بیماری‌هادرباره ویروس کروناراهنماها و دستورالعمل های مقابله با ویروس کروناویروس کرونا

علائم، راه‌های پیشگیری و درمان ویروس کرونا + پرسش و پاسخ

علائم و نشانه های ویروس کرونا

گزارشات از علائم خفیف تا بیماری شدید و مرگ برای بیماری کرونا 2019 حکایت دارند. علائم می‌توانند از 2 تا 14 روز پس از قرارگیری در معرض ویروس پدیدار شوند:

راههای پیشگیری از ویروس کرونا

در حال حاضر واکسن بخصوصی برای بیماری کرونا 2019 وجود ندارد. بهترین راه برای پیشگیری از بیماری، جلوگیری از قرارگیری در معرض ویروس است. برای کمک به جلوگیری از انتشار بیماری‌های تنفسی، اقدامات زیر را انجام دهید:

 • از تماس نزدیک با افراد بیمار اجتناب کنید
 • از لمس کردن چشم، بینی و دهان خودتان اجتناب کنید
 • هنگامی که بیمار هستید، در خانه بمانید
 • در صورت سرفه یا عطسه دستمال کاغذی جلوی دهان و بینی خودتان بگیرید و سپس آن دستمال را به سرعت دور بیندازید.
 • اشیا و سطوحی که با آن‌ها سروکار دارید را دائماً پاک و ضدعفونی کنید.

آیا ویروس کرونا درمان دارد؟

در حال حاضر درمان ضدویروسی مشخصی برای کرونا پیشنهاد نشده است. افرادی که دارای کرونا هستند، می‌بایست مراقبت‌های پشتیبانی برای کاهش علایم دریافت کنند. برای حالت‌های بیماری شدید، درمان بایستی شامل مراقبت جهت ارتقای عملکرد ارگان‌های حیاتی باشد.

 

پرسش های متداول ویروس کرونا
پرسش های متداول ویروس کرونا

 

پرسش‌های رایج در مورد ویروس کرونا

آیا ممکن است کسی ویروس کرونا را داشته باشد اما مریض نباشد؟

به نظر می‌رسد که سرایت ویروس بیشتر زمانی انجام می‌شود که افراد دارای علائم و نشانه های بیماری هستند. انتشار ویروس می‌تواند پیش از بروز علائم نیز انجام شود؛ گزارشاتی در زمینه انتقال ویروس جدید کرونا از این طریق ارائه شده است؛ اما به نظر نمی‌رسد که این، طریقه اصلی انتشار ویروس باشد.

آیا ویروس کرونا به‌راحتی منتقل می‌شود؟

اینکه ویروس در میان افراد تا چه حد می‌تواند به راحتی منتقل شود، متغیر است. برخی از ویروس‌ها کاملاً مساوی هستند (به راحتی منتشر می‌شوند) مانند سرخک، اما برخی دیگر به راحتی منتشر نمی‌شوند. یک فاکتور دیگر آن است که آیا نحوة انتشار، پایدار است یا خیر.

ویروسی که منجر به بیماری کرونا می‌شود ظاهراً به راحتی و به شکل پایدار در جامعه منتشر می‌شود. انتشار در جامعه بدان معنا است که افراد در مکانی قرار داشته‌اند و به این ویروس مبتلا شده‌اند، و نمی‌دانند که چگونه و در کجا این کار انجام شده است.

آیا ماسک بزنیم یا نه؟

* بروزرسانی 16 فروردین: اخیرا سازمان بهداشت چهانی پیشنهادش را عوض کرده است و پیشنهاد می‌کند که همه افراد اعم از سالم و ناسالم بهتر است ماسک بزنند.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) پیشنهاد نمی‌کند افراد سالم از ماسک صورت برای محافظت از خود در برابر بیماری‌های تنفسی شامل کرونا، استفاده کنند.

ماسک صورت بایستی توسط افراد استفاده شود که دارای علائم کرونا هستند تا در نتیجه مانع از انتشار بیماری به دیگران شود. استفاده از ماسک صورت برای کارمندان بخش بهداشت و درمان و افرادی که از بیماران مراقبت می‌کنند، ضروری است.

دست‌های خود را بارها در هر روز با آب و صابون حداقل برای مدت 20 ثانیه بشویید، بخصوص پس از رفتن به حمام، پیش از خوردن غذا و پس از گرفتن بینی، عطسه کردن یا سرفه کردن.

اگر آب و صابون در دسترس نیست، از پد الکلی با حداقل 60% الکل استفاده کنید. همیشه دست‌های خود را در صورتی که کثیف هستند با آب و صابون بشویید.

 

اگر به ویروس کرونا مبتلا شدیم چه کنیم؟

درصورتی‌که تب داشتید و علایم بیماری تنفسی، مانند سرفه و مشکل در تنفس در شما وجود داشت، در صورتی که با فرض اینکه به کرونا دچار شده است در تماس بودید، و یا به مکانی سفر کرده‌اید که تعداد افراد بیمار در آن حال گسترش است، با یک متخصص تماس بگیرید و در مورد تماس یا سفر اخیر خودتان صحبت کنید. متخصصین تشخیص می دهند که آیا شما نیاز به تست کرونا دارید یا خیر.

ویروس جدید کرونا چیست؟

ویروس جدید کرونا ویروسی است که پیش‌تر شناسایی نشده بود. ویروس منجر به بیماری کرونا 2019 (COVID-19) همانند سایر ویروس‌های کرونا دیگری که در انسان‌ها وجود دارند و منجر به بیماری‌های خفیفی مثل سرماخوردگی عمومی می‌شوند، نمی‌باشد.

تشخیص بیماری کرونا 229E, NL63, OC43  یا HKU1 همانند تشخیص COVID-19 نیست. بیماران دارای COVID-19 به شکل متفاوتی نسبت به بیماران دارای ویروس کرونا عمومی مورد درمان قرار می‌گیرند.

نام ویروس ایجاد کننده بیماری کرونا چیست؟

در 11 فوریه سال 2020، کمیته بین‌المللی شجره نامه ویروس‌ها، که محصول نام‌گذاری ویروس‌های جدید است، ویروس کرونا جدید شناسایی شده در ووهان چین را با عنوان سندروم تنفسی شدید کروناویروس 2 یا به‌اختصار SARS-CoV-2 نامید.

همان‌طور که از نام آن برمی‌آید، این ویروس با کروناویروس مرتبط با سارس  (SARS-CoV) که منجر به شیوع بیماری تنفسی شدید سارس در 2002-2003 شد، ارتباط دارد. با این حال، این همان ویروس نیست.

منشأ ویروس از کجاست؟

کرونا ویروس‌ها خانوادة بزرگی از ویروس‌ها را شامل می‌شوند. برخی از آن‌ها منجر به بیماری در افراد می‌شوند و برخی دیگر، مانند کرونا ویروس‌های سگ و گربه، تنها حیوانات را درگیر می‌کنند. به ندرت کرونا ویروس‌های حیوانی که منجر به عفونت حیوانات می‌شوند، باعث درگیری عفونی افراد می‌شوند و در میان انسان‌ها منتشر می‌گردند. به نظر می‌رسد ویروسی که منجر به COVID-19 شده باشد نیز به همین شکل باشد. سندروم تنفسی خاورمیانه (MERS) و سندروم تنفسی شدید (سارس) دو نمونه دیگری از کرونا ویروس‌ها هستند که از حیوانات به وجود آمدند و در میان انسان‌ها رشد یافتند.

ویروس چگونه منتشر می‌شود؟

این ویروس ابتدا در شهر ووهان در استان هوبه­ی در چین منتشر شد. اولین موارد بیماری مرتبط با بازار حیوانات زنده بود، اما ویروس هم‌اکنون در میان انسان‌ها در حال گسترش است. توجه به این امر اهمیت دارد که انتشار فرد به فرد می‌تواند به صورت یک طیف انجام شود. برخی از ویروس‌ها بسیار مفید هستند (مانند سرخک) و برخی ویروس‌ها این‌گونه نیستند.

ویروسی که منجر به بیماری کرونا می‌شود ظاهراً به راحتی و به شکل پایدار در جامعه منتشر می‌شود. انتشار در جامعه بدان معنا است که افراد در مکانی قرار داشته‌اند و به این ویروس مبتلا شده‌اند، و نمی‌دانند که چگونه و در کجا این کار انجام شده است.

آیا کسی که دارای ویروس کرونا یا COVID-19 است می‌تواند بیماری را به دیگران منتقل کند؟

ویروس منجر به بیماری COVID-19 از فرد به فرد منتقل می‌شود. فردی که شدیدأ به کرونا مبتلا شده است می‌تواند بیماری خود را به دیگران منتقل کند. پیشنهاد می‌شود که این بیماران در بیمارستان یا در خانه (بسته به اینکه چقدر بیمار هستند) ایزوله شوند تا زمانی که بهبود پیدا کنند و دیگر خطری برای بیمار کردن دیگران نباشند.

راهبردهای کنونی سازمان بهداشت جهانی در این مورد که در چه زمانی فرد می‌تواند از قرنطینه بیرون بیاید، به شکل مورد به مورد اعمال می‌شود و شامل تأمین همه شرایط زیر است:

 • بیمار بدون استفاده از داروهای کاهش تب، دیگر تب نداشته باشد.
 • بیمار دیگر علائمی مانند سرفه را نشان ندهد.
 • تست بیمار در دو نمونه تنفسی پیاپی با فاصله 24 ساعت منفی باشد.
 • کسی که از قرنطینه خارج شود، دیگر تهدیدی برای بیمار سازی دیگران نیست.

آیا هوای گرم مانع از انتشار بیماری کرونا می‌شود؟

مشخص نیست که آیا دما و آب و هوا می‌تواند روی انتشار کرونا تأثیرگذار باشد یا خیر. برخی از ویروس‌های دیگر مانند سرماخوردگی عمومی و آنفلوانزا در فصل سرما منتشر می‌شوند، اما این بدان معنا نیست که امکان بیمار شدن با این ویروس‌ها در ماه‌های دیگر وجود ندارد. در حال حاضر، مشخص نیست که آیا انتشار COVID-19 با گرم‌تر شدن هوا کاهش پیدا می‌کند یا خیر. اطلاعات بیشتری باید در مورد انتقال، شدت و سایر ویژگی‌های بیماری حاصل شوند، به تحقیقات در حال انجام است.

علایم و مشکلاتی که ویروس کرونا ایجاد می‌کند، چیست؟

علایم کنونی گزارش شده برای بیماران دارای کرونا، شامل علایم تنفسی خفیف تا شدید، همراه با تب، سرفه و مشکل در تنفس هستند.

آیا من باید برای کرونا تست بدهم؟

اگر احساس بیماری می‌کنید و تب، سرفه، مشکل در تنفس دارید، و یا با افرادی که دارای بیماری کرونا هستند تماس داشته اید، و یا در محلی بوده‌اید که اخبار انتشار کرونا در آن منتشر شده، با متخصص تماس بگیرید.

آیا آنتی­‌بیوتیک‌­ها در درمان یا پیشگیری ویروس کرونا موثراند؟

خیر. آنتی­‌بیوتیک­‌ها کاربردی برای درمان ویروس­‌ها نداشته و تنها روی عفونت­‌های باکتریایی موثراند. با توجه به ویروس بودن عامل ویروس کرونا، برای پیشگیری یا درمان این بیماری، به هیچ عنوان نباید از آنتی­‌بیوتیک­‌ها استفاده کرد. مصرف آنتی­‌بیوتیک­‌ها تنها در صورت تجویز پزشک و با هدف درمان عفونت­‌های باکتریایی مجاز است.

آیا برای درمان یا پیشگیری از کروناویروس، دارو یا روش درمانی خاصی وجود دارد؟

در حالی که برخی از دارو­های غربی، سنتی یا خانگی، ممکن است باعث تسکین و کاهش علائم ویروس کرونا شود، هیچ مدرکی مبنی بر اثربخش بودن این داروها در روند پیشگیری یا درمان بیماری وجود ندارد. سازمان جهانی بهداشت (WHO) برای پیشگیری یا درمان کرونا، مصرف خودسرانه هیچ دارویی (ازجمله آنتی‌­بیوتیک­‌ها) را توصیه نمی‌­کند. هرچند در حال حاضر، چندین آزمایش بالینی، شامل داروهای غربی و سنتی در حال انجام است. سازمان جهانی بهداشت به محض دستیابی به یافته­‌های بالینی جدید، اطلاعات به دست­‌آمده را منتشر خواهد ساخت.

