علائم، انواع و راه‌های درمان سرفه
سرفه

علائم، انواع و راه‌های درمان سرفه

سرفه از علائم ویروس کرونا است و به همین خاطر در این نوشته به سراغ آن رفته‌ایم. سرفه بخشی از سیستم دفاعی و ایمنی طبیعی است. بهتر است خلط با سرفه بیرون ریخته شود وگرنه ممکن است به قسمت‌­های پایین­تر ریه برود و منجر به عفونت­‌های جدی از جمله ذات­‌الریه شود.

شاید سرفه کردن وضعیت خوبی نباشد اما معمولا نشانه­‌ی بیماری جدی نیست. برای اینکه بتوانید تخمین بزنید که به ویروس جدید کرونا مبتلا هستید یا نه، به تست رایگان کرونا درمانکده رجوع کنید. درواقع، سرفه رفلکس سالم و مهمی است که به راه­‌های هوا در گلو و قفسه­‌ی سینه کمک می­‌کند.

معمولا سرفه ظرف سه هفته به خودی خود از بین می­‌رود.

[box type=”success” align=”alignright” class=”” width=””]فایل صوتی این مقاله را گوش کنید:[/box]

علائم و علل سرفه

اغلب در اثر سرما­خوردگی، آنفلونزا یا برونشیت سرفه می­‌کنیم که می تواند همراه با علائمی مانند آبریزش بینی، تب، گلودرد، گوش درد و گرفتگی و درد کلی باشد.

سیگار کشیدن هم باعث سرفه می­‌شود. از دیگر دلایل سرفه می­‌توان به سوزش معده، حساسیت‌­هایی مثل تب یونجه و بیرون ریختن خلط گلو از بینی، اشاره کرد.

اگر مبتلا به آسم باشید، سرفه در اثر گردوغبار، گرده، علوفه، هوای سرد یا ورزش تشدید می­‌شود.

ریه دارای عفونت
ریه دارای عفونت

ریه و دستگاه تنفسی

ریه و دستگاه تنفسی به ما امکان تنفس می­‌دهد. باعث می­‌شود اکسیژن وارد بدن شود (که به آن دم یا درون­داد گفته می­‌شود) و  دی­‌اکسید کربن را از بدن خارج می­‌کند (عمل بازدم یا برون­داد). به تبادل اکسیژن و کربن دی‌­اکسید، تنفس گفته می‌­شود.

مشاهده بیشتر : لیست دکتر عفونی خوب

دستگاه تنفسی شامل چه قسمت­‌هایی است؟

دستگاه تنفسی شامل بینی، دهان، حلق، حنجره، نای و شش­‌ها می­‌شود.

هوا از طریق بینی یا دهان وارد دستگاه تنفسی می­‌شود. اگر هوا وارد سوراخ‌­های بینی شود، گرم و مرطوب می­‌شود. موهای ریز به نام سیلیا (پرزچه) از مجرای بینی و سایر قسمت‌­های دستگاه تنفسی محافظت می­‌کنند تا مانع از ورود گردوغبار و سایر ذراتی شود که از طریق هوا وارد بینی می­‌شود.

دو مجرای هوا (سوراخ بینی و دهان) در حلق یا گلو، پشت بینی و دهان، به‌هم می­‌رسند. حلق بخشی از دستگاه گوارش نیز هست زیرا هم هوا و هم غذا را حمل می­‌کند.

این مسیر در انتهای حلق به دو قسمت تقسیم می­‌شود: یکی برای غذا- مری که به شکم منتهی می‌شود- و دیگری برای هوا. دریچه­‌ی نای (اپیگلوت)، قسمت کوچکی از بافت، هنگام قورت دادن غذا مسیری را که تنها هوا از آن عبور می­‌کند­ را می­‌پوشاند تا غذا و مایعات وارد ریه نشود. خرخره، یا حنجره، بالای لوله­‌ی مربوط به ورود هوا قرار دارد. این لوله­‌ کوتاه حاوی یک جفت تار صوتی است که با مرتعش شدن تولید صدا می­‌کند.

نای، در ادامه­‌ راه هوا پایین حنجره قرار دارد. دیواره­‌های نای با حلقه­‌های سفت غضروف محکم شده تا آن را باز نگه دارد. نای هم پوشیده از پرزچه است که مایعات و ذرات بیگانه را از راه ورود هوا دور نگه می­‌دارد تا وارد ریه نشوند.

انتهای نای به دو لوله­‌ی راست و چپ به نام نایچه تقسیم می­‌شود که به شش‌­ها متصل است. نای در ریه به نایچه­‌ی کوچک­‌تر با لوله­‌های ریزتر به نام نایژک تقسیم می­‌شود. انتهای نایژک کیسه­‌ ریز هوا به نام آلوئول قرار دارد و درواقع، تبادل اکسیژن و کربن دی­‌اکسید در این­جا اتفاق می­‌افتد. هر فرد صدها میلیون آلوئول در ریه دارد. به مجموعه­‌ی آلوئول، نایژک و نایچه درخت نایچه‌­ای گفته می‌­شود.

شش هم دارای بافت ارتجاعی است که به آن اجازه می­‌دهد بدون تغییر شکل باد و خالی شود و با پوشش نازکی به نام پرده­ی جنب (Pleura) پوشیده شده است.

حفره یا قفسه­‌ی سینه محفظه­‌ی غیرقابل‌نفوذی است که از درخت نایچه‌­ای، شش‌­ها، قلب و سایر ساختارها محافظت می­‌کند. قسمت فوقانی و کناری قفسه‌­ی سینه از دنده و عضلات متصل به آن تشکیل شده و انتهای آن را ماهیچه­‌ی بزرگی به نام دیافراگم پوشانده است. دیواره­‌های سینه قفس محافظی به دور شش‌­ها و سایر قسمت‌­های قفسه­‌ی سینه تشکیل می­‌دهد.

ریه و دستگاه تنفسی چگونه عمل می‌­کند؟

سلول­‌های بدن برای زنده ماندن به اکسیژن نیاز دارند. سلول­‌ها با انجام وظیفه در بدن دی­ اکسید کربن تولید می­‌کنند. ریه و دستگاه تنفسی اکسیژن هوا را وارد بدن می‌­کند و هم‌زمان هنگام بازدم،  دی­‌اکسید کربن را از بدن خارج می­‌کند. با دم، دیافراگم به سمت پایین و شکم حرکت می‌­کند و عضلات دنده آن را به بالا و به سمت بیرون می‌­کشند. بدین‌­ترتیب، قفسه‌­ سینه بزرگ‌­تر می­‌شود و هوا را از دهان و بینی وارد ریه می­‌کند. هنگام بازدم، دیافراگم به سمت بالا حرکت می­‌کند و عضلات جداره­‌ سینه استراحت می‌­کنند. بدین­‌ترتیب، قفسه­‌ی سینه کوچک­‌تر می­‌شود و هوا را از طریق بینی و دهان از دستگاه تنفس بیرون می­‌دهد.

در هر چند ثانیه و با هر دم، هوا بخش زیادی از میلیون‌­ها آلوئول را پر می­‌کند. اکسیژن در فرایندی به نام پخش از طریق مویرگ‌­ها (رگ‌­های نازک خون)، که دیواره­‌ی آلوئول را پوشانده‌­اند، از آلوئول به خون می­‌رسد. اکسیژن به محض ورود به جریان خون، توسط هموگلوبین موجود در گلبول­‌های قرمز خون جذب می­‌شود. سپس این خون سرشار از اکسیژن به سمت قلب جریان پیدا می­‌کند که آن را از طریق شاهرگ به تمام بافت­‌های بدن پمپاژ می­‌کند.

اکسیژن در مویرگ­‌های بافت بدن، از هموگلوبین جدا می­‌شود و به درون سلول‌­ها حرکت می‌­کند.  دی­‌اکسید کربن که توسط سلول­‌ها تولید می­‌شود، از سلول­‌ها خارج و وارد مویرگ­‌ها می­‌شود. بعد بخش زیادی از آن در پلاسمای خون حل می­‌شود. سپس خون سرشار از دی­‌اکسید کربن از طریق سیاهرگ به قلب باز می‌گردد. این خون از قلب به شش­‌ها پمپاژ می­‌شود و ریه  دی­‌اکسید کربن را برای بازدم به آلوئول می­‌فرستد.

مشاهده بیشتر : پزشک آلرژی

چطور سرفه را درمان کنیم؟

در اکثر موارد، ویروس باعث بروز سرفه می­‌شود و باید دوره­‌ی آن طی شود. گاهی این مدت تا دو هفته به‌­طول می­‌انجامد. پزشکان معمولا آنتی بیوتیک تجویز نمی‌کنند زیرا آنتی بیوتیک تنها درمورد باکتری کاربرد دارد.

هیچ راه سریعی برای خلاص شدن از شر سرفه وجود ندارد. معمولا بعد از این­که سیستم ایمنی مشکلی را که باعث بروز سرفه شده است شکست دهد، سرفه برطرف می­‌شود.

ساده و کم­‌هزینه­‌ترین راه تسکین سرفه استفاده از داروهای رایج و بدون نیاز به نسخه است. باید استراحت کنید و مایعات زیادی بنوشید.

اغلب نیازی به مصرف دارو برای درمان سرفه نیست مگر این­که سرفه آن­قدر شدید باشد که نتوانید بخوابید. شاید این داروها به توقف سرفه کمک کند ولی علت بروز آن را درمان نمی‌­کند. اگر از داروهای بدون نسخه استفاده می­‌کنید، با پزشک تماس بگیرید تا از دوز مناسب آن مطمئن شوید و بدانید خطری برایتان ندارد.

چه زمانی باید با پزشک تماس گرفت؟

اگر علائم زیر را دارید، می توانید سریعا با یک پزشک مشاوره آنلاین فوری داشته باشید:

 • در نفس کشیدن مشکل دارید یا به­‌سختی نفس می­‌کشید
 • سریع­‌تر از حد معمول نفس می­‌کشید
 • لب، صورت یا زبان شما کبود یا تیره شده است
 • تب شدید (مخصوصا اگر سرفه می­‌کنید اما آبریزش یا گرفتگی بینی ندارید)
 • با هر تنفس صدای خروسک می­‌آید
 • خون بالا می­‌آورید
 • هنگام تنفس خرخر می­‌کنید (صدای تودماغی)
 • هنگام بازدم خس­‌خس می­‌کنید (مگر این­که پزشک از قبل به شما گفته باشد درصورت آسم چه­‌کار کنید)
 • آب بدنتان کم شده؛ ازجمله علائم آن می­‌توان به سرگیجه، خواب­‌آلودگی، خشکی یا چسبندگی دهان، گودی چشم، گریه­‌ی بدون اشک یا کم­‌ادراری اشاره کرد.

افراد مبتلا به آسم

اگر مبتلا به آسم باشید، احتمالا از اسپری تنفسی یا قرص برای کنترل آسم استفاده می­‌کنید. هنگام عود علائم، باید از برنامه­‌ای که سر آن با پزشک خود به توافق رسیده­‌اید پیروی کنید. این برنامه براساس الگو و شدت آسم متغیر است اما معمولا ۴ الی ۵ بار در روز به استفاده از اسپری تنفسی نیاز دارید. اگر سرفه‌­های شدید دارید، بهتر است استفاده از اسپری پیشگیری‌کننده را بالا ببرید.

افراد سیگاری

این افراد معمولا دچار دو نوع سرفه می­‌شوند. ممکن است در اثر سوزش و آسیب ریه به­‌خاطر مصرف سیگار یا در اثر سرماخوردگی، آنفلونزا یا برونشیت سرفه کنند. اگر این سرفه­‌ها بیشتر از سه هفته طول بکشد یا همراه با خون باشد، می­‌تواند علامت سرطان ریه باشد. فراموش نکنید ترک سیگار بسیار مهم است.

انواع مختلف سرفه

اما گاهی برای درمان سرفه لازم است به پزشک مراجعه کنیم. شناخت انواع مختلف سرفه به شما کمک می­‌کند بدانید چه زمان باید آن را در خانه درمان کرد و چه زمانی باید نزد پزشک رفت.

شایع‌­ترین انواع سرفه عبارت است از:

 • سرفه‌­ی خشک
 • سیاه­‌سرفه
 • سرفه همراه با خس‌­خس
 • سرفه­‌ی شبانه
 • سرفه در روز
 • سرفه همراه با تب
 • سرفه‌­های دائم

۱. سرفه­‌ی خشک

اغلب به­‌دلیل ورم راه هوای فوقانی رخ می‌­دهد. در اکثر موارد، سرفه­‌ی خشک حاصل دم‌گاه، ورم حنجره و نای است. مسیر ورود هوای کودکان کوچک‌­تر است و درصورت التهاب عمل تنفس را دشوار می­‌سازد. بچه­‌های زیر سه سال بیشتر در معرض این نوع سرفه قرار دارند زیرا راه ورود هوای آن­ها بسیار باریک است.

این سرفه به­‌صورت ناگهانی و اغلب اواسط شب شروع می­‌شود. این کودکان خرخر هم می­‌کنند که به تنفس پرسروصدا و دشوار هنگام دم گفته می­‌شود.

۲. سیاه­‌سرفه

به عفونت راه هوا توسط یک باکتری به نام بوردتلا پرتوزیس، سیاه­‌سرفه (پرتوزیس) گفته می­‌شود. کودکان مبتلا به پرتوزیس پشت سر هم بدون مجال برای تنفس سرفه می­‌کنند. پس از پایان سرفه، یک نفس عمیق می­‌کشند که صدای خروسک می­‌دهد. ازجمله سایر علائم آن می­‌توان به آبریزش بینی، عطسه، سرفه­‌ خفیف و تب با درجه­‌ی پایین اشاره کرد.

ممکن است سیاه­‌سرفه در هر سنی رخ دهد اما در نوزادان زیر یک سال که واکسن پرتوزیس را نزده‌­اند شدیدتر است. این واکسن جزو واکسن سه‌گانه (دیفتری، کزاز، سیاه ­سرفه) است. پرتوزیس بسیار مسری است به­‌همین دلیل تمام کودکان باید در دو، چهار، ۶، ۱۵ ماهگی و ۴ تا ۶ سالگی واکسن پرتوزیس را بزنند.

۳. سرفه همراه با خس‌­خس

اگر فرد هنگام بازدم خس­‌خس می‌کند (صدای صوت)، بدین معنی است که راه تحتانی ورود هوا ملتهب شده است. این شرایط درصورت آسم یا عفونت ویروسی برونشیت رخ می­‌دهد. اگر راه تحتانی ورود هوا توسط جسم خارجی مسدود شود نیز خس‌­خس به‌­وجود می­‌آید.

مشاهده بیشتر : دکتر داخلی

۴. سرفه‌­ی شبانه

در بسیاری از موارد سرفه هنگام شب تشدید می­‌شود. زمانی که فرد سرما خورده است، مخاط بینی و سینوزیت از گلو تخلیه و باعث سرفه حین خواب می‌­شود. این موضوع تنها درصورتی دردسرساز است که سرفه مانع از خواب شود. آسم هم باعث عود سرفه در شب می­‌شود زیرا راه‌­های ورود هوا هنگام شب حساس و رنجورتر است.

۵. سرفه در روز

هوای سرد یا فعالیت باعث تشدید سرفه در روز می­‌شود. حتما حواستان باشد چیزی در خانه – مانند خوشبوکننده­‌ی هوا، حیوان خانگی یا دود (به خصوص دود تنباکو)- باعث ایجاد سرفه در فرد نشود.

۶. سرفه همراه با تب

احتمالا فردی که سرفه می کند و تب خفیف و آبریزش بینی دارد سرما خورده است. اما سرفه به همراه تب ۳۹ درجه­‌ی سانتی­‌گراد یا بیشتر می‌­تواند در اثر سینه­‌پهلو باشد، به­‌خصوص اگر فرد ضعیف است و تندتند نفس می‌­کشد. در این صورت، فورا با پزشک تماس بگیرید.

۷. سرفه‌‌­ی دائم

معمولا سرفه در اثر سرماخوردگی ویروسی، به­‌خصوص اگر فرد پشت سر هم سرما بخورد، تا چند هفته باقی می­‌ماند. آسم، آلرژی یا عفونت مزمن در سینوزیت نیز باعث سرفه‌های طولانی و مداوم می­‌شود. اگر فرد پس از سه هفته هنوز هم سرفه می‌­کند، با پزشک تماس بگیرید.

اگر نمی دانید که به کدام پزشک باید مراجعه کنید، راهنمای تخصص های پزشکی به کار شما می آید.

 62,422 بازدید,  412 بازدید

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز ۳.۷ / ۵. تعداد رای‌ها ۱۲۹

هنوز امتیازی ثبت نشده

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

60 پاسخ

نوشتن پاسخ
 1. سلام‌آقای دکتر‌ من چند روز سرمای خفیفی خوردم و الان فقط نفس میکشم یا حرف میزنم قفسه سینم سنگینی میکنه از طرفی پنجشنبه هم جراحی بینی دارم ممنون میشم کمک کنید که چیکار کنم

  1. سلام
   وقت بخیر
   علائمی که گفتید می تونه کرونا باشه. ترجیحا به مدت ۱۴ روز بعد شروع علائم قرنطینه رو رعایت کنید.مایعات زیاد مصرف کنید. اگر تنگی نفس یا سایر علائم خطر رو داشتین به درمانگاه مراجعه کنید. و‌ حتما از افراد با ریسک بالا دوری کنید(افراد فشار خونی و دیابتی، تحت شیمی درمانی و یا دارای ایمنی تضعیف شده،بانوان باردار و افراد بالای۶۰سال) تا مبتلا نشن.
   برای اطمینان بیشتر می تونید از هفته ی دوم تست pcr هم انجام بدید.
   برای قبل عملتون درخواست سی تی اسکن ریه نکردن؟
   برای تنگی نفستون هم به مرکز درمانی مراجعه کنید اکسیژن خونتون اندازه گیری بشه بهتره.
   شرایط قرنطینه و علائم خطر رو از این لینک ها بخونید:
   https://www.darmankade.com/blog/%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%82%D8%A8%D8%AA-%D8%AE%D8%A7%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1-%DA%A9%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%A7/

   https://www.darmankade.com/blog/coronavirus-patient/
   برای انجام آزمایش:
   https://www.darmankade.com/landing/corona-test/
   اگر علائم جدیدی داشتین یا شدت پیدا کرد از این قسمت کمک بگیرید:
   https://www.darmankade.com/landing/corona/

 2. با سلام
  مادرم ۵۲ سالشه سابقه مشکل ریه داشتن و اسپری مصرف میکنن الان دو روزه سرفه خشک میکنن و عکس از رییشون گرفتیم گفتن ریش درگیر شده و کروناست چیکار کنیم به دکتر مراجعه کنیم یا نه نیازی نیست تو خونه بمانن؟

  1. سلام
   وقت بخیر
   با توجه به مشکل ریوی ای که دارن ترجیحا به پزشکشون مراجعه کنید بهتره.
   ترجیحا به مدت ۱۴ روز بعد شروع علائم قرنطینه رو رعایت کنن.مایعات زیاد مصرف بشه. اگر تنگی نفس یا سایر علائم خطر رو داشتن به درمانگاه مراجعه کنید.

   شرایط قرنطینه و علائم خطر رو از این لینک ها بخونید:
   https://www.darmankade.com/blog/%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%82%D8%A8%D8%AA-%D8%AE%D8%A7%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1-%DA%A9%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%A7/

   https://www.darmankade.com/blog/coronavirus-patient/

   اگر علائم جدیدی داشتین یا شدت پیدا کرد از این قسمت کمک بگیرید:
   https://www.darmankade.com/landing/corona/

 3. سلام من دو سه روز بود کمی تب و کمی بدن درد داشتم که از پریروز تب و بدن درد رو دیگه ندارم ولی سرفه خلط دار و کمی تنگی نفسم پیدا کردم …. دیابت هم دارم … علایم کروناست ؟؟؟

  1. سلام
   وقت بخیر
   علائمی که گفتید می تونه کرونا باشه. ترجیحا به مدت ۱۴ روز بعد شروع علائم قرنطینه رو رعایت کنید.مایعات زیاد مصرف کنید. اگر تنگی نفس یا سایر علائم خطر رو داشتین به درمانگاه مراجعه کنید.
   برای اطمینان بیشتر می تونید تست هم انجام بدید.

   شرایط قرنطینه و علائم خطر رو از این لینک ها بخونید:
   https://www.darmankade.com/blog/%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%82%D8%A8%D8%AA-%D8%AE%D8%A7%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1-%DA%A9%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%A7/

   https://www.darmankade.com/blog/coronavirus-patient/
   برای انجام آزمایش:
   https://www.darmankade.com/landing/corona-test/
   اگر علائم جدیدی داشتین یا شدت پیدا کرد از این قسمت کمک بگیرید:
   https://www.darmankade.com/landing/corona/

 4. سلام خسته نباشید .من ۱۹ سالمه .از ۱۷ سالگی هروقت ک سرما میخورم تا ۴ یا۵ ماه بعدش فقط سرفه میکنم مخصوصا وقتی فوتبال بازی میکنم .بعد از فوتبال پشت سر هم سرفه خشک میکنم نفس ک میکشم باید سرفه کنم .ب بعد ک میرسم خونه کمتر میشه ولی سرفه قطع نمیشه .
  پیش هر دکتریم میرم خوبم نمیکنن .لب ب قلیونو سیگارو هیچی هم نزدم .
  لطفا بگین چی بخورم ک این سرفه لعنتی خوب شه .خیلی اذیت میکنه .لطفا بگین

  1. سلام
   وقت بخیر
   توصیه می کنم به فوق تخصص آسم و آلرزی مراجعه کنی. بهتر می تونه کمکت کنه.

 5. سلام آقای دکتر من ۳ ماه پیش به کرونا مبتلا شدم که چون سوزش در قسمت تحتانی ریه داشتم نظره پزشک این بود که ریه تا حدی درگیر شده که با خوردن مایعات بعد از ۳ هفته خوب شدم … الان بعد از ۳ ماه همون درد ریه دوباره برام تکرار شده بدون سرفه و بدون تنگی نفس ولی درد روزی چندبار همراهم هست خیلی نگرانم

  1. سلام
   وقت بخیر
   با توجه به این که سه ماه گذشته، امکان ابتلای مجدد هست.
   ولی خب ترجیحا به پزشک مراجعه کنید تا هم اکسیژن خون اندازه گیری بشه هم معاینه بشید.

 6. سلام جناب دکتر خسته نباشید من چند ساله هر فصل سرفه اب ریزش بینی دارم بطوری که کلافه شدم فقط سرفه اب ریزش بینی تب گلو درد این موارد ندارم وسط تابستون زمستون فرقی نداره این مشکل دارم لطف کنید راهنمایی کنید

  1. سلام
   ترجیحا به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی یا فوق تخصص آسم و آلرژی مراجعه کنید بهتر می تونن کمکتون کنن.

 7. باسلام خدمت شما ازشهرکرد مزاحم میشم سن ۴۳ساله.من حدود۴ماه پیش شروع به تنگی نفس و سرفه کردم چون ازخونه بیرون نرفته بودم وقبلا هروقت سرما میخوردم دوماهی من مدام سرفه میکردم .بعده یک ماه که سرفه های خیلی شدید داشتم باتنگی نفس به پزشک متخصص مراجعه کردم بعد سی تی اسکن گفتن که مشکوک به کروناهستی ودارو دادن وگفتن توخونه خودتوقرطینه کن .من گفتم این مدت کناربچه هام بودم‌ولی اونا هیچ علاعمی ندارن وگاهی هم مهمون خونمون اومده…ولی خداراشکرهمه سالم هستن.بعده یه مدت که هیچ بهبودی نداشتم بدترهم شده بودم به پزشک اصفحان مراجعه کردم وگفتند بهتره بستری بشی تا زیر نظر باشی.مجدد سی تی اسکن گرفتن وگفتن عفونت این بار از سی تی قبلی خیلی بیشترشده تست میله ی کرونا که ازبزاغ دهان بود منفی شد جوابش ولی میگفتن اکسیژن‌خونت خداراشکر۹۴/۹۷بود .بعده یک هفته یکم سرفه هام وتنگی نفسم بهترشده مرخص کردن.ولی اکسیژن خونم خوب بود. گذشت بعده ۵/۶روز بیشترر ازدفعات بعد حالم بدشد وبازهم مراجعه کردم اصفهان وبستری شدم این‌بار داروها روتعویض کردن و۱۰روز من روبستری کردن ومجدد سی تی رنگی باتتزریق گرفتن‌وگفتن وگفتن‌خداراشکر نرمان شده وتست مجدد هم میله روگرفتن وبازهم منفی وازمایش خون‌هم منفی ودارودادن واکسیژن خون هم خوب بود.الان ۴۰روزه من مرخص هستم تنگی نفس شدییید شب ناصبح صبح تاشب سرفه نمیتونم بخوابم بااین که داروهارومصرف میکنم.اکسیژن خونم هم گاهی به ۸۵میرسدبیشتر وقت ها۹۰-۹۱است تروخدا یه راهی جلوی پام بگذارین دیگه تحمل ندارم خیلی خسته شدم.ممنون میشم ازلطفتون که پاسخ بدین

  1. سلام
   با آرزوی سلامتی برای شما
   با درگیری وسیعی که ریه هاتون داشته یه مدت طول می کشه تا بتونید خیلی راحت تنفس داشته باشید. و متاسفانه روش خاصی وجود نداره برای رفع علائمتون.
   توی خونه کپسول اکسیژن داشته باشید می تونه بهتون کمک کنه.

 8. سلام دکتر، من دو روز قبل تب و سردرد داشتم با احساس خستگی الان نه تب دارم نه سردرد فقط خلط سینه دارم بدون سرفه گاها آب ریزش بینی، تست خون هم + هست میتونه کرونا باشه؟

  1. سلام
   علائمی که گفتید می تونه کرونا باشه. ترجیحا به مدت ۱۴ روز بعد شروع علائم قرنطینه رو رعایت کند.مایعات زیاد مصرف کنید. اگر تنگی نفس یا سایر علائم خطر رو داشتین به درمانگاه مراجعه کنید.

   شرایط قرنطینه رو از این لینک ها بخونید:
   https://www.darmankade.com/blog/%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%82%D8%A8%D8%AA-%D8%AE%D8%A7%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1-%DA%A9%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%A7/

   https://www.darmankade.com/blog/coronavirus-patient/
   برای انجام آزمایش:
   https://www.darmankade.com/landing/corona-test/
   اگر علائم جدیدی داشتین یا شدت پیدا کرد از این قسمت کمک بگیرید:
   https://www.darmankade.com/landing/corona/

 9. سلام دکتر وقت بخیر
  من یک ماه پیش دردقفسه سینه داشتم سی تی گرفتم چیزی نشون نداد ویتامین bخوردم خوب شدم. از یک هفته پیش سرفه شروع شد ولی سرفه ها شدید و عمقی نیست و همراه با خلط نیست دو روز پیش تا امروز سردرد داشتم خوب شدم الان سرفه خشک کوتاه و کم عمق زیاد دارم هر سی ثانیه یبار یا دوبار پشت سر هم . هیچ علائم دیگه ای ندارم ایا کرونا دارم؟

  1. سلام
   وقت شما هم بخیر
   طی این مدت از یک ماه پیش تا به حال ممکنه مبتلا شده باشید، و سی تی اسکنی که اون موقع انجام دادید رد کننده ی ابتلای فعلی نیست.
   سردرد و سرفه از علائم کرونا هستن ولی قطعی نمیشه گفت. می تونید برای اطمینان بیشتر آزمایش بدید.

   شرایط قرنطینه رو از این لینک ها بخونید:
   https://www.darmankade.com/blog/%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%82%D8%A8%D8%AA-%D8%AE%D8%A7%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1-%DA%A9%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%A7/

   https://www.darmankade.com/blog/coronavirus-patient/
   برای انجام آزمایش:
   https://www.darmankade.com/landing/corona-test/
   اگر علائم جدیدی داشتین یا شدت پیدا کرد از این قسمت کمک بگیرید:
   https://www.darmankade.com/landing/corona/

 10. https://www.darmankade.com/blog/cough/#comment-2033
  دوبار پیش دکتر میبرم و هیچ کدوم از دکتراشون تست کرونا رو لازم ندونستند. فقط دارو دادن. فقط سرفه داره و هیچ چیز دیگه ای نیست. نمیخوام استرسشون رو بالا ببرم. بازم اگه لازم میدونید که ببرم برای تست. ممنون از راهنمایی تون

  1. من از جهت این که با شما مواجهه داشتن گفتم میشه برای اطمینان براشون تست انجام بدین.
   می تونید فعلا ازشون مراقبت کنید و مایعات فراوان بدید و اگر حالشون رو به بهبود نرفت اون وقت برای آزمایش اقدام کنید.
   علائم خطر کرونا رو بدونید و اگر ایجاد شد حتما به بیمارستان مراجعه کنن.

  1. پس امکان ابتلا به کرونا برای ایشون کم نیست.
   بهتره به پزشک مراجعه کنید و هم این که تست کرونا هم براشون انجام بدید.
   اگر سنشون بالاست حتما به مراقبت های بیشتری نیاز دارن.

 11. سلام و خداقوت . مادر من ۴۵ ساله هست. اواسط تیر فکر کردیم سرما خورده که به کرونا هم مشکوک بودیم و پس از تقریبا ۱۴ روز مراقبت خوب شد اون موقع علائم کرونا داشت و سرفه هم میکرد و خوب شد .حالا بعد از ۳ ماه ، از وقتی یکم هوا سرد شده ،دوهفته هست که گهگاهی سرفه میکنه. خیلی کم سرفه میکنه شاید در طول روز یکبار یا دوبار سرفه کنه. خواستم بپرسم آیا مشکلی هست ؟ ممکنه مال فصل سرما باشه ؟ یا ممکنه از عوارض اون بیماری کرونا باشه هنوز ادامه داره ؟ به نظر شما چیه؟

  1. سلام
   با آرزوی سلامتی برای شما
   هم می تونه از عوارض درگیری قبلی باشه هم به دلیل گذشت سه ماه از بیماری قبلی، ممکنه مججدا مبتلا شده باشن.
   برای همین بهتره به پزشک مراجعه کنید.
   تست pcr هم میشه براشون انجام داد:
   https://www.darmankade.com/landing/corona-test/

 12. سلام خسته نباشید. ببخشید مادر من الان نزدیک یه هفته هست که سرفه شدید و مداوم دارد. نه ابریزش بینی داره و نه تنگی نفس. فقط سرفه میکنه و هیچ نوع الرژی هم نداره. فقط سرفه خشک و خیلی سردنشون میشه. دارو هم شربت و قرص برای قفسه سینه شون دکتر تجویز کرده. شما چه راحلی پیشنهاد میکنید

  1. سلام
   تب نداشتن؟
   با فرد مشکوک به کرونا ملاقات داشتن؟
   داروی جدیدی اخیرا شروع نکردن؟

 13. آقای دکتر البته من یک هفته پیش رفتم دکتر چندتا قرص به اسم :فستوور۱۲۰، ایروکاست ، و دو تا اسپری : سرتاید ، بودنا ۶۴برام نوشت از وقتی این ها رو خوردم اینطوری شدم و علائم دیگه ای ندارم ولی چون شما گفتین تست هم دادم و طبق تشخیص سایت کرونا هم ندارم.

  1. سلام
   این داروهایی که براتون تجویز شده برای درمان سرفه هستن و خودوشون باعث ایجاد سرفه نمیشن. احتمالا با مصرف این داروها نیز مشکلتون هم چنان کنترل نشده و باید مجددا به پزشکتون مراجعه کنید.

 14. سلام. خسته نباشید. من ۴۲ سالمه و ۴ ساله آلرژی دارم . قبلا شب ها بینیم کیپ بود و عطسه میکردم . و صبح ها هم آبریزش بینی داشتم . حالا چند شبه که شدید گلوم میخاره و سرفه شدید دارم . چیکار کنم . راهنمایی کنید لطفا .
  با تشکر

 15. سلام نزدیک یک هفته است سرفه میکنم گاهی خشکه و اینکه دو روز بیحال بودم ولی الان بی حال نیستم فقط یک مقدار گلو درد و سرفه دارم میخواستم بدونم ممکنه کرونا گرفته باشم

  1. با سلام و آرزوی سلامتی برای شما
   با علائمی ک ذکر میکنید احتمال اینکه مبتلا باشید بالاست، پس قرنطینه دو هفته ای و قوانینش رو رعایت کنید( فاصله ۱/۵متری از بقیه، تهویه مناسب محل استراحت، جداسازی محل استراحت، نوشیدن مایعات کافی در طول روز، رعایت بهداشت)
   https://www.darmankade.com/landing/corona/
   علایم خطر رو بشناسید و در صورت داشتنش به اورژانس مراجعه کنید،(احساس فشار روی قفسه سینه، احساس سوزش توی قفسه سینه، تنگی نفس ، تب بالای پنج روز متوالی و کاهش هوشیاری)و‌ حتما از افراد با ریسک بالا دوری کنید(افراد فشار خونی و دیابتی، تخت شیمی درمانی و یا دارای ایمنی تضعیف شده،بانوان باردار و افراد بالای۶۰سال) تا مبتلا نشن.
   و در آخر برای اطمینان از اینکه مبتلا هستید یانه، میتونید آزمایش بدید.
   https://www.darmankade.com/landing/corona-test/

 16. سلام وقت بخیر
  من دو هفته پیش سرما خوردم دوسه روز پیش خوب شدم ولی تو دوران سرما خوردگیم سرفه نداشتم فقط ابریزش و گرفتگی بینی و سردرد داشتم
  الان دوروزه بعد از بهودی سرما خوردگی سرفه خلط دار میکنم یعنی ممکنه مربوط ب همون سرما خوردگی باشه ؟ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام مریم جان
   شما بهتره به یه متخصص داخلی مراجعه کنید تا شما رو ویزیت کنن
   از اینجا میتونید لیست پزشکان متخصص داخلی عضو سایت درمانکده رو مشاهده کنید و به راحتی برای مطب شخصی این پزشکان نوبت رزرو کنید.
   اگر موفق به رزرو نوبت از سایت یا اپلیکیشن درمانکده نشدید
   کافیه با شماره تلفن ۰۲۱۶۲۷۴۳۰۰۰ تماس بگیرید
   همکاران من در بخش پشتیبانی سایت درمانکده راهنمایی تون خواهند کرد.

 17. سلام خسته نباشیدمن خانم۳۹ساله هستم مدتیه شب موقع خواب گلوم مثل چوب خشک میشه هرچقدرهم آب میخورم فایده نداره الان هم تقریبایه هفته اس باکمترین بادسردکولرحتی اگه مستقیم زیرکولرنباشم گلوم میسوزه بطوریکه نمیتونم اب دهنم روقورت بدم امروزهم قفسه سینه ام دردمیکنه سرفه خیلی کم دارم بهمراه خلط لطفاراهنماییم کنیدپیش کدوم دکتربرم

  1. سلام زهرا جان
   حتما به یک متخصص داخلی مراجعه کنید تا شما رو ویزیت کنن

   از اینجا میتونید لیست پزشکان متخصص داخلی عضو سایت درمانکده رو مشاهده کنید و به راحتی برای مطب شخصی این پزشکان نوبت رزرو کنید.
   اگر موفق به رزرو نوبت از سایت یا اپلیکیشن درمانکده نشدید
   کافیه با شماره تلفن ۰۲۱۶۲۷۴۳۰۰۰ تماس بگیرید
   همکاران من در بخش پشتیبانی سایت درمانکده راهنمایی تون خواهند کرد.

 18. سلام
  بنده حقیر ۱۵سال یا شاید بیشتر هم سرفه دارم وهر بار که دکتر رفتم گفتند آلرژی میباشد و واقعا خسته شدم از بس در محل کار وخانه سرفه میزنم خودم خجالت میکشم وزمانی هم سرفه میزنم در محیطی که کولر روشن باشد. یا آب سر د بخورم.یا بوی عطر یا اسپری بیاد یا گردو بخورم و…
  لطفا ما رو راهنمایی کنید به کدام بیمارستان مراجعه کنم.
  با تشکر

  1. سلام دوست عزیز
   شما باید به فوق تخصص ریه مراجعه کنید
   از اینجا میتونید برای مطب این پزشکان در شهر تهران نوبت رزرو کنید
   بیمارستان مسیح دانشوری در تهران هم بیمارستان تخصصی بیماری های ریه ست

 19. سلام،همسرم،دوشب،پیش تب ولرز کردن مسکن خوردن وتاصبح آروم وقرارنداشتن.ولی دیگه تب وبدن درد نداشتن.روزبعدگلودردشون شروع شد.روزدوم هم گلودرد دارن.اماسردرد،بدن درد،ندارن.خلط سرخ رنگ و گاهی سرفه خفیف یکی یا دوتا دارن.لطفا راهنمایی فرمایید.

  1. سلام دوست عزیز
   هر نشانه ای به معنای این نیست که حتما شما به کرونا مبتلا شدید
   متاسفانه این ویروس میتونه حتی بدون نشانه خاصی هم در بدن فرد میزبان باشه
   بهترین کاری که میتونید بکنید اینه که اگر امکانش هست چند روزی در منزل استراحت کنید و درمان های خانگی معمول مثل مصرف مایعات، سوپ و … رو انجام بدید
   اگر بهتر نشدید یا علائم شدید تر شد
   ضمن رعایت پروتوکلهای بهداشتی
   (زدن ماسک- پوشیدن دستکش- رعایت فاصله اجتماعی- شست و شوی دستها با آب و صابون)
   به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه کنید تا یک متخصص عفونی شما رو ببینن
   انشاالله به زودی بهبودی کامل حاصل بشه

 20. سلام من فروردین ماه مبتلا به کرونا شدم و بهبود پیدا کردم بویاییم بعد از ۳ماه تازه برگشته اون هم نه ۱۰۰در۱۰۰
  اما به شدت تاثیرات روانی بدی روم گذاشته یکی از عزیزانم را درهمین جریان کرونا از دست دادم .بیش تر از دوهفته اس که شدیدا استرس ابتلای مجدد پیدا کردم و اوایل شب احساس تنگی نفس دارم تنگی نفسم به این صورته که گاها نفس عمیق نمیتونم بکشم بدنم یخ میکنه و ضربانم بالا میره.شدیدا افسرده ام ترس از مرگ پیدا کردم.دائما منتظر خبر بدم.خودم فکر میکردم که باید از استرس باشه ولی دو هفته ای هست یه خلط سفید رنگ هم پشت گلو دارم لطفا راهنماییم کنید واقعا زندگیم فلج شده

  1. سلام نازنین جان
   خوشحالم که به این بیماری پیروز شدی و الان حال جسمی خوبی داری
   بابت فوت عزیزی که این ویروس از شما گرفت متاثر شدم و امیدوارم من رو به نمایندگی از تیم درمانکده در این غم با خودت شریک بدونی
   کاملا شرایطی که گفتی رو درک میکنم
   توضیحاتی که دادی میتونه نشونه هایی از یه اختلال روحی ناشی از استرس یا فوت عزیزان باشه که قابل کنترل و درمان هست
   در رابطه با این موارد حتما باید با یک روانشناس مشورت کنی
   اون موضوع آخری هم که اشاره کردی رو حتما با داخلی مشورت کن، انشاالله که چیز خاصی نیست

 21. سلام
  من بیشتر از ۶ ماه هست که سرفه میکنم و خلت شدید دارم
  فک کردم بره سیگاره و سیگار رو ۲ هفته میشه ترک کردم ولی فایده ای نداشت

  1. سلام دوست عزیز
   اول از همه اینکه خیلی خوشحالم که سیگار رو ترک کردید
   نباید به این سرعت انتظار داشته باشید تا مشکل حل بشه
   بهتره در اولین فرصت به مطب یک متخصص داخلی مراجعه کنید تا معاینه اولیه ای از شما داشته باشن
   شاید بعد از معاینه به شما بگن که با یک فوق تخصص ریه هم مشورت داشته باشید
   اینجا میتونید لیستی از بهترین پزشکان متخصص داخلی رو مشاهده کنید و خیلی راحت برای مطبشون نوبت رزرو کنید.
   اگر موفق به رزرو نوبت نشدید با شماره تلفن ۰۲۱۶۲۷۴۳۰۰۰ تماس بگیرید
   همکاران من در بخش پشتیبانی سایت درمانکده راهنمایی تون خواهند کرد.

 22. با سلام من سه روزه علایم سرما خوردگی دارم روز اول گلوم ملتهب بود و نمیتونستم اب دهنمو قورت بدم روز دوم گلو بهتر aد و اب ریزش بینی داشتم امروز ابریزش بینی دارم با سرفه خشک خارش گلو احساس سنگینی تو قفسه سبنه اینا نشونه سرما خوردگیه ؟ البته امروز یکم ناپرهیزی کردم و خربزه خوردم

  1. سلام دوست عزیز
   هر نشانه ای به معنای این نیست که حتما شما به کرونا مبتلا شدید
   متاسفانه این ویروس میتونه حتی بدون نشانه خاصی هم در بدن فرد میزبان باشه
   بهترین کاری که میتونید بکنید اینه که اگر امکانش هست چند روزی در منزل استراحت کنید و درمان های خانگی معمول مثل مصرف مایعات، سوپ و … رو انجام بدید
   اگر بهتر نشدید یا علائم شدید تر شد
   ضمن رعایت پروتوکلهای بهداشتی
   (زدن ماسک- پوشیدن دستکش- رعایت فاصله اجتماعی- شست و شوی دستها با آب و صابون)
   به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه کنید تا یک متخصص عفونی شما رو ببینن
   انشاالله به زودی بهبودی کامل حاصل بشه

   از اینجا میتونید لیست پزشکان متخصص عفونی عضو سایت درمانکده رو مشاهده کنید و به راحتی برای مطب شخصی این پزشکان نوبت رزرو کنید.
   اگر موفق به رزرو نوبت از سایت یا اپلیکیشن درمانکده نشدید
   کافیه با شماره تلفن ۰۲۱۶۲۷۴۳۰۰۰ تماس بگیرید
   همکاران من در بخش پشتیبانی سایت درمانکده راهنمایی تون خواهند کرد.

 23. سلام من حدود یک هفتست که سرفه های خشک می کنم و نه گلو درد دارم و نه تب و آبریزش بینی
  یک جا خوندم که این سرفه های خشک در اثر ابتلا کرونا پدید میاد
  و این که گفتن زیر ۱۸ سال کرونا نمی گیرن در حالی که من فقط ۱۶ سالمه
  حالا هم نمی دونم چیکار کنم اگر واقعا کرونا گرفته باشم باید هرچه زود هر از خانوادم دور شم که اونا رو مبتلا نکنم ……
  میشه منو راهنمایی کنین؟ اگر جدیه به پزشک مراجعه کنم زود تر یا چیز خاصی نیست؟

  1. سلام مریم جان
   اون فرضیه که بچه ها کرونا نمیگیرن کاملا رد شده و تعداد قابل توجهی از بچه های زیر ۱۶ سال هم به این بیماری مبتلا شدن
   اما این که آیا شما کرونا گرفتی یا نه این طوری مشخص نمیشه
   اصلا استرس نداشته باش
   حتما به همراه پدر و مادرت به نزدیکترین بیمارستان یا درمانگاه برو تا توسط متخصص عفونی معاینه بشی.
   انشاالله که مشکل خاصی نباشه و زودتر حالت خوب شه.
   ممنون میشم اگه رفتی دکتر و نتیجه معلوم شد بیای و تو جواب این کامنت من، نتیجه رو بگی

 24. سلام وقت بخیر
  من حدود یه هفته میشه که سرفه خشک دارم، هیچ علائم دیگه ای،حتی خستگی یا بدن درد یا خس خس هم ندارم. رفتم دکتر بار اول آنتی هیستامین تجویز کردن و چون تاثیری نداشت دوباره رفتم و الان سه روزه آزیترومایسین و گایافنزین مصرف میکنم و باز هم تاثیر نداره، حتی دفعه دوم آزمایش CRP و CBC دادم و موردی نداشتن و دکتر با توجه به اونا گفت کرونا نیست.
  ولی سرفه ها متوقف نمیشن نمیدونم چکار کنم، ممنون میشم پاسخ بدین

  1. سلام دوست عزیز هر نشانه ای به معنای این نیست که حتما شما به کرونا مبتلا شدید متاسفانه این ویروس میتونه حتی بدون نشانه خاصی هم در بدن فرد میزبان باشه بهترین کاری که میتونید بکنید اینه که اگر امکانش هست چند روزی در منزل استراحت کنید و درمان های خانگی معمول مثل مصرف مایعات، سوپ و … رو انجام بدید اگر بهتر نشدید یا علائم شدید تر شد به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه کنید تا پزشک عمومی یا متخصص داخلی شما رو ببینن انشاالله به زودی بهبودی کامل حاصل بشه

 25. سلام، من سه چهار ماهی هستش که در طول روز سه چهار بار سرفه ی خلط دار میکنم لطفا بگید از چی میتونه باشه و چیکار کنم

  1. سلام دوست عزیز
   حتما باید معاینه انجام بشه
   از این لینک میتونید لیست پزشکان متخصص داخلی رو مشاهده کنید و راحت نوبت رزرو کنید
   اگر موفق به رزرو نوبت نشدید با شماره تلفن ۰۲۱۶۲۷۴۳۰۰۰ تماس بگیرید
   همکاران من در بخش پشتیبانی سایت درمانکده راهنمایی تون خواهند کرد.

 26. سلام و وقت بخیر
  من الان چندماهه سرفه همراه با نفس تنگی دارم..یه مدت بود خوب شدم دوباره برگشته البته چند باره خوب میشم دوباره نفس تنگی و سرفه میاد سراغم..شب وقتی که میخوابم صبح بیدار میشم خوبم ولی تا یه چیزی میخورم سرفم میگیره و تا شب شدیدتر میشه…خیلی آزار دهنده است.

  1. سلام دوست عزیز
   پیشنهاد میکنم به پزشک متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه کنید.
   از این لینک میتونید لیست این پزشکان رو مشاهده کنید و برای مطب نوبت رزرو کنید.
   اگر موفق به رزرو نوبت در سایت نشدید
   با تلفن ۰۲۱۶۲۷۴۳۰۰۰ تماس بگیرید
   همکاران من در بخش پشتیبانی سایت درمانکده راهنمایی‌تون خواهند کرد.

 27. سلام وقت بخیر
  حدود ۲هفته ای هست که پدر و مادرم سرفه میکنند ازمایش خون دادن چیز خاصی نبود و پزشک بعد از معاینه گفت که حساسیته اما هرچی دارو مصرف کردن کاملا قطع نشد یه موقع هایی از روز زیاد میشه
  میخواستم بدونم چیز خطرناکی هست؟

  1. سلام دوست عزیز
   انشاالله که به زودی بهبودی کامل حاصل و حالشون خوب شه
   بهتره به پزشک دیگه ای هم مراجعه داشته باشید تا پدر رو معاینه کنن
   از این لینک میتونید لیست پزشکان متخصص داخلی رو مشاهده کنید.

 28. سلام خسته نباشید، من سرفه همراه با خس خس گلو دارم و گاهی خلط هم دارم آزیترومایسین استفاده کنم خوب میشم؟؟ تب و دردی در هیچ ناحیه ای احساس نمیکنم

  1. سلام دوست عزیز
   شما باید به متخصص داخلی مراجعه کنید
   لیست بهترین پزشکان داخلی سایت درمانکده رو میتونید اینجا مشاهده کنید
   دوست عزیز به هیچ عنوان خودسرانه اقدام به مصرف دارو نکنید
   تجویز دارو فقط توسط پزشک و اون هم بعد از معاینه و گرفتن شرح حال امکان پذیر هست
   از صمیم قلب براتون آرزوی سلامتی دارم

 29. با سلام من حدود سه هفته میشه که ته گلوم احساس ناراحتی دارم یه سوزش خیلی خفیف خیلی کم احساس میکنم نیاز دارم گلوم رو صاف کنم سه تا دکتر رفتم میگن یه التهاب کوچیک داره قرصای جویدنی گیاهی دادن با امپول حساسیت و شربت منتها کم شده اما باز دوباره همون شکل تکرار میشه.بیشتر از گلو فکر و خیال اذیتم میکنه.چکار کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   بهتره با یه متخصص گوش، حلق وبینی خیلی خوب مراجعه کنید
   پیشنهاد میدم با بخش پشتیبانی سایت درمانکده تماس بگیرید یا روی چت سایت، مشکل خودتون رو مطرح کنید تا همکاران من بتونن پزشک خوبی رو به شما معرفی کنن که نگرانی شما برطرف بشه.

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

مقالات مرتبط