فاصله‌گیری اجتماعی

فاصله‌گذاری اجتماعی چیست؟

در انتظار بازبینی توسط تیم پزشکی درمانکده

برای کاهش انتقال کووید-19، فاصله‌­گذاری اجتماعی (فیزیکی) را رعایت کنید. فاصله‌­گذاری اجتماعی، شامل اقداماتی است که منجر به محدود شدن تعداد ارتباطات نزدیک شما با افراد دیگر می­‌شود. این امر در محدود کردن شیوع کووید-19 در جامعه موثر است.

با افزایش جهانی تعداد کیس‌­های مبتلا به کووید-19، ما خواستار آنیم تا همه­‌ی مردم، به فاصله­‌گذاری اجتماعی و یا در صورت امکان، به قرنیطه خانگی روی آورند. تلاش تک‌­تک ما به عنوان عضوی از جامعه ضروری است. اقدامات شما، نه تنها روی خودتان، بلکه بر روی عزیزانتان و نیز آسیب پذیرترین افراد جامعه ما اثرگذار است. اقدامات شما در همین لحظه می­‌تواند زندگی افراد زیادی را نجات دهد: زندگی یک همسایه، یک دوست، یک همکار و یا یکی از اعضای یک خانواده.

فاصله گذاری اجتماعی
فاصله گذاری اجتماعی

فاصله‌­گذاری اجتماعی چیست؟

در حالی که ممکن است شنیدن خبر کنسل شدن بسیاری از رویدادهای اجتماعی و تجمعات، ناراحت کننده باشد، باید دانست که این اقدامات، برای حفظ سلامت جامعه انجام می­‌شوند. این اقدامات، منجر به کند شدن یا توقف روند پخش بیماری شده و به سیستم بهداشت و درمان اجازه می­‌دهند تا به مرور زمان و با آمادگی بیشتری از بیماران مراقبت کند.

کنسل­‌کردن رویدادهایی که جمعیت زیادی را دور هم جمع می‌­کند، مثالی از فاصله­‌گذاری اجتماعی است. فاصله‌­گذاری اجتماعی به شکلی عامدانه، فضای فیزیکی میان انسان­‌ها را افزایش داده و به این ترتیب، مانع از گسترش بیماری می­‌شود. حفظ حداقل دو متر فاصله از دیگران، احتمال آلوده شدن به ویروس کرونا را کاهش می­‌دهد.

اقدامات فاصله‌‎­گذاری اجتماعی، شامل رویکردهایی است که با هدف کاهش حداکثری تماس نزدیک افراد جامعه با یکدیگر انجام می­‌شود. این اقدامات، شامل قرنطینه در سطح فردی، و نیز دیگر رویکردهای مبتنی بر اجتماع (مانند جلوگیری از تجمعات، تعطیلی مدارس و مشاغل، و کنسل کردن تجمعات عمومی و انبوه) است.

اقدامات فاصله­‌گذاری اجتماعی ممکن است عواقب ثانویه­‌ای در سطح فرد، خانواده و جامعه به همراه داشته باشند. قطع درآمد، افزایش نیاز به خدمات حمایتی، و نیز کاهش بالقوه دسترسی به خدمات خاص، نمونه­‌هایی از این عواقب هستند. برخی اقدامات، نیاز به آمادگی و تعامل گسترده­ای میان بخش‌­های متفاوت دارند. در زمان پاندمی بیماری­‌های ملایم­‌تر، ممکن است هزینه و اختلالات ناشی از کنترل عفونت با اجرای برخی اقدامات اجتماعی (نظیر تعطیلی مدارس فعال)، با مزایای به دست آمده جبران نشود.

دنبال کردن توصیه­‌های قرنطینه و ماندن در خانه، برای جلوگیری از انتقال ویروس کرونا به اعضای دیگر خانه یا جامعه، بسیار مهم و حیاتی است. به افراد جامعه توصیه می­‌شود تا با تهیه داروهای ضروری، مایحتاج خانه و مواد غذایی اضافی با تاریخ انقضای طولانی مدت، از قبل برای قرنطینه خانگی داوطلبانه، برنامه ریزی کنند.

مشاهده بیشتر : بهترین دکتر متخصص عفونی

حداقل فاصله 2 متر
حداقل فاصله 2 متر از دیگران را رعایت کنید.
 • قرنطینه، برای افراد بیمار یا علامت‌­داری که مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا هستند، توصیه می‌­شود. قرنطینه خانگی این افراد تا زمان اعلام تشخیص متخصصان مبنی بر ناقل نبودن آن­ها ادامه خواهد داشت. قرنطینه شامل موارد زیر است:
  • خارج نشدن از خانه که شامل نرفتن به مدرسه، محل کار و مکان­‌های عمومی می­‌شود
  • عدم استفاده از وسایل نقلیه عمومی (مانند تاکسی، مترو و اتوبوس)
  • یافتن یک «همراه» برای سر زدن و بررسی وضعیت فرد مبتلا و انجام کارهای محوله شخص، به ویژه برای افراد تنها یا افرادی که ریسک بالای تشدید عوارض بیماری، آن­ها را تهدید می‌­کند
  • تحویل گرفتن مایحتاج ضروری جلوی درب منزل، به جای رفتن به بیرون از خانه برای خرید (وسایل خریداری شده برای تحویل باید جلوی درب منازل قرار داده شود و یا اینکه فاصله دو متری میان اشخاص حفظ شود)
  • در صورت وجوب ترک منزل (مثلا برای ویزیت دکتر) از ماسک استفاده کنید (در صورت عدم دسترسی به ماسک، صورت خود را با دستمال کاغذی/پارچه بپوشانید) و فاصله دو متری خود را با دیگران حفظ کنید. از قبل باید به مراکز درمانی اطلاع داده­ شود که فرد ممکن است ناقل باشد.
  • به افراد بدون علامتی که با احتمال زیاد در معرض ویروس کووید-19 قرار گرفته­‌اند (یعنی با شخص علامت­‌دار یا مایعات بدن آن­‌ها تماس نزدیک داشته­‌اند)، توصیه می­‌شود که داوطلبانه در خانه قرنطینه شوند. از این افراد خواسته می­‌شود تا جهت جلوگیری از انتقال ویروس در مراحل اولیه بیماری، خود را در خانه قرنطینه کنند (این افراد ناقل هستند و به ویروس کرونا مبتلا خواهند شد).
  • در زمان گسترش ویروس در جامعه، به افرادی که در معرض خطر بالایی از ابتلا به موارد شدید بیماری هستند (مانند افراد مسن، افراد مبتلا به بیماری­‌های زمینه‌­ای مزمن، یا افرادی با سیستم ایمنی سرکوب شده) پیشنهاد می­‌شود جهت محافظت از خود، از افراد دیگر جامعه فاصله بگیرند.
 • به افراد بدون علامتی که احتمال می­‌رود در معرض ویروس کرونا قرار گرفته باشند، توصیه می­‌شود داوطلبانه از اماکن شلوغ و پرجمعیت دوری کنند. این امر شامل دوری از اماکن عمومی شلوغ و نیز مکان­‌هایی است که ممکن است قرنطینه سریع افراد، به محض شروع علائم بیماری کرونا امکان‌پذیر نباشد. اجتماعات عظیم نظیر کنسرت­‌ها و مسابقات ورزشی، نمونه‌­ای از این موقعیت­‌ها است. این موضوع شامل بیمارستان‌­ها نمی­‌شود.
 • قرنطینه اجباری به معنی جداسازی و محدود ساختن اجباری رفت‌­وآمد افراد، گروه‌­ها یا جوامع یک محل، برای مدت زمانی مشخص است. از آنجایی که شرایط مکانی کشورها و مناطق گوناگون با یکدیگر متفاوت است، قرنطینه می­‌تواند با هدف مهار، تاخیر، یا تقلیل ویروس کرونا مورد استفاده قرار گیرد؛ اگرچه تاثیر آن پس از گسترش گسترده و وسیع [ویروس]در جامعه مشخص نیست. فردی که در قرنطینه اجباری به سر می‌­برد، علائمی ندارد؛ اما ممکن است در معرض ویروس مولد کووید-19 قرار گرفته باشد. تصمیم­‌گیری برای اجرای قرنطینه اجباری، مستلزم توجه دقیق به سلامت فرد/گروه/جامعه، اثربخشی مورد انتظار، امکان قرنطینه، و پیامدهای ناشی از این کار است.

[sibwp_form id=1]

اگر علائم تنفسی (نظیر تب و سرفه) دارید:

اگر در حال بازگشت از مسافرت هستید:

 • شما باید به مدت 14 روز خود را قرنطینه کنید و در اجتماعاتی نظیر فروشگاه‌­های مواد غذایی حضور نیابید. در صورت نیاز به خرید مواد غذایی یا دیگر مواد ضروری، از یک دوست، همسایه­ و یا یکی از اعضای خانواده خود بخواهید این کار را برای شما انجام داده و وسایل خریداری­‌شده را جلوی درب منزل شما قرار دهد.
 • در صورت داشتن علائم تنفسی، راهنمایی­‌های بخش قبلی را مطالعه کنید.