آیا ویروس کرونا همان سارس[1] است؟

خیر. عامل ویروس کرونا، و ویروسی که در سال 2003 عامل شیوع سندرم تنفسی حاد بود، به طور کلی با هم مرتبط‌اند؛ اما بیماری حاصل از هر کدام از این ویروس­‌ها کاملا متفاوت است.

درصد مرگ و میر ناشی از سارس در مقایسه با COVID-19 بیشتر است؛ اما شیوع COVID-19 به مراتب بیشتر از بیماری سارس است. از سال 2003 تا کنون در هیچ کجای جهان شیوع سارس رخ نداده است.

پروسه پوشیدن، استفاده، درآوردن و دور انداختن ماسک به چه صورت است؟

 1. به یاد داشته باشید استفاده از ماسک، تنها برای کادر درمان، افرادی که از فرد بیمار نگه­داری می‌­کنند، و نیز فرد دارای علائم تنفسی (مانند سرفه و تب) ضروری است.
 2. قبل از برداشتن ماسک، دستان خود را توسط شوینده‌­های پایه الکلی یا آب و صابون تمیز کنید.
 3. ماسک را گرفته و بررسی کنید سوراخ یا پارگی نداشته باشد.
 4. قسمت فوقانی ماسک (محل قرارگیری نوار فلزی) را پیدا کنید.
 5. مطمئن شوید که قسمت درست (یعنی قسمت رنگی) ماسک به سمت بیرون قرار گرفته است.
 6. ماسک را روی صورت خود قرار دهید. نوار فلزی یا لبه سفت ماسک را فشار دهید تا قالب بینی شما شود.
 7. لبه تحتانی ماسک را پایین بکشید تا دهان و چانه شما را بپوشاند.
 8. بعد از استفاده، ماسک را درآورید؛ حلقه‌­های لاستیکی را از پشت گوش­های خود خارج کرده و همزمان مراقب باشید که ماسک به صورت و لباس­‌هایتان برخورد نکند؛ چراکه ممکن است سطح ماسک آلوده باشد.
 9. بعد از استفاده، ماسک را سریعا در یک سطح زباله دردار بیندازید.
 10. سپس با استفاده از شوینده­‌های پایه الکلی، دست­‌های خود را تمیز کرده و یا در صورت مشخص بودن آلودگی دست‌­ها، آن­‌ها را با آب و صابون را بشویید.

دوره نهفتگی یا کمون ویروس کرونا چقدر است؟

به فاصله زمانی موجود میان ورود ویروس به بدن و شروع علائم بیماری، دوره کمون یا نهفتگی گفته می­‌شود. تخمین زده می‌شود دوره کمون COVID-19، بین 1 تا 14 روز باشد؛ این دوره معمولا 5 روز طول می­‌کشد. ارزیابی­‌های حاضر، به محض یافتن اطلاعات بیشتر، بروزرسانی می­‌شوند.

آیا ممکن است انسان‌­ها از طریق حیوانات به کووید-19 مبتلا شوند؟

کروناویروس­‌ها، گروه بزرگی از ویروس­‌ها هستند که میان حیوانات شایع‌اند. بعضی‌وقت­‌ها این ویروس­‌ها، انسانی را آلوده کرده و به این ترتیب ممکن است میان دیگر انسان­‌ها نیز گسترش پیدا کنند. به عنوان مثال در ابتدا سارس()SARS-CoV، از طریق گربه زباد[2] و مرس (MERS-CoV) توسط شتر یک‌کوهانه[3] منتقل شدند. منابع جانوری احتمالی ویروس کرونا هنوز شناسایی نشده اند.

