بیماری‌هاآرشیو مجله پزشکی درمانکدهدرباره ویروس کروناراهنماها و دستورالعمل های مقابله با ویروس کروناویروس کرونا

علائم، راه‌های پیشگیری و درمان ویروس کرونا + پرسش و پاسخ

علائم و نشانه های ویروس کرونا

گزارشات از علائم خفیف تا بیماری شدید و مرگ برای بیماری کرونا 2019 حکایت دارند. علائم کرونا می‌توانند از 2 تا 14 روز پس از قرارگیری در معرض ویروس پدیدار شوند:

راههای پیشگیری از ویروس کرونا

در حال حاضر واکسن بخصوصی برای بیماری کرونا 2019 وجود ندارد. بهترین راه برای پیشگیری از بیماری، جلوگیری از قرارگیری در معرض ویروس است. برای کمک به جلوگیری از انتشار بیماری‌های تنفسی، اقدامات زیر را انجام دهید:

 • از تماس نزدیک با افراد بیمار اجتناب کنید
 • از لمس کردن چشم، بینی و دهان خودتان اجتناب کنید
 • هنگامی که بیمار هستید، در خانه بمانید
 • در صورت سرفه یا عطسه دستمال کاغذی جلوی دهان و بینی خودتان بگیرید و سپس آن دستمال را به سرعت دور بیندازید.
 • اشیا و سطوحی که با آن‌ها سروکار دارید را دائماً پاک و ضدعفونی کنید.
 • تست آنلاین و رایگان کرونا درمانکده

آیا ویروس کرونا درمان دارد؟

در حال حاضر درمان ضدویروسی مشخصی برای کرونا پیشنهاد نشده است. افرادی که دارای کرونا هستند، می‌بایست مراقبت‌های پشتیبانی برای کاهش علایم دریافت کنند. برای حالت‌های بیماری شدید، درمان بایستی شامل مراقبت جهت ارتقای عملکرد ارگان‌های حیاتی باشد.

 

پرسش های متداول ویروس کرونا
پرسش های متداول ویروس کرونا

 

پرسش‌های رایج در مورد ویروس کرونا

آیا ممکن است کسی ویروس کرونا را داشته باشد اما مریض نباشد؟

به نظر می‌رسد که سرایت ویروس بیشتر زمانی انجام می‌شود که افراد دارای علائم و نشانه های بیماری هستند. انتشار ویروس می‌تواند پیش از بروز علائم نیز انجام شود؛ گزارشاتی در زمینه انتقال ویروس جدید کرونا از این طریق ارائه شده است؛ اما به نظر نمی‌رسد که این، طریقه اصلی انتشار ویروس باشد.

آیا ویروس کرونا به‌راحتی منتقل می‌شود؟

اینکه ویروس در میان افراد تا چه حد می‌تواند به راحتی منتقل شود، متغیر است. برخی از ویروس‌ها کاملاً مساوی هستند (به راحتی منتشر می‌شوند) مانند سرخک، اما برخی دیگر به راحتی منتشر نمی‌شوند. یک فاکتور دیگر آن است که آیا نحوة انتشار، پایدار است یا خیر.

ویروسی که منجر به بیماری کرونا می‌شود ظاهراً به راحتی و به شکل پایدار در جامعه منتشر می‌شود. انتشار در جامعه بدان معنا است که افراد در مکانی قرار داشته‌اند و به این ویروس مبتلا شده‌اند، و نمی‌دانند که چگونه و در کجا این کار انجام شده است.

آیا ماسک بزنیم یا نه؟

* بروزرسانی 16 فروردین: اخیرا سازمان بهداشت چهانی پیشنهادش را عوض کرده است و پیشنهاد می‌کند که همه افراد اعم از سالم و ناسالم بهتر است ماسک بزنند.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) پیشنهاد نمی‌کند افراد سالم از ماسک صورت برای محافظت از خود در برابر بیماری‌های تنفسی شامل کرونا، استفاده کنند.

ماسک صورت بایستی توسط افراد استفاده شود که دارای علائم کرونا هستند تا در نتیجه مانع از انتشار بیماری به دیگران شود. استفاده از ماسک صورت برای کارمندان بخش بهداشت و درمان و افرادی که از بیماران مراقبت می‌کنند، ضروری است.

دست‌های خود را بارها در هر روز با آب و صابون حداقل برای مدت 20 ثانیه بشویید، بخصوص پس از رفتن به حمام، پیش از خوردن غذا و پس از گرفتن بینی، عطسه کردن یا سرفه کردن.

اگر آب و صابون در دسترس نیست، از پد الکلی با حداقل 60% الکل استفاده کنید. همیشه دست‌های خود را در صورتی که کثیف هستند با آب و صابون بشویید.

 

اگر به ویروس کرونا مبتلا شدیم چه کنیم؟

درصورتی‌که تب داشتید و علایم بیماری تنفسی، مانند سرفه و مشکل در تنفس در شما وجود داشت، در صورتی که با فرض اینکه به کرونا دچار شده است در تماس بودید، و یا به مکانی سفر کرده‌اید که تعداد افراد بیمار در آن حال گسترش است، با یک متخصص تماس بگیرید و در مورد تماس یا سفر اخیر خودتان صحبت کنید. متخصصین تشخیص می دهند که آیا شما نیاز به تست کرونا دارید یا خیر.

ویروس جدید کرونا چیست؟

ویروس جدید کرونا ویروسی است که پیش‌تر شناسایی نشده بود. ویروس منجر به بیماری کرونا 2019 (COVID-19) همانند سایر ویروس‌های کرونا دیگری که در انسان‌ها وجود دارند و منجر به بیماری‌های خفیفی مثل سرماخوردگی عمومی می‌شوند، نمی‌باشد.

تشخیص بیماری کرونا 229E, NL63, OC43  یا HKU1 همانند تشخیص COVID-19 نیست. بیماران دارای COVID-19 به شکل متفاوتی نسبت به بیماران دارای ویروس کرونا عمومی مورد درمان قرار می‌گیرند.

نام ویروس ایجاد کننده بیماری کرونا چیست؟

در 11 فوریه سال 2020، کمیته بین‌المللی شجره نامه ویروس‌ها، که محصول نام‌گذاری ویروس‌های جدید است، ویروس کرونا جدید شناسایی شده در ووهان چین را با عنوان سندروم تنفسی شدید کروناویروس 2 یا به‌اختصار SARS-CoV-2 نامید.

همان‌طور که از نام آن برمی‌آید، این ویروس با کروناویروس مرتبط با سارس  (SARS-CoV) که منجر به شیوع بیماری تنفسی شدید سارس در 2002-2003 شد، ارتباط دارد. با این حال، این همان ویروس نیست.

منشأ ویروس از کجاست؟

کرونا ویروس‌ها خانوادة بزرگی از ویروس‌ها را شامل می‌شوند. برخی از آن‌ها منجر به بیماری در افراد می‌شوند و برخی دیگر، مانند کرونا ویروس‌های سگ و گربه، تنها حیوانات را درگیر می‌کنند. به ندرت کرونا ویروس‌های حیوانی که منجر به عفونت حیوانات می‌شوند، باعث درگیری عفونی افراد می‌شوند و در میان انسان‌ها منتشر می‌گردند. به نظر می‌رسد ویروسی که منجر به COVID-19 شده باشد نیز به همین شکل باشد. سندروم تنفسی خاورمیانه (MERS) و سندروم تنفسی شدید (سارس) دو نمونه دیگری از کرونا ویروس‌ها هستند که از حیوانات به وجود آمدند و در میان انسان‌ها رشد یافتند.

ویروس چگونه منتشر می‌شود؟

این ویروس ابتدا در شهر ووهان در استان هوبه­ی در چین منتشر شد. اولین موارد بیماری مرتبط با بازار حیوانات زنده بود، اما ویروس هم‌اکنون در میان انسان‌ها در حال گسترش است. توجه به این امر اهمیت دارد که انتشار فرد به فرد می‌تواند به صورت یک طیف انجام شود. برخی از ویروس‌ها بسیار مفید هستند (مانند سرخک) و برخی ویروس‌ها این‌گونه نیستند.

ویروسی که منجر به بیماری کرونا می‌شود ظاهراً به راحتی و به شکل پایدار در جامعه منتشر می‌شود. انتشار در جامعه بدان معنا است که افراد در مکانی قرار داشته‌اند و به این ویروس مبتلا شده‌اند، و نمی‌دانند که چگونه و در کجا این کار انجام شده است.

آیا کسی که دارای ویروس کرونا یا COVID-19 است می‌تواند بیماری را به دیگران منتقل کند؟

ویروس منجر به بیماری COVID-19 از فرد به فرد منتقل می‌شود. فردی که شدیدأ به کرونا مبتلا شده است می‌تواند بیماری خود را به دیگران منتقل کند. پیشنهاد می‌شود که این بیماران در بیمارستان یا در خانه (بسته به اینکه چقدر بیمار هستند) ایزوله شوند تا زمانی که بهبود پیدا کنند و دیگر خطری برای بیمار کردن دیگران نباشند.

راهبردهای کنونی سازمان بهداشت جهانی در این مورد که در چه زمانی فرد می‌تواند از قرنطینه بیرون بیاید، به شکل مورد به مورد اعمال می‌شود و شامل تأمین همه شرایط زیر است:

 • بیمار بدون استفاده از داروهای کاهش تب، دیگر تب نداشته باشد.
 • بیمار دیگر علائمی مانند سرفه را نشان ندهد.
 • تست بیمار در دو نمونه تنفسی پیاپی با فاصله 24 ساعت منفی باشد.
 • کسی که از قرنطینه خارج شود، دیگر تهدیدی برای بیمار سازی دیگران نیست.

 

 

آیا هوای گرم مانع از انتشار بیماری کرونا می‌شود؟

مشخص نیست که آیا دما و آب و هوا می‌تواند روی انتشار کرونا تأثیرگذار باشد یا خیر. برخی از ویروس‌های دیگر مانند سرماخوردگی عمومی و آنفلوانزا در فصل سرما منتشر می‌شوند، اما این بدان معنا نیست که امکان بیمار شدن با این ویروس‌ها در ماه‌های دیگر وجود ندارد. در حال حاضر، مشخص نیست که آیا انتشار COVID-19 با گرم‌تر شدن هوا کاهش پیدا می‌کند یا خیر. اطلاعات بیشتری باید در مورد انتقال، شدت و سایر ویژگی‌های بیماری حاصل شوند، به تحقیقات در حال انجام است.

علایم و مشکلاتی که ویروس کرونا ایجاد می‌کند، چیست؟

علایم کنونی گزارش شده برای بیماران دارای کرونا، شامل علایم تنفسی خفیف تا شدید، همراه با تب، سرفه و مشکل در تنفس هستند.

آیا من باید برای کرونا تست بدهم؟

اگر احساس بیماری می‌کنید و تب، سرفه، مشکل در تنفس دارید، و یا با افرادی که دارای بیماری کرونا هستند تماس داشته اید، و یا در محلی بوده‌اید که اخبار انتشار کرونا در آن منتشر شده، با متخصص تماس بگیرید.

آیا آنتی­‌بیوتیک‌­ها در درمان یا پیشگیری ویروس کرونا موثراند؟

خیر. آنتی­‌بیوتیک­‌ها کاربردی برای درمان ویروس­‌ها نداشته و تنها روی عفونت­‌های باکتریایی موثراند. با توجه به ویروس بودن عامل ویروس کرونا، برای پیشگیری یا درمان این بیماری، به هیچ عنوان نباید از آنتی­‌بیوتیک­‌ها استفاده کرد. مصرف آنتی­‌بیوتیک­‌ها تنها در صورت تجویز پزشک و با هدف درمان عفونت­‌های باکتریایی مجاز است.

آیا برای درمان یا پیشگیری از کروناویروس، دارو یا روش درمانی خاصی وجود دارد؟

در حالی که برخی از دارو­های غربی، سنتی یا خانگی، ممکن است باعث تسکین و کاهش علائم ویروس کرونا شود، هیچ مدرکی مبنی بر اثربخش بودن این داروها در روند پیشگیری یا درمان بیماری وجود ندارد. سازمان جهانی بهداشت (WHO) برای پیشگیری یا درمان کرونا، مصرف خودسرانه هیچ دارویی (ازجمله آنتی‌­بیوتیک­‌ها) را توصیه نمی‌­کند. هرچند در حال حاضر، چندین آزمایش بالینی، شامل داروهای غربی و سنتی در حال انجام است. سازمان جهانی بهداشت به محض دستیابی به یافته­‌های بالینی جدید، اطلاعات به دست­‌آمده را منتشر خواهد ساخت.

آیا ویروس کرونا همان سارس[1] است؟

خیر. عامل ویروس کرونا، و ویروسی که در سال 2003 عامل شیوع سندرم تنفسی حاد بود، به طور کلی با هم مرتبط‌اند؛ اما بیماری حاصل از هر کدام از این ویروس­‌ها کاملا متفاوت است.

درصد مرگ و میر ناشی از سارس در مقایسه با COVID-19 بیشتر است؛ اما شیوع COVID-19 به مراتب بیشتر از بیماری سارس است. از سال 2003 تا کنون در هیچ کجای جهان شیوع سارس رخ نداده است.

تست آنلاین کرونا

پروسه پوشیدن، استفاده، درآوردن و دور انداختن ماسک به چه صورت است؟

 1. به یاد داشته باشید استفاده از ماسک، تنها برای کادر درمان، افرادی که از فرد بیمار نگه­داری می‌­کنند، و نیز فرد دارای علائم تنفسی (مانند سرفه و تب) ضروری است.
 2. قبل از برداشتن ماسک، دستان خود را توسط شوینده‌­های پایه الکلی یا آب و صابون تمیز کنید.
 3. ماسک را گرفته و بررسی کنید سوراخ یا پارگی نداشته باشد.
 4. قسمت فوقانی ماسک (محل قرارگیری نوار فلزی) را پیدا کنید.
 5. مطمئن شوید که قسمت درست (یعنی قسمت رنگی) ماسک به سمت بیرون قرار گرفته است.
 6. ماسک را روی صورت خود قرار دهید. نوار فلزی یا لبه سفت ماسک را فشار دهید تا قالب بینی شما شود.
 7. لبه تحتانی ماسک را پایین بکشید تا دهان و چانه شما را بپوشاند.
 8. بعد از استفاده، ماسک را درآورید؛ حلقه‌­های لاستیکی را از پشت گوش­های خود خارج کرده و همزمان مراقب باشید که ماسک به صورت و لباس­‌هایتان برخورد نکند؛ چراکه ممکن است سطح ماسک آلوده باشد.
 9. بعد از استفاده، ماسک را سریعا در یک سطح زباله دردار بیندازید.
 10. سپس با استفاده از شوینده­‌های پایه الکلی، دست­‌های خود را تمیز کرده و یا در صورت مشخص بودن آلودگی دست‌­ها، آن­‌ها را با آب و صابون را بشویید.

دوره نهفتگی یا کمون ویروس کرونا چقدر است؟

به فاصله زمانی موجود میان ورود ویروس به بدن و شروع علائم بیماری، دوره کمون یا نهفتگی گفته می­‌شود. تخمین زده می‌شود دوره کمون COVID-19، بین 1 تا 14 روز باشد؛ این دوره معمولا 5 روز طول می­‌کشد. ارزیابی­‌های حاضر، به محض یافتن اطلاعات بیشتر، بروزرسانی می­‌شوند.

آیا ممکن است انسان‌­ها از طریق حیوانات به کووید-19 مبتلا شوند؟

کروناویروس­‌ها، گروه بزرگی از ویروس­‌ها هستند که میان حیوانات شایع‌اند. بعضی‌وقت­‌ها این ویروس­‌ها، انسانی را آلوده کرده و به این ترتیب ممکن است میان دیگر انسان­‌ها نیز گسترش پیدا کنند. به عنوان مثال در ابتدا سارس()SARS-CoV، از طریق گربه زباد[2] و مرس (MERS-CoV) توسط شتر یک‌کوهانه[3] منتقل شدند. منابع جانوری احتمالی ویروس کرونا هنوز شناسایی نشده اند.

برای محافظت از خود (مثلا هنگام سرزدن به فروشگاه حیوانات زنده) از برقراری تماس با حیوانات و یا سطوح در دسترس حیوانات خودداری کنید. همواره از سلامت مناسب غذاها اطمینال حاصل کنید. از گوشت، شیر و اندام‌­های حیوانی، با احتیاط استفاده کنید تا از آلوده‌­شدن آن­ها جلوگیری شود. همچنین از مصرف محصولات حیوانی خام یا نیم‌­پز نیز اجتناب کنید.

آیا ممکن است از حیوان خانگی‌ام COVID-19 بگیرم؟

با اینکه یک مورد ابتلا از طریق سگ در هنگ­‌کنگ وجود داشته است، اما تا به امروز هیچ مدرکی مبنی بر انتقال ویروس از طریق سگ، گربه یا حیوانات خانگی دیگر یافت نشده است. COVID-19 عمدتا با سرفه، عطسه یا سخن گفتن فرد آلوده و از طریق قطرات تنفسی منتقل می­‌شود. برای محافظت از خود، دستان خود را به طور کامل و منظم بشورید.

سازمان جهانی بهداشت، همچنان بر آخرین تحقیقات انجام گرفته در این زمینه و دیگر موضوعات مرتبط با COVID-19 نظارت خواهد کرد و به محض کشف اطلاعات جدید، بروزرسانی خواهد شد.

عمر این ویروس روی سطوح چقدر است؟

هنوز به طور دقیق مشخص نیست عمر عامل COVID-19 روی سطوح چقدر است؛ اما به نظر می­‌رسد این ویروس، مشابه کروناویروس‌­های دیگر عمل می­‌کند. پژوهش‌­ها (از جمله اطلاعات مقدماتی به دست آمده از COVID-19) حاکی از آن است که کروناویروس‌­ها از چند ساعت تا چند روز روی سطوح مختلف باقی می‌­مانند. این امر ممکن است تحت شرایط متفاوت (برای مثال جنس سطوح، دما و رطوبت محیط)، تغییر کند.

با تمیز کردن سطوح آلوده و استفاده از مواد ضدعفونی‌­کننده ساده، ویروس را از بین برده و به این ترتیب از آلوده شدن خود و دیگران جلوگیری کنید. دست­‌های خود را با شوینده‌­های پایه الکلی یا آب و صابون تمیز کرده و از دست زدن به چشم­‌ها، بینی و دهان خود، خودداری کنید.