موارد زیر به همه­‌ی افراد (بجز گروه های ذکر شده در بالا) توصیه می­‌شود:

 • فاصله­‌گذاری اجتماعی را رعایت کنید- از هر گونه سفر غیر ضروری اجتناب کنید.
 • جز در صورت بیمار بودن دیگر اعضای خانه و یا داشتن سابقه مسافرت طی 14 روز گذشته، لزومی به فاصله گرفتن از افرادی که با آن­ها در یک خانه زندگی می­‌کنید وجود ندارد.
 • تمامی دورهمی های گروهی را لغو کنید.
 • بجای داشتن ملاقات های حضوری، از تلفن، ویدئو چت یا شبکه های اجتماعی استفاده کنید.
 • در صورت امکان، با کارفرمای خود در مورد کار کردن در خانه صحبت کنید.
 • از ملاقات با دوستان یا فامیل­های مسن، جز در موارد ضروری، خودداری کنید.
 • پنجره‌­های ماشین را در رفت­‌وآمدهای ضروری با تاکسی یا در صورت حضور فرد دیگری در ماشین، باز گذارید.
 • شما اجازه دارید از خانه بیرون بروید (مثلاً برای قدم زدن). بیرون از خانه، از اجتماعات دوری کرده و فاصله دو متری خود را با دیگران حفظ کنید.

اقدامات بهداشتی عمومی، نظیر بهداشت دست­‌ها، آداب سرفه و عطسه و پاکسازی محیط خانه، اقدامات عمومی بنیادینی هستند که با هدف مراقبت از افراد در مقابل آنفولانزای فصلی و سایر ویروس‌­های تنفسی انجام می­‌شوند. در زمان گسترش کووید-19 نیز به کارگیری همین اقدامات در جامعه موثر است. استفاده از این اصول، به پیشگیری و کنترل گسترش هرگونه بیماری عفونی تنفسی از جمله کووید-19 کمک خواهد کرد.

مشاهده بیشتر : دکتر متخصص داخلی

شستن دست ها
شستن دست ها

بهداشت دست­‌ها

بهداشت دست‌­ها، اشاره به شست‌­وشوی دست‌­ها با آب و صابون، یا ضدعفونی آن­ها با محلول‌­­ها، ژل­‌ها یا دستمال­‌کاغذی­‌های الکلی دارد که منجر به پاکیزه ماندن دست­‌ها و ناخن­‌ها می­‌شود. در شرایط زیر، دست‌­ها باید به طور منظم و به مدت 15 تا 20 ثانیه با آب و صابون شسته شوند:

 • قبل و بعد از تهیه غذا
 • قبل و بعد از خوردن غذا
 • بعد از استفاده از توالت
 • پس از عطسه یا سرفه به درون دستمال کاغذی (یا در صورت عدم رعایت آداب عطسه و سرفه)
 • قبل و بعد از استفاده از ماسک جراحی و بعد از بیرون آوردن دستکش
 • پس از تماس با مایعات بدن، زباله­‌های عفونی یا لباس های آلوده
 • هر زمان که دست­‌ها کثیف به نظر می‌­رسند

در صورت عدم دسترسی به آب و صابون، می­‌توان از ضدعفونی­‌کننده­‌های پایه الکلی با محتوی حداقل 70% الکل استفاده کرد و تمامی سطوح دست (کف و پشت دست­‌ها و نیز فواصل انگشتان) را پوشش داد و تا زمان خشک شدن پاک‌­کننده، دست­‌ها را به هم مالید. دست­‌هایی که به وضوح آلوده و کثیف هستند، باید در ابتدا به وسیله پاک‌­کننده­‌های دست پایه الکلی و سپس در مرحله بعد، با ضدعفونی­‌کننده­‌های پایه الکلی تمیز و ضدعفونی شوند. از تماس دست‌­های آلوده با چشم، دهان و بینی اجتناب کنید.

سرفه کردن از علائم ویروس کرونا
سرفه کردن از علائم ویروس کرونا

آداب عطسه و سرفه

آداب عطسه و سرفه، مجموعه آدابی را شامل می­‌شود که از طریق کاهش حداکثری پخش ذرات بزرگ قطرات تنفسی در هنگام سرفه، عطسه و سخن گفتن، گسترش ویروس را محدود می­کند.

 • در هنگام سرفه و عطسه از ماسک‌های جراحی یا دستمال‌­کاغذی استفاده کنید. دستمال­‌کاغذی را پس از استفاده در سطل­‌های زباله دردار انداخته و دستان خود را بلافاصله بعد از عطسه یا سرفه ضدعفونی کنید.

یا

 • آرنج خود را خم کرده و نزدیک صورت خود قرار داده و درون آرنج (و نه دستتان) عطسه کنید.

