آرشیو نوشته‌هاعلائم کروناویروس کرونا

ویدیو: علائم ویروس کرونا روز به روز چگونه است؟

۱. ویدیو علائم ویروس کرونا

 

۲. خلاصه ویدیو علائم ویروس کرونا

علائم

میزان شیوع (بر اساس %)

سرفه خشک ۶۰.۴
تنگی نفس ۴۱.۱
تب ۵۵.۵
درد عضلات ۴۴.۶
سردرد ۴۲.۶
خشکی گلو ۳۱.۲
اختلال بویایی و چشایی ۶۴.۴
خستگی ۶۸.۳

۳. متن ویدیو علائم ویروس کرونا

در ابتدا ممکن است فکر کنید که یک سرماخوردگی است. ممکن است همینطور هم باشد، اما ویروس کرونا تشدید می شود. اینها چیزهایی است که لازم است در مورد این ویروس بدانید:

طبق مطالعه مشترک چین و سازمان بهداشت جهانی در مورد ویروس کووید ۱۹، از تاریخ ۱ اسفند ۹۸، ۸۰ درصد از موارد تایید شده آزمایشگاهی کووید-۱۹ خفیف تا متوسط بودند، ۱۶ درصد شدید بودند و ۶ درصد بحرانی بودند. لازم است بدانید که یک مورد خفیف کووید ۱۹ همانند یک مورد خفیف سرماخوردگی نیست و همچنان نشانه های آن شدید است.

چیزی کمتر از نیاز به دریافت اکسیژن خارجی، شما را در طبقه بندی خفیف تا متوسط قرار می‌دهد. موارد شدید نیازمند اکسیژن خارجی هستند. موارد بحرانی به صورت آسیب به اندام های تنفسی و یا ایجاد آسیب در چندین اندام بدن توصیف می‌شوند.

نشانه ها و علایم، درمان و جدول زمانی داشتن بیماری بسته به اینکه بیماران در کدام طبقه بندی قرار می گیرند متفاوت خواهد بود. در ادامه ریز اتفاقاتی که روزانه برای بیماران کرونایی مختلف بر حسب میزان وخامت رخ می‌دهد را بررسی می کنیم.

آزمایش کرونا در منزل

بعد از قرار گرفتن در معرض این ویروس جدید، ممکن است ۲ تا ۱۴ روز طول بکشد تا اولین نشانه بیماری کووید ۱۹ نمود پیدا کند. این زمانی است که ممکن است بیماری مانند آنفولانزا و سرماخوردگی معمولی احساس شود. بسیاری از بیماران در همان مراحل اولیه از خود تب بروز می دهند. تحقیق مشترک چین و سازمان بهداشت جهانی می ‌گوید که ۸۸ درصد افرادی که کووید-۱۹ داشتند، از خودشان تب نشان دادند.

یک مطالعه دیگر در چین نشان داد که با وجود اینکه فقط ۴۴ درصد از بیمارانی که در هنگام پذیرش در بیمارستان تب داشتند، ۸۹ درصد از آنها در نهایت از خودشان تب نشان دادند. البته بعضی از موارد هم وجود داشت که بیماران علایم ناراحتی دستگاه گوارش را از خود نشان دادند؛ در این بیماران اسهال و حالت تهوع و استفراغ و ناراحتی شکمی ممکن است چند روز قبل از علائم تنفسی خود را نشان دهد.

البته این علایم رایج نیست. چون بیماری کووید ۱۹ یک بیماری تنفسی است. به این معنی که برای بیشتر بیماران ویروس از ریه ها شروع می شود و به همانجا هم ختم می شود. در روزهای اولیه عفونت، ویروس به سلول های ریوی حمله می کند. می تواند به طور خاص به سیلیوم ها آسیب بزند؛ مواد مو شکل که به اطراف حرکت می کنند تا راه‌های هوایی را از مخاط و مواد مزاحم پاکسازی کنند. وقتی سلول ها عفونی می شوند می میرند و ریزش می کنند، با این کار مواد مزاحم موجود در راه های هوایی را افزایش می‌دهند و جلوی توانایی بدن برای دور نگه داشتن مواد مزاحم از ریه ها را می‌گیرند. التهاب موجب آسیب و آسیب موجب التهاب بیشتر می‌شود و این چرخه می تواند تا زمانی که هیچ بافت سالمی باقی نمانده باشد ادامه پیدا کند.

این التهاب ممکن است دلیل اینکه چرا رایج ترین نشانه این بیماری سرفه خشک است را توضیح دهد. در مورد نفس تنگی و تولید خلط هم همینطور است. دیگر علائم ویروس کرونا که می‌تواند در این زمان ظاهر شود خستگی، گلو درد، سردرد، درد مفصل یا ماهیچه، لرز و ریزش بینی هستند. در روز پنجم بیماران دارای شرایط قبلی ممکن است احساس کنند که مشکل تنفسی دارند. معمولا ۷ روز طول میکشد تا یک نفر به بیمارستان برود.

موارد خفیف معمولا تا این زمان خوب می شوند. اما در موارد متوسط تا بحرانی در این زمان ذات‌الریه ایجاد شده که ممکن است شدت آن از غیرتهدیدآمیز تا بحرانی متفاوت باشد. زمان بهبود برای این بیماران می تواند از چند روز تا چند هفته طول بکشد. برای بعضی از موارد شدید و بحرانی علائم ویروس کرونا می تواند تا سندروم اختلال حاد تنفسی یا ARDS پیشرفت کند.

ARDS بیماری است که در آن مایعات در ریه ها بالا می آیند. و سیلی از سلول های ایمنی که برای هدف گرفتن عفونت آمده‌اند را به سمت ریه ها سرازیر کند. آنها معمولا در مناطق عفونی جمع می شوند. اما گاهی بدن بیش از حد سلول ایمنی دارد. به این معنی که سلولهای ایمنی شروع به کشتن هر چیزی که در سر راهشان وجود داشته باشد می کنند که شامل سلول های سالم هم می شود.

ARDS معمولاً کشنده است. ARDS در موارد بحرانی می تواند منجر به اختلالات تنفسی شود و نیازمند کمک های حیاتی پیشرفته باشد و این زمانی است که بیماران به احتمال خیلی زیاد نیاز دارند که به ICU بروند.

درمان شامل اکسیژن مکمل و تصفیه هوای مکانیکی می شود. هدف این است که اکسیژن بیشتری به راه‌های تنفسی وارد شود، چون ریه ها نمی توانند این کار را انجام دهند. اگر این درمان جواب ندهد به این معنی است که ریه ها دارای مقدار زیادی مایع هستند و اصلاً نمی توانند اکسیژنی را به راه های خونی برسانند. این دلیل بسیاری از مرگ های ناشی از بیماری کووید ۱۹ است.

حتی اگر بیماری از این مرحله جان سالم به در ببرد می‌تواند منجر به آسیب دائمی ریه شود. آسیب های وارد شده به ریه به شکل اثر موم عسلی باقی میمونه. این ضایعات در افرادی که تحت تاثیر ویروس کرونای جدید قرار گرفتند هم دیده شده است. مطالعات جدید نشان داده است که بیشتر افرادی که از این بیماری می میرند طی ۱۴ تا ۱۹ روز دچار مرگ می شوند و به طور معمول افرادی که بهبود می یابند بعد از دو و نیم هفته از بیمارستان مرخص می شوند. اما در موارد خیلی بحرانی بهبود می تواند تا ماه ها طول بکشد.

زمانی که یک بیمار دوره بهبود خودش را طی می کند ممکن است که همچنان بیماری اش مسری باشد. این افراد باید با پزشک شان و مقامات سلامت عمومی در تماس باشند تا مشخص شود که چه زمانی دیگر یک خطر محسوب نمی شوند.

تا الان هیچ واکسنی برای این ویروس پیدا نشده است. پس بهترین روش برای جلوگیری از بیمار شدن، جلوگیری از در معرض قرار گرفتن است. کووید ۱۹ به راحتی از طریق سرفه و عطسه کردن از شخصی به شخص دیگر سرایت کند.

پس دست هایتان را مرتب بشویید و از تماس نزدیک با افرادی که بیمار هستند جلوگیری کنید. سطوحی که از آنها روزانه استفاده می‌کنید را تمیز و ضدعفونی کنید. کووید ۱۹ باید جدی گرفته شود. اما در بسیاری از موارد قابل بهبود است. پس در خانه بمانید و وحشت نکنید و اگر شک دارید به کرونا مبتلا شده اید، با انجام آزمایش کرونا در محل زندگی خود، خیال خود و اطرافیانتان را راحت کنید.

