پاپ اسمیر چیست؟ تستی ضروری و مهم برای زنان!

در انتظار بازبینی توسط تیم پزشکی درمانکده

آزمایش پاپ اسمیر (Pap Smear Test) یک تست غربالگری است که می‌تواند سرطان دهانه رحم در زنان را تشخیص دهد. همچنین با نمونه‌برداری در طول فرآیند این تست می‌توان عواملی که منجر به سرطان می‌شوند را شناسایی کرد.

اگر بدانید hpv چیست، حتما اهمیت تست پاپ اسمیر به عنوان یک آزمایش ضروری و مهم برای زنان متاهل را به درستی درک می‌کنید. این آزمایش باید به صورت دوره‌ای و چکاپ سالانه انجام شود. بیماری‌های مرتبط با دهانه رحم اغلب علائم مشخصی ندارند، از همین‌رو بهترین راه شناسایی آن‌ها انجام چکاپ سالانه است. آزمایش پاپ اسمیر با هدف بررسی دهانه رحم برای تشخیص سرطان و هر گونه تغییرات ایجادکننده آن انجام خواهد شد. به کمک این تست می‌توان علائم بیماری را به موقع تشخیص داد و روند درمانی را هر چه سریع‌تر آغاز کرد. 

در این مقاله از مجله درمانکده همراه ما باشید تا بررسی کنیم تست پاپ اسمیر چیست و چه کسانی به آن نیاز دارند.

آزمایش پاپ اسمیر چیست؟

تصویر گرافیکی از ورود اسپکولوم و بررسی دهانه رحم
تست پاپ اسمیر با هدف غربالگری سرطان دهانه رحم و شناسایی سلول‌های پیش سرطانی انجام می‌شود.

آزمایش پاپ اسمیر به انگلیسی Pap Test (پاپ تست) گفته می‌شود. این تست سلول‌های غیر طبیعی در دهانه رحم را که ممکن است سرطانی یا پیش سرطانی (پتانسیل سرطانی شدن دارند) باشند، بررسی می‌کند. در طول فرآیند آزمایش، پزشک از سلول‌های دهانه رحم نمونه برمی‌دارد تا بررسی کند علائمی از سرطان، عفونت و التهاب خاصی وجود دارد یا خیر.

تست پاپ اسمیر چه چیزی را تشخیص می‌دهد؟

پزشک این تست را به عنوان بخشی از معاینه لگن برای تشخیص موارد زیر انجام می‌دهد:

 • سرطان دهانه رحم
 • سلول‌های بالقوه پیش سرطانی در دهانه رحم
 • زگیل تناسلی ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)
 • عفونت شایع مقاربتی (STI)

لازم به ذکر است، آزمایش پاپ اسمیر فقط به تشخیص سرطان دهانه رحم و نوع خاص عفونت‌های ویروسی مانند عفونت HPV (زگیل تناسلی) در زنان کمک می‌کند و تشخیص‌دهنده علت زگیل تناسلی در مردان نیست. همچنین، این تست به تشخیص و درمان انواع دیگر عفونت‌های اچ پی وی مانند درمان زگیل دهانی کمکی نمی‌کند.

چه کسانی به آزمایش پاپ اسمیر نیاز دارند؟

اگر این سوال برای شما پیش آمده که تست پاپ اسمیر از چند سالگی انجام می‌شود، باید بگوییم متخصصان بر این باور هستند که آزمایش پاپ اسمیر در زنان باید از سن ۲۱ سالگی آغاز شود. این آزمایش پس از سن ۳۰ سالگی برای تشخیص زگیل تناسلی با تست HPV همراه خواهد بود. درواقع زنان از ۲۱ تا ۶۵ سالگی کاندید انجام آزمایش پاپ اسمیر هستند. اما این تست برای افرادی با شرایط زیر ضرورت بیشتری دارد:

 • ویروس HIV مثبت
 • سیستم ایمنی ضعیف به دلیل شیمی‌درمانی یا پیوند اعضا
 • افراد مبتلا به سرطان دهانه رحم
 • افراد سیگاری
 • قرار گرفتن در معرض دی اتیل استیل در رحم مادر (مصرف قرص ضد بارداری)
اینفوگرافیک تست پاپ اسمیر در چه شرایطی ضرورت دارد؟
انجام تست پاپ اسمیر از سن ۲۱ سالگی، هر سه سال یک‌بار الزامی است اما در برخی شرایط ضرورت بیشتری پیدا می‌کند.

بدون توجه به وضعیت فعالیت جنسی، بر اساس سن خود هنوز هم باید پاپ اسمیر را به طور منظم انجام دهید. دلیل این کار آن است که ویروس HPV می‌تواند سال‌ها خاموش بماند و ناگهان فعال شود. خانم‌های بالای ۶۵ سال با سابقه تست پاپ اسمیر طبیعی ممکن است بتوانند با دستور پزشک انجام آزمایش را قطع کنند.برای دریافت راهنمایی بیشتر و مشاوره آنلاین با دکتر متخصص زنان درمانکده در ارتباط باشید.

هر چند وقت یک‌بار آزمایش پاپ اسمیر در زنان نیاز است؟

این‌که هر چند وقت یک‌بار باید تست انجام دهید، بر اساس عواملی مانند سن، سابقه سلامتی و عوامل خطر مشخص می‌شود. در واقع، اگر این آزمایش به موقع انجام شود نقش موثری در تشخیص عفونت HPV، به خصوص درمان زگیل تناسلی زنان دارد. در جدول زیر می‌توانید بهترین زمان آزمایش پاپ اسمیر را مشاهده کنید:

سنفاصله زمانی انجام تست
کمتر از ۲۱ ساللازم نیست
۲۱ تا ۲۹ سالهر سه سال یک‌بار
۳۰ تا ۶۵ سالهر سه سال یک‌بار آزمایش HPV به تنهایی یا هر پنج سال یک‌بار آزمایش پاپ و تست HPV همزمان
بیشتر از ۶۵ سالاگر در معرض خطر بالای سرطان دهانه رحم نیستید، ضروری نیست
جدول سن مناسب برای تست پاپ اسمیر

اگر شما هیسترکتومی (جراحی برداشتن دهانه رحم) انجام داده‌اید و سابقه سرطان دهانه رحم ندارید، ممکن است دیگر نیازی به تست پاپ نداشته باشید.

قبل از ازمایش پاپ اسمیر چه نکاتی را رعایت کنیم؟

اگر برخی کارها را در روزهای قبل از انجام این آزمایش تکرار کنید، می‌توانند روی نتایج تست اثر بگذارند. بنابراین برای کسب نتیجه دقیق به نکات زیر توجه کنید:

 • ۲ روز قبل از انجام تست رابطه جنسی واژینال نداشته باشید.
 • حداقل ۲ روز قبل از آزمایش از تامپون، کرم واژینال، دارو، فوم یا ژل ضد بارداری استفاده نکنید.
 • بهتر است تست حداقل پنج روز پس از پایان دوره قاعدگی انجام شود.
 • قبل از تست، واژن را با سرکه نشویید و دوش واژینال نگیرید.
اینفوگرافیک عوامل موثر در کسب نتیجه دقیق آزمایش پاپ اسمیر
رعایت مراحل آمادگی قبل از انجام تست پاپ اسمیر احتمال خطای تست را کاهش می‌دهد.

آزمایش پاپ اسمیر در دوران بارداری

اگر قصد انجام تست پاپ در دوران بارداری دارید، بهتر است آن را در سه ماه اول انجام دهید. این احتمال وجود دارد که پس از انجام تست با مقدار کمی لکه‌بینی مواجه شوید، زیرا رحم زنان در دوران بارداری حساس‌تر می‌شود. از طرفی محل قرار گرفتن تخمک لقاح یافته در قسمت بالای رحم است و ربطی به دهانه رحم ندارد، بنابراین نگران افزایش خطر سقط جنین پس از تست پاپ اسمیر نباشید.

تست پاپ اسمیر در دوره پریود

بهتر است از انجام آزمایش پاپ اسمیر در دوران پریود خودداری کنید، زیرا خونریزی می‌تواند نتایج را تغییر دهد. از همین‌رو پزشک متخصص زنان بهترین زمان آزمایش پاپ اسمیر را پایان دوره قاعدگی می‌داند.

آزمایش پاپ اسمیر چگونه است؟

این تست اغلب در مطب پزشک متخصص زنان انجام می‌شود و کل فرایند آن چند دقیقه طول می‌کشد. شما روی تخت مخصوص دراز می‌کشید و پاهای خود را در ابزار مخصوص نگهدارنده به نام رکاب قرار می‌دهید. سپس پزشک ابزار مخصوص به نام اسپکولوم را به آرامی درون واژن می‌کند. این ابزار دیواره واژن را باز نگه می‌دارد تا دهانه رحم قابل مشاهده باشد. در این حالت پزشک با برس یا کاردک کوچک از سلول‌های دهانه رحم نمونه برمی‌دارد. این کار بدون هیچ آسیب و خراشی انجام می‌شود.

تفسیر تست پاپ اسمیر

نتیجه این تست دارای ۲ حالت مثبت یا منفی است. در ادامه می‌توانید نحوه تفسیر آزمایش پاپ اسمیر را مشاهده کنید:

پاپ اسمیر طبیعی (منفی)

اگر عکس جواب پاپ اسمیر سالم را دیده باشید، حتما می‌دانید که منفی بودن نتیجه تست به معنی سلامت شماست. درواقع، اگر تست پاپ اسمیر منفی باشد به این معنی است که هیچ سلول غیر طبیعی در دهانه رحم زنان وجود ندارد. در این صورت شما تا سه سال آینده کاندید انجام تست پاپ نیستید.

پاپ اسمیر غیر طبیعی (مثبت)

اگر تست پاپ اسمیر مثبت باشد به این معنی است که سلول‌های غیر طبیعی روی دهانه رحم وجود دارد، اما این به معنی تایید صددرصد سرطان دهانه رحم نیست. با این حال برخی از سلول‌های غیر طبیعی می‌توانند پیش سرطانی (مستعد تبدیل شدن به سلول‌های سرطانی) باشند.

عواملی که در مثبت شدن تست پاپ موثر هستند، عبارت‌اند از:

 • دیسپلازی گردن رحم (التهاب خفیف یا تغییرات سلولی)
 • عفونت‌ها یا ویروس HPV
 • خطای آزمایش

اگر نتیجه تست پاپ اسمیر مثبت باشد، پزشک برای اطمینان از درستی آن، انجام مجدد تست پاپ را در فواصل زمانی یا کولپوسکوپی (بررسی سلول‌های دهانه رحم برای تشخیص و شناسایی سرطان با دستگاه مجهز به میکروسکوپ) توصیه می‌کند.

مطالعات نشان می‌دهند واکسن گارداسیل می‌تواند تا حدود 90 درصد از بدن خانم‌ها در برابر ابتلا به سرطان دهانه رحم محافظت کند. اما واکسن گارداسیل چیست؟ این واکسن اثربخشی بالایی در پیشگیری از ابتلا به انواع مشخصی از ویروس پاپیلومای انسانی دارد.

آموزش خواندن آزمایش پاپ اسمیر

نتیجه این تست برای تشخیص زودهنگام سرطان بسیار مهم است. از همین‌رو پس از انجام آزمایش حتما نتیجه را برای بررسی بیشتر به دکتر متخصص زنان نشان دهید. با این حال برای پیش آگاهی از نتایج تست پاپ می‌توانید در جدول زیر تفسیر موارد مطرح شده در برگه آزمایش را مشاهده کنید:

ASC-USتغییرات غیر طبیعی و نامشخص سلول‌های سنگفرشی که تاییدکننده قطعی سرطان نیست اما به بررسی بیشتر نیاز دارد
Squamous intraepithelial lesionضایعات درون بافت پوششی سنگفرشی که احتمال سرطانی بودن آن وجود دارد
Atypical glandular cellsتغییر در سلول‌های ترشحی غیرمعمول که ممکن است سرطانی باشند اما به آزمایشات بیشتر نیاز است
Squamous cell carcinomaوجود سلول‌های غیر عادی که نشان‌دهنده گسترش سرطان در واژن و سرویکس است
Adenocarcinomaسرطان در حال گسترش در سلول‌های ترشحی است و برای اطمینان به کولپوسکوپی یا بیوپسی نیاز است
Trichomoniasisنشان‌دهنده وجود نوعی انگل است که باعث ایجاد التهاب در واژن می‌شود
Candida albicansنشان‌دهنده نوعی قارچ است که باعث بروز التهاب واژن می‌شود
Coccobacillusکوکو باسیل نوعی باکتری است و باعث عفونت باکتریایی واژن می‌شود اما برای تایید وجود آن به کشت ترشحات واژن نیاز است.
Actinomycesنوعی باکتری گرم است که استفاده کنندگان از IUD درگیر آن می‌شوند
chlamydiaنوعی باکتری که باعث ایجاد عفونت التهابی لگن می‌شود
جدول اصطلاحات مهم در برگه آزمایش پاپ اسمیر

آیا انجام آزمایش پاپ اسمیر در دختر باکره امکان‌پذیر است؟

برای انجام تست پاپ اسمیر باید ابزار مخصوص آن (اسپکولوم) وارد دهانه رحم شود، بنابراین می‌تواند به پرده بکارت دختران آسیب بزند. بنابراین انجام آزمایش پاپ اسمیر در دختر باکره ممکن نیست. اما اگر در صورت باکره بودن نگران ابتلا به بیماری‌های دهانه رحم هستید، می‌توانید از روش‌های جایگزین مانند معاینات لگنی، سونوگرافی واژینال و آزمایش خون مرتبط با سرطان استفاده کنید. 

همچنین برای تشخیص به موقع علائم سرطان دهانه رحم بهتر است انجام معاینات دوره‌ای مرتبط با دستگاه تناسلی را نزد پزشک متخصص زنان جدی بگیرید. این معاینات می‌توانند نیاز به انجام تست پاپ را در دختران باکره کاهش دهند.

لکه بینی بعد از تست پاپ اسمیر خطرناک است؟

اگر شما پس از انجام این تست دچار مقدار کمی خونریزی یا لکه‌بینی شدید نگران نباشید. خروج مقداری خون یا لکه‌بینی چند ساعتی بعد از آزمایش پاپ اسمیر نشان‌دهنده آسیب جدی نیست و اغلب متخصصین آن را طبیعی می‌دانند. اما اگر حجم خونریزی شما بسیار زیاد بود یا چند روز ادامه داشت حتما برای بررسی دقیق‌تر به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

آیا تست پاپ اسمیر از زگیل تناسلی جلوگیری می‌کند؟

زگیل تناسلی یکی از بیماری‌های شایع مقاربتی است که به دلیل ویروس پاپیلومای انسانی یا اچ پی وی (HPV) ایجاد می‌شود. ریسک ابتلا به سرطان دهانه رحم در زنانی که در معرض سویه‌های مختلف ویروس HPV قرار می‌گیرند، بالاست. بنابراین، اگر از پماد برای زگیل تناسلی استفاده می‌کنید، باید به طور منظم تست پاپ اسمیر انجام دهید تا در صورت ایجاد عوارض پیش سرطانی، از سرطان دهانه رحم جلوگیری شود. 

زنانی که نگران ابتلا به سرطان رحم هستند و می‌خواهند از ابتلا به نوع خاص عفونت‌های اچ پی وی (زگیل تناسلی) که می‌تواند زمینه را برای ایجاد این عارضه فراهم کند، دور باشند، می‌پرسند ایا بدون رابطه زگیل تناسلی میگیریم؟ این افراد بیشتر نگران انتقال زگیل تناسلی از استخر هستند. صرف نظر از اینکه کدام زگیل تناسلی خطرناک است، باید برای قرار نگرفتن در معرض HPV به رعایت نکات بهداشت شخصی و انجام واکسیناسیون توجه کنید. 

همچنین، آگاهی از فرق زگیل تناسلی با تبخال یا تفاوت زگیل تناسلی با جوش به شما کمک می‌کند تا در صورت مشاهده کوچک‌ترین علائم سریعا نزد پزشک بروید. تشخیص زودهنگام به درمان فوری زگیل تناسلی کمک می‌کند؛ بدین شکل شما کمتر در معرض ابتلا به سرطان رحم قرار می‌گیرید. با این حال، متخصصان انجام تست پاپ اسمیر را برای زنان مبتلا به زگیل تناسلی ضروری‌تر می‌دانند. این تست به تشخیص سرطان یا عواملی که باعث سرطان گردن رحم می‌شوند، کمک می‌کند.

همچنین شما عزیزان می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر، محتوای لیزر درمانی برای زگیل تناسلی و مراقبت بعد از لیزر زگیل تناسلی را نیز بخوانید.

راهنمای مراجعه به پزشک

آزمایش پاپ اسمیر یک تست غربالگری مهم برای تشخیص سرطان دهانه رحم در زنان است. این تست با هدف تشخیص زودهنگام سلول‌های سرطانی یا پیش سرطانی در دهانه رحم انجام می‌شود و باید در چکاپ دوره‌ای خانم‌ها قرار بگیرد. شما برای انجام تست پاپ باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

برای گرفتن وقت معاینه حضوری نزد دکتر زنان باتجربه و ماهر می‌توانید از سیستم نوبت‌دهی آنلاین درمانکده کمک بگیرید. همچنین درمانکده این امکان را برای شما فراهم کرده تا برای بررسی وضعیت سلامت خود از خدمات دیگر این مجموعه همچون انجام آزمایش در خانه استفاده کنید.

سوالات متداول

آزمایش پاپ اسمیر برای چیه؟

این آزمایش نوعی تست برای تشخیص سرطان دهانه رحم در زنان است که با نمونه‌برداری از سلول‌های این ناحیه انجام می‌شود.

آزمایش پاپ اسمیر درد دارد؟

انجام این تست با درد همراه نیست اما وجود مقدار کمی احساس ناراحتی و خونریزی خفیف طبیعی خواهد بود. در صورتی که چندین ساعت پس از اتمام تست، همچنان درد یا گرفتگی شدیدی احساس می‌کنید به پزشک خود اطلاع دهید.

بهترین زمان انجام آزمایش پاپ اسمیر کی است؟

دوران قاعدگی نتایج این تست را دچار خطا می‌کند، بنابراین بهتر است انجام تست پاپ را حداقل پنج روز پس از اتمام دوره پریود خود برنامه‌ریزی کنید.

لکه بینی تا چه مدت پس از آزمایش پاپ اسمیر طبیعی است؟

اگر تا چند ساعت بعد از انجام تست خونریزی خفیف یا لکه‌بینی داشتید، جای نگرانی نیست. اما ادامه داشتن آن بیش از یک روز نیازمند بررسی بیشتر توسط پزشک زنان است.

نتایج آزمایش پاپ اسمیر چقدر دقیق است؟

تست پاپ بسیار دقیق است. غربالگری منظم با این تست، میزان سرطان دهانه رحم و مرگ‌ومیر را حداقل ۸۰ درصد کاهش می‌دهد. تست پاپ اسمیر ممکن است کمی ناراحت‌کننده باشد، اما این ناراحتی مختصر می‌تواند به محافظت از سلامتی شما کمک کند.

آیا آزمایش پاپ اسمیر برای تشخیص HPV انجام می‌شود؟

هدف اصلی این آزمایش شناسایی تغییرات سلولی در دهانه رحم است که می‌تواند ناشی از HPV باشد. از همین‌رو همه زنان فعال از نظر جنسی باید حداقل هر سه سال یک‌بار تست پاپ اسمیر انجام دهند که انجام همزمان آزمایش HPV هم با نمونه این تست امکان‌پذیر است.

منبع: clevelandclinic | webmd

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 4.1 / 5. تعداد رای‌ها 57

هنوز امتیازی ثبت نشده

r@dmanesh-salllam
دریا رادمنش

دریا رادمنش هستم کارشناس ارشد رشته روانشناسی بالینی. حدود پنج سال می‌شه که در کنار مشاوره روانشناسی در زمینه اختلالات روانشناختی، به دلیل علاقه شخصیم به نوشتن، در حوزه پزشکی، سلامت روان و... تولید محتوا می‌کنم.

مشاهده سایر مطالب
اشتراک در
اطلاع از
guest
(اختیاری)

در صورتی که سوال شما تخصصی هست و به دنبال نظر پزشک متخصص هستید، به بخش مشاوره آنلاین پزشکی مراجعه کنید.

8 پرسش و پاسخ
بیشترین رأی
تازه‌ترین قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سؤال ها