تست تبخال تناسلی

تست تبخال تناسلی چگونه انجام می شود؟

در انتظار بازبینی توسط تیم پزشکی درمانکده

تا دیر نشده علائمتو بگو، پزشکتو بگم:
علائم مشابه کرونا

هر جایی که هستی، بدون مراجعه به آزمایشگاه، تست کرونا بده!

تست کرونا در محل
خون دماغ یا گوش درد

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره
مشکل در بلع

حلق و دهان، دروازۀ بدن هستن. وجود مشکل در اونها برای بقیۀ اندام‌ها هم مشکل ایجاد می‌کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافتِ مشاوره
خون در مدفوع

علت‌های مشاهدۀ خون در مدفوع می‌تواند هموروئید، بواسیر، کولیت روده و… باشه. برای تشخیص و درمان درست و به موقع، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
اختلال خواب

اختلال خواب اگه جدی گرفته نشه، سلامت جسم و روان رو درگیر می‌کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص اعصاب و روان بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
درد کمر، پا، دست یا زانو

دردهای اسکلتی یکی از شایع‌ترین علائم ایرانی‌هاست، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص طب فیزیکی و توانبخشی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
سردرد

سردرد علت‌های مختلفی داره؛ از اضافه وزن گرفته تا اختلال در هورمون‌ها. برای تشخیص درست علت سردردت تا دیر نشده علائمت رو به متخصص مغز و اعصاب بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
معده درد یا حالت تهوع

سرطان معده سومین سرطان شایع ایران است. همین حالا علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافتِ مشاوره
زخم مداوم دهانی

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مُشاوره
سرفۀ مزمن

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص ریه بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره
اضطراب و استرس

تا دیر نشده علائمت رو به کارشناس روانشناس بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره

از آنجایی که تبخال تناسلی در زنان و مردان می‌تواند بدون نشانه یا علامت خاصی باشد، بهترین راه تشخیص انجام تست تبخال تناسلی است.

برای آزمایش تبخال تناسلی (HSV-2)  از تست تایید شده توسط FDA استفاده می‌شود که با شناسایی آنتی بادی های ویروس می تواند HSV-1 (تبخال دهانی) و HSV-2 (تبخال تناسلی) را تشخیص دهد. در این آزمایش از نمونه خون استفاده می شود، بنابراین نیازی به کشیدن سواب یا درآوردن لباس نیست.

میزان دقت تمام تست های آزمایشگاهی، از جمله تست های بیماری‌های مقاربتی، از نظر حساسیت و ویژگی سنجیده می شود. میزان حساسیت تست تبخال تناسلی ۹۷ درصد  و ویژگی آن ۹۸ درصد است.

این مطلب راهم مطالعه کنید: علائم تبخال تناسلی در زنان چیست؟

در آزمایش تبخال تناسلی از خون استفاده می شود یا ادرار؟

برای شناسایی آنتی بادی های ویروس تبخال از آزمایش خونی به نام آزمایش کمی لومینانس (CLIA) استفاده می کنیم.

آیا این آزمایش به آمادگی خاصی نیاز دارد؟

برای آزمایش HSV-2 هیچ آمادگی یا ناشتایی لازم نیست.

زمان مناسب جهت آزمایش دادن چه موقع است؟

زمان مناسبی برای آزمایش تبخال تناسلی وجود ندارد، زیرا سرعت تولید آنتی بادی در افراد مختلف، متفاوت است. اگرچه تشخیص تبخال هرپس نوع ۲ از سه هفته پس از مواجهه امکان پذیر است، اما توصیه می شود ۴ تا ۶ هفته پس از مواجهه صبر کنید. اگر نتیجه تست منفی شد، توصیه می شود برای تأیید نتایج اولیه، طی سه ماه دوباره آزمایش دهید.

تفسیر نتیجه تست تبخال تناسلی

اگر نتیجه منفی باشد، هیچ نشانه ای از تبخال تناسلی مشاهده نمی شود. در صورت مثبت بودن، تبخال تناسلی وجود دارد. اگرچه آزمایش های CLIA قابل اعتماد هستند، اما در برخی از جمعیت ها به دلیل کم بودن ویروس HSV-2   «مثبت کاذب» امکان پذیر است.

نتایج تست تبخال تناسلی در یک محدوده عددی قرار دارد. اگر مقدار تست 0.91 یا کمتر از آن باشد، نتیجه منفی است و مقدار 1.09 یا بالاتر نشان دهنده نتیجه مثبت می باشد.

مشاهده بیشتر : لیست بهترین فوق متخصص پوست و مو

تست تبخال تناسلی
نتایج تست تبخال تناسلی در یک محدوده عددی قرار دارد. اگر مقدار تست 0.91 یا کمتر از آن باشد، نتیجه منفی است و مقدار 1.09 یا بالاتر نشان دهنده نتیجه مثبت می باشد.

آیا تبخال تناسلی قابل درمان است؟

تبخال تناسلی قابل درمان نیست اما قابل کنترل است. داروهای ضد ویروسی فعلی می توانند از بروز علائم جلوگیری کرده، مدت ظهور را کوتاه و احتمال انتقال ویروس تبخال را کاهش دهند.

چه افرادی به آزمایش تبخال تناسلی نیاز دارند؟

طبق CDC، عفونت HSV-2 در میان زنان بیشتر دیده می شود زیرا انتقال این عفونت از مردان به زنان آسان تر است. خانم هایی که اخیراً با شخص آلوده به ویروس تبخال تناسلی (HSV-2) برخورد داشته اند باید آزمایش شوند. عفونت می تواند از طریق تماس با ترشحات دستگاه تناسلی یا دهان، ضایعات و سطوح مخاطی منتقل شود.

بهترین زمان برای آزمایش دادن چه موقع است؟

اکنون بهترین زمان برای انجام آزمایش تبخال تناسلی است. بهتر است همین امروز از وضعیت سلامت جنسی خود آگاه شوید.

تبخال تناسلی غالباً علائم خفیفی را از خود بروز می دهد که ممکن است مورد توجه قرار نگیرد یا با بیماری پوستی دیگری اشتباه شود. برای دقیق ترین نتایج، توصیه می شود 4-6 هفته پس از قرار گرفتن در معرض ویروس آزمایش دهید. برای تأیید نتیجه آزمایش، بعد از 3 ماه پس از مواجهه تکرار تست توصیه می شود. گرچه نادر است، عوارض جدی تبخال تناسلی شامل کوری، التهاب مغز و مننژیت آسپتیک است. اگر اخیراً با شخصی برخورد داشته اید که از وضعیت STD او آگاه نیستید، همین امروز آزمایش دهید.

همچنین اگر در سال گذشته از نظر سایر بیماری های مقاربتی مانند کلامیدیا، سوزاک، سیفلیس، HIV-1 ، HIV-2 ، هپاتیت A ، B و C آزمایش نشده اید ، پزشکان ما برای اطمینان از عاری بودن از هر گونه آلودگی به بیماری های مقاربتی استفاده از پنل 10 تسته STD 10-test Panel را توصیه می کنند.

فراموش نکنید اگر نیاز به انجام آزمایش خون دارید، با استفاده از خدمات درمانکده می‌توانید به جای رفتن به آزمایشگاه، از سرویس آزمایش در خانه یا محل کار استفاده کنید.

منبع: stdcheck

[sibwp_form id=5]

 16,987 بازدید

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 2.9 / 5. تعداد رای‌ها 11

هنوز امتیازی ثبت نشده

Editorial team

تیم تحریریه درمانکده

مشاهده سایر مطالب
2 سؤال
ارسال سؤال

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.