نوشته های مشابه

‫۵۷۱ دیدگاه ها

 1. سلام اقای دکتر
  من و خانوداه الان حدودا ۱۲ روزه که کرونا داریم
  در هر کدوممون علایم متفاوت بود و شدت بیماری کم‌زیاد
  سردرد و بدن درد شدید ضعف و بی حالی بینمون مشترک‌بود
  من دیشب تو شب یازدهم یه مرتبه سردرد خیلی خیلی وحشتناکی گرفتم که همراه با حالت تهوع بسیار وحشتناک تر بود به صورت یه حمله از صبح شروع شد و نهایتا با مسکن اروم نشد و به درمانگاه مراجعه کردم و با تزریقات کنترل شد و امروز خوبم
  سوالی که دارم از حضورتون بعد از گذشت ۱۵ روز از بیماری بازم ناقل هستیم یا میتونیم به سر کار بریم

  1. سلام
   وقت بخیر
   اگر بعد از گذشت ۱۴ روز قرنطیه ی خانگی، سه روز متوالی تب و علائم تنفسی نداشتید می تونید از قرنطینه خارج بشید یا دوتا تست pcr منفی به فاصله ی ۲۴ ساعت داشته باشید.

 2. سلام آقای دکتر، من تب ۳۹ درجه به همراه لرز دارم با یکمی سردرد، ممکن به کرونا مبتلا شده باشم؟

  1. سلام
   وقت بخیر
   علائمی که گفتید امی تونه کرونا باشه.
   با فرد مشکوک به کرونا برخورد نداشتید؟
   ترجیحا به مدت ۱۴ روز بعد شروع علائم قرنطینه رو رعایت کنید.مایعات زیاد مصرف کنید. اگر تنگی نفس یا سایر علائم خطر رو داشتین به درمانگاه مراجعه کنید. و‌ حتما از افراد با ریسک بالا دوری کنید(افراد فشار خونی و دیابتی، تحت شیمی درمانی و یا دارای ایمنی تضعیف شده،بانوان باردار و افراد بالای۶۰سال) تا مبتلا نشن.
   برای اطمینان بیشتر می تونید از هفته ی دوم تست pcr هم انجام بدید.
   شرایط قرنطینه و علائم خطر رو از این لینک ها بخونید:
   https://www.darmankade.com/blog/%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%82%D8%A8%D8%AA-%D8%AE%D8%A7%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1-%DA%A9%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%A7/

   https://www.darmankade.com/blog/coronavirus-patient/
   برای انجام آزمایش:
   http://bit.ly/med-faq2
   اگر علائم جدیدی داشتین یا شدت پیدا کرد از این قسمت کمک بگیرید:
   http://bit.ly/med_faq

 3. سلام آقای دکتر؛
  من الان تقریبا ۷ روزه که درگیرش شدم علائمم هم روزهای اول تب و لرز و خستگی بود کم کم حس چشایی و بویاییم از دست دادم الانم اسهال شدم ولی تب ندارم لرز یه مقدار جزئی و همچنان حس چشایی و بویایی ندارم داروهم دکتر برام استامینوفن ۵۰۰ و آزیترو مایسین ۲۵۰ و شربت دیفن هیدرامین تجویز کردن..
  الان لازمه باز برم دکتر؟
  چندروز دیگه خونه بمونم علائم بهبودی چیا هستن؟

  1. سلام
   وقت بخیر
   علائمی که گفتید احتمال زیاد می تونه کرونا باشه. ترجیحا به مدت ۱۴ روز بعد شروع علائم قرنطینه رو رعایت کنید.مایعات زیاد مصرف کنید. اگر تنگی نفس یا سایر علائم خطر رو داشتین به درمانگاه مراجعه کنید. و‌ حتما از افراد با ریسک بالا دوری کنید(افراد فشار خونی و دیابتی، تحت شیمی درمانی و یا دارای ایمنی تضعیف شده،بانوان باردار و افراد بالای۶۰سال) تا مبتلا نشن.

   شرایط قرنطینه و علائم خطر رو از این لینک ها بخونید:
   https://www.darmankade.com/blog/%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%82%D8%A8%D8%AA-%D8%AE%D8%A7%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1-%DA%A9%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%A7/

   https://www.darmankade.com/blog/coronavirus-patient/
   برای انجام آزمایش:
   http://bit.ly/med-faq2
   اگر علائم جدیدی داشتین یا شدت پیدا کرد از این قسمت کمک بگیرید:
   http://bit.ly/med_faq

 4. سلام تست همسرم امروز مثبت اعلام شد.علایمش هم فقط کم شدن حس بویایی و اسهال خفیف بود و ابریزش بینی.
  من از دو سه روز پیش رفتم خانه مادرم.چون سه ماهه باردار هستم.
  الان واسه خانوادم میترسم…امروز میرم تست میدم ولی هیچ علایمی ندارم.تست pcr مطمئن هست؟

  1. سلام
   وقت بخیر
   با توجه به این که با همسرتون که بتلا به کرونا بوده برخورد داشتید، امکان این که ویروس به بدنتون وارد شده باشه هست.
   حتی اگر علائم ندارید ترجیحا به مدت ۱۴ روز بعد شروع علائم قرنطینه رو رعایت کنید. روزانه از نظر تب وعلائم تنفسی بررسی بشید.
   .مایعات زیاد مصرف کنید. اگر تنگی نفس یا سایر علائم خطر رو داشتین به درمانگاه مراجعه کنید. و‌ حتما از افراد با ریسک بالا دوری کنید(افراد فشار خونی و دیابتی، تحت شیمی درمانی و یا دارای ایمنی تضعیف شده،بانوان باردار و افراد بالای۶۰سال) تا مبتلا نشن.
   برای اطمینان بیشتر می تونید از هفته ی دوم تست pcr هم انجام بدید. تست pcr از اطمینان بیشتری نسبت به تست های دگ برخورداره ولی اگر منفی بشه هم باز صد در صد رد کننده ابتلا نیست.
   نگار جنین هم نباشید،حتی اگر ناقل هم باشید ویروس از طریق مادر به جنین منتقل نمیشه.
   مراقبت های بارداری رو هم منظم انجام بدید.
   و مادر شدنتون رو تبریک میگم. و اگر باز هم سوالی بود در خدمتم.
   شرایط قرنطینه و علائم خطر رو از این لینک ها بخونید:
   https://www.darmankade.com/blog/%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%82%D8%A8%D8%AA-%D8%AE%D8%A7%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1-%DA%A9%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%A7/

   https://www.darmankade.com/blog/coronavirus-patient/
   برای انجام آزمایش:
   http://bit.ly/med-faq2
   اگر علائم جدیدی داشتین یا شدت پیدا کرد از این قسمت کمک بگیرید:
   http://bit.ly/med_faq

 5. سلام خسته نباشید
  من دو روزه که علائم سردرد شدید خستگی سرفه خفیف تب ۳۸.۵ درجه و گلودرد خفیف دارم باتوجه به علائمم به احتمال قوی به کرونا مبتلا شدم
  دیروز دو تا قرص آزیترومایسین مصرف کردم میخاستم بدونم به مصرفم ادامه بدم و اینکه چه زمانی باید به دکتر مراجعه کنم و چه داروهایی رو تو خونه بهتره مصرف کنم؟

  1. سلام
   وقت بخیر
   علائمی که گفتید احتمال زیاد می تونه کرونا باشه. ترجیحا به مدت ۱۴ روز بعد شروع علائم قرنطینه رو رعایت کنید.مایعات زیاد مصرف کنید. اگر تنگی نفس یا سایر علائم خطر رو داشتین به درمانگاه مراجعه کنید. و‌ حتما از افراد با ریسک بالا دوری کنید(افراد فشار خونی و دیابتی، تحت شیمی درمانی و یا دارای ایمنی تضعیف شده،بانوان باردار و افراد بالای۶۰سال) تا مبتلا نشن.
   برای اطمینان بیشتر می تونید از هفته ی دوم تست pcr هم انجام بدید.
   اصلا خودسرانه آزیترو مصرف نکنید و فعلا نیازی هم ندارید.
   تبتون رو می تونید با استامینوفن کنترل کنید اگر مشکل معده ندارید برای رفع بدن درد و ضعف می تونید از ناپروکسن استفاده کنید.
   شرایط قرنطینه و علائم خطر رو از این لینک ها بخونید:
   https://www.darmankade.com/blog/%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%82%D8%A8%D8%AA-%D8%AE%D8%A7%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1-%DA%A9%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%A7/