برای محافظت از خود (مثلا هنگام سرزدن به فروشگاه حیوانات زنده) از برقراری تماس با حیوانات و یا سطوح در دسترس حیوانات خودداری کنید. همواره از سلامت مناسب غذاها اطمینال حاصل کنید. از گوشت، شیر و اندام‌­های حیوانی، با احتیاط استفاده کنید تا از آلوده‌­شدن آن­ها جلوگیری شود. همچنین از مصرف محصولات حیوانی خام یا نیم‌­پز نیز اجتناب کنید.

آیا ممکن است از حیوان خانگی‌ام COVID-19 بگیرم؟

با اینکه یک مورد ابتلا از طریق سگ در هنگ­‌کنگ وجود داشته است، اما تا به امروز هیچ مدرکی مبنی بر انتقال ویروس از طریق سگ، گربه یا حیوانات خانگی دیگر یافت نشده است. COVID-19 عمدتا با سرفه، عطسه یا سخن گفتن فرد آلوده و از طریق قطرات تنفسی منتقل می­‌شود. برای محافظت از خود، دستان خود را به طور کامل و منظم بشورید.

سازمان جهانی بهداشت، همچنان بر آخرین تحقیقات انجام گرفته در این زمینه و دیگر موضوعات مرتبط با COVID-19 نظارت خواهد کرد و به محض کشف اطلاعات جدید، بروزرسانی خواهد شد.

عمر این ویروس روی سطوح چقدر است؟

هنوز به طور دقیق مشخص نیست عمر عامل COVID-19 روی سطوح چقدر است؛ اما به نظر می­‌رسد این ویروس، مشابه کروناویروس‌­های دیگر عمل می­‌کند. پژوهش‌­ها (از جمله اطلاعات مقدماتی به دست آمده از COVID-19) حاکی از آن است که کروناویروس‌­ها از چند ساعت تا چند روز روی سطوح مختلف باقی می‌­مانند. این امر ممکن است تحت شرایط متفاوت (برای مثال جنس سطوح، دما و رطوبت محیط)، تغییر کند.

با تمیز کردن سطوح آلوده و استفاده از مواد ضدعفونی‌­کننده ساده، ویروس را از بین برده و به این ترتیب از آلوده شدن خود و دیگران جلوگیری کنید. دست­‌های خود را با شوینده‌­های پایه الکلی یا آب و صابون تمیز کرده و از دست زدن به چشم­‌ها، بینی و دهان خود، خودداری کنید.

آیا دریافت مرسوله­‌های پستی از مکان­‌هایی که موارد ابتلا به COVID-19 گزارش شده است، بی­‌خطر است؟

بله. احتمال آلوده شدن کالاهای تجاری از طریق فرد آلوده، کم است. همچنین، احتمال ابتلا به COVID-19 از طریق بسته­‌ای که جابه­‌جا شده، مسافت زیادی را پیموده، و تحت شرایط و دماهای متنوعی قرار گرفته، پایین است.

باید از انجام چه کارهایی اجتناب کرد؟

اقدامات زیر در برابر COVID-19 موثر نبوده و ممکن است منجر به آسیب شود:

 • کشیدن سیگار
 • استفاده همزمان از چند ماسک
 • مصرف آنتی­‌بیوتیک

در صورت داشتن تب، سرفه و تنگی نفس، تحت هر شرایطی، هرچه زودتر برای دریافت مراقبت‌­های پزشکی اقدام کنید تا ریسک تشدید عفونت کاهش یابد. حتما سابقه مسافرت­‌های اخیر خود را با فرد ارائه‌دهنده خدمات بهداشتی درمیان بگذارید.

آیا ویروس کرونا از طریق هوا منتقل می­‌شود؟

ویروس عامل COVID-19، عمدتا از طریق قطرات تولید شده هنگام سرفه، عطسه و سخن گفتن فرد آلوده پخش می­‌شود. این قطرات، برای معلق ماندن در هوا بیش از حد سنگین هستند و به همین جهت، سریعا بر روی زمین یا سطوح دیگر سقوط می‌کنند.