آیا دریافت مرسوله­‌های پستی از مکان­‌هایی که موارد ابتلا به COVID-19 گزارش شده است، بی­‌خطر است؟

بله. احتمال آلوده شدن کالاهای تجاری از طریق فرد آلوده، کم است. همچنین، احتمال ابتلا به COVID-19 از طریق بسته­‌ای که جابه­‌جا شده، مسافت زیادی را پیموده، و تحت شرایط و دماهای متنوعی قرار گرفته، پایین است.

باید از انجام چه کارهایی اجتناب کرد؟

اقدامات زیر در برابر COVID-19 موثر نبوده و ممکن است منجر به آسیب شود:

 • کشیدن سیگار
 • استفاده همزمان از چند ماسک
 • مصرف آنتی­‌بیوتیک

در صورت داشتن تب، سرفه و تنگی نفس، تحت هر شرایطی، هرچه زودتر برای دریافت مراقبت‌­های پزشکی اقدام کنید تا ریسک تشدید عفونت کاهش یابد. حتما سابقه مسافرت­‌های اخیر خود را با فرد ارائه‌دهنده خدمات بهداشتی درمیان بگذارید.

آیا ویروس کرونا از طریق هوا منتقل می­‌شود؟

ویروس عامل COVID-19، عمدتا از طریق قطرات تولید شده هنگام سرفه، عطسه و سخن گفتن فرد آلوده پخش می­‌شود. این قطرات، برای معلق ماندن در هوا بیش از حد سنگین هستند و به همین جهت، سریعا بر روی زمین یا سطوح دیگر سقوط می‌کنند.

اگر در یک متری فرد بیمار قرار بگیرید، ممکن است ویروس را استنشاق کرده و آلوده شوید. همچنین در صورتی که پس از لمس سطوح آلوده، دستان خود را تمیز نکنید، با دست زدن به چشم‌­ها، بینی و دهان خود، به ویروس آلوده خواهید شد.رزرو نوبت از سایت درمانکده


[1] SARS- Severe acute respiratory syndrome: سندرم تنفسی حاد

[2] civet cat

[3] dromedary camel

 

منبع: سازمان بهداشت جهانی

[تعداد: 22   میانگین:  3.7/5]
برچسب ها

نوشته های مشابه

‫120 نظرها

 1. با سلام دیروز یک ماشین آبی که در اثر بارش باران در خیابان مانده بود رو تعدادی از عابران که من هم جزای از آنها بودم پاشید میخواستم بدونم احتمال آلوده شدن من چقدر است و باید در همچین مواقعی چه باید بکنم؟

  1. دکتر حاجی زاده فلوشیپ بیماری های عفونی در جواب سوال شما گفتند: امکان انتقال خیلی کمه و بهترین راه اینه که خیلی سریع اقدام به شست و شو و ضد عفونی کردن خودتون و لباس هاتون بکنید.

  2. با سلام و خسته نباشید
   من از امروز حال تهوع و تب بالا و کوفتگی عضلات رو دارم.
   آیا این کروناست و اگر هست نیاز به بستری شدن دارد یا باید در خانه تحت درمان بود؟

   1. سلام دوست عزیز
    هر نشانه ای به معنای این نیست که حتما شما به کرونا مبتلا شدید
    متاسفانه این ویروس میتونه حتی بدون نشانه خاصی هم در بدن فرد میزبان باشه
    بهترین کاری که میتونید بکنید اینه که اگر امکانش هست چند روزی در منزل استراحت کنید و درمان های خانگی معمول مثل مصرف مایعات، سوپ و … رو انجام بدید
    اگر بهتر نشدید یا علائم شدید تر شد
    ضمن رعایت پروتوکلهای بهداشتی
    (زدن ماسک- پوشیدن دستکش- رعایت فاصله اجتماعی- شست و شوی دستها با آب و صابون)
    به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه کنید تا یک متخصص عفونی شما رو ببینن
    انشاالله به زودی بهبودی کامل حاصل بشه

 2. سلام و سال نو مبارک، با عرض پوزش خانم بنده دچار حمله عصبی از ناحیه پا چپ شده با توجه به اینکه درمان ایشان با کورتن هست و کورتن با کرونا منافات داره چه کار کنم؟

  1. سلام
   دختری 17ساله هستم و هیچگونه بیماری زمینه ای ندارم
   ده روز پیش در جمعی حضور داشتم و بعد از اون خودمو قرنطینه کردم ،حدود 5روز گذشت از اون ماجرا علایمی مثل سرفه گلو درد بدن درد و سردرد در من بوجود اومد اما رفته رفته بهتر شد اما توی روز 10حس چشایی و بویاییمو از دست دادم. علایم قبلی کاملا از بین رفته و فقط سرگیجه دارم ،آیا ابتلا به کوید 19شده؟برای درمان آن چه کنم؟

   1. سلام دوست عزیز
    برای اطمینان از این که آیا به کرونا مبتلا شدید یا خیر فقط یک راه وجود داره و اون هم انجام تست کرونا هست
    برای انجام تست کرونا باید به مراکز مشخص شده در شهر خودتون مراجعه کنید

 3. من دو سه روزه مشکل تنفسی دارم نمیتونم راحت نفس بکشم اونقدر خمیازه میکشم تا نفسم درمیاد ولی علایم دیگه ندارم ولی این مشکل تنفسی نمیزاره راحت دراز بکشم و بخوابم الان باید چی کار کنم برم آزمایش بدم؟؟؟

 4. سلام من برادر 2روز پيش بخاطر درد فراوان دندان رفته دندانپزشكي دندونشو كشيده دقيقا از همون روز بدن درد و سرفه ميكنه امروز برديم درمانگاه تست نگرفتن فقط بهش شربت سرفه و استامينوفن دادن ما الان مطمئن نيستيم كه گرفته يا نه چيكار بايد بكنم كجا بايد بريم ممنون ميشم جواب بدين

 5. سلام.پدرم 57 سالشه.و حدود یک هفته پیش سرفه های تک تک داره.دو روز حدود 15 تا میزنه دو روز نمیزنه.قبلش هم کمی احساس خارش گلو میکرد که آب و نمک غرغره کرد و الان درد گلو نداره.میخواستم بپرسم این نشانه کروناست؟

  1. سلام دوست عزیز.
   شما میتوانید با مراجعه به اپ درمانکده علائم پدر گرامیتان را در تست کرونا وارد کنید و نتیجه ابتلا یا عدم ابتلا به ویروس کرونا را مشاهده کنید.

  2. سلام من دوازده روز قبل با یک از دوستام رو به رو شدم که خودش،هم میدانسته کرونا داره اما برای من هیچی نگفته خداره شکر تا الان من برای خودم هیچ از علایم کرونا نمیبینم ومبعد،چکار باید بکنم یا از چه نوع خورکی های استفاده کنم یا به داکتر مراجهه کنم لطفا راهنمایم کنید

   1. سلام سید عزیز
    یادت باشه متاسفانه این ویروس میتونه حتی بدون نشانه خاصی هم در بدن فرد میزبان باشه
    بهترین کاری که میتونید بکنید اینه که اگر امکانش هست چند روزی در منزل استراحت کنید و درمان های خانگی معمول مثل مصرف مایعات، سوپ و … رو انجام بدید
    اگر در طول این چند روز احساس کردی حال خوبی نداری
    ضمن رعایت پروتوکلهای بهداشتی
    (زدن ماسک- پوشیدن دستکش- رعایت فاصله اجتماعی- شست و شوی دستها با آب و صابون)
    به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه کنید تا یک متخصص عفونی شما رو ببینن
    انشاالله به زودی بهبودی کامل حاصل بشه

 6. سلام بنده در زمینه پزشکی چیزی نمی‌دانم در عین حال جهت در مان کروناپیشنهادی دارم شاید. شاید. شاید مفید باشد
  میگن کرونا ویروسی هست چرب
  مایع درون صفرا جهت از بین بردن چربی های مضر بدن میباشد
  بفرمایید نمیشه جهت از بین بردن این ویروس از مایع صفرا استفاده کرد
  دوباره تکرار میکنم اطلاعات پزشکی من در حد اطلاعات عمومی میباشد

  1. سلام دوست عزیز. ویروس کرونا چرب نیست بلکه در چربی های دست و پوست می ماند و به همین دلیل شستشو با آب و صابون می تواند پوست را از ویروس پاک کند. زمانی که ویروس وارد بدن شود، به درون سلول ها نفوذ می کند و هیچ مقداری از الکل و مواد ضدعفونی کننده هم نمی تواند ویروس را بکشد، زیرا به درون سلول ها نمی تواند وارد شود. برای از بین بردن ویروس درون بدن به پادتن نیاز است ولی بدن انسان ها هنوز در مقابل این ویروس مقاوم نشده است و نمی تواند پادتن لازم را تولید کنید. مایع درون صفرا را هم نمی تواند به همین دلایل مشکل را برطرف کند.

  1. سلام دوست عزیز. اگر دستتان را به صورتتان نزده باشید و بلافاصله به خوبی با آب و صابون یا مواد ضدعفونی کننده بشورید، مشکلی بوجود نمی آید.

