آنسفالیت مغزی

بیماری آنسفالیت مغزی چیست و چه درمانی دارد؟

در انتظار بازبینی توسط تیم پزشکی درمانکده

تا دیر نشده علائمتو بگو، پزشکتو بگم:
علائم مشابه کرونا

هر جایی که هستی، بدون مراجعه به آزمایشگاه، تست کرونا بده!

تست کرونا در محل
خون دماغ یا گوش درد

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره
مشکل در بلع

حلق و دهان، دروازۀ بدن هستن. وجود مشکل در اونها برای بقیۀ اندام‌ها هم مشکل ایجاد می‌کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافتِ مشاوره
خون در مدفوع

علت‌های مشاهدۀ خون در مدفوع می‌تواند هموروئید، بواسیر، کولیت روده و… باشه. برای تشخیص و درمان درست و به موقع، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
اختلال خواب

اختلال خواب اگه جدی گرفته نشه، سلامت جسم و روان رو درگیر می‌کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص اعصاب و روان بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
درد کمر، پا، دست یا زانو

دردهای اسکلتی یکی از شایع‌ترین علائم ایرانی‌هاست، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص طب فیزیکی و توانبخشی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
سردرد

سردرد علت‌های مختلفی داره؛ از اضافه وزن گرفته تا اختلال در هورمون‌ها. برای تشخیص درست علت سردردت تا دیر نشده علائمت رو به متخصص مغز و اعصاب بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
معده درد یا حالت تهوع

سرطان معده سومین سرطان شایع ایران است. همین حالا علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافتِ مشاوره
زخم مداوم دهانی

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مُشاوره
سرفۀ مزمن

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص ریه بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره
اضطراب و استرس

تا دیر نشده علائمت رو به کارشناس روانشناس بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره

آنسفالیت (Encephalitis) در لغت به معنای داشتن التهاب و ورم است. بنابراین وقتی از آنسفالیت مغزی صحبت می‌شود منظور التهابی است که به واسطه نوعی ویروس در سر ایجاد می‌شود. بیماری آنسفالیت مغزی یا همان التهاب بافت مغزی عارضه بسیار نادری است که تنها تعداد انگشت شماری را درگیر خود می‌کند. اما کسب اطلاعاتی در خصوص این بیماری می‌تواند نقش موثری در کنترل علائم و پیشگیری از پیشروی آن داشته باشد. از این رو در این مطلب از درمانکده قصد داریم تا اطلاعاتی را در خصوص این بیماری با شما عزیزان به اشتراک بگذاریم.

بیماری آنسفالیت مغزی چیست؟

بیماری آنسفالیت مغزی در حقیقت التهاب بافت مغز است، که معمولا نوعی ویروس عامل ایجاد کننده آن است. در برخی از افراد آنسفالیت مغزی بدون هیچ علائمی بروز می‌کند. اما در برخی از افراد همراه با سردرد، سرگیجه، تشنج و مشکلات حرکتی و یا علائمی مشابه با آنفلوانزا بروز پیدا می‌کند.

بیماری آنسفالیت مغزی در حالت کلی به دو نوع اولیه و ثانویه تقسیم می‌شود. که در ادامه به بررسی هر یک از آن‌ها می‌پردازیم:

آنسفالیت اولیه

در آنسفالیت اولیه معمولاً ویروس به صورت مستقیم بافت مغز را تحت تاثیر قرار می‌دهد. از این رو عفونت ناشی از این ویروس ممکن است در یک نقطه متمرکز باشد و یا به صورت گسترده در بدن وجود داشته باشد.

آنسفالیت ثانویه

آنسفالیت ثانویه معمولا در اثر واکنش سیستم ایمنی بدن به عفونتی در نقاط دیگر بدن اتفاق می‌افتد. در این حالت بدن به جای مقابله با ویروس‌های ایجاد کننده عفونت، به سلول‌های سالم مغز حمله می‌کند.

آنسفالیت مغزی
بیماری آنسفالیت مغزی در حقیقت التهاب بافت مغز است، که معمولا نوعی ویروس عامل ایجاد کننده آن است.

