بارداری بدون دخول امکان‌پذیر است؟ بهترین روش پیشگیری

در انتظار بازبینی توسط تیم پزشکی درمانکده

آیا تابه‌حال در مورد بارداری بدون دخول چیزی شنیده‌اید؟ هر چند بیشتر افراد گمان می‌کنند که برای بارداری لازم است دخول کامل انجام شود و حتما انزال صورت بگیرد، اما حقیقت این است که سالانه تعداد زیادی از زوج‌ها بدون دخول و حتی انزال صاحب فرزند می‌شوند. پیشاب به مایعی گفته می‌شود که قبل از انزال از بدن مرد خارج می‌شود و در بسیاری از مواقع نشت منی در پیشاب موجب ورود اسپرم‌ها به آن می‌شود و خطر این مدل بارداری را افزایش می‌دهد.

از طرف دیگر برای بارداری حتما لازم نیست دخول انجام شود، ورود مقدار کمی از مایع منی به داخل واژن می‌تواند سبب بارداری شود. به هر حال احتمال حاملگی بدون دخول در برخی شرایط به‌اندازه‌ای است که رعایت روش‌های جلوگیری را برای زوج‌ها ضروری می‌کند. اما بارداری بدون دخول دقیقا چطور ایجاد می‌شود و چه روش‌هایی برای پیشگیری از آن وجود دارد؟ در این مقاله از مجله درمانکده می‌توانید با هر آن چیزی که لازم است در مورد حاملگی بدون دخول بدانید، آشنا شوید.

بیشتر بخوانید: مزایای کلاهک دهانه رحم

احتمال بارداری بدون دخول چقدر است؟

حقیقت این است که بارداری بدون دخول ممکن است، اما احتمال آن بسیار کم است. به‌طورکلی در هر میلی‌لیتر مایع منی بین 15 تا 200 میلیون اسپرم وجود دارد. مطالعات نشان می‌دهد که 16/7 درصد از مردان دارای اسپرم فعال در پیشاب هستند و از همین رو احتمال بارداری با ورود پیشاب به واژن نیز وجود دارد.

بیشتر بدانید: واکسن گارداسیل چه نوع واکسنی است؟

تصویری از تست بارداری مثبت
سالانه بسیاری از افراد بدون دخول و تجربه رابطه جنسی کامل تنها از طریق پیشاب و یا ریختن مایع منی در اطراف واژن باردار می‌شوند.

بیشتر بدانید: اسفنج ضد بارداری چیست؟

برای حاملگی بدون دخول لازم است که اسپرم‌ها وارد کانال واژن شوند و با تخمک لقاح داشته باشند. سلول‌های اسپرم در خارج از بدن تحرک کمی دارند و تنها برای چند دقیقه زنده می‌مانند. اسپرم‌ها برای ادامه حیات به محیط‌های گرم و مرطوب نیاز دارند. زمانی که انزال در نزدیکی واژن انجام شود و در رابطه جنسی از هیچ روشی برای پیشگیری از بارداری استفاده نشود، اسپرم‌ها فرصتی برای ورود به واژن پیدا می‌کنند.

قضیه باردار شدن با پیشاب و یا بدون دخول آن قدرها پیچیده نیست؛ برای باردار شدن تنها کافی است یک عدد اسپرم وارد واژن شود و با تخمک لقاح پیدا کند. ورود اسپرم به واژن بدون دخول معمولا نیاز به کمک دارد و کمتر به خودی خود ایجاد می‌شود. دست زدن به مایع منی و سپس ورود دست به داخل واژن و همچنین ریختن مایع منی روی واژن می‌تواند خطر حاملگی بدون دخول را افزایش دهد. پس شاید احتمال بارداری بدون دخول بسیار کم باشد اما به هر حال این موضوع امکان‌پذیر است.

در صورت داشتن سوال در این زمینه می‌توانید به دکتر زنان مراجعه کنید یا در صورت تمایل از طریق امکان مشاوره با دکتر زنان انلاین می‌توانید به سایت درمانکده مراجعه کنید.

بیشتر بدانید: سکس تراپی چیست و چه مزایایی دارد؟

روش‌های پیشگیری از آن

برای پیشگیری از بارداری بدون دخول بهترین راهکار استفاده از روش‌های جلوگیری از بارداری است. استفاده از کاندوم و مصرف قرص‌های ضد بارداری، همچنین استفاده از چسب‌های ضدبارداری و اسپری‌های اسپرم‌کش از بهترین روش‌ها برای پیشگیری از بارداری محسوب می‌شوند. در کنار این روش لازم است بدانید که انجام دادن برخی نکات می‌تواند خطر ابتلا به بارداری تا حد زیادی کاهش دهد. برای پیشگیری از بارداری بدون دخول لازم است به چند نکته ضروری توجه کنید. در ادامه می‌توانید با موثرترین روش‌های پیشگیری بارداری بدون دخول آشنا شوید.

  • قرار دادن انگشت یا اشیایی که در تماس با اسپرم قرار گرفته‌اند در نزدیکی یا داخل واژن می‌تواند موجب بارداری شود، بنابراین از این کار اجتناب کنید.
  • برای جلوگیری از بارداری انزال نباید در نزدیکی واژن یا کشاله ران انجام شود.
  • قرار گرفتن آلت تناسلی در نزدیکی کانال واژن خطر بارداری بدون دخول را افزایش می‌دهد.
  • در زمان انزال لازم است که آلت جنسی مرد از نزدیک واژن دور شود تا مایع منی به صورت ناخواسته در اطراف واژن ریخته نشود.

بیشتر بخوانید: دیافراگم ضد بارداری

اینفوگرافی روش های پیشگیری از بارداری بدون دخول
برای جلوگیری از بارداری بدون دخول باید از ورود مایع منی و اسپرم به واژن جلوگیری کنید.

احتمال بارداری بدون دخول برای یک فرد باکره چقدر است؟

تاکنون مطالعات زیادی روی بارداری بدون داشتن رابطه جنسی در افراد باکره صورت گرفته است. در یک نظرسنجی که از 7870 زن باردار انجام شد، مشخص شد که 0/8 درصد از زنان یعنی 45 نفر از آن‌ها بدون داشتن رابطه جنسی و دخول باردار شده‌اند. این موضوع نشان می‌دهد که خطر ابتلا به بارداری بدون دخول برای دخترانی که تابه‌حال رابطه جنسی کامل را تجربه نکرده‌اند نیز وجود دارد. مساله تنها ورود اسپرم به داخل واژن است که ممکن است در اثر بی‌احتیاطی و ریختن مایع منی در اطراف واژن اتفاق بی افتد. هنگامی‌که در زمان معاشقه مایع منی در نزدیکی مجرای واژن بریزد، حتی در صورت باکره بودن زن، باز هم احتمال بارداری وجود دارد.

بیشتر بدانید: حلقه ضد بارداری واژینال چیست؟

تصویر دختری که با استرس به تست مثبت بارداری نگاه می‌کند.
برخلاف تصور بسیاری از افراد احتمال بارداری بدون دخول در یک فرد باکره نیز وجود دارد.

بیشتر بدانید: رابطه در پریودی چه عوارضی دارد؟

علائم بارداری بدون دخول

حقیقت این است که بارداری بخشی از رابطه جنسی است و مشکلی تلقی نمی‌شود که به دنبال درمان بارداری بدون دخول باشید. پس اگر به هر شکلی با جنس مخالف رابطه جنسی و معاشقه برقرار می‌کنید، بهتر است مراقب علائم بارداری نیز باشید. در صورتی که بدون دخول علائم بارداری را تجربه می‌کنند و یا در مورد باردار شدن خود مشکوک هستند، باید بلافاصله یک تست بارداری انجام دهند. به خاطر داشته باشید که مهم‌ترین علائم بارداری بدون دخول متورم و دردناک شدن سینه‌ها، تکرر ادرار، حالت تهوع، استفراغ و احساس خستگی است. برخی افراد نیز در روزهای ابتدایی بارداری علائمی مثل یبوست، سرگیجه دارند و طعم فلز مانند را در دهان تجربه می‌کنند.

فراموش نکنید که تست‌های بارداری از نظر حساسیت متفاوت هستند و از همین رو اگر علائم بارداری را تجربه می‌کنید اما تست بارداری شما منفی است، بهتر است چند روز بعد باز هم آزمایش را تکرار کنید و یا برای تشخیص بارداری از آزمایش خون کمک بگیرید. این موضوع را نیز فراموش نکنید که برخی اوقات 4 تا 5 روز قبل از قاعدگی ممکن است تست بارداری شما مثبت شود. بنابراین چند روز صبر کنید و اگر قاعدگی اتفاق نیفتاد، سپس موضوع را به صورت جدی پیگیری کنید.

بیشتر بدانید:علائم بارداری دوقلو چیست؟علائم مختلف در هفته‌های بارداری

تصویر دختر جوانی که حالت تهوع دارد.
از مهم‌ترین علائم حاملگی بدون دخول می‌توان به حالت تهوع، اسهال و درد سینه‌ها اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: معرفی قرص برای سقط جنین

سخن نهایی

شاید خیلی از افراد حاملگی بدون دخول را امری بعید تلقی کنند، اما به هر حال زمانی که تنها یک اسپرم به هر طریقی بتواند به مجرای واژن راه پیدا کند، احتمال بارداری بسیار افزایش پیدا می‌کند. اگر قصد ندارید باردار شوید بهتر است در هنگام رابطه جنسی به هر شکلی از روش‌های پیشگیری از بارداری استفاده کنید. استفاده از کاندوم و قرص‌های ضد بارداری روش‌های موثری برای پیشگیری از حاملگی بدون دخول هستند. اگر بعد از رابطه جنسی بدون دخول علائم خاصی را تجربه می‌کنید و یا مشکوک به بارداری هستید، بهتر است هر چه زودتر با یک پزشک مشورت کنید و آزمایش‌های لازم را انجام دهید.

بیشتر بدانید: رابطه جنسی چیست و چه اصولی دارد؟

سوالات متداول

حاملگی بدون دخول چگونه رخ می‌دهد؟

زمانی که اسپرم‌ها از طریق مایه منی یا پیشاب به هر طریقی وارد مجرای واژن شوند، بارداری اتفاق می‌افتد. در بسیاری از مواقع این موضوع بدون دخول و تنها با کمک دست و یا ریختن مایع منی در نزدیکی واژن نیز رخ می‌دهد.

پیشاب چیست؟

پیشاب به مایع شفافی که قبل از انزال از آلت تناسلی مرد خارج می‌شود، گفته می‌شود که در برخی مواقع می‌تواند حاوی اسپرم باشد.

احتمال بارداری با پیشاب چقدر است؟

مطالعات نشان می‌دهد که بین 16 تا 41 درصد از مردان در پیشاب خود اسپرم دارند و هر چند خطر بارداری با پیشاب بدون دخول بسیار کم است، اما به هر حال هنوز خطر بارداری وجود دارد.

احتمال حاملگی بدون دخول با لباس زیر چقدر است؟

اگر فرد حین معاشقه لباس زیر پوشیده باشد و مایع منی از روی لباس به دهانه واژن برخورد کند، احتمال بارداری وجود دارد. اما در صورتی که مایع منی از بدن مرد خارج نشود، با پیشاب احتمال بارداری با لباس زیر تقریبا صفر است.

منابع: tuasaude، healthline

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 3.6 / 5. تعداد رای‌ها 33

هنوز امتیازی ثبت نشده

مژده عاشوری
مژده شرف عاشوری

من مژده شرف عاشوری هستم؛ لیسانس مترجمی زبان انگلیسی و فوق لیسانس فیزیولوژی ورزش که سال‌هاست به صورت تخصصی می‌نویسم و ترجمه می‌کنم. از بازی با کلمات و خلق محتوای تازه لذت می‌برم و علاقه زیادی به ترجمه و نوشتن محتوا در حوزه سلامت، تغذیه و پزشکی دارم.

مشاهده سایر مطالب
اشتراک در
اطلاع از
guest
(اختیاری)

در صورتی که سوال شما تخصصی هست و به دنبال نظر پزشک متخصص هستید، به بخش مشاوره آنلاین پزشکی مراجعه کنید.

58 پرسش و پاسخ
بیشترین رأی
تازه‌ترین قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سؤال ها