علائم اولیه آرتریت روماتوئید

علائم روماتوئید و نشانه های اولیه آن

در انتظار بازبینی توسط تیم پزشکی درمانکده

تا دیر نشده علائمتو بگو، پزشکتو بگم:
علائم مشابه کرونا

هر جایی که هستی، بدون مراجعه به آزمایشگاه، تست کرونا بده!

تست کرونا در محل
خون دماغ یا گوش درد

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره
مشکل در بلع

حلق و دهان، دروازۀ بدن هستن. وجود مشکل در اونها برای بقیۀ اندام‌ها هم مشکل ایجاد می‌کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافتِ مشاوره
خون در مدفوع

علت‌های مشاهدۀ خون در مدفوع می‌تواند هموروئید، بواسیر، کولیت روده و… باشه. برای تشخیص و درمان درست و به موقع، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
اختلال خواب

اختلال خواب اگه جدی گرفته نشه، سلامت جسم و روان رو درگیر می‌کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص اعصاب و روان بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
درد کمر، پا، دست یا زانو

دردهای اسکلتی یکی از شایع‌ترین علائم ایرانی‌هاست، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص طب فیزیکی و توانبخشی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
سردرد

سردرد علت‌های مختلفی داره؛ از اضافه وزن گرفته تا اختلال در هورمون‌ها. برای تشخیص درست علت سردردت تا دیر نشده علائمت رو به متخصص مغز و اعصاب بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
معده درد یا حالت تهوع

سرطان معده سومین سرطان شایع ایران است. همین حالا علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافتِ مشاوره
زخم مداوم دهانی

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مُشاوره
سرفۀ مزمن

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص ریه بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره
اضطراب و استرس

تا دیر نشده علائمت رو به کارشناس روانشناس بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره

آرتریت روماتوئید (RA) یک بیماری خود ایمنی است که باعث التهاب مزمن مفاصل می شود. علائم روماتوئید در افراد مختلف متفاوت است. بنابراین هر کس ممکن است علائم متفاوتی را تجربه کند.

روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید معمولا با علائم جزئی که در دو طرف بدن پدید می آیند و از بین می روند، به آهستگی شروع شده و در طی چند هفته یا ماه پیشرفت می کند.

همانگونه که گفته شد علائم اولیه آرتریت روماتوئید این بیماری مزمن از فردی به فرد دیگر متفاوت است و می تواند روز به روز تغییر کند. حملات علائم RA را شعله ور شدن و دوره های غیرفعال را که علائم کمتر در آن مشاهده می شوند، بهبودی می نامند.

علائم روماتوئید شامل چه چیزهایی هستند؟

۱) خستگی

یکی از علائم اولیه آرتریت روماتوئید خستگی بیش از حد است. افراد مبتلا قبل از آشکار شدن علائم دیگر ممکن است احساس خستگی غیرمعمول داشته باشند.

خستگی می تواند قبل از شروع علائم دیگر طی هفته ها یا ماه ها در فرد وجود داشته باشد. ممکن است هفته‌ها و روزها این علامت در فرد بیمار مشاهده شود و گاهی کم و گاهی زیاد شود. خستگی گاهی اوقات با احساس بیمار بودن یا حتی افسردگی نیز همراه است.

علائم اولیه آرتریت روماتوئید

۲) سفتی مفاصل در صبح

سفتی مفاصل در صبح اغلب نشانه اولیه آرتروز است. سفتی که برای چند دقیقه طول می کشد معمولاً نشانه ای از نوعی آرتروز است که می تواند به مرور زمان و در صورت عدم دریافت درمان مناسب بدتر شود.

سفتی که برای چندین ساعت طول می کشد به طور کلی یکی از علائم آرتروز التهابی و علائم اولیه آرتریت روماتوئید است. در این عارضه ممکن است بعد از هر دوره بی‌تحرکی طولانی مدت مانند چرت زدن یا نشستن احساس خشکی کنید.

۳) خشکی مفصل

خشکی در یک یا چند مفصل کوچک از علائم اولیه آرتریت روماتوئید است. این علامت ممکن است در هر زمان از روز رخ دهد. این علائم ربطی به این که فعالیت داشته باشید یا نداشته باشید، ندارد و ممکن است در هر حالتی بروز کند.

به طور معمول، خشکی از مفاصل دست شروع می شود و به آهستگی بروز می کند. اگر چه ممکن است به طور ناگهانی ایجاد شده و در طی یک یا دو روز بر چندین مفصل دیگر نیز تأثیر بگذارد.

۴) درد مفصل

خشکی مفصل اغلب با حساسیت یا درد مفصل در حین حرکت یا در حالت استراحت همراه است. همچنین این امر به طور مساوی بر دو طرف بدن تأثیر می گذارد. در اوایل بروز RA، شایعترین محل درد انگشتان و مچ دست است. اما به مرور این درد می تواند در زانوها، پاها، مچ پا یا شانه‌ها نیز احساس شود.

۵) تورم جزئی مفصل

التهاب خفیف مفاصل در اوایل معمول است و باعث می شود مفاصل بزرگتر از حد طبیعی دیده شوند. این تورم معمولاً با احساس گرما در مفاصل همراه است.

شعله ور شدن ممکن است از چند روز تا چند هفته ادامه داشته باشد و انتظار می رود علائم این الگو با گذشت زمان افزایش یابد. شعله ور شدن بعدی می تواند در همان مفاصل یا سایر مفاصل احساس شود.

علائم اولیه آرتریت روماتوئید

۶) تب

تب خفیف هنگامی که با علائم دیگری مانند درد و التهاب مفصل همراه باشد، می تواند علامت هشدار دهنده ابتلا به RA باشد. با این حال، تب بالاتر از 100 درجه فارنهایت (38 درجه سانتیگراد) به احتمال زیاد نشانه برخی از بیماری‌های دیگر یا عفونت است.

۷) بی حسی و گزگز

التهاب تاندون‌ها می تواند به اعصاب فشار وارد کند که منجر به بی حسی، سوزن سوزن شدن یا احساس سوزش در دست‌ها می شود که به آن سندرم تونل کارپال گفته می شود.

مفاصل دست ها یا پاها حتی ممکن است هنگام حرکت صدای جیرجیر یا ترک خوردگی از خود تولید کنند. زیرا غضروف آسیب دیده هنگام حرکت روی مفاصل ساییده می شود.

۸) کاهش دامنه حرکت

التهاب مفاصل می تواند باعث ناپایداری یا تغییر شکل تاندون ها و رباط ها شود. با پیشرفت بیماری، شاید قادر به خم یا صاف کردن برخی مفاصل نباشید. اگر چه دامنه حرکتی ممکن است تحت تأثیر درد نیز باشد، اما انجام یک ورزش منظم و ملایم در کاهش این علائم بسیار مهم است.

علائم اولیه آرتریت روماتوئید

سایر علائم روماتوئید

در مراحل اولیه RA، ممکن است علائم مختلفی را احساس کنید، از جمله:

 • ضعف عمومی یا احساس کسالت
 • خشکی دهان
 • خشکی، خارش یا التهاب چشم
 • ترشحات چشم
 • مشکل خواب
 • درد قفسه سینه هنگام نفس کشیدن (پلوریسم)
 • برجستگی های سخت بافت زیر پوست بازوها
 • بی اشتهایی
 • کاهش وزن

اگر برخی از علائم اولیه آرتریت روماتوئید را تجربه می‌کنید، برای تشخیص مناسب بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

[sibwp_form id=1]

شما عزیزان برای کسب اطلاعات در مورد علائم اولیه آرتریت روماتوئید و راه‌های درمان آن می‌توانید از راهنمایی‌های دکتر فوق متخصص رماتیسم استفاده کنید. البته برای دریافت این راهنمایی‌ها لزومی ندارد که صبر کنید تا در زمان ممکن مراقبت‌های درمانی مورد نیاز خود را به دست آورید. می‌توانید آن را در یک چشم بر هم زدن به صورت آنلاین از طریق درمانکده انجام دهید.

تیم درمانکده پس از بررسی نیازهای بیماران مختلف و پزشکان، امکان نوبت دهی از بهترین پزشکان روماتولوژی را در سایت خود فراهم کرده است. برای انتخاب پزشک مورد نظر خود بدون نیاز به مراجعه حضوری و تماس با مطب، می‌توانید برای دریافت نوبت به لیست بهترین پزشکان  مراجعه کرده و با توجه به اولین نوبت خالی پزشک، نظرات بیماران، تلفن مطب و آدرس مطب، نوبت خود را به صورت آنلاین رزرو کنید.

منبع : Healthline

 63,267 بازدید

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 4.1 / 5. تعداد رای‌ها 91

هنوز امتیازی ثبت نشده

Editorial team

تیم تحریریه درمانکده

مشاهده سایر مطالب
4 سؤال
 • سلام انگشت میانی دست چپ وراست درحین خوابیدن درشب بسته میشه وبه زحمت انگشتم رابازمیکنم لطفا راهنمایی کنید

 • سلام خسته نباشید هر دو زانوی من درد خفیف دارد و صبح ها دست و پام گزگز میشود.سابقه بیماری خود ایمنی هم داشتم احتمال دارد به زانو من حمله کرده باشند دوباره کورتون هم قبلا زدم

 • من مبتلا به آرتریت روماتوییدم و دائم دهانم زخم هست و این زخم ها خوب نمیشه در حال حاصر از دارو هم برای درمان آرتریت روماتوییدم استفاده نمی کنم زخم های دهانم بیچاره م کرده برای بهبود چه کار باید بکنم؟

 • سلام‌من‌چندروزه‌که دست‌چپم‌گزگزمیکنه‌وسرشانه‌دردخفیفی‌داره‌میتونه‌ازروماتوئیدباشه

ارسال سؤال

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.