 7. سلام دو همسایه ما باهم درگیر شدن و برای جدا سازی انها وارد خانه شدم و برای جدا سازی انها تماس فیزیکی داشتم و یکی از انها که فریاد می‌زد اب دهانش به بيرون پتاپ میشد که نمیدانم که بمن اسابت کرده یانه من با گوشه انگشتم اشکی که در گوشه چشمم بود را پاک کردم ول بلا فاصله به حمام رفته وتمام لباسهایم را عوض کردم حالا سوال اینجاست که اگر یکی از انها مبتلا باشد امکان ابتلای من وجود دارد یا نه

  1. سلام دوست عزیز. در صورتی که ناقل ویروس بوده باشند و دست شما هم با تماس با آنها به ویروس آلوده شده باشد، از طریق تماس با چشم می تواند ویروس منتقل شود.

   1. سلام من چند روزی هست بخاطر ریفلاکس معده تو کلینیک و ازمایشگاها رفتو امد دارم اما مورد کونایی متوجه نشدم ولی دو روزه ب شدت گیجی دارم و احساس خستگی و خواب الودگی هرچقد میخوابم بازم خوابم میاد و چشمهو بزور باز نگه میدارم ،احتمالش هست ک کرونا داشتع باشم؟باید چیکار کنم

    1. سلام شیدا جان
     تا این لحظه هیچ ارتباطی بین خواب و کرونا از منابع پزشکی معتبر ارسال نشده

 8. سلام . تو رو خدا جوابمو بدید که از شدت ترس دارم میمیرم . من امروز با ماشین شخصی خودم بیرون بودم و در یک جای بد مسیر یکی دست تکون داد سوارش کنم . دلم سوخت سوارش کردم و اومد سمت شاگرد نشست . سرفه و عطسه هم نداشت ولی حسم بهم میگه کرونا داشت . بنظرتون میشه توی این پنج دقیقه که تماس فیزیکی باهم نداشتیم من را هم الوده کرده باشد؟؟؟

  1. سلام دوست عزیز. اگر تماس فیزیکی نداشتید و ایشون هم سرفه و عطسه نکردن، احتمال ابتلا به ویروس کرونا برای شما بسیار کم است.

 9. با سلام و خسته نباشید. خداروشکر تا الان نه خودم و نه خانواده درگیر این ویروس نشده ایم البته با رعایت اصول بهداشتی. ولی یه سوال ذهنمو خیلی مشغول کرده اونم اینکه در خصوص کسانی که بیماری کرونارو گرفتن ولی روی اونا اثر نذاشته که اصطلاحا به اونا ناقل ویروس میگن سوالم اینکه این ویروس چقدر در بدن اینجور آدما باقی میمونه؟ آیا با گذشت زمان از بین میره؟ یا ایناهم باید به مراکز درمانی مراجعه کنن تا بهبود پیدا کنن. ممنون میشم اگه پاسخ بدین. با تشکر

  1. سلام دوست عزیز. طبق گفته های سازمان بهداشت جهانی افراد ناقل ویروس کرونا از 2 روز تا 14 روز طول می کشد تا علائم بیماری را از خود نشان دهند. برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنم این ویدیو را تماشا کنید:
   https://www.aparat.com/v/uokYw

 10. سلام دوست عزیز
  حتما بزودی زود شما نشانه هایی از خود نشان می دهید و نهایتا ظرف مدت سه هفته الفاتحه

 11. سلام خسته نباشید
  آیا از طریق دود سیگار کرونا منتقل میشه؟
  همسایه های ما سیگار میکشند دودش نیست ولی بوش حس میشه آیا میتونه باعث انتقال باشه؟ ممنون

 12. سلام حدود ۷ روز پیش یه دانش اموز اومد پیشم پسر ۱۰ ساله برای رفع اشکال
  درسش دادم فرداش فهمیدم پدرش تست کرونا مثبت شده ولی الان خود پسره هیچ علائمی نداره پدر هم اصلا مشکلی نداره فقط قرنطینه در خانه هست امروز بعد از ۷ روز احساس میکنم گوشم کمی کیپ شده و غدد لنفاوی گلویم سنگین شده خیلی ترسیده ام نه تب دارم نه سرفه نظرتون چیه دارم میمیرم

 13. سلام وقت به خیر
  یکی از دخترهای فامیل که من برا چند روز خونشون بودم و رخت خوابمون هم کنار هم بود و خیلی با هم تماس داشتیم ، بعد از اینکه من از خونشون رفتم حالش بد شد و سردرد شدید و تب و لرز داشت
  بعد از انجام آزمایش فهمیدیم کرونای خفیف داشته و یکی از ریه هاش درگیره
  احتمال اینکه کرونا بگیرم چقدره؟؟
  یعنی باید قرنطینه شم که به خونوادم منتقل نشه؟؟؟

  1. سلام دوست عزیز. با توجه به توضیحاتتون احتمال ابتلا شدن وجود داره، پس حتما خودتون رو قرنطینه کنید.

 14. سلام وقت بخیر، خانواده ام بعد از دیدن یه سری علائم خفیف تست کرونا دادند و پدر و مادذ و برادرم تستشون مثبت بوده. به احتمال زیاد من هم مبتلا شده باشم چون همه با هم رندگی میکنیم. علائم شدیدی نداریم و مرتب گلومون رو تر میکنیم ولی نگرانیم. چکار کنیم؟

  1. سلام دوست عزیز
   پوزش میخوام با تاخیر به پرسش شما پاسخ میدم
   در اولین فرصت شما هم تست کرونا بدید تا ابتلا یا عدم ابتلای شما مشخص بشه
   با توجه به این که فرمودید همه با هم زندگی میکنید حتما در رابطه با این موضوع با پزشکان مرکزی که تست کرونا از شما می گیرین مشورت کنید تا موارد لازم رو به شما آموزش بدن.

 15. سلام خسته نباشید
  من دوتا سوال داشتم
  ۱- من از دیروز صبح تا الان احساس تب دارم. توی طول این دو روز چند باری دمای بدنم رو چک کردم همش حدوداً ۳۷.۵ بود به جز دیشب که ۳۹ شده بود اما امروز دوباره اومد پایین. و تنگی نفسی ندارم. فقط بعضی مواقع یه سرفه ریز میکنم که اونم بخاطر خارش گلومه و خیلی کم اتفاق میوفته. حالا میخواستم بدونم که آیا من به کرونا مبتلا شدم و باید تست بدم یا نه؟ نمیتونه آنفولانزا یا بیماری دیگه‌ای باشه؟
  ۲- گفته شد که دوره‌ی کمون بین ۱ تا ۱۴ روزه. حالا سوالم اینه. بعد از اینکه ویروس خودش رو توی بدن بیمار نشون داد حدوداً تا چند روز توی بدنش باقی میمونه؟

  1. سلام دوست عزیز
   پوزش میخوام که با تاخیر به پرسش شما پاسخ میدم
   در رابطه با پرسش نخست تشخیص ابتلا به کرونا فقط از طریق انجام آزمایش کرونا صورت میگیره
   شما بایستی به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه کنید تا با انجام آزمایش کرونا خیالتون از این بابت راحت شه

   در رابطه با پرسش دوم شما اطلاعات دقیقی ندارم که تقدیم کنم.

  2. سلام من دو روز پیش با دوستم یه جا بودیم و گفت تست کرونای مادرم مثبته چند ساعتی باهاش بودم و سردرد دارم و یکم گلوم چرک کرده احتمال داره به ویروس کرونا مبتلا شده باشم

   1. سلام اصغر جان
    بله، این احتمال وجود داره که شما به کرونا مبتلا شده باشید
    برای اطمینان حتما به یک متخصص عفونی مراجعه کن تا شما رو معاینه کنن
    اطمینان از ابتلا به کرونا فقط توسط پزشک و با انجام معاینه و تست کرونا امکان پذیر هست

 16. سلام من دو هفتس دلشوره و استرس شدید میگیرم و احساس خفگی و بعضی وقتا سرفه بهم دست میده تعداد نفسام تو دقیقه زیر ۲۰ ولی احساس میکنم نمیتونم درست نفس بکشم و احساس خارش تو گلوم دارم این علائمیم که گفتم دائمی نیست میاد و میره

  1. سلام دوست عزیز
   شما باید به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه کنید تا بررسی دقیق تری انجام بشه

 17. درود
  آیا میتوان به طریقی مانند تزریق سرم حاوی آب اکسیژنه به بیمارانی که نمیتوانند به خوبی نفس بکشند, به بدن آنها اکسیژن رساند؟

  1. سلام دوست عزیز
   من پزشک نیستم و نمی تونم در این زمینه به شما راهنمایی درستی بدم
   مطمئن ترین راه در رابطه با روش درمان بیماری های تنفسی، مشورت با یه پزشک فوق تخصص بیماری های ریه می باشد.

 18. سلام تو روخدا جواب منو بدید من دو روزه ک فقط تب دارم و هیچ علائم دیگه ای ندارم امکانش هست کرونا گرفته باشم. جواب بدید

  1. سلام ایمان جان
   اول از همه واقعا خونسرد باش
   دوم این که برای اطمینان از اینکه به کرونا مبتلا شدی یا نه فقط باید تست کرونا بدی
   به نزدیکترین خانه بهداشت یا بیمارستان مراجعه کن و خیال خودت رو از این بابت راحت کن

 19. سلام. علائم کرونا برای سگها چیست (آنها که سرفه و تب ندارند) الان سگ من دو روزه خیلی خیلی بی حوصله و غذا نمیخوره. اگرم گرفته باشن فقط راهش قرنظینست؟

  1. سلام دوست عزیز. پوزش میخوام که با تاخیر به پرسش شما پاسخ میدم.
   هنوز شواهدی دال بر این که حیوانات هم به این ویروس مبتلا میشن ثبت نشده
   برای توضیحات بیشتر ممنون میشم به مطلبی در همین رابطه در وبلاگ مراجعه کنید
   مطلب رو از اینجا میتونید مطالعه کنید.

 20. سلام وقت بخیر،حدودا ۴ روزی میشه که تست دادم و جوابش بعد روز ۴ام مثبت در اومد و فقط علایم نبود حس چشایی و بویایی را دارم،البته ۶ روز پیش سرما خوردم و ابریزش بینی داشتم که بعد از اون حسای دو گانم رفتن…الان به نظرتون حال بنده بصورت ناگهانی بدتر میشه؟نه تب دارم و نه گلو درد…لطفا راهنمایی کنید که چطوری بهبود پیدا کنم.با تشکر

  1. سلام
   اول از همه پوزش میخوام که با تاخیر به شما پاسخ میدم دوست عزیز
   دوست عزیز حتما به نزدیکترین بیمارستان مخصوص بیماران کرونایی مراجعه کنید
   مسلما هرچه قدر زودتر درمان شروع بشه بهتره
   زمان رو از دست ندید.

 21. سلام واقعیتش من امروز رفتم ارایشگاه . ارایشگر و من ماسک نداشتیم و خب موهامو کوتاه میکرد و احتمالا فاصله امون خیلی خیلی کم بوده دلشوره دارم نکنه ناقل باشه احتمالش هست که منم بگیرم؟

  1. سلام دوست عزیز
   پوزش میخوام که با تاخیر پاسخ میدم
   با توجه به این که بعد از مراجعه از آرایشگاه حتما به حمام میرید و از صابون و شامپو استفاده میکنید
   در صورت انتقال هم احتمال کمی باقی میمونه که مبتلا شده باشید
   با این وجود در صورتی که در طول این چند روز دچار تب و سرفه و علائم دیگه ای شدید حتما به نزدیکترین مرکز مرتبط با بیماران کرونایی مراجعه کنید.
   علائم ابتلا به کرونا را اینجا میتونید مطالعه کنید.

  2. سلام خسته نباشید من از دیشب گلو درد و تب و حالت تهوع و سرگیجه دارم بیرون نرفتم با فرد بیمار هم ارتباطی نداشم خواستم بپرسم نشانه ای از کروناس یعنی من کرونا دارم؟؟

   1. سلام دوست عزیز
    هر نشانه ای به معنای این نیست که حتما شما به کرونا مبتلا شدید
    متاسفانه این ویروس میتونه حتی بدون نشانه خاصی هم در بدن فرد میزبان باشه
    بهترین کاری که میتونید بکنید اینه که اگر امکانش هست چند روزی در منزل استراحت کنید و درمان های خانگی معمول
    مثل مصرف مایعات، سوپ و … رو انجام بدید
    اگر بهتر نشدید یا علائم شدید تر شد به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه کنید تا پزشک عمومی یا متخصص داخلی شما رو ببینن
    انشاالله به زودی بهبودی کامل حاصل بشه

 22. سلام خسته نباشید برادر من شش ساله هست و از دیروز تب متوسط و دل پیچه و گرفتگی بینی محدود و شکم درد گرفته ولی درد شکمش خوب شد امروز که پیش دکتر بردیمش دکتر مبهم حرف میزد یعنی مطمئن نبود که کرونا داره یا نه ما هم نبردیمش تست کرونا بده چون می ترسیدیم چقدر احتمال داره که کرونا گرفته باشه ؟و چقدر احتمال داره حالش وخیم تر بشه؟ دکتر هم دارو های عادی مثل چرک خشک کن داده ولی خودمان باید چه چیزی انجام بدیم منظور این که چه خوراکی ها می تونه مفید باشه؟
  با تشکر

  1. سلام دوست عزیز
   پوزش میخوام با تاخیر به شما پاسخ میدم
   در این مقاله میتونید پاسخ خیلی از سوالاتی که مطرح کردید رو پیدا کنید
   برای انجام تست کرونا میتونید به نزدیکترین مرکز بهداشت یا بیمارستانی که مخصوص بیماران کرونایی در نظر گرفته شده مراجعه کنید

 23. سلام تا دیروز مشکلی نداشتم ولی امروز صبح گلو درد خفیفی حس کردم تا الان هم شدید تر شده و تب و لرز دارم،اگه کرونا گرفته باشم چ اقداماتی باید انجام بدم؟

  1. سلام دوست عزیز
   پوزش میخوام که با تاخیر پاسخ میدم
   اول از همه این که این علائم مربوط به یه سرماخوردگی ساده هم میتونه باشه
   پس استرس نداشته باشید
   بله، یک احتمال هم میتونه کرونا باشه، اما نه همه ی احتمالات
   علائم ابتلا به کرونا را اینجا میتونید مطالعه کنید.
   باید حتما تست بدید تا مطمئن بشید که مبتلا شدید یا نه
   در هر شهری بیمارستان مخصوص کرونا مشخصه دوست عزیز
   حتما به اون بیمارستان یا نزدیکترین خانه بهداشت مراجعه کنید تا از شما تست کرونا گرفته بشه

 24. سلام پدرشوهرم جواب تستش مثبت شد گفتن همه ما باید تست بدیم آزمایش خون دادیم مال همسرم منفی شد مال من مثبت شد هفته ۳۲ بارداری هم هستم و اینکه هیچ علائمی ندارم تمام علائم حیاتی هم کاملا طبیعی هستش میخواستم بدونم دقت این آزمایش چقدره امکان داره اشتباه بشه و باید چیکار کنم

  1. سلام دوست عزیز
   در این رابطه حتما با همون پزشکی که از شما تست گرفتن باید مشورت کنید
   انجام تست کرونا نیاز به دقت خاصی داره
   در مواردی ممکنه تست اشتباه گرفته بشه و نتیجه رو هم تحت تاثیر قرار بده
   علائم کرونا رو اینجا میتونید دقیق تر بخونید
   اگر این نشانه ها رو ندارید پس اصلا نگران نباشید
   شما الان در شرایطی نیستید که استرس اضافه بخواید به خودتون بدید

 25. خانم 32ساله هستم یک ماهه مبتلا به این ویروس شدم ولی هنوز علایمشو دارم .یک هفته پیشم تست حلقم منفی بوده ایا من باز ناقلم یا نه?متشکرم

  1. سلام دوست عزیز
   خوشحالم که به سلامتی این مرحله رو پشت سر گذاشتید
   درباره‌ی ابتلای دوباره‌ی فردی که یک بار به کرونا مبتلا شده هنوز به طور قاطع پزشکان نظر خاصی ندادن
   متاسفانه مواردی پیدا شده که فردی بیشتر از یک بار به این ویروس مبتلا شده
   به همین خاطر خیلی مراقب باشید
   استفاده از ماسک و دستکش در محیط بیرون از خونه رو جدی بگیرید
   فاصله اجتماعی رو حتما رعایت کنید
   با توجه به این که فرمودید تست حلق منفی بوده احتمال ناقل بودن شما خیلی کمه
   علائمی که فرمودید به مرور زمان کمتر میشه
   خیلی مراقب خودتون باشید و در صورتی که پزشک به شما توصیه خاصی کرده یا داروی خاصی داده حتما استفاده کنید
   اگر علائم کمتر نشد، حتما با رعایت کامل اصولی که خودتون بهتر میدونید باز هم به همون مرکز برای انجام تست و مشورت با پزشک مراجعه کنید.

  2. میشه بپرسم برای درمان چکار کردین؟بستری شدین یا تو خونه و چه اقداماتی انجام دادین؟۵

 26. سلام
  دوست من داره تو تب میسوزه تبش بالا هست با پاشوره و دمنوش های خانگی تبش رو پایین اوردیم اما هنوز تب داره و گلو درد داره میخواستم بدونم احتمال الوده شدنش به کرونا هست؟
  اما بعد از ظهر اون روز یه زنبور ۳ بار نیشش زد احتمال داره بخاطر زنبور باشه؟
  زود تر جوابم بدین ممنون

  1. سلام
   امیدوارم هنوز دیر نشده باشه و جواب به موقع به دستتون برسه
   تب رو جدی بگیرید
   نه به خاطر کرونا
   این که یه زنبور ایشون رو سه بار نیش زده به اندازه کافی میتونه دلیل محکمی برای این شرایط باشه
   حتما هرچه سریعتر به نزدیکترین درمانگاه، بیمارستان یا مرکز بهداشت مراجعه کنید
   نیش بعضی زنبورها میتونه موجب حمله تنفسی هم بشه
   زنبورها بعد از نیش زدن معمولا میمیرن، اگر لاشه زنبور رو هم بتونید به بیمارستان ببرید که چه بهتر

 27. سلام من چند روز در قسمت قفسه سینه ام درد احساس می کنم ممکنه مبتلا شده باشم

  1. سلام دوست عزیز

   احتمال ابتلا به کرونا فقط با انجام تست کرونا امکان پذیر هست
   برای انجام تست کرونا میتونید به نزدیکترین مرکز بهداشت یا بیمارستانی که مخصوص بیماران کرونایی در نظر گرفته شده مراجعه کنید

 28. سلام وقتتون بخیر همسر من تب و لرز سردردی خفیف داشتن تست کرونا دادن مثبت بود cpr۳۲بود ،بلافاصله بعد ایشون منم ازمایش دادم ولی منفی بود میخواستم بدونم احتمال داره بعدا مبتلا بشم ؟

  1. سلام دوست عزیز
   احتمال ابتلای دوباره به کرونا برای کسی که یک بار به کرونا مبتلا شده وجود داره
   حتما موارد بهداشتی مربوطه رو رعایت کنید و در صورت مشاهده علائم به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه کنید.
   خوندن این مطلب میتونه اطلاعات بیشتری در اختیارتون قرار بده

   اگر همسر شما در منزل بستری هستند یا به تازگی مرخص شدن در این مطلب میتونید اطلاعات خوبی برای شرایط نگهداری از ایشون مشاهده بفرمایید.

