راهنماها و دستورالعمل های مقابله با ویروس کرونادرباره ویروس کروناویروس کرونا

آیا حیوانات خانگی به ویروس کرونا مبتلا می‌شوند؟

نکات کلیدی حیوانات خانگی و ویروس کرونا

کروناویروس‌ها یک خانواده بزرگ ویروس هستند. برخی کروناویروس‌ها باعث ایجاد بیماری هایی مانند سرماخوردگی در افراد شده و برخی دیگر باعث ایجاد بیماری در انواع خاصی از حیوانات مانند گاو، شتر و خفاش می شوند. برخی از ویروس‌های خانواده کروناویروس‌ها، مانند کروناویروس‌های سگی و کروناویروس‌های گربه‌ای، فقط حیوانات را آلوده کرده و انسان‌ها را آلوده نمی‌کنند.

نرخ مرگ و میر خانواده ویروس های کرونا

خطر سرایت کووید-19 از حیوانات به انسان‌ها

برخی از ویروس‌های خانواده کروناویروس‌ها که حیوانات را آلوده می کنند، گاهی اوقات می توانند به انسان سرایت کنند و سپس بین مردم پخش شوند، اما این موارد نادر است. سندرم تنفسی حاد شدید (SARS) و سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS) نمونه‌هایی از بیماری‌های ایجاد شده توسط کروناویروس هایی هستند که از حیوانات سرچشمه گرفته و در بین افراد گسترش یافته است. این همان چیزی است که گمان می رود با این ویروس جدید رخ داده است و باعث شیوع فعلی کووید-19 شده است. با این حال، ما منبع دقیق این ویروس را نمی دانیم. مقامات بهداشت و سلامت و همکاران شان در تلاش هستند تا منبع کووید-19 را شناسایی کنند. اولین عفونت‌ها به بازار حیوانات زنده مرتبط بودند، اما این ویروس اکنون از فردی به فرد دیگر سرایت می کند. كروناویروسی كه بیشتر شبیه ویروس مولد بیماری کووید-19 است، ویروسی است که باعث ایجاد بیماری سارس (SARS) می شود.

گربه و ویروس کرونا

ویروسی که باعث کووید-19 شود بیشتر از طریق شخصی به شخص دیگر از طریق قطرات تنفسی از سرفه، عطسه و صحبت کردن، سرایت می کند. مطالعات اخیر حاکی از آن است که افرادی که به این ویروس آلوده شده اند اما علائم ندارند نیز در شیوع کووید-19 نقش دارند. در حال حاضر، هیچ مدرکی مبنی بر اینکه حیوانات همراه، از جمله حیوانات خانگی، می توانند کووید-19 را به افراد سرایت دهند یا اینکه آنها ممکن است منبعی از عفونت باشند، وجود ندارد.

خطر ابتلا به کووید-19 از انسان به حیوانات 

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا (CDC) از تعداد موارد بسیار کمی از ابتلای حیوانات خانگی، از جمله سگ و گربه، در جهان مطلع شده که حیوان خانگی پس از تماس نزدیک با افراد مبتلا به کووید-19 به ویروس مولد آن، آلوده شده باشد. مرکز CDC  تاکنون گزارشی مبنی بر بیمار شدن حیوانات خانگی با کووید-19 در ایالات متحده دریافت نکرده است. تا به امروز، هیچ مدرکی مبنی بر سرایت ویروس توسط حیوانات خانگی به افراد وجود ندارد.

سگ و ویروس کرونا

اولین مورد شاخص آزمایش مثبت کووید-19 در حیوانات داخل ایالات متحده، یک ببر با بیماری تنفسی در یک باغ وحش در شهر نیویورک بود. پس از نمونه گیری از چندین شیر و ببر، نمونه هایی از این ببر در باغ وحش گرفته شده و مورد آزمایش قرار گرفتند و نشانگر بیماری تنفسی در این ببر بودند. مقامات بهداشت عمومی معتقدند این گربه‌های بزرگ پس از قرار گرفتن در معرض تماس با کارمند باغ وحش که ناقل فعال ویروس بود، بیمار شده اند. این تحقیقات ادامه دارد.

ما هنوز در مورد این ویروس در حال آموختن هستیم، اما مشخص شده که در بعضی مواقع ویروس کووید-19 می تواند از افراد به حیوانات سرایت کند.

مرکز CDC برای نظارت بر این وضعیت، با همکاران بهداشت انسان و بهداشت حیوانات همکاری می کند و با اطلاعات در دسترس، به روز رسانی‌های خود را ادامه خواهد داد. برای درک اینکه چگونه حیوانات مختلف ممکن است توسط کووید-19 بیمار شوند، مطالعات بیشتری لازم است.

اگر بیمار هستید از حیوانات خانگی محافظت کنید

مراقبت از حیوانات خانگی حین ابتلا به ویروس کرونا

اگر مبتلا به کووید-19 هستید (مشکوک یا تایید شده است)، دقیقا مانند سایر انسان ها، باید ارتباط خود را با حیوانات خانگی و حیوانات دیگر، محدود کنید . اگرچه هیچ گزارشی در مورد بیمار شدن حیوانات اهلی با کووید-19 در ایالات متحده گزارش نشده است، اما هنوز توصیه می شود افراد مبتلا به کووید-19 با حیوانات تماس محدود داشته باشند تا اینکه اطلاعات بیشتری در مورد این ویروس مشخص شود. این می تواند به سالم ماندن شما و حیوانات کمک کند.

  • در صورت امکان، عضو دیگری از خانواده تان در هنگام بیماری از حیوانات شما مراقبت کند.
  • از تماس با حیوان خانگی خود، از جمله، نوازش کردن، خواباندن کنار خود، بوسیدن حیوانات یا لیس زدن توسط حیوانات و دادن باقیمانده غذای خودتان به آنها، خودداری کنید.
  • اگر باید در حین بیماری از حیوان خانگی خود مراقبت کنید یا در حین بیمار بودن مجبورید در کنار حیوان باشید، قبل و بعد از تعامل با آنها، دستان خود را بشویید.

1.5 فاصله برای کم کردن احتمال ابتلا به ویروس کرونا

خطر حیوانات وارداتی و محصولات حیوانی

مرکز  CDCهیچ مدرکی برای اثبات این موضوع ندارد که حیوانات وارداتی یا محصولات حیوانی خطری برای انتشار کووید-19 ایجاد می کنند. این وضعیت به سرعت در حال تحول است و اطلاعات در صورت دسترسی، به روز می شوند.

حیوانات خانگی و ویروس کرونا

در کنار حیوانات، سالم بمانید

تاکنون، هیچ مدرکی مبنی بر وجود هر گونه حیوان اهلی، خانگی یا وحشی که ممکن است در این زمان منشا عفونت کووید-19 باشد، وجود ندارد. با این حال، از آنجا که همه حیوانات می توانند میکروب هایی را تحریک کنند که می تواند مردم را بیمار کند، همیشه ایده ی خوبی است که سالم بودن در کنار حیوانات خانگی و جانوران را، تمرین کنید.

مراقبت از حیوانات خانگی

  • دستان خود را پس از دست زدن به حیوانات، مواد غذایی، زباله یا وسایل آنها بشویید.
  • بهداشت حیوانات خانگی و تمیز کردن صحیح آنها را خوب تمرین کنید.
  • اگر در مورد سلامتی حیوان خانگی خود سؤال دارید با دامپزشک خود صحبت کنید.

شستن دست ها

 

منبع: مرکز کنترل و پیشگیری بیماری، تحت نظر وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده امریکا

[تعداد: 1   میانگین:  3/5]
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن