راهنماها و دستورالعمل های مقابله با ویروس کرونادرباره ویروس کروناویروس کرونا

ناقلین خاموش ویروس کرونا ممکن است دیگران را مبتلا کنند

به ما توصیه شده که از افرادی که به صورت واضح بیمار هستند و سرفه و عطسه می کنند، دوری نماییم تا از ابتلا به کروناویروس جدید در امان بمانیم؛ اما حدود 25 درصد از افراد مبتلا هرگز علامت دار نمی شوند. طبق شواهد جدید، در بقیه ی افراد نیز ممکن است علائم تا 48 ساعت پس از عفونت ظاهر نشوند. دانشمندان تا این لحظه عنوان کرده‌اند که هر دو گروه ممکن است «ناقلین خاموش» این ویروس باشند. مطالعات متعدد اخیر، این موضوع را بیشتر آشکار کرده اند. یکی از مطالعات که در مورد انتقال این بیماری در سنگاپور و چین انجام شده است مشخص کرد که عفونت در این دو کشور، به ترتیب 2.55 و 2.89 روز قبل از شروع علائم رخ داده است.

در مطالعه ی دیگری که منجر به شناسایی 7 مجموعه از بیماران مبتلا به کووید-19 که در آنها انتقال عفونت احتمالا قبل از بروز علائم رخ داده بود، مشخص کرد که 6.4 درصد از بیماران، قبل از علامت دار شدن در انتقال ویروس سهیم بوده اند. مطالعه ی دیگری در چین نشان داد که 12.6 درصد از موارد انتقال بیماری، می توانند قبل از علامت دار شدن بیمار «مخزن» رخ دهند.

تیموتی اسکاچر، پزشک عمومی و محقق پیشکسوت و استاد تمام پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی مینوسوتا عنوان می کند که مطالعات اپیدمیولوژیک اولیه حاکی از آن هستند که انتقال بدون علامت در حال وقوع است.

مسافت انتقال ویروس از طریق هوا یا قطرات مخاطی
مسافت انتقال ویروس از طریق هوا یا قطرات مخاطی

اما ویروس کرونا دقیقا چگونه انتشار می یابد؟

چاد پتیت، استادیار و دارنده ی مدرک PhD در دپارتمان بیوشیمی و ژنتیک مولکولی دانشگاه آلاباما در دانشگاه علوم پزشکی بیرمنگهام، که بر روی ویروس ها مطالعه می کند، بیان می کند که «مردم تصور می کنند اگر من حالم خوب است، پس این بیماری را ندارم و نمی توانم آن را به کسی منتقل نمایم؛ و این تصور اشتباه است».

محققان هنوز پاسخ تمام سوالات را نمی دانند. اما یک متخصص عضو آکادمی ملی علوم، شب روز چهارشنبه به مقامات کاخ سفید هشدار داد که این ویروس احتمالا قادر است از طریق صحبت و یا تنفس نیز منتقل شود.

بخشی از نامه ی آکادمی به این صورت است:« تحقیقات حاضر نشان می دهند که ویروس کرونا احتمالا قادر است از طریق قطرات تنفسی بیماران مبتلا انتقال یابد». رابرت میسون، پزشک بیمارستان ملی یهودیان در دنور، عنوان می نماید که موارد ساده ای نظیر لمس بینی یا چشم ها و سپس دستگیره ی در یا دیگر سطوح مشترک و حتی صاف کردن گلو ( دفع خلط) می توانند منجر به انتشار ویروس شوند. او همچنین بیان می کند:«اگر شما با تعداد زیادی از افراد مواجهید که این موارد ساده را انجام می دهند، در این صورت با مشکل بزرگی روبرو هستید».

صحبت کردن و آواز خواندن ممکن است منجر به انتشار ویروس کرونا شوند

پتیت می گوید: «پس از آنکه فردی در معرض ویروس قرار می گیرد، ویروس شروع به انتشار و تکثیر در بدن می نماید اما در ابتدا سیستم ایمنی متوجه تهاجم ویروس نمی باشد؛ به همین دلیل است که فرد بلافاصله دچار تب نمی شود. صرف اینکه فرد فاقد علائمی است به این معنا نیست که ناقل ویروس نمی باشد».

محققان سنگاپوری عنوان می کنند که انتشار ویروس قبل از بروز علائم، احتمالا از طریق تولید قطرات تنفسی یا انتقال غیر مستقیم صورت می پذیرد. مشخص شده است که صحبت کردن و دیگر فعالیت های صوتی نظیر خواندن آواز نیز باعث تولید ذرات معلق می شوند که میزان خروج آنها، با بلندی صدا ارتباط مستقیم دارد. این محققان در این زمینه به گزارشی در مورد 60 تن از خوانندگان ایالت واشنگتن اشاره می کنند که در تمرین همخوانی شرکت کرده بودند و بعدها 40 نفر از آنها از نظر ابتلا به ویروس مثبت بودند.

پتیت بیان می‌کند که اساس انتقال عفونت چه در افراد ناقل خاموش و چه در افراد بیمار دارای علائم، یکسان است. شایع ترین راه انتقال به این صورت است که فرد بیمار یا ناقل، سرفه یا عطسه کرده و پس از پاک کردن بینی خود، قطرات تنفسی آلوده را به دستان فرد سالم منتقل می نماید و فرد سالم نیز با لمس بینی یا چشمان خود با دستان آلوده، دچار عفونت می شود.

او همچنین عنوان می کند که افراد با علائم خفیف، ممکن است این بیماری را شبیه به حالتی نظیر آلرژی یا سرماخوردگی مختصر پشت سر بگذارند.

باورهای غلط ویروس کرونا

احتیاط کنید

مرکز کنترل بیماری های آمریکا (CDC) بیان کرده است که دو دسته از افراد، عامل اصلی سرایت بیماری به دیگران هستند: افراد بدون علامت و افراد شدیدا بدحال. اما تا روشن شدن ابعاد بیشتری از بیماری، افراد باید از ماسک استفاده نمایند. روز چهارشنبه، شهردار لس آنجلس، اریک گارستی، بیان داشت که منتظر نتایج تحقیقات و توصیه های بهداشتی نمانده و به تمام شهروندان توصیه نموده است که حین انجام فعالیت های ضروری نظیر خرید خوار و بار، از ماسک های غیر پزشکی استفاده نمایند.

عضو آکادمی علوم و پزشک عمومی؛ هاروی فاینبرگ در مصاحبه با شبکه ی تلویزیونی سی ان ان گفت که هنگام خرید مواد غذایی از ماسک های دست ساز خانگی استفاده خواهد کرد تا ماسک های جراحی اعضای کادر پزشکی دچار کمبود نشود.

متخصصین اتفاق نظر دارند که شواهد انتقال عفونت توسط ناقلین خاموش، اهمیت کنترل در جای بیماری را بیش از پیش آشکار می کند. این به معنای تداوم فاصله گذاری اجتماعی، شست و شوی مکرر دست ها و عفونت زدایی سطوح مختلف خانه می باشد.

حالت خفیف بیماری کووید-19 اغلب فقط با علایم گوارشی تظاهر می یابد

برای بیشتر افراد، فکر کردن در مورد این بیماری یادآور علائمی نظیر سرفه ی خشک و تب بالا می باشد. اما تحقیق جدید در خارج از چین نشان می دهد که در تعداد کمی از بیماران است که فقط علائم گوارش مشاهده می شود.

طبق مطالعه ی جدید، در تقریبا یک چهارم از بیماران، اسهال و دیگر علائم گوارشی، تنها علائمی بودند که در موارد خفیف کووید-19 تظاهر پیدا کردند و این بیماران در مقایسه با بیماران دارای علائم تنفسی، دیرتر به مراکز درمانی مراجعه نمودند.

یک تیم درمانی در بیمارستان اتحاد و دانشگاه علوم پزشکی استان ووهان چین، که مرکز اصلی پاندمی کروناویروس می باشد، اعلام کرده‌اند که شکست در شناسایی سریع این بیماران ممکن است منجر به انتشار سهوی بیماری در میان بیماران سرپایی (که علائم خفیف دارند) شود که بیماری‌شان نیز تشخیص داده نشده و خود نیز از خطر بالقوه‌شان در انتقال بیماری، بی اطلاع خواهند ماند. در این مطالعه، بر تظاهرات و ویژگی های این زیرگروه مهم از بیماران مبتلا به کووید-19 تاکید شده است و این اطلاعات باید توسط مطالعات بین المللی گسترده مورد تایید قرار بگیرند.