پاکسازی محیط و تهویه هوا

پاکسازی محیط و تهویه هوا، اشاره به تمیزکردن منظم سطوح و وسایلی دارد که مکررا مورد استفاده قرار می­‌گیرند تا به این نحو، از انتقال ویروس کرونا جلوگیری شود و ریسک ابتلای افراد از طریق خودشان (self-inoculation[1]) پس از تماس با سطوح آلوده کاهش یابد. ویروس عامل کووید-19 قادر است برای چند روز در محیط زنده بماند. تمیز کردن سطوح، به ویژه سطوح پرتماس، منجر به ازبین‌­رفتن ویروس شده و به این ترتیب، امکان آلوده­‌شدن از بین می‌­رود.

 • پاکسازی منزل و محیط­‌های زندگی مشترک: در ابتدا، نواحی پرتماسی مانند توالت، میز کنار رخت­خواب، کلیدهای لامپ، و دستگیره­‌های در، باید به طور منظم تمیز شوند (تا خاک و کثیفی این سطوح به صورت فیزیکی برطرف شود) و سپس با استفاده از آب و محصولات پاک‌کنندة خانگی یا یک محلول سفیدکننده رقیق (سدیم هیپوکلریت 0,5%)، روزانه ضدعفونی شوند. در صورت امکان استفاده از ضدعفونی‌‎کننده­‌های مایع روی سطوح پرتماس وسایل الکترونیکی­‌ای مانند تلفن، کامپیوتر و دستگاه­‌های دیگر، می­‌توان از الکل 70% (برای مثال دستمال مرطوب الکلی) استفاده کرد. پیش از قرار دادن هر نوع ماده آلوده یک‌بار مصرف در کنار زباله­‌های دیگر، آن­ها را درون ظرفی دردار قرار دهید.
 • پاکسازی محیط­‌های عمومی: در پاکسازی محیط­‌های عمومی پرتردد (نظیر مراکز خرید، فرودگاه­‌ها و وسایل و جایگاه­‌های حمل‌ونقل عمومی)، چه از نظر محصولات مورد استفاده و چه از نظر سطوح مورد نظر، باید از روش­‌های معمول پاکسازی و ضدعفونی استفاده شود؛ چراکه به احتمال زیاد، افزایش دفعات تمیز کردن سطوح، عملی نبوده و قابلیت اجرایی ندارد. در صورتی که رویه معینی برای پاکسازی محیط‌های عمومی وجود نداشته باشد، قرارگاه­‌های اجتماعی، به گسترش پروتکل­‌هایی برای پاکسازی محیط­‌های عمومی تشویق می‌شوند.

به محیط­‌های کار و دیگر قرارگاه­‌های اجتماعی، توصیه می­‌شود که سطوح پرتماس (مانند تلفن، دکمه آسانسور، روشویی­‌ها، میزها و…) را به طور مداوم پاکسازی کنند. در ادامه، به گوشزد کردن و تسهیل رعایت بهداشت دست­‌ها و نیز حذف وسایلی که به راحتی ضدعفونی نمی­‌شوند (مانند روزنامه، مجله و وسایل پرشده) توصیه می­‌شود.

افزایش تهویه هوا (برای مثال باز کردن پنجره­‌ها در صورت مناسب بودن آب و هوا) ممکن است به کاهش انتقال ویروس کمک کند؛ هرچند شواهد مبنی بر اثر بخش بودن این کار محدود است. مطالعات شبیه­‌سازی‌­شده نشان می­‌دهد که افزایش میزان تهویه، منجر به کاهش انتقال آنفولانزا می­‌شود و این در حالی است که معمولا در بیشتر مکان­‌ها، افزایش میزان تهویه، عملی ساده و قابل اجرا است.

تا زمانی که واکسن کرونا ساخته شود، فاصله گذاری اجتماعی یکی از بهترین راه های پیشگیری از کرونا است.

[1] حالتی که عامل بیماری­‌زا از قسمتی از بدن شخص (مثلا دست­‌ها) به بخش دیگری از بدن همان شخص (مثل دهان) منتقل شود.

منبع

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای‌ها 0

هنوز امتیازی ثبت نشده

Editorial team
تیم تحریریه درمانکده

تیم تحریریه درمانکده متشکل از نویسندگان باتجربه حوزه سلامت و پزشکی است که به صورت تخصصی به تحریر مقالات با موضوعات پزشکی، سلامت جسم و سلامت روان می‌پردازند. پیشنهاد می‌کنیم که محتوای تخصصی این نویسندگان را از دست ندهید.

مشاهده سایر مطالب
اشتراک در
اطلاع از
guest
(اختیاری)

در صورتی که سوال شما تخصصی هست و به دنبال نظر پزشک متخصص هستید، به بخش مشاوره آنلاین پزشکی مراجعه کنید.

0 پرسش و پاسخ
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سؤال ها