   https://www.darmankade.com/blog/coronavirus-patient/
   برای انجام آزمایش:
   http://bit.ly/med-faq2
   اگر علائم جدیدی داشتین یا شدت پیدا کرد از این قسمت کمک بگیرید:
   http://bit.ly/med_faq

 6. سلام آقای دکتر خسته نباشید من مامانم ۱۲ روزه که از کروناش گذشته ایشون ام اس خفیف دارن از روز تقریبا ۷ ام ما براشون کپسول اکسیژن تهیه کردیم الان دو روزه تبش قطع شده ولی هنوز یه مقدار نفسش تنگه و البته اکسیژن خونشون تو روز تقریبا ۹۴ درصد هست ولی شب ها یه مقدار پایین تره مثلا ۹۰ ۹۱ تو این حدود
  الان خواهرم بردشون دکتر و میخوان بستری بشن ما یکم نگرانیم که هم ایشون از نظر روحی اذیت بشن و هم این که دچار عفونت ثانویه بشن
  الان حال عمومیشونم خوبه اشتها دارن و بدن درد هم ندارن
  میخواستم بدونم ایا بهتر نیست ما داخل خونه از ایشون نگهداری کنیم؟

  1. سلام
   وقت بخیر
   ازشون سی تی اسکن تهیه شد؟
   اگر اکسیژن خونشون باز هم کاهش پیدا کرد بهتره بستری باشن و گرنه در منزل ازشون نگهداری بشه بهتره.

 7. اقای دکتر سلام خسته نباشید .اقای دکتر همسرم و خانوادشون که ب کرونا مبتلاشدن الان یک هفته گذشته ، شایدم بیشتر ، علائمشون وخیم نیست تنگی نفس ندارن ولی خوب نشدن هنوز ، چرا؟؟ مگه کرونای خفیف تا ۶،۷ روز خوب یا بهتر نمیشه؟ ممکنه علائمشون حاد بشه؟ الان خوب نشدن هنوز .. مثلا همسر من سردرد شدید داشت و یکمی سرفه ، میگفت زیاد خوب نیستم کل روز رو میگفت میخوابم فقط صبحا بهتره حالش .. میشه بگید ممکنه بیماری شون حاد بشه یا ن ؟ باتوجه به این که شرایط تنگی نفس ندارن..ممنون❤

  1. سلام
   وقت بخیر
   ترجیحا به مدت ۱۴ روز بعد شروع علائم قرنطینه رو رعایت کنن.مایعات زیاد مصرف کنن. اگر تنگی نفس یا سایر علائم خطر رو داشتین به درمانگاه مراجعه کنید. و‌ حتما از افراد با ریسک بالا دوری کنن(افراد فشار خونی و دیابتی، تحت شیمی درمانی و یا دارای ایمنی تضعیف شده،بانوان باردار و افراد بالای۶۰سال) تا مبتلا نشن.
   برای اطمینان بیشتر می تونید از هفته ی دوم تست pcr هم انجام بدن.
   و اینطور نیست که کرونا شش هفت روزه خوب بشه. علائم معمولا طی هفته اول به اوج میرسه ولی هفته دوم رو به کاهش میره ولی این در همه افراد یکی نیست.
   شرایط قرنطینه و علائم خطر رو از این لینک ها بخونید:
   https://www.darmankade.com/blog/%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%82%D8%A8%D8%AA-%D8%AE%D8%A7%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1-%DA%A9%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%A7/

   https://www.darmankade.com/blog/coronavirus-patient/
   برای انجام آزمایش:
   https://www.darmankade.com/landing/corona-test/
   اگر علائم جدیدی داشتین یا شدت پیدا کرد از این قسمت کمک بگیرید:
   https://www.darmankade.com/landing/corona/

دکمه بازگشت به بالا