دکتر رابرت گلتر، پزشک اورژانس بیمارستان لنوکس هیل در نیویورک بیان داشت: «در حال حاضر ما فقط در حال کسب اطلاعات بیشتر در مورد طیف علائم بیماران مبتلا به کووید-19 هستیم».

او افزود: «این ویروس ما را غافلگیر کرده است، چرا که اکنون تصور ما این است که ممکن است علائم گوارشی، علائم اولیه ی بیماری باشند که حتی بدون وجود سرفه، تب و یا تنگی نفس تظاهر می یابند. خبر خوب این است که اکثریت افرادی که دچار علائم گوارشی می شوند، معمولا بیماری خفیفی را تجربه می کنند».

در مطالعه ی جدید، گروه پژوهشی اطلاعات 206 بیمار مبتلا به حالات خفیف کووید-19 را استخراج کرد. حدود یک چهارم از آنها (48 نفر) دارای علائم گوارشی، 69 نفر دارای علائم همزمان گوارشی و تنفسی و 89 نفر نیز فقط دارای علائم تنفسی بودند. از بین بیماران دارای علائم گوارشی، 67 نفر دچار اسهال بودند. از بین این افراد نیز، در یک نفر از هر پنج نفر، اسهال اولین نشانه ی بیماری بود.

اسهال این بیماران بین 1 تا 14 و به صورت میانگین، بیش از 5 روز طول کشید به نحوی که تعداد دفعات دفع مدفوع، حدود 4 نوبت در طول روز بود.

حدود یک سوم بیماران دارای علایم گوارشی، فاقد هرگونه تب بودند. بیماران دارای علائم گوارشی، دیرتر از بیماران دارای علائم تنفسی به دریافت مراقبت های پزشکی نیاز پیدا کردند (به ترتیب 11 و 16 روز پس از ابتلا)؛ که این یافته با نتایج مطالعه ی قبلی نیز مطابقت دارد. مطالعه ی جدید همچنین نشان داد که در بیماران دارای علائم گوارشی، طول کل دوره ی بیماری ( یعنی از شروع علائم تا بهبودی کامل ) طولانی تر بوده و احتمال وجود ویروس در سطح صورت آنان نیز بیشتر می باشد ( 73 درصد در برابر 14 درصد). نتایج مطالعه در 30 مارس در مجله ی آمریکایی گاستروانترولوژی ( مطالعه‌ی تخصصی دستگاه گوارش) منتشر شد.

گروه چینی تاکید کرد که بیماری های بسیاری در جامعه وجود دارند که می توانند منجر به بروز علائم گوارشی شوند و بسیاری از بیماران دارای علائم گوارشی نظیر اسهال، تهوع، استفراغ و یا کم اشتهایی، ارتباطی با کووید-19 ندارند.

محققان توضیح دادند:« با این حال، پزشکان باید بدانند که وجود علائم گوارشی حاد در بیمارانی که احتمالا با کووید-19 مواجهه داشته‌اند، احتمال ابتلا به این بیماری را مطرح می نماید».

دکتر برنان اسپیگال بیان داشت که انجام این مطالعه بسیار حیاتی بود چرا که مشخص کرد بیش از 80 درصد از بیماران، فاقد بیماری شدید و بحرانی هستند. این موضوع، سناریوی اصلی در مورد افرادی از جمعیت است که اخیرا دچار اسهال، تهوع و استفراغ اخیر شده‌اند و می خواهند بدانند چقدر احتمال دارد که مبتلا به بیماری باشند.

دکتر گلتر عنوان کرد: «پی بردن به این جنبه ی کلیدی که بیماری چگونه تظاهر می یابد، حائز اهمیت فراوان می باشد چرا که ممکن است نیاز باشد تا افراد بیمار خود را قرنطینه نمایند».

 

منبع 1

منبع 2

[تعداد: 2   میانگین:  5/5]
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن