراد 13 تا 64 ساله باید حداقل یک بار آزمایش HIV انجام دهند.

برای غربالگری HIV می توان از آزمایش خانگی استفاده کرد یا می توان آزمایش را در مطب ارائه دهنده خدمات بهداشتی انجام داد. حتی اگر کسی سالانه از نظر STI آزمایش شود، نباید تصور کند هرگونه آزمایش اختصاصی، مانند آزمایش HIV، بخشی از یک غربالگری روتین است.

هر کسی که می خواهد نیبت به انجام تست غربالگری HIV اقدام کند، باید نگرانی های خود را با ارائه دهنده خدمات درمانی ابراز کند. این امر می تواند اغازگر صحبت در مورد نوع و زمان غربالگری های بیماری های مقاربتی که باید انجام شود، باشد. برنامه مناسب غربالگری به سلامتی، رفتارها، سن فرد بستگی دارد.

مشاهده بیشتر : لیست بهترین متخصصان عفونی

تست پاپ اسمیر
تست پاپ اسمیر برای زنان

کدام آزمایشگاه تست HIV را انجام می دهد؟

در صورتی که غربالگری HIV  در مطب انجام شود، احتمالاً یکی از سه آزمایش زیر انجام می شود:

  • تست آنتی بادی، که از خون یا بزاق برای تشخیص پروتئین هایی که در پاسخ به HIV توسط سیستم ایمنی بدن سنتز می شود، استفاده می کند
  • تست آنتی بادی و آنتی ژن، که خون را از نظر پروتئین های مربوط به HIV ارزیابی می کند
  • تست RNA، که خون را از نظر وجود هرگونه ماده ژنتیکی مربوط به ویروس بررسی می کند

تست های سریعی که اخیراً توسعه یافته اند، نیازی به آنالیز نتایج در آزمایشگاه ندارند. این آزمایشات در صدد یافتن آنتی بادی هستند و می توانند در عرض 30 دقیقه یا کمتر نتیجه به نتیجه دست یابند.

آزمایش اولیه احتمالاً تست آنتی بادی یا آنتی بادی / آنتی ژن خواهد بود. آزمایش خون قادر به تشخیص سطح کمتری از آنتی بادی نسبت به نمونه های بزاق است. این بدان معنی است که آزمایشات خون می توانند HIV را زودتر تشخیص دهند.

در صورت مثبت بودن تست HIV در فرد، آزمایش پیگیری برای تعیین اینکه فرد بهHIV-1 یا HIV-2 ابتلا دارد، انجام خواهد شد. ارائه دهندگان خدمات بهداشتی معمولاً این مسئله را با استفاده از آزمایش ایمونوبلات مشخص می کنند.

چه نوع غربالگری خانگی برای HIV انجام می شود؟

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) دو تست غربالگری HIV خانگی را تأیید کرده است. این تست ها Home Access HIV-1 Test System و OraQuick In-Home HIV Test هستند.

در Home Access HIV-1 Test System، شخص با خراش ناشی از سر سوزن از خود خون گرفته و آن را برای آزمایش به آزمایشگاه می فرستد. آن ها می توانند برای دریافت نتایج طی یک یا دو روز با آزمایشگاه تماس بگیرند. نتایج مثبت به طور معمول مجدداً دورباره آزمایش می شوند تا از صحت نتیجه اطمینان حاصل شود.

این تست نسبت به آزمایشی که از خون وریدی استفاده می کند حساسیت کمتری دارد اما نسبت به آزمایش سواب دهان حساس تر است.

در تست HIV  خانگی OraQuick از یک سواب بزاق از دهان استفاده می شود. نتایج طی مدت 20 دقیقه حاضر هستند. اگر تست فردی مثبت باشد، برای اطمینان از صحت تست، برای تست پیگیری به مراکز آزمایشی دیگری ارجاع می شود. درباره آزمایشات خانگی مربوط به HIV اطلاعات بیشتری کسب کنید.

تست پاپ اسمیر
راه های موثر در تشخیص hiv

افرادی که نگران HIV هستند در حال حاضر چه کاری می توانند انجام دهند؟

انجام آزمایش زودهنگام کلید درمان مؤثر است.

میشل سسپدس، پزشک، عضو انجمن پزشکی HIV و دانشیار پزشکی دانشکده پزشکی آیکان در کوه سینا در این باره می گوید: “ما به همه توصیه می کنیم آزمایش HIV را حداقل یک بار در زندگی خود انجام دهند.”

وی می گوید: “نتیجه این کار این است كه ما افراد را پیش از تخریب سیستم ایمنی بدن شناسایی می کنیم.” “ما آن ها را زودتر تحت درمان قرار می دهیم تا مانع از نقص ایمنی کامل آن ها شویم.

افراد دارای فاکتورهای خطر شناخته شده برای HIV باید گزینه های خود را ارزیابی کنند. آن ها می توانند برای تست آزمایشگاهی با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود وقت ملاقات تنظیم کنند یا اینکه یک تست خانگی تهیه کنند.

در صورتی که آن ها تست خانگی را انتخاب کنند و نتیجه آن ها مثبت باشد، می توانند از ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود بخواهند که این نتیجه را تأیید کند. پس از این، آن ها می توانند جهت ارزیابی گزینه ها و برنامه ریزی مراحل بعدی با هم همکاری کنند.

برای مشاوره درباره بیماری ایدز یا ویروس HIV با پزشک متخصص بیماری های عفونی مشاوره کنید.

برای مشاوره درباره بیماری‌های زنان با پزشک متخصص زنان و زایمان مشاوره کنید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 3.2 / 5. تعداد رای‌ها 5

هنوز امتیازی ثبت نشده

Editorial team
تیم تحریریه درمانکده

تیم تحریریه درمانکده متشکل از نویسندگان باتجربه حوزه سلامت و پزشکی است که به صورت تخصصی به تحریر مقالات با موضوعات پزشکی، سلامت جسم و سلامت روان می‌پردازند. پیشنهاد می‌کنیم که محتوای تخصصی این نویسندگان را از دست ندهید.

مشاهده سایر مطالب
اشتراک در
اطلاع از
guest
(اختیاری)

در صورتی که سوال شما تخصصی هست و به دنبال نظر پزشک متخصص هستید، به بخش مشاوره آنلاین پزشکی مراجعه کنید.

0 پرسش و پاسخ
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سؤال ها