علت بروز بیماری آنسفالیت مغزی چیست؟

بیماری آنسفالیت مغزی معمولا در حین یا بعد از ابتلا به یک عفونت ویروسی بروز می‌کند. از این رو آنسفالیت ممکن است بعد از ابتلا به آنفلوانزا، سرخک، سرخچه، اوریون، آبله مرغان، هاری و حتی تبخال بروز کند.

در این میان احتمال زیادی هست که ویروس تبخال به آنسفالیت تبدیل شود، و تغییرات روانی در فرد ایجاد کند. این ویروس در برخی از موارد خاص ممکن است با ایجاد تشنج در فرد منجر به کما یا حتی مرگ شود.

در برخی از موارد نادر نیز عفونت‌های قارچی، باکتریایی، انگلی و … می‌تواند منجر به بروز آنسفالیت شود. هر چند در برخی از مواقع عفونت‌های منتقل شده از طریق حشرات یا مصرف برخی از داروها نیز می‌تواند علتی برای بروز این بیماری شود.

آنسفالیت مغزی چه علائمی دارد؟

بیش‌تر افرادی که به آنسفالیت مغزی مبتلا می‌شوند، معمولا علائمی مشابه با علائم آنفلوانزا دارند. اما در موارد شدیدتر این بیماری، ممکن است بیماری با علائم مختلفی همچون موارد زیر خودش را نشان دهد:

 • تب
 • کسالت
 • خواب‌آلودگی
 • کما
 • تغییرات خلقی و روحی
 • گیجی
 • سردرد
 • احساس گیجی و سبکی سر
 • احساس ضعف
 • تشنج
 • درد عضلات
 • بی‌حسی یا احساس فلجی در دست و بخش‌هایی از صورت
 • مشکل در تکلم
 • پیدایش برآمدگی‌های کوچک و نرم در جمجمه، در صورت بروز بیماری در نوزادی
 • احساس تهوع و استفراغ
 • تحریک پذیری
آنسفالیت مغزی

تشخیص آنسفالیت مغزی چگونه انجام می‌شود؟

بررسی سوابق پزشکی و معاینه فیزیکی به همراه بررسی علائم توسط پزشک متخصص اساس تشخیص آنسفالیت مغزی است. اما برای تشخیص دقیق این بیماری به بررسی‌های بیش‌تری نیاز است.

 • سی‌تی‌اسکن یا ام‌آرآی
  تصویربرداری یکی از بهترین روش‌های تشخیص تورم مغزی است. از این روش برای تشخیص تومور مغزی نیز استفاده می‌شود.
 • آنالیز مایع مغزی نخاعی
  آنالیز مایع مغزی نخاعی می‌تواند بهترین روش برای تشخیص عفونت و التهاب مغز باشد. تحلیل این مایع می‌تواند راه را برای تشخیص بیماری‌های باکتریایی هموار کند. این روش تحت عنوان آزمایش CFS شناخته می‌شود.
 • روش الکتروانسفالوگرام
  در این روش از الکترودهای چسبیده به کف سر برای ثبت فعالیت‌های الکتریکی مغز استفاده می‌شود. وجود الگوهای غیرطبیعی در این فعالیت‌ها راهی برای تشخیص آنسفالیت مغزی است.
 • بیوپسی از مغز
  در موارد بسیار نادری ممکن است تشخیص آنسفالیت از طریق بیوپسی مغزی انجام گیرد. این روش معمولا در مواقعی که بدن بیمار به روش‌های درمانی واکنش مثبتی نشان ندهد، استفاده می‌شود.
 • آزمایش خون و ادرار
  انجام آزمایش خون و ادرار یکی از بهترین روش‌های تشخیص بیماری‌های مختلف است. بنابراین در تشخیص آنسفالیت هم کاربرد خواهد داشت.

عوارض ناشی از بیماری آنسفالیت مغزی چیست؟

عوارض ناشی از بیماری آنسفالیت مغزی به ندرت ممکن است شامل کمای مغزی و یا مرگ مغزی باشد. اما برخی از عوارض مقطعی که معمولاً طی چند ماه از بین می‌رود شامل موارد زیر است:

 • احساس خستگی مداوم
 • مشکلات حافظه‌ای
 • ضعف عضلانی
 • فلجی موضعی
 • اختلالات گفتار

درمان بیماری آنسفالیت مغزی به چه ترتیبی انجام می‌شود؟

درمان بیماری آنسفالیت مغزی بستگی به میزان پیشرفت و شدت بیماری دارد. در مواقعی که این بیماری به صورت خفیف بروز کند. مراقبت‌های حمایتی و استراحت کافی خواهد بود.

ناگفته نماند که نوشیدن مایعات فراوان نیز می‌تواند در بهبود علائم آنسفالیت نقش موثری داشته باشد. استفاده از داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن، ناپروکسن و استامینوفن هم می‌تواند سردرد و تب ناشی از آنسفالیت را کاهش دهد.

در صورتی که آنسفالیت مغزی در اثر انتقال ویروس از طریق حشرات ایجاد شود، استفاده از داروهای ضد ویروسی برای کاهش علائم ناشی از آن ضروری خواهد بود.


Widget not in any sidebars

چه عواملی احتمال بروز آنسفالیت مغزی را افزایش می‌دهد؟

هر چند که احتمال بروز آنسفالیت مغزی ناشی از ویروس‌های مختلف در افراد یکسان است. اما برخی از عوامل نیز هستند که می‌توانند احتمال بروز این بیماری را افزایش داده و افراد را مستعد بروز این بیماری کنند. این عوامل عبارتند از:

 • سن
  احتمال بروز آنسفالیت در برخی از سنین بسیار بیش‌تر از سایر زمان‌ها است. به همین دلیل است که کودکان خردسال و بزرگسالان بیش‌تر از سایر افراد در معرض این بیماری هستند.
 • ضعف سیستم ایمنی
  در حالت کلی ضعف سیستم ایمنی بدن احتمال بروز اکثر بیماری‌ها را افزایش می‌دهد. زیرا بدن توانایی لازم برای مقابله با این بیماری‌ها را ندارد. بنابراین احتمال ابتلا به بیماری‌های مختلف افزایش می‌یابد.
 • منطقه جغرافیایی
  معمولا در مناطقی که بیش‌تر در معرض حمله حشرات و آکنه هستند، بروز آنسفالیت هم به مراتب بیش‌تر اتفاق می‌افتد.
 • تغییرات فصلی
  در فصولی از سال که احتمال بروز بیماری‌های عفونی بیش‌تر است. میزان ابتلا به آنسفالیت هم افزایش می‌یابد.

نتیجه‌گیری

در این مطلب از درمانکده اطلاعات و نکاتی را در مورد بیماری آنسفالیت مغزی با شما به اشتراک گذاشتیم. هر چند که این بیماری عارضه بسیار نادری است. اما در حالت کلی آگاهی از این نکات می‌تواند نقش موثری در کنترل به موقع آن داشته باشد.

در صورتی که شما یا یکی از نزدیکانتان با علائم این بیماری دست و پنجه نرم می‌کند، بهتر است در اسرع وقت با یک پزشک متخصص مغز و اعصاب در این خصوص مشورت کنید.

پلتفرم درمانکده امکان دسترسی به اطلاعات پزشکان متخصص و رزرو نوبت از آن‌ها را به سادگی برای شما میسر کرده است. بنابراین با استفاده از سایت درمانکده در کسری از ثانیه می‌توانید نسبت به نوبت‌گیری از بهترین متخصصان مغز و اعصاب اقدام کنید.

[sibwp_form id=5]

 26,920 بازدید

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 3.8 / 5. تعداد رای‌ها 42

هنوز امتیازی ثبت نشده

Editorial team

تیم تحریریه درمانکده

مشاهده سایر مطالب
14 سؤال
 • سلام پسرم ۱۰ ساله هست از۶ماهگی بیماری لاعلاج تی اس رسوب کلسیم در مغز داشت و به مدت ۷ سال داروی ضد تشنج سابریل مصرف کرد و ۴ سال خودم داروهاشو قطع کردم امام رضا اونو شفا داد الان از پنج شنبه سردرد شدید داشت و کم کم حتی می‌ترسید خودش به تنهایی راه بره یا نمیتونه سرش رو صاف نگه داره کلا دراز میکشه خوبه برم پیش دکتر امیر سالاری که خدا ازش نگذره تشخیص داد پسرم شروع دوباره تشنجه و باید دارو مصرف کنه ۳ دکتر متخصص اطفال متخص کلیه و اعصاب هم دیدنش گفتن ویروسی الان شایع شده نمیخواستم برگشت بیماریش باور کنم مطمئن بودم شفا پیدا کرده برای همین بردم پیش دکتر مهران آقا محمد پور از شاگردان پروفسور سمیعی بعد گرفتن نوار مغز با ۵ دقیقه مراجعه به ایشون قاطعانه گفتن عفونت تو مغزش بجه هیچ مشکلی نداره و با استراحت و کمی آنتی بیوتیک س پا میشن خدا عمرش بده

 • سلام صبحتون بخیر از 23 شهریور 1401 فرزندم پژمان 29 ساله به دلایلی که نمی دانم دچار تشنج شده( مصرف قرص متادون 40 ، آلپرازولام 1 ، ناس و ... ( به گفته پزشکان ساعت 2 نیمه شب ) که صبح ساعت 9:30 دقیقه خانمش متوجه می شود و او را به بیمارستان می رسانند و معده اش را شستشو می دهند . الان در بیمارستان بستری است و از همان روز تا الان در کما به سر می برد . پزشکان گفتند که دچار تورم مغز شده و الان از نظر ریه 90 درصد بهبود یافته ، کلیه اش خوب کار می کند ولی هنوز به هوش نیامده . عده ای از اطرافیان می گویند که شربت آنسفالیت یا ان سی وافل را از شیراز خیابان انوری تهیه کنید و به دکتر بدهید تا به او بدهد دکتر قبول نمی کند چون به نظر بنده هم بیمار باید تحت نظر پزشک خودش باشد . با این وجود عاجزانه تقاضا دارم تا در این مورد بنده را راهنمایی و نظرتان را در مورد این شربت بفرمائید . با تشکر - زهرا

 • سلام خسته نباشیدمنم دوستم اینجوری شده تروخدابگید خوب میشه یان الان نزدیک یک ماهه اینجوری شده و هی تشنج میکنه دکتربیهوشش کردن ک تشنج نکنه اما الان چندوقتس هوش نیومده و نیمه کماس تروخدا بگید خوب میشه یان براش دعاکنید

 • مریم رضایی گفت:

  سلام خسته نباشید من رضایی هستم یک سال ۱۵ ماه پیش به بیماری آنسفاریت اوظیفن در گیر شدم اول که همه را حیوان میدیدم هیچ کس را نمی شناختم و کم کم خانواده خود را شناختم بعد از این همه مدت فقط روز هایی که رو به بهبود هستم را یادمه و از یک سال قبل را اصلا یادم نیست و فراموش کردم. من در اصفهان هستم و دکتر من دکتر شایگان نژاد هست .به نظرتون چیکار کنم که خوب بشم و گذشته یادم بیاد خیلی شرایطم بده

  • سلام من هم ۲ ماه اه درگیر آنسفالیت اتومیون شدم، ۲۱ روز کما بودم و بقیه اش هم نیمه هوش دکترم دکتر ادیبی هستن که گویا دکتر خیلی خوبی هستن، ایشون گفتن وظعیت بهبودیم خوبه ولی خودم حس خوبی ندارم، هرچند اطرافیا میگن شرایطم خیلی خوبه، اینجا مینویسم که چند روز دیگه ببینم یادم میاد اینها رو یا نه امیدوارم شما هم بهبودیه کامل بدست بیارین

   • کمال هستم سلام، من اصلا یادم نبود این چیزایی که اینجا نوشتم، الان حالم خوبه تقریبا ۱۶ روز از روزی که این پیام رو نوشتم گذشته، اصلا مشکل حافظه ام خوب نشده، ولی حمله های عصبی ام کم شده اطرافیا همیشه میگن حالم داره بهتر میشه، ولی گویا هر روز همین حرف رو میزنن که روحیه ام بهتر بشه

 • گلناز مهاجر گفت:

  مطلب بسیار بسیار عالی و کاربردی بود اما ای کاش منابع مورد استفاده برای این مطلب را هم در پایان ذکر کنید.ممنون

ارسال سؤال

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.