اگر در یک متری فرد بیمار قرار بگیرید، ممکن است ویروس را استنشاق کرده و آلوده شوید. همچنین در صورتی که پس از لمس سطوح آلوده، دستان خود را تمیز نکنید، با دست زدن به چشم‌­ها، بینی و دهان خود، به ویروس آلوده خواهید شد.رزرو نوبت از سایت درمانکده


[1] SARS- Severe acute respiratory syndrome: سندرم تنفسی حاد

[2] civet cat

[3] dromedary camel

 

منبع: سازمان بهداشت جهانی

[تعداد: 18   میانگین:  3.8/5]
برچسب ها

نوشته های مشابه

‫37 نظرها

 1. با سلام دیروز یک ماشین آبی که در اثر بارش باران در خیابان مانده بود رو تعدادی از عابران که من هم جزای از آنها بودم پاشید میخواستم بدونم احتمال آلوده شدن من چقدر است و باید در همچین مواقعی چه باید بکنم؟

  1. دکتر حاجی زاده فلوشیپ بیماری های عفونی در جواب سوال شما گفتند: امکان انتقال خیلی کمه و بهترین راه اینه که خیلی سریع اقدام به شست و شو و ضد عفونی کردن خودتون و لباس هاتون بکنید.

 2. سلام و سال نو مبارک، با عرض پوزش خانم بنده دچار حمله عصبی از ناحیه پا چپ شده با توجه به اینکه درمان ایشان با کورتن هست و کورتن با کرونا منافات داره چه کار کنم؟

 3. من دو سه روزه مشکل تنفسی دارم نمیتونم راحت نفس بکشم اونقدر خمیازه میکشم تا نفسم درمیاد ولی علایم دیگه ندارم ولی این مشکل تنفسی نمیزاره راحت دراز بکشم و بخوابم الان باید چی کار کنم برم آزمایش بدم؟؟؟

 4. سلام من برادر 2روز پيش بخاطر درد فراوان دندان رفته دندانپزشكي دندونشو كشيده دقيقا از همون روز بدن درد و سرفه ميكنه امروز برديم درمانگاه تست نگرفتن فقط بهش شربت سرفه و استامينوفن دادن ما الان مطمئن نيستيم كه گرفته يا نه چيكار بايد بكنم كجا بايد بريم ممنون ميشم جواب بدين

 5. سلام.پدرم 57 سالشه.و حدود یک هفته پیش سرفه های تک تک داره.دو روز حدود 15 تا میزنه دو روز نمیزنه.قبلش هم کمی احساس خارش گلو میکرد که آب و نمک غرغره کرد و الان درد گلو نداره.میخواستم بپرسم این نشانه کروناست؟

  1. سلام دوست عزیز.
   شما میتوانید با مراجعه به اپ درمانکده علائم پدر گرامیتان را در تست کرونا وارد کنید و نتیجه ابتلا یا عدم ابتلا به ویروس کرونا را مشاهده کنید.

 6. سلام بنده در زمینه پزشکی چیزی نمی‌دانم در عین حال جهت در مان کروناپیشنهادی دارم شاید. شاید. شاید مفید باشد
  میگن کرونا ویروسی هست چرب
  مایع درون صفرا جهت از بین بردن چربی های مضر بدن میباشد
  بفرمایید نمیشه جهت از بین بردن این ویروس از مایع صفرا استفاده کرد
  دوباره تکرار میکنم اطلاعات پزشکی من در حد اطلاعات عمومی میباشد

  1. سلام دوست عزیز. ویروس کرونا چرب نیست بلکه در چربی های دست و پوست می ماند و به همین دلیل شستشو با آب و صابون می تواند پوست را از ویروس پاک کند. زمانی که ویروس وارد بدن شود، به درون سلول ها نفوذ می کند و هیچ مقداری از الکل و مواد ضدعفونی کننده هم نمی تواند ویروس را بکشد، زیرا به درون سلول ها نمی تواند وارد شود. برای از بین بردن ویروس درون بدن به پادتن نیاز است ولی بدن انسان ها هنوز در مقابل این ویروس مقاوم نشده است و نمی تواند پادتن لازم را تولید کنید. مایع درون صفرا را هم نمی تواند به همین دلایل مشکل را برطرف کند.

  1. سلام دوست عزیز. اگر دستتان را به صورتتان نزده باشید و بلافاصله به خوبی با آب و صابون یا مواد ضدعفونی کننده بشورید، مشکلی بوجود نمی آید.

 7. سلام دو همسایه ما باهم درگیر شدن و برای جدا سازی انها وارد خانه شدم و برای جدا سازی انها تماس فیزیکی داشتم و یکی از انها که فریاد می‌زد اب دهانش به بيرون پتاپ میشد که نمیدانم که بمن اسابت کرده یانه من با گوشه انگشتم اشکی که در گوشه چشمم بود را پاک کردم ول بلا فاصله به حمام رفته وتمام لباسهایم را عوض کردم حالا سوال اینجاست که اگر یکی از انها مبتلا باشد امکان ابتلای من وجود دارد یا نه

  1. سلام دوست عزیز. در صورتی که ناقل ویروس بوده باشند و دست شما هم با تماس با آنها به ویروس آلوده شده باشد، از طریق تماس با چشم می تواند ویروس منتقل شود.

 8. سلام . تو رو خدا جوابمو بدید که از شدت ترس دارم میمیرم . من امروز با ماشین شخصی خودم بیرون بودم و در یک جای بد مسیر یکی دست تکون داد سوارش کنم . دلم سوخت سوارش کردم و اومد سمت شاگرد نشست . سرفه و عطسه هم نداشت ولی حسم بهم میگه کرونا داشت . بنظرتون میشه توی این پنج دقیقه که تماس فیزیکی باهم نداشتیم من را هم الوده کرده باشد؟؟؟

  1. سلام دوست عزیز. اگر تماس فیزیکی نداشتید و ایشون هم سرفه و عطسه نکردن، احتمال ابتلا به ویروس کرونا برای شما بسیار کم است.

 9. با سلام و خسته نباشید. خداروشکر تا الان نه خودم و نه خانواده درگیر این ویروس نشده ایم البته با رعایت اصول بهداشتی. ولی یه سوال ذهنمو خیلی مشغول کرده اونم اینکه در خصوص کسانی که بیماری کرونارو گرفتن ولی روی اونا اثر نذاشته که اصطلاحا به اونا ناقل ویروس میگن سوالم اینکه این ویروس چقدر در بدن اینجور آدما باقی میمونه؟ آیا با گذشت زمان از بین میره؟ یا ایناهم باید به مراکز درمانی مراجعه کنن تا بهبود پیدا کنن. ممنون میشم اگه پاسخ بدین. با تشکر

  1. سلام دوست عزیز. طبق گفته های سازمان بهداشت جهانی افراد ناقل ویروس کرونا از 2 روز تا 14 روز طول می کشد تا علائم بیماری را از خود نشان دهند. برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنم این ویدیو را تماشا کنید:
   https://www.aparat.com/v/uokYw

 10. سلام خسته نباشید
  آیا از طریق دود سیگار کرونا منتقل میشه؟
  همسایه های ما سیگار میکشند دودش نیست ولی بوش حس میشه آیا میتونه باعث انتقال باشه؟ ممنون

 11. سلام حدود ۷ روز پیش یه دانش اموز اومد پیشم پسر ۱۰ ساله برای رفع اشکال
  درسش دادم فرداش فهمیدم پدرش تست کرونا مثبت شده ولی الان خود پسره هیچ علائمی نداره پدر هم اصلا مشکلی نداره فقط قرنطینه در خانه هست امروز بعد از ۷ روز احساس میکنم گوشم کمی کیپ شده و غدد لنفاوی گلویم سنگین شده خیلی ترسیده ام نه تب دارم نه سرفه نظرتون چیه دارم میمیرم

 12. سلام وقت به خیر
  یکی از دخترهای فامیل که من برا چند روز خونشون بودم و رخت خوابمون هم کنار هم بود و خیلی با هم تماس داشتیم ، بعد از اینکه من از خونشون رفتم حالش بد شد و سردرد شدید و تب و لرز داشت
  بعد از انجام آزمایش فهمیدیم کرونای خفیف داشته و یکی از ریه هاش درگیره
  احتمال اینکه کرونا بگیرم چقدره؟؟
  یعنی باید قرنطینه شم که به خونوادم منتقل نشه؟؟؟

  1. سلام دوست عزیز. با توجه به توضیحاتتون احتمال ابتلا شدن وجود داره، پس حتما خودتون رو قرنطینه کنید.

 13. سلام وقت بخیر، خانواده ام بعد از دیدن یه سری علائم خفیف تست کرونا دادند و پدر و مادذ و برادرم تستشون مثبت بوده. به احتمال زیاد من هم مبتلا شده باشم چون همه با هم رندگی میکنیم. علائم شدیدی نداریم و مرتب گلومون رو تر میکنیم ولی نگرانیم. چکار کنیم؟

  1. سلام دوست عزیز
   پوزش میخوام با تاخیر به پرسش شما پاسخ میدم
   در اولین فرصت شما هم تست کرونا بدید تا ابتلا یا عدم ابتلای شما مشخص بشه
   با توجه به این که فرمودید همه با هم زندگی میکنید حتما در رابطه با این موضوع با پزشکان مرکزی که تست کرونا از شما می گیرین مشورت کنید تا موارد لازم رو به شما آموزش بدن.

 14. سلام خسته نباشید
  من دوتا سوال داشتم
  ۱- من از دیروز صبح تا الان احساس تب دارم. توی طول این دو روز چند باری دمای بدنم رو چک کردم همش حدوداً ۳۷.۵ بود به جز دیشب که ۳۹ شده بود اما امروز دوباره اومد پایین. و تنگی نفسی ندارم. فقط بعضی مواقع یه سرفه ریز میکنم که اونم بخاطر خارش گلومه و خیلی کم اتفاق میوفته. حالا میخواستم بدونم که آیا من به کرونا مبتلا شدم و باید تست بدم یا نه؟ نمیتونه آنفولانزا یا بیماری دیگه‌ای باشه؟
  ۲- گفته شد که دوره‌ی کمون بین ۱ تا ۱۴ روزه. حالا سوالم اینه. بعد از اینکه ویروس خودش رو توی بدن بیمار نشون داد حدوداً تا چند روز توی بدنش باقی میمونه؟

  1. سلام دوست عزیز
   پوزش میخوام که با تاخیر به پرسش شما پاسخ میدم
   در رابطه با پرسش نخست تشخیص ابتلا به کرونا فقط از طریق انجام آزمایش کرونا صورت میگیره
   شما بایستی به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه کنید تا با انجام آزمایش کرونا خیالتون از این بابت راحت شه

   در رابطه با پرسش دوم شما اطلاعات دقیقی ندارم که تقدیم کنم.

 15. سلام من دو هفتس دلشوره و استرس شدید میگیرم و احساس خفگی و بعضی وقتا سرفه بهم دست میده تعداد نفسام تو دقیقه زیر ۲۰ ولی احساس میکنم نمیتونم درست نفس بکشم و احساس خارش تو گلوم دارم این علائمیم که گفتم دائمی نیست میاد و میره

 16. درود
  آیا میتوان به طریقی مانند تزریق سرم حاوی آب اکسیژنه به بیمارانی که نمیتوانند به خوبی نفس بکشند, به بدن آنها اکسیژن رساند؟

  1. سلام دوست عزیز
   من پزشک نیستم و نمی تونم در این زمینه به شما راهنمایی درستی بدم
   مطمئن ترین راه در رابطه با روش درمان بیماری های تنفسی، مشورت با یه پزشک فوق تخصص بیماری های ریه می باشد.

 17. سلام تو روخدا جواب منو بدید من دو روزه ک فقط تب دارم و هیچ علائم دیگه ای ندارم امکانش هست کرونا گرفته باشم. جواب بدید

  1. سلام ایمان جان
   اول از همه واقعا خونسرد باش
   دوم این که برای اطمینان از اینکه به کرونا مبتلا شدی یا نه فقط باید تست کرونا بدی
   به نزدیکترین خانه بهداشت یا بیمارستان مراجعه کن و خیال خودت رو از این بابت راحت کن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن