شکستگی استخوان

ترک برداشتگی یا شکستگی استخوان؛ علل، علائم و درمان

در انتظار بازبینی توسط تیم پزشکی درمانکده

تا دیر نشده علائمتو بگو، پزشکتو بگم:
علائم مشابه کرونا

هر جایی که هستی، بدون مراجعه به آزمایشگاه، تست کرونا بده!

تست کرونا در محل
خون دماغ یا گوش درد

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره
مشکل در بلع

حلق و دهان، دروازۀ بدن هستن. وجود مشکل در اونها برای بقیۀ اندام‌ها هم مشکل ایجاد می‌کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافتِ مشاوره
خون در مدفوع

علت‌های مشاهدۀ خون در مدفوع می‌تواند هموروئید، بواسیر، کولیت روده و… باشه. برای تشخیص و درمان درست و به موقع، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
اختلال خواب

اختلال خواب اگه جدی گرفته نشه، سلامت جسم و روان رو درگیر می‌کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص اعصاب و روان بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
درد کمر، پا، دست یا زانو

دردهای اسکلتی یکی از شایع‌ترین علائم ایرانی‌هاست، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص طب فیزیکی و توانبخشی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
سردرد

سردرد علت‌های مختلفی داره؛ از اضافه وزن گرفته تا اختلال در هورمون‌ها. برای تشخیص درست علت سردردت تا دیر نشده علائمت رو به متخصص مغز و اعصاب بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
معده درد یا حالت تهوع

سرطان معده سومین سرطان شایع ایران است. همین حالا علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافتِ مشاوره
زخم مداوم دهانی

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مُشاوره
سرفۀ مزمن

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص ریه بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره
اضطراب و استرس

تا دیر نشده علائمت رو به کارشناس روانشناس بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره

ممکن است حرف های مختلفی درباره تفاوت ترک برداشتگی و شکستگی استخوان شنیده باشید. این اصطلاحات در واقع به جای هم استفاده می شوند و هر دو به استخوانی اشاره دارند که اغلب با وارد شدن فشار اضافی خرد شده است.

پزشکان بیشتر از اصطلاح ترک برداشتن استفاده می‌کنند. اما در بیش‌تر مواقع هر دو اصطلاح به یک مفهوم اشاره دارند. شکستگی ها معمولاً کشنده نیستند اما نیاز به درمان فوری دارند.

چه چیزی باعث ترک برداشتن استخوان می شود؟

صدمات استخوانی شایع هستند. در ایالات متحده سالانه بیش از 1 میلیون نفر دچار شکستگی استخوان می‌شوند. شکستگی زمانی رخ می‌دهد که استخوان به چیزی قوی‌تر از خودش برخورد می کند. این امر باعث می شود تا بشکند. تصادفات رانندگی، آسیب های حین ورزش و افتادن دلایل رایج شکستگی استخوان هستند.

سایش مکرر استخوان مانند دویدن نیز می تواند باعث شکستگی های کوچک شود. به این نوع شکستگی ناشی از استرس یا موبرداشتگی نیز گفته می‌شود.

گاهی شکستگی ناشی از عفونت یا سرطانی است که استخوان را ضعیف می کند. استخوان های ضعیف شده در افراد مسن که به آن پوکی استخوان گفته می شود نیز عامل شکستگی های مکرر است.

شکستگی استخوان

شکستگی ها می توانند جزئی یا شدید باشند و این بستگی به نوع ضربه و اینکه آیا آسیب دیگری به بدن وارد شده است یا نه، دارد. برخی از انواع دیگر آسیب‌هایی که ممکن است رخ دهد شامل موارد زیر است:

 • پاره شدن پوست
 • آسیب عصبی
 • آسیب عضلانی
 • آسیب اندام

علائم شکستگی استخوان چیست؟

علامت اصلی شکستگی استخوان، درد است. بیشتر شکستگی‌ها درد شدیدی دارند، به خصوص اگر سعی کنید استخوان آسیب دیده را حرکت دهید یا وزن خود را روی آن بیندازید.

سایر علائم در محل آسیب عبارتند از:

 • ورم
 • بی حسی
 • خونریزی
 • کبودی یا تغییر رنگ
 • درد ضربان دار روی پوست

اگر به داشتن شکستگی مشکوک هستید، باید به اورژانس مراجعه کنید. اگر هم آسیب‌های متعددی دارید یا قادر به راه رفتن نیستید، بهتر است آمبولانس خبر کنید. زیرا ممکن است لازم باشد که حرکت نکنید.

شکستگی استخوان

شکستگی استخوان چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک شما را معاینه می کند و محل آسیب دیده را از نظر حرکت و صدمه به رگ های خونی یا مفاصل بررسی می نماید. بیشتر شکستگی ها با استفاده از تصویربرداری با اشعه X از استخوان آسیب دیده تشخیص داده می شوند.

بعضی اوقات ممکن است آزمایش های دیگری علاوه بر اشعه X برای تعیین میزان شکستگی و آسیب های مرتبط با آن نیز لازم باشد. تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی (MRI) یا اسکن استخوان در صورت کوچک بودن شکستگی می تواند جزئیات بیشتری را نشان دهد. MRI همچنین می تواند ناحیه بافت نرم اطراف استخوان و آسیب دیدگی به عضلات اطراف یا تاندون ها را نیز مشخص کند.

از سی تی اسکن می توان برای تهیه یک تصویر سه بعدی در قسمت های افقی یا عمودی منطقه آسیب دیده استفاده کرد. این کار جزئیات بیشتری از شکستگی را در اختیار متخصص قرار می‌دهد.

پزشک همچنین ممکن است نوعی رنگ به شریان ها تزریق کرده و سپس اسکن کند. رنگ می تواند تشخیص آسیب وارده به رگ های خونی را برای پزشک آسانتر نماید. در نهایت اگر احتمال آسیب عصبی وجود داشته باشد، می توان از مطالعات هدایت عصبی برای بررسی هر گونه اعصاب آسیب دیده استفاده کرد.

پزشک همچنین در مورد چگونگی وقوع آسیب، زمان شروع درد و اینکه آیا درد شدیدتر شده است یا خیر سوالاتی را خواهد پرسید. این به پزشک کمک می کند تا در مورد بررسی عوارض دیگر مانند اختلال در جریان خون تصمیم بگیرد.

شکستگی استخوان

پزشک چگونه شکستگی استخوان را درمان می کند؟

درمان شکستگی بستگی به نوع آسیب، محل آسیب دیدگی و شدت آن دارد. استخوان ها با تولید بافت استخوانی جدید برای ترمیم شکستگی آماده می‌شوند. بافت استخوانی جدید در لبه های شکستگی شکل می گیرد تا قطعات شکسته شده را به هم گره بزند. استخوان جدید در ابتدا نرم است و بنابراین نیاز به حفاظت دارد.

معمولاً محل شکستگی برای محافظت از بافت استخوان جدید بی حرکت می شود. پزشک با استفاده از گزینه هایی که شامل موارد زیر است استخوان را بی حرکت می کند:

 • گچ گرفتن
 • آتل بستن
 • آویزان کردن بافت صدمه دیده
 • ترکیبی از این روش ها

این دستگاه ها می توانند به تراز کردن استخوان در حین بهبودی کمک کنند. برای استخوان های کوچک مانند انگشتان، شکستگی می تواند با بستن آن با یک بند نرم یا اسپلینت، بی حرکت شود.

استخوان آسیب دیده ممکن است قبل از بی حرکت شدن با گچ یا اسپلینت، در موقعیت طبیعی خود قرار گیرد. این قرار دادن در موقعیت طبیعی ممکن است بدون عمل جراحی صورت گیرد که به آن جا انداختن بسته می گویند. این اغلب به بی حس کننده موضعی و مسکن نیاز دارد.

گاهی اوقات برای قرار دادن استخوان شکسته در موقعیت درست خود، به جراحی نیاز است. جراح همچنین ممکن است نیاز به قرار دادن موارد زیر در استخوان برای کمک به جا انداختن استخوان با جراحی داشته باشد:

 • پین
 • میله
 • پیچ
 • سیم کابل

انجام این روش ممکن است نیاز به بیهوشی یا داروهای ضد درد داشته باشد.

شکستگی یا ترک برداشتگی استخوان

شکستگی های استخوان لگن تقریباً همیشه برای بهبود سریعتر و بهتر به عمل جراحی نیاز دارند. شکستگی‌های برخی از اندام ها ممکن است نیاز به کشش ملایم عضلات و تاندون ها در اطراف استخوان شکسته به منظور جا اندازی استخوان داشته باشند. کشش را می توان با سیستم وزنه و قرقره هایی که روی یک قاب فلزی روی تخت نصب می شوند ایجاد کرد.

چه مدت طول می کشد تا شکستگی استخوان بهبود یابد؟

به طور متوسط شکستگی ها در شش تا هشت هفته بهبود می یابد. البته کودکان معمولاً سریعتر از بزرگسالان بهبود می یابند. زمان بهبودی بستگی به محل و شدت شکستگی دارد. سن و سلامت عمومی بدن نیز بر زمان بهبودی تأثیر خواهد گذاشت. برای مراقبت از شکستگی و به منظور بهبودی کامل آن باید به توصیه های پزشک خود عمل کنید.

درد قبل از بهبودی کامل شکستگی متوقف می شود، اما تا زمان بهبودی کامل، محافظت از منطقه آسیب دیده اهمیت دارد. در برخی مواقع ممکن است برنامه فیزیوتراپی و تمرین هایی برای تقویت قدرت عضلات و انعطاف پذیری مفصل در ناحیه آسیب دیده طراحی شده‌اند، نیاز باشد.

بیشتر شکستگی ها بدون عارضه بهبود می یابد. شکستگی لزوماً احتمال ایجاد شکستگی مجدد در همان منطقه در آینده را کم یا زیاد نمی کند.

برای پیشگیری از شکستگی استخوان چه می توان کرد؟

سالم نگه داشتن استخوان‌ها در هر سنی مهم است. این به معنای دریافت کلسیم کافی در رژیم غذایی و انجام تمرینات با وزنه برای تقویت استخوان‌ها است. زیرا استخوان های ضعیف راحت تر می شکنند.

بعد از 40 سالگی همه افراد شروع به از دست دادن توده استخوانی می کنند. ساختار ژنتیکی توده استخوانی را تعیین می کند، اما رژیم غذایی و ورزش تأثیر زیادی در سالم نگه داشتن استخوان ها با افزایش سن دارند.

درمان شکستگی استخوان

آکادمی جراحان ارتوپدی آمریکا به زنان و مردان بالای 40 سال توصیه می کند:

 • حداقل روزانه 1000 میلی گرم کلسیم
 • حداقل روزانه 1000 واحد بین المللی (IU) ویتامین D

در رژیم غذایی خود داشته باشند.

اگر زن هستید و یائسه شده‌اید، باید کلسیم دریافتی خود را به 1200 میلی گرم در روز افزایش دهید. این امر به این دلیل است که تغییرات هورمونی باعث کاهش استحکام استخوان می شود که می تواند منجر به پوکی استخوان و افزایش خطر شکستگی شود.

در هر سنی تمرینات روزانه با تحمل وزن، مانند پیاده روی، برای سلامت استخوان ها ضروری است. بنابراین بهتر است در مورد برنامه ورزشی مناسب خود با پزشکتان مشورت کنید.

همچنین مواردی وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از افتادن و کاهش خطر شکستگی استخوان انجام دهید:

 • کفش مناسب بپوشید.
 • لوازم خانه را به حداقل برسانید.
 • مطمئن شوید که سیم، طناب یا سایر عوامل خطرناک سر راهتان نیستند، تا از گیر کردن آن ها به پایتان و افتادن جلوگیری نمایید.
 • خانه باید به اندازه کافی روشن باشد و در دستشویی یا سایر اتاق هایی که ممکن است شب مجبور باشید به آن ها بروید چراغ داشته باشید.
 • قالی ها را با پد های بدون لغزش (ترمز فرش) ایمن کنید.
 • برای کمک به بهبود تعادل خود، به فیزیوتراپی بروید. یک دوره آموزشی تعادل، یوگا با صندلی یا تای چی طی کنید.
 • در صورت لزوم از عصا یا واکر استفاده کنید.

[sibwp_form id=1]

شما عزیزان برای کسب اطلاعات در مورد تفاوت ترک برداشتگی و شکستگی استخوان می‌توانید از راهنمایی‌های پزشکان ارتوپدی استفاده کنید. البته برای دریافت این راهنمایی‌ها لزومی ندارد که صبر کنید تا در زمان ممکن مراقبت‌های درمانی مورد نیاز خود را به دست آورید. می‌توانید آن را در یک چشم بر هم زدن به صورت آنلاین از طریق درمانکده انجام دهید.

تیم درمانکده پس از بررسی نیازهای بیماران مختلف و پزشکان، امکان نوبت دهی از لیست پزشک ارتوپد را در سایت خود فراهم کرده است. برای انتخاب پزشک مورد نظر خود بدون نیاز به مراجعه حضوری و تماس با مطب، می‌توانید برای دریافت نوبت به لیست بهترین پزشکان  مراجعه کرده و با توجه به اولین نوبت خالی پزشک، نظرات بیماران، تلفن مطب و آدرس مطب، نوبت خود را به صورت آنلاین رزرو کنید.

منبع : Healthline

 66,126 بازدید

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 3.4 / 5. تعداد رای‌ها 44

هنوز امتیازی ثبت نشده

Editorial team

تیم تحریریه درمانکده

مشاهده سایر مطالب
40 سؤال
 • سلام من امروز فوتبال بودم افتادم و مچ دستم محکم خورد به زمین اون موقع خیلی درد نمی‌کرد ولی الان خیلی درد داره حتی تکون هم نمیخوره خیلی درد میکنه به نظرتون شکسته ؟

 • سلام من امروز فوتبال بودم افتادم و مچ دستم محکم خورد به زمین اولش یکم درد داشتم ولی حالا خیلی درد میکنه احساس سوزش هم دارم تکون دادنش هم برام سخته به نظرتون شکسته یا چیز دیگه ای شده

 • ناشناس گفت:

  سلام من دو روز هست قوزک پام پیچ خورده درد ورم و سیاه شدن داره رفتم برام جا انداختن نیازی هست به دکتر مراجعه کنم ؟؟

  • فریبایوسفی گفت:

   سلام چندین سال پام ترک برداشته باقرص سرپاهستم هردکتری میرم میگن بایدپروتوزپات عمل بشه نمیدانم چکارکنم

 • سلام من کف پام اول روز درد داشت ولی سه چهار روز بعد دردش خیلی کم شده ولی باز هم هنگام فشار دادان یا پریدن خیلی کم درد داره به نظرتون چیکار کنم؟

  • ناشناس گفت:

   سلام منم دستم همچین مشکلی داشت بعد دوروز به دکتر مراجعه کردم و درمانش بهم گفت

 • سلام وقت بخیر من دیروز اهن افتاده رو پام‌ و ترک برداشته کناره پامه و شرایط گچ گرفتن هم ندارم آیا راه دیگه ای هست؟ اگه گچ نگیرم اتفاقی میوفته؟

  • سلام دخترمن یه هفته افتاده آرنج دست چپش ترک برداشته الان که بعد یه هفته بازمیکنم میبینم دورارنج هنوزکمی ورم داره دستشا صاف بازنمیکنه چیکارکنم خیلی نگرانم

 • ناشناس گفت:

  سلام من پام ترک خورده گچ گرفتم... میخام زود تر از موعد گچ را باز کنم خیلی زود تر ایا ضرر داره؟!

 • سلام من دیروز درهال فوتبال بازی کردن با زانوهم وفتادم ودرد میکونه و نمیتونم صافش کونم از درد و باد هم کرده وکمی کبود هم شده هلا شکسته یا مو برواشت⚽️⚽️

 • ناشناس گفت:

  سلام موچ دستم چن ماه ضرب دید رفتم عکس گرفتم میگن چیزی نیست ولی ازیت می‌کنه باید چکار کنم

 • سلام من پهلوی سمت چپم شدیدا ضربه خورده تغییر رنگ یا کبودی نداره ولی بی حس میشه شدیدا درد داره ممکنه ترک خورده باشه یا شکسته باشه

 • سلام کف پای راستم ترک برداشته بود گچ گرفتن ولی خیلی درددارم شدید چیکارکنم حداقل یکم درد کم بشه دارم میمیرم

 • ناشناس گفت:

  سلام من مچ پام در بازی بسکتبال پیچ خورد یکم باد کرد و درد داشتم اما کبودی نداشتم بعد رفتم پیش شکسته بندی ها گفت که پات در نرفته و فقط استخوانش مو برداشته برام چسب و باند بست و گفت تا هفته دیگه بازش کن و راحت راه برو میخواستم ببینم درست گفته یا نیاز هست که به دکتر برمممنون میشم اگر کسی می دونه راهنمایی کنه

 • سلام دخترم موقع بالااومدن ازپله چونش به شدت خورد به لبه پله .کمی بازشده .یعنی شکسته ؟ باید چیکارش کنم ؟ چی بزنم عفونت نکنه ؟ ژل آلوورا خوبه ؟

 • حسین گفت:

  امروز در اثر ضربه مشت به استخوان پایین ارنج م کمی باد کرده به نظر شما شکسته شد یا نه لطفاً کمک کنید جوابم رو بگیرم

 • س. من مچ پاک پیچ خورد و خورد ب پله و خیلی استخوانم میسوزه و درد می‌کنه ب نظرتون دام ترک خورده ؟! باید برم عکس بگیرم !!؟

 • مرتضی گفت:

  سلام وقت بخیر من ۵ روز پیش تصادف کردم با موتور بعد تصادف ک رفتم بیمارستان درد شدیی داشتم بهم گفتن عکس بگیر از پات عکس رادیلوژی چندتا عکس دیگرم گرفتم وقتی رفتم پیش دکتر بهم گفت نشکسته ولی این ۵ روزه پام باد کرده دردم داره نمیدونم هالا پام شکسته یا ن بنظر شما چکار‌کنم دوباره ب دکتر مراجعه کنم

 • سلام خسته نباشید ۱۵روز قبل هنگام بازی کردن فوتبال کف پا ترک کرد الان بعد ۱۵ از گچ بازش کردم ولی هنوز احساس درد میکنم. الان باید دوباره گچ بگیرم یا به مرور زمان خوب میشه؟

 • منیژه گوهر آرا گفت:

  سلام وقتتون بخیر من سه شنبه شب با سرعت دویدم و زمین خوردم عکس برداری کردم بازوی سمت چپ دستم نزدیک کتفم ترک خورده بو د اون شب دکتر عمومی بود گفت شما تنها کاری که میکنید یه چسب کشی بگیرید از تجهیزات پزشکی و ببندید حالا آیا لازمه به ارتوپد مراجعه کنم یا این که همین چسب کشی را ببندم تا بستم اگه ثابت باشه درد ندارم ولی با تکان شدید درد میگیره الان 4روز تمومه لطفاً راهنمایی کنید

 • سلام من دوروزپیش میله هالترافتادروی شانه سمت راستم واولش دردزیادی نداشتم ولی بعدیه ساعت دردش زیادشدطوری که ازدردضعف واحساس سرمامیکنم ودردبه گردن ومچم میزنه ولی هیچ تغییرشکلی نکرده وتورم نداره ومیتونم دستم روتکان بدم ولی بعدش دردش بیشترمیشه.احتمال ترک خوردگی وجودداره؟

 • روانبخش گفت:

  س،من یکی دو سال پیش روی پام تو سالن فوتسال یه ترک کوچیک برداشت بعد چند روز رفتم گچ گرفتم.بعد۱۴روز گچ روباز کردم.خوب بود‌.ولی چند روز پیش همین ناحیه دوباره یه ضربه تو سالن خورد الان میسوزه.قرمز میشه.چکار کنم ممنون از راهنماییتون

 • سلام ببخشید من توپ با ضربه محکم خور به دستم و به مچ دستم فشار وارد کرد من فقط استخوان های مچ دستم و اطرافش به شدت درد دارم ولی میتونم مچ دستم رو تکون بدم و بچرخونم اما درد دره خواستم بدونم ترک خوردگی استخوانه یا نه؟!؟!

 • سلام . من دو روز پیش از پله ها افتادم و پام به شدت درد گرفت . ساق پام یکم ورم کرده و قسمتی از پوستش کنده شده . نمیتونم باهاش راه برم و وقتی بهش زاویه میدم درد غیر قابل تحملی داره . از خانواده درخواست کردم که به پزشک مراجعه کنیم اما پدرم گفت چیزی نیست و فقط ضرب دیدگیه و خوب شدنش زمان میبره . اما من احساس میکنم مو برداشته چون خیلی درد میکنه و شبا اصلا برای خوابیدن راحت نیستم :'( به نظرتون واقعا ضرب دیدگیه یا باید جدی بگیرمش ؟!

 • وققتون به خیر حدود ۱۰ ماه پیش بر سر یک بگو مگو با به اصطلاح برادر در حالیکه من دست راستم به سمتش بود اون سه ضربه محکم با کف دستش ( خودش که می گه با کف دست) رو دست من کوبید و بعد اون حدود یه ساعت مچ دستم و حول و حوشش کبود شد و باد کرد ولی بعدا بادش خوابید و کبودی از بین رفت ولی از همون موقع تا حالا دستم از همون محل شروع کتف درد می گیره تا نوک انگشتام و هر چی پایینتر می ره دردش بیشتر می شه و بی حس می شه مخصوصا موقعی که بالا می گیرم مثلا موقع مسواک زدن و ... خیلی بدتر می شه و به شدت احساس خستگی تو دستم میکنم خیلی وقتا بی حسه و احساس گرفتگی داخل دستم می کنم و سوزن سوزن می شه و می خواره. حتی تو حموم هم نمی تونم از دست راستم برا شستن سرم استفاده کنم و فقط از نوک انگشتام می تونم استفاده کنم موقع نوشتن کار کردن با کامپیوتر( مخصوصا استفاده از موس)( که از صب تا شب کارمه) ظرف شستن و هر کاری دردش زیادتر می شه و بی حسه و همونطوری که گفتم احساس گرفنگی و خستگی شدید داخل دستم دارم. ولی به هیچ عنوان هیچ تغییر شکلی تو هیچ جایی از دستم مشاهده نمی شه. چه جوری می شه درمان کرد و این که آیا احتمال شکستکی یا ترک برداشتگی یا در رفتگی و یا ضرب دیدگی رباط ها و.. هست ؟ نیاز به مراجعه به متخصص و... داره؟ شرمنده از این که طولانی نوشتم گفتم شاید نیاز باشه ریز به ریز توضیح بدم.

ارسال سؤال

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.