  1. سلام دوست عزیز
   درسته که طبق گفته خودتون شرایط مشابهی دارید اما توجه داشته باشید که درمان هر بیماری به شرایط جسمی و شرح حال بیمار خیلی خیلی خیلی مرتبط هست
   حتما با مراجعه به نزدیکترین مرکز درمانی مرتبط با کرونا نسبت به این که آیا شما مبتلا به کرونا شدید یا خیر مطمئن بشید
   و از پزشک در رابطه با درمان بیماری خودتون راهکار بگیرید.

 29. با عرض سلام و خسته نباشید
  من دیشب بعد از مدتها در یک مکان بسیار شلوغ (حرم حضرت معصومه(س)) حضور پیدا کردم. با اینکه خودم ماسک زده بودم اما معدود افرادی بودند که ماسک زده به همراه داشتند. امروز یک مقدار احساس سرفه و عطسه داشتم. میخواستم ببینم اگر کرونا گرفته باشم چه اقداماتی رو باید انجام بدم؟
  یک سوال دیگر هم داشتم: این روزها از خاصیت گلاب برای از بین بردن ویروس کرونا خیلی تعریف میکنند ( دلیلشان هم این است که ویروس کرونا را که زیر میکروسکوپ قرار دادند و گلاب را روی آن ریختند، بسرعت از بین رفته! )، آیا این مطلب اساس علمی دارد یا خیر؟

  1. سلام دوست عزیز
   متاسفانه هنوز بخش زیادی از مردم این بیماری رو جدی نگرفتن و همین باعث شده که آمار ابتلا به کرونا و بدتر از اون مرگ و میر ناشی از کرونا
   طبق اخباری که دیروز (3 تیر 99) در تلویزیون پخش شد به هر 15 تا 20 دقیقه یک مرگ بر اثر کرونا برسه.

   سرفه های کرونا با سرفه های معمولی خیلی متفاوت هست
   به جز سرفه، به علائم دیگری که در این مطلب خوندید توجه داشته باشید
   شاید الان برای مراجعه به مرکز درمانی برای انجام تست کرونا کمی زود باشه
   بهتره چند روز در منزل استراحت کنید و اقدامات درمانی معمول رو انجام بدید

   اگر احیانا حالتون بهتر نشد، حتما به نزدیکترین مرکز درمانی مرتبط با کرونا مراجعه کنید.

  2. سلام دوست عزیز
   من نیز حس بویایی و چشایی من هم از بین رفته
   آیا حس شما برگشته یا نه؟ اگه برگشته بعد از چند روز؟

 30. با عرض سلام و خسته نباشید
  من داخل ماشینی بودم که راننده کرونا داشته و کولر هم روشن بوده سنمم هم 17 هست
  آیا احتما دارد که مبتلا بشوم؟؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   با توجه به فاصله کم بین مسافران ماشین این احتمال وجود داره که شما به کرونا مبتلا شده باشید
   از این لینک میتونید علائم ابتلا به کرونا رو دقیق تر متوجه بشید

   برای اطمینان خاطر حتما به نزدیکترین مرکز درمانی مرتبط با کرونا مراجعه کنید.

 31. با سلام من یک هفته است که بدنم بسیار ضعیف شده و بویایی و چشاییم و از دست دادم
  دکتر عمومی گفت نوع خفیف کروناست و فقط اززیترومایسین تجویز کرد ! در عکس ct یک چهارم ریه درگیر بود و گاها تفنسم سخت میشه
  میخواستم ببینم ایا احتمال داره کل ریه ام درگیر بشه و داروی بهتر چه چیزی مصرف کنم .

  1. سلام
   بله، این احتمال وجود داره
   درمان دارویی قطعی برای کرونا هنوز ساخته نشده
   بهترین کار اینه که به نزدیکترنین مرکز درمانی مرتبط با کرونا مراجعه کنید و تست بدید

 32. سلام من بعد از تماس با دساگیره یک در فروشگاه با همان دستها سیگار کشیدم .الان ۳روزه سرم تیر میکشه وقتی تکون میدم سرمو!روز تول هم کمی دست و پام درد خفیف داشت !ولی سر درد رو هنوز خفیف تر دارم!و احساس خشکی گلو بعضی مواقع….همه میگن تلقینه !ترو خدا ج بدید!ایا مبتلا شدم؟!؟!

  1. سلام دوست عزیز
   برای اطمینان از این که آیا به کرونا مبتلا شدید و یا خیر یک گزینه بیشتر وجود نداره
   انجام تست کرونا

   دو تا نکته:

   1- فقط با داشتن این علائم نمیشه در مورد ابتلا به کرونا نظر داد

   2- برای انجام تست کرونا باید به نزدیکترین مرکز درمانی مرتبط با کرونا مراجعه کنید تا خیالتون راحت بشه

 33. سلام و خسته نباشید
  من از دیروز ظهر به طور ناگهانی زیر چونم که فک کنم محل غدد لنفاوی هست درد میکنه. سمت چپ .موقع بلعیدن مشکلی ندارم و گلوم درد نمیکنه.سرفه ندارم.تب ندارم.ابریزش بینی ندارم.بویایی و چشایی هم مورد خاصی نیس.
  میخاستم بدونم ممکنه اول رو غدد لنفاوی اثر بذاره؟ که زود بخوام حل کنم چون شنیدم خیلی ها بدون علائم هم کرونا دارن
  ممنون میشم راهنماییم کنین

  1. سلام دوست عزیز
   غدد لنفاوی در گردن، زیر چانه، زیر بغل و اطراف کشاله ران متمرکز شده اند.

   گلو درد، مونونوکلئوز عفونی و یا یک سرماخوردگی رایج می تواند موجب مقداری تورم در غدد لنفاوی شما شود، اما معمولاً با بهبود بیماری این تورم نیز از بین می رود.
   غدد لنفاوی همچنین در صورتی که فرد مبتلا به سرطان باشد متورم می شود.

   پس دلایل خیلی خیلی زیادی میتونه باعث این درد بشه.

   برای اطمینان از این که آیا به کرونا مبتلا شدید و یا خیر یک گزینه بیشتر وجود نداره
   انجام تست کرونا

 34. سلام وقتتون بخیر
  من دو روزی هست که کمی احساس تنگی نفس و سوزش در ناحیه بین حلق و بینی دارم میخواستم بپرسم چقدر احتمال داره که مبتلا شده باشم؟!

  1. سلام دوست عزیز
   برای اطمینان از این که آیا به کرونا مبتلا شدید و یا خیر یک گزینه بیشتر وجود نداره
   انجام تست کرونا

   1. سلام دوست عزیزم خوب من تست دادم کرونا خفیف هم دارم ک معلوم نیست شدید هم باشه ولی گفتن بیمارستان نیا خونه بمون من خونه بمونم چکار کنم بقیه خونواده هم آلوده کنم؟درمانش چیه .تنها چیزی ک درمورد کرونا شنیدم همونه که میگه معتادا نمیگیرن واقعا معتاد شیم؟؟؟؟؟؟تقریبا یک هفته س بویایی چشایی صفر، کتف دست سر زانو همه دردمیکنه ویتامین سی هم هر روز مصرف میکنم گلاب.اب نمک و سرکه ولی مطمعنم بی فایده س چکار کنم لطفا بگید.رضا سی و چهارسالمه کرمانشاه ..هرکی هم شنیدم ک رفته بیمارستان بستری شده دو سه روز کما بعدم فوت شده.خواهش میکنم داروی پیشنهاد بدیدو چه تعداد مصرف کنم در روز واینکه چند مدت طول میکشه خوب شم(عمراخوب شم)

    1. سلام دوست عزیز هر نشانه ای به معنای این نیست که حتما شما به کرونا مبتلا شدید متاسفانه این ویروس میتونه حتی بدون نشانه خاصی هم در بدن فرد میزبان باشه.
     بهترین کاری که میتونید بکنید اینه که اگر امکانش هست چند روزی در منزل استراحت کنید و درمان های خانگی معمول مثل مصرف مایعات، سوپ و … رو انجام بدید اگر بهتر نشدید یا علائم شدید تر شد به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه کنید تا پزشک عمومی یا متخصص داخلی شما رو ببینن انشاالله به زودی بهبودی کامل حاصل بشه.

     طبق آمار بیشتر از 50 درصد کسانی که در بیمارستان بستری میشن بهبودی پیدا میکنن و مرخص میشن و این طوری نیست که هرکسی در بیمارستان بستری شه فوت کنه
     در رابطه با اون موردی هم که گفتید معتادا … به هیچ وجه این حرف درست نیست، و بر فرض درست بودن آیا ارزشش رو داره که شما به خاطر فرار از کرونا به دامن اعتیاد پناه ببرید؟
     به هیچ عنوان به شایعاتی که میشنوید گوش ندید.

    2. سلام منم حس چشایی مو الان یه هفتس از دست دادم رفتم پیش دکتر حلق و بینی بهم قرس وقطره داده یکم خوب شدم شماهم حتما برو به امید خدا که خوب بشیم.یا علی

     1. سلام
      خیلی ممنون که تجربه تون رو با ما به اشتراک گذاشتید
      بهترین کار رو انجام داده بودید
      خیلی خوشحالم که الان حالتون بهتره

  2. سلام.
   من جواب کرونام مثبت بوده
   حدودا ده روزه هیچ علائمی بجز بیحالی و خستگی نداشتم
   بخاطر همین رفتم تست دادمو مثبت بود
   حالا میخوام بدونم چ مراقبتهایی انجام بدم برای بهبودی؟
   ممنون میشم راهنمایی کنید

 35. سلام ، من ۴۳ ساله ام و ۱۸روز قبل به علت سردرد ، تهوع و بدن درد به بهداشت مراجعه و جواب تست کرونای من بعد از ۸ روز مثبت اعلام شد در حالیکه علائمی که گفتم از بین رفته بود و حالم خوب بود دکتر به من هیدروکسی کلروکین تجویز کرد و من با یک دکتر عفونی مشورت کردم که من حالم خوبه آیا این دارو را مصرف بکنم یا نه؟ گفت این دارو را حتی در هند و نیجریه برای کسانی که مالاریا دارند هم استفاده نمی کنند چه برسد به کرونایی ها که هنوز هیچ سندی بر بهبودی توسط این دارو وجود ندارد و اگر در بیمارستان با شرایط حاد بستری بودین به صورت پنجاه پنجاه استفاده میکردین ولی شما که در منزل قرنطینه هستید و بیماری شما هم خفیف است نیازی به استفاده این دارو ندارید و آزیترومایسین برایم تجویز کرد که مصرف کردم و چند روزیه که هیچ دارویی مصرف نمی کنم و امروز کمی تب کردم و احساس میکنم بدنم آزرده است ، آیا نیازی به مراجعه مجدد است یا از علائم طبیعی این بیماریه ؟ در ضمن در حینی که در منزل قرنطینه بودم متاسفانه دختر ۱۴ساله ام هم مبتلا شده و او هم مثبت شده و علائم خیلی خفیفی از سرفه داره ولی هنوز برای دارو اقدام نکرده ام آیا نیازی به مصرف دارو داره و اگر داره چی مصرف بکنه ؟ با تشکر

  1. سلام
   خیلی ممنون که دقیق و با جزئیات وضعیت خودتون رو با ما به اشتراک گذاشتید
   نظر پزشک عفونی خیلی دقیق هست و همچنان با ایشون در ارتباط باشید
   دارو رو کامل و مطابق مقدار دوزی که براتون تجویز کردن مصرف کنید
   حتی اگر احساس میکنید حالتون بهتر هست باز هم به پزشک مراجعه کنید و برای قطع مصرف دارو از ایشون بپرسید

   در رابطه با دختر کوچولوتون هم همین طور
   حتما به همون پزشک مراجعه کنید اگر امکانش هست
   چون شرح حال شما رو میدونن و دقیق تر میتونن نظر بدن
   در زمان مراجعه به مطب یا بیمارستان یادتون باشه که ماسک بزنید، دستکش استفاده کنید، حواستون باشه دست به صورت نخوره، فاصله اجتماعی از دیگران رو رعایت کنید و به محض رسیدن به خونه، دستها رو با آب و صابون بشورید

 36. سلام خسته نباشید
  چند روزی هست که سرفه میکنم و سرفه خشک هست اما شدید نیست و بقیه علائم رو هم ندارم آبا امکان داره به کرونا مبتلا شده باشم ؟

  1. سلام دوست عزیز
   به نزدیکترین مرکز درمانی مرتبط با کرونا در شهر خودتون مراجعه کنید تا پزشک شما رو ببینن

 37. با سلام
  از زمانی که شخصی با فرد آلوده تماس داشته چقدر طول میکشه که جواب آزمایشش مثبت اعلام بشه ؟
  مثلاً من امروز با فرد تماس داشتم آیا همین امروز یا فردا جواب آزمایش معلوم میکنه ؟

  1. سلام دوست عزیز
   ابتلا به ویروس کرونا به قدرت سیستم ایمنی بدن ارتباط زیادی داره
   به همین خاطر اگر علائم مشخصه ای که نشون دهنده ابتلا به کرونا هست رو در خودتون مشاهده میکنید
   برای اطمینان از ابتلا به کرونا حتما باید تست کرونا بدید
   و برای انجام این تست باید به نزدیکترین مرکز درمانی مرتبط با کرونا (بیمارستان، درمانگاه، خانه بهداشت) مراجعه کنید

 38. سلام خسته نباشید!!
  من حالت استفراغ و اسهال داشتم الان هم بالا اوردم و سر معدم هم درد میکنه
  به نظر شما کرونا گرفتم؟؟!!

  1. سلام دوست عزیز
   به نزدیکترین مرکز درمانی (بیمارستان، درمانگاه، خانه بهداشت) مراجعه کنید تا معاینات اولیه صورت بگیره
   با توجه به فصل گرما اسهال و استفراغ میتونه علت های دیگه ای هم داشته باشه
   برای اطمینان از ابتلا به کرونا حتما باید تست کرونا بدید

 39. سلام و خسته نباشید تقریبا ۲۰ روز پیش من احساس سرماخوردگی کردم و رفتم دکتر بعد آزمایش crp و سی تی اسکن دادم که هر دو مورد منفی بود یعنی کل عفونت بدنم ۳ بود که دکتر هم گفت منفیه سی تی اسکن رو هم دیدن گفتن هر دو تا ریه ها سالمه فقط الان یه مسئله ای هس من یکم بویایی و چشاییم ضعیف شده خواستم بدونم مشکل کجاست؟؟

  1. سلام
   خوشحالم که نتیجه تست ها منفی بوده
   حتما با یک متخصص گوش، حلق و بینی در رابطه با مشکلی که دارید مشورت کنید

 40. سلام خسته نباشید شوهر من دیشب تب داشت و چشماش هم قرمز شده بود سردرد هم داره و گاه گداری سرفه هم میکنه بدن درد هم داره رغایم دکتر و آزمایش کرونا داد خداروشکر منفی بودمیشه بگین مریضی شوهر من که علامی مانند کرونا داره ولی جواب آزمایش منفی بوده چی میتونه باشه؟ ممنون از پاسخگوی شما

  1. سلام دوست عزیز
   خوشحالم که آزمایش کرونای ایشون منفی بوده
   بهترین کاری که میتونید بکنید اینه که اگر امکانش هست چند روزی در منزل استراحت کنید و درمان های خانگی معمول مثل مصرف مایعات، سوپ و … رو انجام بدید.
   اگر بهتر نشدید یا علائم شدید تر شد به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه کنید تا پزشک متخصص بیماریهای عفونی شما رو ببینن انشاالله به زودی بهبودی کامل حاصل بشه.

 41. سلام خسته نباشید من از امروز گلو درد و تب دارم خواستم بپرسم نشانه ای از کروناس یعنی من کرونا دارم؟؟

  1. سلام دوست عزیز هر نشانه ای به معنای این نیست که حتما شما به کرونا مبتلا شدید.
   متاسفانه این ویروس میتونه حتی بدون نشانه خاصی هم در بدن فرد میزبان باشه.
   بهترین کاری که میتونید بکنید اینه که اگر امکانش هست چند روزی در منزل استراحت کنید و درمان های خانگی معمول مثل مصرف مایعات، سوپ و … رو انجام بدید.
   اگر بهتر نشدید یا علائم شدید تر شد به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه کنید تا پزشک متخصص بیماریهای عفونی شما رو ببینن انشاالله به زودی بهبودی کامل حاصل بشه.

 42. سلام ، من تو یک مطب کار میکنم که افرادی برای واکسن و دندان پزشکی اونجا میان و نظافت اونجا بر عهده بنده است ، ماسک و دستکش میزنم ، اما به ماسک حساسیت دارم و راحت نمیتونم با ماسک تنفس کنم و با فعالیت بدنی که دارم بعضی مواقع از دهان تنفس میکنم و گلومو اذیت میکنه و باعث خشکی و سرفه میشه ، تب ندارم اما نگرانم کرونا باشه چکار کنم؟!

  1. سلام آقا محمدجواد
   اول از همه خدا قوت
   واقعا این روزها زحمت های شما به خاطر جمع آوری ماسک و دستکش هایی که به حجم کارهای قبلی اضافه شده بیشتر هست
   خیلی خوبه که از ماسک و دستکش استفاده میکنی
   پارچه های دیگه ای رو برای ماسک امتحان کن
   از مسئول داروخانه بپرس تا دقیق تر راهنمایی تون کنن
   انشالله همیشه تنتون سلامت باشه

 43. سلام وقت بخیر من کرونا دارم ازمایش دادم ولی حالم خوبه فقط یه خورده سر گیجه دارم و حس بویایی و چشاییمو از دست دادم … باید بستری شم بیمارستان یا در منزل بمانم ؟

  1. سلام دوست عزیز
   حتما از پزشکی که از شما تست گرفته شده این سوال رو بپرسید
   این روزها اگر بیمار حال عمومی مساعدی داشته باشه بهش گفته میشه که در منزل به مدت 2 هفته قرنطینه کنه خودش رو
   با این وجود حتما از پزشک خودتون سوال کنید.

 44. سلام ، شوهر من به مدت شش روزه که به ویروس کرونا مبتلا شده ، حدود یک سوم ریه اش درگیره و تب هم داره سرفه هم میکنه مشکل اصلی اینه اصلا نمیتونه بخوابه حدود شش شبه نخوابیده ، از تون میخوام یا راه حل راهنمایم کنید چکار کنم مرسی

  1. سلام دوست عزیز
   شما حتما باید با یک متخصص عفونی در این رابطه مشورت کنید
   از اینجا میتونید لیست پزشکان متخصص عفونی عضو سایت درمانکده رو مشاهده کنید و به راحتی برای مطب شخصی این پزشکان نوبت رزرو کنید.
   اگر موفق به رزرو نوبت از سایت یا اپلیکیشن درمانکده نشدید
   کافیه با شماره تلفن 02162743000 تماس بگیرید
   همکاران من در بخش پشتیبانی سایت درمانکده راهنمایی تون خواهند کرد.

 45. سلام
  خسته نباشید
  من پسری ۲۴ ساله ام
  چندروزی گلوم خلط داشت و احساس خارش داشتم
  الان گلوم خوب شده اما احساس سنگینی و گاهی درد در سینه دارم
  حدود یک هفته قبل به یک مراسم عروسی هم رفته بودم
  رعایت چندانی نکردم
  نه تبی دارم نه سرفه ای حتی آبریزش بینی غیر طبیعی هم ندارم
  البته متاسفانه استعمال سیگار هم دارم
  میخواستم ببینم امکان اینکه من به کرونا مبتلا شده باشم هست؟
  باید برای تست کرونا اقدام کنم یا داخل خونه بمونم و رعایت کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   هر نشانه ای به معنای این نیست که حتما شما به کرونا مبتلا شدید
   متاسفانه این ویروس میتونه حتی بدون نشانه خاصی هم در بدن فرد میزبان باشه
   بهترین کاری که میتونید بکنید اینه که اگر امکانش هست چند روزی در منزل استراحت کنید و درمان های خانگی معمول مثل مصرف مایعات، سوپ و … رو انجام بدید
   اگر بهتر نشدید یا علائم شدید تر شد
   ضمن رعایت پروتوکلهای بهداشتی
   (زدن ماسک- پوشیدن دستکش- رعایت فاصله اجتماعی- شست و شوی دستها با آب و صابون)
   به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه کنید تا یک متخصص عفونی شما رو ببینن
   انشاالله به زودی بهبودی کامل حاصل بشه

   از اینجا میتونید لیست پزشکان متخصص عفونی عضو سایت درمانکده رو مشاهده کنید و به راحتی برای مطب شخصی این پزشکان نوبت رزرو کنید.
   اگر موفق به رزرو نوبت از سایت یا اپلیکیشن درمانکده نشدید
   کافیه با شماره تلفن 02162743000 تماس بگیرید
   همکاران من در بخش پشتیبانی سایت درمانکده راهنمایی تون خواهند کرد.

  2. سلام ببخشید من یک هفته پیش مسافرت بودم وتوهمون مسافرت هم حالم خب بود ولی یک ساعت بعد احساس گلودرد کردم و سردرد الآنم سرم سنگینه و حالت سرگیجه دارم و قفسه سینم سنگین شده چیکار بایدکنم

   1. سلام دوست عزیز
    هر نشانه ای به معنای این نیست که حتما شما به کرونا مبتلا شدید
    متاسفانه این ویروس میتونه حتی بدون نشانه خاصی هم در بدن فرد میزبان باشه
    بهترین کاری که میتونید بکنید اینه که اگر امکانش هست چند روزی در منزل استراحت کنید و درمان های خانگی معمول مثل مصرف مایعات، سوپ و … رو انجام بدید
    اگر بهتر نشدید یا علائم شدید تر شد
    ضمن رعایت پروتوکلهای بهداشتی
    (زدن ماسک- پوشیدن دستکش- رعایت فاصله اجتماعی- شست و شوی دستها با آب و صابون)
    به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه کنید تا یک متخصص عفونی شما رو ببینن
    انشاالله به زودی بهبودی کامل حاصل بشه

    از اینجا میتونید لیست پزشکان متخصص عفونی عضو سایت درمانکده رو مشاهده کنید و به راحتی برای مطب شخصی این پزشکان نوبت رزرو کنید.
    اگر موفق به رزرو نوبت از سایت یا اپلیکیشن درمانکده نشدید
    کافیه با شماره تلفن 02162743000 تماس بگیرید
    همکاران من در بخش پشتیبانی سایت درمانکده راهنمایی تون خواهند کرد.

 46. با سلام. پسرخاله من مبتلا به کرونا تشخیص داده شده اما بعد از چندین بار دکتر رفتن، بهش گفته شده که ریه اش درگیر نشده و فقط گلوش درگیر شده. الان بهتره فقط خیلی عرق می کنه. دلیل این عرق کردن چیه؟ و این که نشانه بدیه یا خوبه؟ ممنونم

  1. سلام دوست عزیز
   عرق کردن میتونه به دلایل مختلفی اتفاق بیفته
   بهترین پیشنهاد اینه که ضمن رعایت پروتوکلهای بهداشتی
   (زدن ماسک- پوشیدن دستکش- رعایت فاصله اجتماعی- شست و شوی دستها با آب و صابون)
   بهتره به مطب یک فوق تخصص غدد مراجعه کنید تا دقیق تر این مشکل بررسی شه
   از اینجا میتونید لیست پزشکان رو مشاهده کنید و به راحتی نوبت رزرو کنید.
   اگر موفق به رزرو نوبت از سایت یا اپلیکیشن درمانکده نشدید
   کافیه با شماره تلفن 02162743000 تماس بگیرید
   همکاران من در بخش پشتیبانی سایت درمانکده راهنمایی تون خواهند کرد.

 47. سلام،من تو کارکاه با یه نفر دیگه کار میکنم، فاصلمون یک متر بوده حداقل،الان تست کرونای پدرش مثبت شده،ولی خودش علائمی نداره،الان من دلم شور میزنه که نکنه ناقل بوده و من هم گرفتم…
  به نظرتون بهترین کار چیه؟ تو شهر ما وضعیت قرمزه و دیگه ظرفیت بستری وجود نداره،تو خونه هم امکان قرنطینه وجود نداره…بهترین راهکار چیه الان؟؟ البته اینو بگم که تو کارگاه نه چیزی میخورم،نه به دهن و دماغم دست میزنم…تو این مدت اون هم هیچ سرفه و یا رفتار مشکوک به کرونایی نداشته… به نظرتون میشه از حرف زدنش انتقال پیدا کنه؟

  1. سلام محمدجان
   متاسفانه این ویروس میتونه حتی بدون نشانه خاصی هم در بدن فرد میزبان باشه
   این که شما همه جوره مراقبت های لازم رو انجام دادید خیلی خوبه و احتمال انتقال رو به شدت کاهش میده
   هنوز انتقال از طریق هوا اثبات نشده
   در هر صورت اگر هرگونه تغییر حالتی در طول این روزها مشاهده کردید حتما با یک متخصص عفونی مشورت داشته باشید

 48. سلام . حدود ۳ ۴ روزه پیش به استخر رفتم اما حدود ۴ ساعت فقط ۱نفر با من بود . اما خودم حس میکنم از اون روز تا حالا خستگیه زیادی دارم
  امروز هم خیلی خیلی خمیازه میکشم و کلا خستگیم زیاد شده وگاهی قبله خواب مجبور به نفس عمیق میشم
  آیا باید برا تست اقدام کنم یا خیر ؟

  1. سلام دوست عزیز
   هر نشانه ای به معنای این نیست که حتما شما به کرونا مبتلا شدید
   متاسفانه این ویروس میتونه حتی بدون نشانه خاصی هم در بدن فرد میزبان باشه
   بهترین کاری که میتونید بکنید اینه که اگر امکانش هست چند روزی در منزل استراحت کنید و درمان های خانگی معمول مثل مصرف مایعات، سوپ و … رو انجام بدید
   اگر بهتر نشدید یا علائم شدید تر شد
   ضمن رعایت پروتوکلهای بهداشتی
   (زدن ماسک- پوشیدن دستکش- رعایت فاصله اجتماعی- شست و شوی دستها با آب و صابون)
   به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه کنید تا یک متخصص عفونی شما رو ببینن
   انشاالله به زودی بهبودی کامل حاصل بشه

بستن
بستن