درمان سکته مغزی

سکته مغزی ؛ انواع، علل، علائم، راه های پیشگیری و درمان

در انتظار بازبینی توسط تیم پزشکی درمانکده

تا دیر نشده علائمتو بگو، پزشکتو بگم:
علائم مشابه کرونا

هر جایی که هستی، بدون مراجعه به آزمایشگاه، تست کرونا بده!

تست کرونا در محل
خون دماغ یا گوش درد

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره
مشکل در بلع

حلق و دهان، دروازۀ بدن هستن. وجود مشکل در اونها برای بقیۀ اندام‌ها هم مشکل ایجاد می‌کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافتِ مشاوره
خون در مدفوع

علت‌های مشاهدۀ خون در مدفوع می‌تواند هموروئید، بواسیر، کولیت روده و… باشه. برای تشخیص و درمان درست و به موقع، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
اختلال خواب

اختلال خواب اگه جدی گرفته نشه، سلامت جسم و روان رو درگیر می‌کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص اعصاب و روان بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
درد کمر، پا، دست یا زانو

دردهای اسکلتی یکی از شایع‌ترین علائم ایرانی‌هاست، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص طب فیزیکی و توانبخشی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
سردرد

سردرد علت‌های مختلفی داره؛ از اضافه وزن گرفته تا اختلال در هورمون‌ها. برای تشخیص درست علت سردردت تا دیر نشده علائمت رو به متخصص مغز و اعصاب بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
معده درد یا حالت تهوع

سرطان معده سومین سرطان شایع ایران است. همین حالا علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافتِ مشاوره
زخم مداوم دهانی

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مُشاوره
سرفۀ مزمن

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص ریه بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره
اضطراب و استرس

تا دیر نشده علائمت رو به کارشناس روانشناس بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره

سکته مغزی، بیماری است که نام آن به طور عجیبی باعث ترس و دلهره می‌شود. عارضه‌ای که مغز، فرمانده بدن، را به طور مستقیم هدف قرار می‌دهد. بسیاری از ما با این بیماری آشنا هستیم؛ اما فقط تعداد محدودی از ما علائم و انواع سکته مغزی را می‌شناسیم و تعداد انگشت شماری می‌دانیم که هنگام بروز این عارضه چه باید کرد. اگر می‌خواهید جز‌ این تعداد انگشت‌شمار باشید، مطالعه مقاله زیر را از دست ندهید.

سکته مغزی چیست؟

اگر به هر دلیلی خونرسانی به مغز دچار اختلال شود، این عارضه ایجاد خواهد شد. خون،‌ مسئول حمل و نقل اکسیژن، مواد مغذی، دی‌اکسید کربن است. گلبول‌های قرمز و پروتئینی به نام هموگلوبین منجر به این امر می‌شوند. حالا اگر به هر دلیلی (مانند پارگی رگ یا لخته خون) خونرسانی به اندام‌های مختلف بدن دچار اختلال شود، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ کاهش یا قطع خونرسانی یعنی اکسیژن و مواد مغذی به اندازه کافی در اختیار ارگان‌های مختلف بدن قرار نمی‌گیرد و در عین حال مواد سطح مواد زائدی مانند دی‌اکسید کربن در سلول‌ها افزایش پیدا می‌کند. هر یک از سلول‌های بدن به این اختلال به شیوه خود پاسخ می‌دهند. سلول‌های مغز با سکته مغزی این کمبود را نشان خواهند داد.

سکته مغزی به دلیل ایجاد عواقب تهدید کننده حیات یک فوریت پزشکی است

انواع سکته مغزی

سکته سه نوع اصلی دارد: حمله‌ی ایسکمی گذرا (transient ischemic attack)، سکته‌ی ایسکمی (ischemic stroke) و خونریزی مغزی. طبق برآوردها، ۸۷ درصد از سکته‌ها از نوع ایسکمی هستند. سکته وضعیتی اضطراری است که به درمان فوری نیاز دارد. در این حالت سلول‌های مغز تنها ظرف چند دقیقه می‌میرند. این سلول‌های قادر به بازسازی خود نیستند. اقدام زودهنگام آسیب مغزی و سایر مشکلات را کاهش می‌دهد.

سکته مغزی ایسکمیک

زمانی که لخته خون مانع از رسیدن جریان خون به مغز می‌شود، سکته‌ی ایسکمی رخ می‌دهد. بروز لخته خون دلایل متعددی دارد. همین لحظه که مشغول خواندن این مطلب هستید، دقت کنید برای چه مدت زمان پای کامپیوتر نشسته‌اید یا پشت میز مشغول انجام کارهای خود هستید؟ نشستن و بی‌تحرکی بیش از حد باعث ایجاد لخته خواهد شد.
دلیل دیگر آن به کلسترول بالا بازمی‌گردد. بالا بودن ldl (چربی بد) باعث ایجاد پلاک در شریان‌ها می‌شود. پلاک در رگ‌ها مانند یک مانع عمل می‌کند، به این ترتیب از جریان خون کم می‌شود. این عارضه آترواسکلروز یا تصلب شرایین است. گاهی قسمتی از این رسوبات چربی پاره می‌شود و مانع از رسیدن جریان خون به مغز خواهد شد. چنانچه جریان خون به سرعت بازسازی نشود، آسیب مغزی می‌تواند به صورت دائمی رخ دهد.

خونریزی مغزی

به طور کلی دو ناحیه اصلی در مغز وجود دارد که می‌تواند دچار خونریزی شود. آسیب می‌تواند در خارج از بافت مغز یا در داخل بافت مغز رخ دهد. زمانی که یکی از رگ‌های مغز نشت کند یا پاره شود، خونریزی مغزی (هموراژیک، Hemorrhagic) اتفاق می‌افتد. خونریزی مغزی می‌تواند نتیجه‌ی بیماری‌های مختلفی باشد که روی رگ‌های خون تاثیر می‌گذارند. از جمله عوامل خونریزی مغزی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فشار خون بالا
 • مصرف بیش از اندازه‌ی داروهای رقیق کننده‌ی خون مانند داروهای ضد انعقاد خون.
 • برآمدگی در قسمت‌های ضعیف دیواره‌های رگ که به آنوریسم معروف است.
 • آسیب‌ و حوادثی مانند تصادف
 • رسوب پروتئین در دیواره‌ی عروق که منجر به تضعیف دیواره‌ی عروق می‌شود.
 • سکته‌ی مغزی ایسکمیک که منجر به خونریزی می‌شود
 • پارگی پیوند غیرعادی عروق با دیواره‌های نازک (بدشکلی شریانی وریدی)

بیشتر بخوانیم: درمان سکته مغزی چقدر زمان می‌خواهد؟

سکته خاموش یا خفیف

سکته مغزی خاموش (silent stroke) مانند نوع ایسکمیک با قطع ناگهانی خونرسانی به بخشی از مغز، عدم اکسیژن رسانی موثر و آسیب سلول‌های مغزی اتفاق می‌افتد. در این حالت ناحیه آسیب‌دیده بسیار کوچک است یا بخشی از مغز دچار اختلال شده است که هیچ نوع عملکرد حیاتی را کنترل نمی‌کند. به همین دلیل اصلا متوجه نمی‌شوید که دچار سکته شده‌اید.

حمله ایسکمی گذرا

پزشکان متخصص قلب و عروق به حمله‌ی ایسکمی گذرا (TIA;transient ischemic attack)، شبه سکته نیز می‌گویند. این عارضه درنتیجه‌ی کاهش موقتی جریان خون به بخشی از مغز اتفاق می‌افتد که ممکن است تا پنج دقیقه طول بکشد. این وضعیت باعث بروز آسیب دائمی نخواهد شد.

علائم سکته مغزی

سایت cdc علائم هشدارهنده سکته مغزی را به صورت FAST بیان می‌کند:

صورت (F): از بیمار بخواهید لبخند بزند. اگر هنگام لبخند زدن، یک طرف صورت آویزان باشد، احتمال وقوع سکته وجود دارد.
بازوها (A): از بیمار بخواهید هر دو دست را بالا بیاورد. افرادی که دچار سکته می‌شوند از بالا آوردن همزمان دست‌ها ناتوان هستند. در این حالت یک دست بالا آورده می‌شود.
گفتار (S): فرد دچار گیجی، لکنت یا اختلال در درک حرف دیگران می‌شود. از بیمار بخواهید یک جمله ساده را تکرار کند، نام خود را بگوید یا به زمانی که اکنون در آن قرار دارد؛ اشاره کند. اگر فرد در صحبت کردن ناتوان است یا متوجه موقعیت زمانی و مکانی خود نیست، احتمالا دچار سکته شده است.
زمان (T): در صورت بروز هر یک از این علائم، زمان را از دست ندهید و بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید.

از دیگر علائم سکته می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
• اختلال بینایی در یک یا هر دو چشم: ممکن است ناگهان یک یا هر دو چشم تیره یا تار شود یا بیمار دچار دوبینی شود.
• سردرد شدید و ناگهانی همراه با استفراغ، گیجی یا تغییر هوشیاری می‌تواند از علائم سکته باشد.
• مشکل راه رفتن: ممکن است بیمار تلوتلو بخورد و تعادل خود را از دست بدید. همچنین ممکن است به طور ناگهانی دچار سرگیجه و از دست دادن هماهنگی شود.

چه زمان باید به پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کرد؟

اگر متوجه هرگونه علائم سکته شده اید، حتی اگر عود و فروکش می کند یا کاملا از بین می رود، فورا تحت مراقبت های پزشکی قرار بگیرید. سریع فکر کنید و اقدامات زیر را انجام دهید:

 • صورت: از فرد بخواهید لبخند بزند. آیا یک طرف لب کج می شود؟
 • دست ها: از فرد بخواهید هر دو دست خود را بالا ببرد. آیا یک دست او پایین می افتد؟ یا نمی تواند یک دست خود را بالا ببرد؟
 • گفتار: از فرد بخواهید یک عبارت ساده را تکرار کند. آیا حرف زدن او همراه با لکنت یا غیرعادی است؟
 • زمان: اگر هریک از این علائم را مشاهده کردید، فورا با 911 یا فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

هرچه سریع تر با شماره ی اورژانس تماس بگیرید. صبر نکنید تا علائم متوقف شود. هر دقیقه اهمیت دارد. هرچه بیشتر درمان سکته به تاخیر بیفتد، احتمال آسیب مغزی و معلولیت بیشتر می شود.

اگر همراه کسی هستید که به سکته مشکوک است، درحالی که منتظر کمک پزشکی هستید به دقت به علائم فرد توجه کنید.

علل بروز سکته مغزی

علل بروز سکته‌ی مغزی با توجه به نوع آن تعیین می‌شود. در سکته TIA، رگ‌های خونی در مغز به طور موقت دچار گرفتگی خواهند شد. لخته‌های خون منجر به این امر می‌شوند. به این ترتیب خونرسانی به قسمت محدودی از مغز برای مدت کوتاهی مختل خواهد شد. این عارضه می‌تواند تا چند ساعت نیز به طول بیانجامد. با حرکت کردن لخته خون، جریان خون دوباره به حالت اول خود باز می‌گردد.

علت سکته مغزی ایسکمیک

سکته ایسکمیک نیز مانند نوع TIA به دلیل آسیبی که به رگ‌های خونی وارد می‌شود، بروز می‌کند. این انسداد معمولا به دلیل لخته خون، سفت شدن دیواره داخلی رگ‌ها و مسدود شدن آنها با پلاک ایجاد می‌شود. منظور از پلاک همان رسوبات چربی هستند که به دلیل بالا بودن LDL در خون ایجاد می‌شوند.

علت سکته مغزی هموراژیک

ترکیدگی و نشت رگ خونی منجر به سکته‌ی مغزی هموراژیک می‌شود. در این حالت در اطراف یا داخل بافت مغز جریان خون وجود دارد. این امر به سلول‌های مغز آسیب و فشار وارد می‌کند. احتمال آسیب دیدن ساقه مغز در این عارضه وجود دارد. به همین دلیل گفته می‌شود افرادی که به این نوع سکته مبتلا می‌شوند، بیشتر در معرض کما قرار دارند.

سایر علل سکته مغزی

در کنار عوامل اصلی، فاکتورهای زیر نیز می‌توانند ریسک بروز سکته‌های مغزی را افزایش دهند:

 • رژیم غذایی
 • اعتیاد به نوشیدنی‎های الکلی
 • سیگار
 • زمینه خانوادگی
 • عدم فعالیت

درمان سکته مغزی

یکی از سوالات پرتکرار بیماران و اطرافیان آنها این است که «آیا سکته مغزی خوب می‌شود؟». نوع و مدت زمان سکته دو فاکتور اصلی هستند که شیوه درمان را مشخص می‌کنند. هرچقدر درمان پس از سکته زودتر شروع شود، به همان میزان بیمار شانس بیشتری برای بهبودی خواهد داشت. همه شیوه‌های درمانی در پی آن هستند تا تنفس، ضربان قلب و فشار خون را به حالت طبیعی بازگردانند. متخصص ممکن است برای کاهش فشار مغز از دارو استفاده کند.

درمان سکته مغزی ایسکمیک

در درمان این نوع سکته، متخصصان به سراغ شیوه‌هایی می‌روند که بتواند لخته‌های خون را از بین ببرند.

درمان‌های اورژانسی

در این شیوه متخصصان سعی می‌کنند از از تزریق‌های داخل وریدی (IV) استفاده کنند. هر چقدر سریعتر از این داروها استفاده شود به همان اندازه شانس بقاء بیمار نیز بیشتر خواهد بود.

درمان اورژانسی اندوواسکولار (Endovascular)

در این حالت متخصص سعی می‌کند، رگ مسدود شده را به طور مستقیم درمان کنند. این شیوه درمان به طور قابل توجهی می‌تواند در بهبود وضعیت بیمار موثر باشد.

تزریق دارو مستقیم به مغز

در این تکنیک متخصص با استفاده شریان‌های کشاله ران، لوله بلند و نازکی را به نام کاتتر را به سمت مغز هدایت می‌کنند. این ابزار سبب می‌شود تا دارو مستقیم به نقطه‌ای تزریق شود که سکته ایجاد شده است.

برداشتن و خارج کردن لخته خون

این شیوه درمانی برای آن دسته از بیمارانی توصیه می‌شود که دارای لخته‌های خون بزرگ هستند. لخته‌های بزرگ معمولا با مصرف دارو، از بین نمی‌روند. متخصص برای این منظور از دستگاهی که به یک کاتتر متصل است، استفاده می‌کند.

تاثیر سکته مغزی بر بدن

دارو TPA (فعال کننده پلاسمینوژن بافتی)

از این دارو به عنوان درمان طلایی سکته ایسکمیک یاد می‌شود و منجر به حل کردن لخته خون خواهد شد. اما یک نکته مهم در این باره وجود دارد. این دارو زمانی اثربخش است که در طی چهار و نیم ساعت پس از سکته ایسکمیک مصرف شود. در غیر این صورت مصرف آنها از سوی پزشک توصیه نخواهد شود. مصرف این دارو به صورت تزریق وریدی است. دارو TPA می‌تواند منجر به خونریزی شود، به همین دلیل در موارد زیر از آنها استفاده نمی‌شود:

 • سکته هموراژیک
 • خونریزی در مغز
 • جراحی بزرگ که به تازگی انجام شده و یا آسیب سر
 • همچنین این نوع داروها برای افرادی که داروهای ضد انعقاد مصرف می‌کنند، تجویز نخواهد شد.

اما آیا مصرف این دارو، به طور قطع مشکل لخته‌های خون را حل می‌کند؟ اگر لخته خون با مصرف این دارو حل نشد،‌ آنگاه چه باید کرد؟ در مرحله بعدی جراحی برای از بین بردن لخته خون پیشنهاد می‌شود. این جراحی معمولا ۲۴ ساعت پس از سکته مغزی انجام خواهد شد.
از داروهای ضد انعقاد و آسپرین (رقیق‌کننده خون) برای درمان‌های طولانی مدت استفاده می‌شود. در صورتیکه علت سکته ایسکمیک آترواسکلروز یا فشار خون بالا باشد، ممکن است پزشک از استنت برای باز کردن رگ تنگ شده توسط پلاک استفاده کند. همچنین برای کاهش فشار خون مصرف استاتین (Astatine) توصیه خواهد شد.

سایر روش‌های درمانی

به منظور جلوگیری از بروز حمله ایسکمیک گذرا، متخصص از تکنیک‌هایی برای باز کردن شریان‌هایی که توسط پلاک مسدود شده‌اند، استفاده خواهد کرد. این شیوه درمانی با توجه به وضعیت بیمار می‌تواند شامل موارد زیر باشد:‌

اندآرترکتومی کاروتید (Carotid Endarterectomy)

در امتداد هر طرف گردن، رگ‌هایی وجود دارند به نام کاروتید. این شریان‌ها خون مورد نیاز مغز را تامین می‌کنند. در طی این جراحی پلاک‌های ایجاد شده در این رگ‌ها از بین خواهند رفت. به این ترتیب از بروز سکته جلوگیری می‌شود. این شیوه درمانی با همه مزایایی که دارد می‌تواند باعث خطر برای بیمارانی شود که از بیماری‌‌های زمینه‌ای مانند ناراحتی‌های قلبی رنج می‌برند.

آنژیوپلاستی (Angioplasty) و استنت

در این تکنیک، جراح از طریق رگ‌های کشاله ران، کاتتری به سمت شریان‌های کاروتید هدایت می‌کند. سپس یک بالون باد می‌شود تا رگ‌های مسدود شده، باز شوند.

TIA

درمان TIA شامل مصرف داروهایی است که از بروز سکته در آینده جلوگیری می‌کنند. داروهای ضد پلاکت و ضد انعقاد خون در این دسته قرار می‌گیرند. داروهای ضد پلاکت احتمال چسبندگی پلاکت‌ها و تشکیل لخته خون را کاهش می‌دهند. آسپرین و کلوپیدوگرل (پلاویکس) جزو این داروها هستند.

داروهای ضد انعقاد

داروهای ضد انعقاد خون تشکیل پروتئین‌های لخته کننده را کاهش می‌دهند. این دسته از داروها انواع مختلفی دارند مانند وارفارین (کومادین) و دابیگاتران (پراداکسا).

درمان خونریزی مغزی

در درمان خونریزی مغزی هدف این است تا در کوتاه‌ترین زمان خونریزی متوقف و از فشار مغز کاسته شود. در این حالت پزشکان سعی می‌کنند تا خون جمع شده در مغز را خارج کنند، به ترتیب فشار از روی مغز برداشته خواهد شد.

درمان اورژانسی سکته هموراژیک (خونریزی مغزی)‌

در این وضعیت سعی می‌شود از داروهای رقیق‌کننده خون استفاده شود. این داروها از لخته شدن خون جلوگیری خواهند کرد. در کنار آن، از داروهای دیگری برای کاهش فشار مغز، جلوگیری از تشنج و اسپاسم عروق خونی استفاده خواهد شد.

عمل جراحی

جراحی زمانی توصیه می‌شود که ناحیه خونریزی در مغز وسیع باشد. در این حالت تزریق دارو به تنهایی کافی نیست. در عمل جراحی، متخصص لخته خون را برداشته و به این ترتیب فشار مغز کاهش می‌یابد. استفاده از جراحی برای ترمیم مشکلات عروقی نیز مورد توجه قرار می‌گیرد. ممکن است متخصص با ایجاد سوراخ در مغز، خون جمع شده را تخلیه کند. در صورتیکه این روش موثر نباشد، از برش کرانیوتومی (Craniotomy) استفاده می‌شود. در این حالت بخشی جزیی از مغز برداشته می‌شود تا تورم ایجاد شده از بین برود. در صورتیکه این دو روش برای درمان مناسب نباشند حفره جمجمه باز خواهد شد.

کوئیلینگ (آمبولیزاسیون اندوواسکولار، Quilling; endovascular embolization)

در این روش جراح با استفاده از رگ‌های کشاله ران، کاتتری را سمت مغز هدایت می‌کند. در آنوریسم (Aneurysm)، سیم‌پیچ‌های جداشدنی ریزی قرار داده می‌شود تا آن را پر کند. این امر باعث قطع خونریزی خواهد شد.
ممکن است پزشک برای کاهش فشار داخل جمجمه دارو تجویز کند. همچنین ممکن است به انتقال خون نیاز باشد تا میزان مواد منعقد کننده ی خون افزایش پیدا کند و خونریزی بند بیاید.

حذف AVM

منظور از AVM،‌ عروق درهم پیچیده غیر طبیعی در مغز یا نخاع است. این عروق درهم پیچیده باعث ایجاد شانت (مسیرهای انحرافی) و فیستول (کانال‌های غیر طبیعی) خواهند شد. به منظور جلوگیری از خطر پارگی شریان‌ها، متخصص سعی می‌کند AVMهای کوچک و قابل دسترس را با جراحی خارج کند. اگر این شبکه‌های پیچیده در اعماق مغز قرار گرفته باشند تا حذف آنها کمکی به درمان سکته نکند، متخصص از خارج کردن آنها صرف‌نظر خواهد کرد.

رادیوسرجری استریوتاکتیک (stereotactic)

در این تکنیک از پرتوهای بسیار متمرکز استفاده می کنند تا ناهنجاری‌های عروقی ترمیم شوند. از آن به عنوان یک روش کم تهاجمی برای درمان سکته یاد می‌شود.

برای درمان سکته مغزی به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

برای تشخیص و درمان بیماری‌های مغز و سیستم عصبی، لیست پزشک مغز و اعصاب یا همان نورولوژیست‌ها می‌توانند به شما کمک کنند. به طور کلی این متخصصان به درمان بیماری‌هایی می‌پردازند که نیاز به جراحی نداشته باشد. در صورتیکه با استفاده از دارو و سایر روش‌های غیرتهاجمی، درمان امکان‌پذیر نباشد، بیمار به جراح مغز و اعصاب معرفی خواهد شد. مجموعه درمانکده شرایطی را برای شما فراهم کرده است تا بتوانید به طور آنلاین (متنی، تصویری و صوتی) از مشاوره با دکتر آنلاین مغز و اعصاب استفاده کنید.

پیشگیری از سکته مغزی

تغییر سبک زندگی خطر بروز سکته یا عود آن را کاهش می‌هد. در ادامه به مهمترین تغییراتی که می‌توانید در زندگی خود ایجاد کنید، اشاره شده است:

 • افزایش فعالیت بدنی
 •  داشتن رژیم غذایی سالم برای حفظ وزن متناسب با قد و ساختار بدن
 • کاهش مصرف نوشیدنی الکلی و محدود کردن مصرف الکل به روزی یک لیوان برای زنان و روزی یک تا دو لیوان برای مردان.
 •  عدم مصرف داروهای غیر مجاز که منجر به بروز سکته می‌شوند مانند کوکائین و متامفتامین.
 • مصرف دارو طبق تجویز پزشک قلب و عروق برای کاهش فشار خون و کنترل قند خون.
 • اگر دچار آپنه خواب (وقفه تنفسی در خواب) هستید، همیشه از ماسک فشار هوا استفاده کنید تا از فشار روی قلب کاسته شود.

داروهای پیشگیری از سکته مغزی

داروهای زیر می‌توانند از بروز سکته مغزی جلوگیری کنند:

 • آسپرین که شایع‌ترین داروی ضد پلاکت است.
 • آگرنوکس که ترکیبی از آسپرین با دوز پایین و داروی ضد پلاکت دی پیریدامول است.
 • کلوپیدوگرل پزشک بعد از بروز TIA یا سکته ی خفیف مدتی آسپرین و یک داروی ضد پلاکت نظیر کلوپیدوگرل (پلاویکس) تجویز می‌کند تا خطر بروز سکته ی مجدد کاهش یابد. اگر نتوانید آسپرین مصرف کنید، پزشک فقط کلوپیدوگرل تجویز می کند.
 • هپارین، سریع عمل می‌کند و برای کوتاه مدت در بیمارستان استفاده می شود.
 • وارفارین(کومارین، جانتون) که تاثیر آن کندتر است در بلندمدت استفاده می‌شود.
 • دابیگاتران (Dabigatran) که نام تجاری آن (پاراداکسا) است.
 •  ریواروکسابان (Rivaroxaban)
 • اپیکسابان (Apixaban)
 • ادوکسابان ( APIXABAN)

عوامل افزایش خطر سکته مغزی

ریسک ابتلا به سکته مغزی به دو فاکتور مهم بستگی دارد: سبک زندگی و مشکلات پزشکی.

عوامل خطرناک سبک زندگی

 • اضافه وزن یا چاقی
 • عدم تحرک فیزیکی
 • افراط در مصرف مشروبات الکلی
 • مصرف مواد غیر قانونی مانند کوکائین و متامفتامین
 • سن. افراد بالای ۵۵ سال بیشتر از جوانان در معرض خطر سکته قرار دارند.
 • نژاد. خطر ابتلا به سکته در بین نژاد آفریقایی آمریکایی بیشتر است.
 • جنسیت. مردان بیشتر از زنان در معرض خطر ابتلا به سکته‌ی مغزی قرار دارند. زنان معمولا در سنین بالاتر دچار سکته می‌شوند و احتمال فوت در اثر سکته در زنان بیشتر است.
 • هورمون. استفاده از قرص‌های ضد بارداری یا هورمون درمانی شامل استروژن خطر ابتلا به سکته را بالا می‌برد.

عوامل خطرناک پزشکی

 • فشار خون بالا
 • سیگار یا قرار گرفتن در معرض دود آن
 • کلسترول بالا
 • دیابت
 • آپنه خواب انسدادی
 •  بیماری قلب و عروق، شامل نارسایی قلبی، عفونت قلبی یا غیرعادی بودن ضربان قلب مثل فیبریلاسیون دهلیزی.
 • سابقه‌ی شخصی یا خانوادگی سکته، حمله ی قلبی یا حمله‌ی ایسکمی گذرا
 • بیماری کرونا

عوارض سکته مغزی

عوارض سکته‌ی مغزی با توجه به نوع و شدت آن می‌تواند متفاوت باشد. در تصویر زیر این عوارض بخوبی نشان داده شده‌اند.

سکته مغزی چه عوارضی دارد؟

سیستم تنفسی

آسیب دیدن قسمتی از مغز که خوردن و بلعیدن را کنترل می‌کند، می‌تواند باعث ایجاد اختلال در عملکرد آنها شود. این وضعیت دیسفاژی نامیده می‌شود. دیسفاژی یک نشانه شایع پس از وقوع سکته مغزی است ولی اغلب با گذشت زمان بهبود می‌یابد. اگر ماهیچه‌های گلو، زبان یا دهان نتوانند غذا را به مری هدایت کنند ممکن است مواد غذایی و مایعات وارد راه هوایی شده و در ریه قرار گیرند. این وضعیت می‌تواند باعث ایجاد مشکلات جدی مانند عفونت و پنومونی شود.

مشاهده بیشتر : لیست بهترین پزشک عفونی

سیستم عصبی

سیستم عصبی از مغز، نخاع و شبکه‌ای از عصب‌ها در سراسر بدن تشکیل شده است. این سیستم پیام‌ها را بین مغز و قسمت‌های مختلف بدن منتقل می‌کند. اگر مغز آسیب ببیند نمی‌تواند این پیام‌ها را به درستی دریافت کند. ممکن است بیشتر از حد معمول احساس درد داشته باشید، یا هنگام فعالیت‌های همیشگی که پیش از سکته مغزی دردناک نبوده‌‌اند، احساس درد کنید. تغییر در ادراک بدین علت است که مغز ممکن است احساساتی مانند گرما و سرما را مانند گذشته درک نکند.
آسیب اعصاب چشم ممکن است تغییراتی در بینایی ایجاد کند. این تغییرات می‌تواند شامل از دست دادن بینایی، از دست دادن یک سمت میدان دید یا قسمت‌هایی از آن و مشکلات حرکت چشم باشد. همچنین ممکن است مشکلات پردازشی وجود داشته باشد، به این معنی که مغز اطلاعات درستی از چشم‌ها دریافت نمی‌کند.
افتادگی پا نوعی ضعف یا فلج شایع است که بلند کردن قسمت جلوی پا را دشوار می‌سازد. این وضعیت می‌تواند باعث شود که هنگام راه رفتن انگشتان پا را در امتداد زمین بکشید، یا از زانو خم شوید و پا را بالاتر برده تا روی زمین کشیده نشود.

سیستم گردش خون

سکته مغزی اغلب به علت مشکلات موجود در سیستم گردش خون که به تدریج افزایش می‌یابند، رخ می‌دهد. این مشکلات اغلب ناشی از عوارض مربوط به کلسترول بالا، فشار خون بالا، استعمال دخانیات و دیابت است.

مشاهده بیشتر : پزشک خون

سیستم عضلانی

با توجه به اینکه کدام ناحیه از مغز آسیب دیده باشد، سکته مغزی می‌تواند انواع مختلف گروه‌های عضلانی را تحت تاثیر قرار دهد. این تاثیرات می‌تواند گسترده یا جزئی باشد و معمولا برای بهبودی نیاز به توانبخشی دارد. سکته معمولا یک طرف مغز را تحت تاثیر قرار می‌دهد. سمت چپ مغز، قسمت راست بدن و سمت راست مغز، قسمت چپ بدن را کنترل می‌کند. سکته مغزی سمت راست بدن یعنی سمت چپ مغز دچار آسیب شده است.
اگر پیام‌ها نتوانند به درستی از مغز به ماهیچه‌های بدن برسند ممکن است فلج شدن و ضعف عضلانی رخ دهد. عضلات ضعیف نمی‌توانند به خوبی بدن را حمایت کنند که این وضعیت معمولا باعث افزایش مشکلات حرکتی و تعادلی می‌شود. احساس خستگی بیشتر از حد معمول یکی از نشانه‌های رایج پس از سکته مغزی است. این وضعیت را خستگی پس از سکته می‌نامند. ممکن است به استراحت بیشتری بین فعالیت‌ها و توانبخشی نیاز داشته باشید.

مشاهده بیشتر : دکتر فوق متخصص ارتوپد

دستگاه گوارش

در اوایل بهبودی پس از سکته مغزی ارگان‌های مختلف بدن،معمولا مثل همیشه فعال نیستید. همچنین ممکن است داروهای مختلفی مصرف کنید. یبوست یکی از عوارض رایج مصرف داروهای مسکن، عدم نوشیدن مایعات کافی، یا عدم تحرک بدنی است. همچنین ممکن است سکته بخشی از مغز که مسئول کنترل روده‌¬ها است را، تحت تاثیر قرار دهد. این وضعیت می‌تواند باعث بی‌اختیاری شود، به این معنی که کنترل عملکرد روده از بین می‌رود. این وضعیت در مراحل اولیه بهبودی شایع‌تر است و اغلب با گذشت زمان بهبود می‌یابد.

مشاهده بیشتر : بهترین پزشک فوق متخصص گوارش

دستگاه ادراری

آسیب ناشی از سکته مغزی می‌تواند باعث از بین رفتن ارتباط میان مغز و ماهیچه‌های کنترل‌کننده مثانه شود. اگر این اتفاق رخ دهد ممکن است به دفعات بیشتری به دستشویی بروید یا در حین خواب، سرفه یا خندیدن ادرار کنید. همانند بی‌اختیاری روده، این وضعیت نیز معمولا در اوایل بهبودی شایع است که با گذشت زمان بهبود می‌یابد.

مشاهده بیشتر : متخصص کلیه

دستگاه تناسلی

سکته مغزی به طور مستقیم بر عملکرد سیستم تناسلی اثر نمی‌گذارد. بلکه می‌تواند تجربه رابطه جنسی و احساسی که در مورد بدن خود دارید را تغییر دهد. افسردگی، کاهش توانایی در برقراری ارتباط و داروهای خاص نیز ممکن است میل شما به فعالیت جنسی را کاهش دهد.

مهارت‌های گفتاری

سکته مغزی می‌تواند باعث ایجاد اختلال در تکلم (آفازی) شود. در این صورت در صحبت کردن مشکل خواهید داشت و یافتن کلمات مناسب برای شما دشوار خواهد بود. در برخی از موارد ممکن است بیان یک جمله کامل مشکل باشد.

شناختی

سکته مغزی می‌تواند قابلیت‌های تفکر، استدلال و قضاوت شما را مختل نماید. این عارضه همچنین می‌تواند باعث تغییرات رفتاری شود. ممکن است شما پیش‌تر خوش معاشرت بوده‌‌اید ولی اکنون انزواطلب شده باشید، یا بالعکس.

حرکتی

سکته‌ی مغزی می‌‌تواند ماهیچه‌های یک طرف بدن شما را تضعیف نموده و حرکت مفصل‌ها را مختل کند. این امر به نوبه خود بر هماهنگی شما تاثیر می‌گذارد و راه رفتن و انجام سایر فعالیت‌های فیزیکی را برای شما دشوار می‌کند. همچنین ممکن است به واسطه آن اسپاسم‌های عضلانی دردناکی را تجربه کنید.

حسی

سکته‌ی مغزی می‌‌تواند بخشی از توانایی بدن شما برای درک ورودی‌‌های حسی مانند گرما، سرما یا فشار را تحت تاثیر قرار دهد. درمانگرها می‌توانند به شما کمک کنند تا بدن شما با این تغییرات سازگار گردد.

مشکل در بلع

ممکن است حین غذا خوردن فراموش کنید که غذا را ببلعید یا آسیب عصبی داشته باشید که بلعیدن را دشوار می‌کند. این وضعیت می‌تواند باعث خفگی، بالا آوردن غذا همراه با سرفه، یا سکسکه شود.

افسردگی

برخی از افراد پس از سکته مغزی دچار افسردگی می‌شوند. روانپزشک، روانشناس یا دیگر متخصصان بهداشت روان می‌توانند با روش‌های درمانی و داروهای ضدافسردگی به درمان این اختلال کمک کنند.

عدم کنترل مثانه

سکته مغزی می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در مثانه و روده شود. ممکن است متوجه دفع ادرار یا مدفوع خود نشوید یا نتوانید به موقع خود را به دستشویی برسانید. ممکن است دچار اسهال، تکرر ادرار، یبوست، یا از دست دادن کنترل روده شوید.

چگونه مغز پس از سکته بهبود میابد؟

به طور کامل مشخص نیست که مغز چگونه پس از سکته بهبود می‌‌یابد. چندین توضیح احتمالی برای چگونگی بازتوانی مغز وجود دارد:

 • ممکن است مغز با تغییر در نحوه انجام وظایف بتواند عملکرد خود را بازیابی نماید.
 • ممکن است برخی از سلول‌های مغز به جای تخریب، فقط آسیب دیده باشند. اگر جریان خون در منطقه آسیب‌دیده مغز بازیابی شود، این سلول‌ها با گذشت زمان عملکرد خود باز می‌یابند.
 • یک منطقه از مغز ممکن است کنترل عملکردهایی که پیش‌تر توسط ناحیه آسیب‌دیده انجام می‌شده است را به دست بگیرد.
روند بهبود سکته مغزی

روند بهبود پس از سکته مغزی

مدت زمان درمان سکته مغزی می‌تواند طولانی‌مدت باشد. روند بهبودی پس از سکته مغزی اغلب پس از تثبیت شرایط بیمار توسط پزشک آغاز می‌‌شود. این روند شامل بازیابی جریان خون به مغز و کاهش هرگونه فشار در اطراف مغز است.

واحد های توانبخشی

اگر در یک مرکز درمانی بستری شوید، به مدت چندین هفته در آنجا خواهید ماند. اگر هم مراقبت سرپایی دریافت می‌کنید، بایستی هر روز برای مدت زمان مشخصی به مرکز مراجعه نمایید تا به کمک متخصصان در زمینه توانبخشی کار کنید.

خانه های پرستاری تخصصی

برخی از خانه‌های پرستاری برنامه‌های ویژه توانبخشی در زمینه سکته مغزی ارائه می‌دهند. برخی دیگر نیز روش‌های درمانی فیزیکی، شغلی و … را ارائه می‌دهند که می‌تواند به روند بهبودی شما کمک کند. این برنامه‌های درمانی معمولا به شدت برنامه‌های ارائه شده در واحدهای توانبخشی بیمارستان نیستند.
خانه شما
ممکن است افراد متخصص به خانه شما بیایند تا به بهبودی شما کمک کنند. اگر چه ممکن است مراقبت در خانه راحت‌تر و مناسب‌‌تر از انجام توانبخشی در خارج از خانه باشد، ولی این گزینه نیز محدودیت‌هایی دارد. زیرا احتمالا شما نمی‌توانید تمریناتی را که به تجهیزات ویژه‌‌ای نیاز دارند را انجام دهید و ممکن است شرکت بیمه شما این نوع مراقبت‌ها را پوشش ندهد.

منابع: Health Line |Cleveland Clinic | Mayoclinic | cdc

[sibwp_form id=1]

مشاوره با بهترین دکتر آنلاین در درمانکده

 74,591 بازدید

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 4 / 5. تعداد رای‌ها 26

هنوز امتیازی ثبت نشده

yekta

زهرا الهی یکتا

زهرا الهی یکتا هستم، نویسنده درمانکده. تمام تلاشم اینه که در درمانکده مطالب مفیدی رو برای شما تهیه کنم. ورزش پیلاتس انجام می‌دم و مدتیه که گیتار می‌زنم. از دانشکده خبر، در مقطع لیسانس فارغ‌التحصیل شدم و به سئو علاقمند هستم.

مشاهده سایر مطالب
48 سؤال
 • سلام علیکم. پدرم در شهر قم بطور ناگهانی به کما رفتاوردیم اورژانس بیمارستان شهید بهشتی متاسفانه تشخیص اولیه انها مسمومیت بوده و ایشان را ده روز در حالت کما تحت درمان مسمومیتی که نداشته قرار دادند بعد از ده روز سطح هوشیاری افزایش یافت و گاهی چشمای خود را باز میکرد ازمایشات بعدی نشان داد که ایشان اصلا مسموم نبوده و سکته مغزی کرده. و هنوز هم در ای سی یو مسمومیت بستری و تحت درمان سکته مغزی هستند و قطعا این زمان طولانی اسیب های جدی روی بدن ایشان گذاشته که هنوز بما نگفتند که چه اثراتی روی بدن ایشان داشته ولی گفتند سمت چپ بدن کم کار شده و بینایی ایشان هم ظاهرا اسیب دیده است. واقعا ایا نباید در همان ابتدا با یک بررسی دقیق بیماری فرد را تشخیص بدهند و سکته مغزی که شناسایی و درمان فوری ان بسیار حیاتی است را با مسمومیت اشتباه نگیرند. واقعا با این نوع پزشکان چه باید کرد

  • سلام نام من فرزاد است مشکل من این که بسیار سر گیچه دارم و بعضی اوقات نیم سری هم برایم دست می‌دهد و بسیار کمی اوقات طرف چپ بدنم و بعضی او قات طرف راست بدنم درد می‌گیرد

 • ناشناس گفت:

  سلام من مادر زنم 24 بار سکته کرده و هیچ اتفاقی نیفتاده من خیلی نگرانم که بازم سکته کنه

 • جواد اسدی گفت:

  سلام پدر من ی هفته پیش ک از خواب بیدار شد ب طور اتفاقی دهانش ی مقدار کج شد الان صورتش ب حالت اولیه برگشته ولی خواب اودگی سردرد وبعضی از اسم هارو اشتباه میگه لطف کنید راهنمایی کنید

 • سحر نوروزی گفت:

  پدر من یک هفته پیش سکته مغزی کردندیک سمت بدنشون شامل دست و پا چپ حس دارند ولی توانایی انجام کار رو ندارن در غذا خوردن و بلع مشکلی ندارند در تکلم هم کلمات کوتاه وجملات کوتاه میگن ولی متوجه منظور پدرم می شویم از روز پنجم بعدرسکته جلسات فیزیوتراپی رو شروع کردیم می خواستم بدونم احتمال حرکت دست و پا وجود داره ؟

 • هستی گفت:

  سلام پدر بزرگ من سکته مغزی کرده و الان نمیتونه چیزی بخوره یا حرف بزنه ایا اینا موقتیه؟

 • ح مسلمی گفت:

  باسلام وخسته نباشی برادرم حدود 13ماه است که یکی از رگهای سمت چپ مغزشان بادکنکی شد و دکتر جراحی کرد و اوایل جراحی سمت راست بدنش از کار افتاد و همچنین تکلمش هم ازبین رفت و فیزیوتراپی وگفتار درمانی 3روز در هفته انجام میده الان خدا را شکر می تونن راه برن ولی کمی شصت دست راستش درست راست نمی سه و تکلمش هم هنوز بدست نیاورده وحتی حروف الفبا هم الان که 13,ماه است گذشته نمی توانه بگه آیا به مرور زمان بهتر می شن وما باید چکار کنیم الان برادرم 44ساله است ممنون از لطف شما

 • حسن مسلمی گفت:

  باسلام وخسته نباشی برادرم حدود 13ماه است که یکی از رگهای سمت چپ مغزشان بادکنکی شد و دکتر جراحی کرد و اوایل جراحی سمت راست بدنش از کار افتاد و همچنین تکلمش هم ازبین رفت و فیزیوتراپی وگفتار درمانی 3روز در هفته انجام میده الان خدا را شکر می تونن راه برن ولی کمی شصت دست راستش درست راست نمی سه و تکلمش هم هنوز بدست نیاورده وحتی حروف الفبا هم الان که 13,ماه است گذشته نمی توانه بگه آیا به مرور زمان بهتر می شن وما باید چکار کنیم ممنون از لطف شما

 • عرفان گفت:

  سلام من ۱۷ سالمه چن روز پیش هنگام بلند شدن بعد چن ثانیه هوشیاریمو از دست دادم اما نه کاملا تا حدودی نمیدونستم چه اتفاقی افتاده و چطور خوردم زمین ولی چشمام تا حدودی باز بود میدیدم ولی صدای کسیو نمیشنیدم حدود چند ثانیه طول کشید و خیلی فوری به حالت اول اومدم و هوشیاریم برگشت تمام علاعم کم خونی رو دارم و به احتمال ۹۰ درصد کم خونی شدید دارم بیشتر موقع و حتا روزی بالا ۴ یا ۵ بار هنگام بلند شدن جلوی چشام تار میشه اما اون یه بار که کاملا هوشیاریم از دست رفت برام نگران کنندش اولش دیدم کم شد و نمیتونستم جایی رو به خوبی ببینم و چن ثانیه بعدش افتادم زمین خیلی خیلی کم میتونستم افرادی که بالای سرمه رو ببینم ولی تا بعد هوشیاری صدایی رو نمیشنیدم و الانم وقطی میشینم پشت گردن و سرم درد خفیف داره و سر درد خفیف دارم ایا موضوع نگران کنندس اولین باره همچین اتفاقی برام میفته ایا چن درصد احتمال صکته مغزی هست و ایا اگه سکته مغزی باشه خفیف و گزراست یا خطرناکه

 • سلام روزتون بخیر، پدر بزرگ من سکته مغزی داشتن و الان نمیتونن غذا ببلعن چ اتفاقی می افته،امکان درمان سریع هست؟؟

 • با سلام مادرم ۷۳ سالشه سال گذشته سه بار سکته مغزی خفیف زدن و دکتر به اشتباه میگفت تشنج کردن تا اینکه ۳ هفته پیش سکته مغزی شدید زدن و کمتر از ۳۰ دقیقه رسوندمش بیمارستان الان صحبتش بد نیست و هوشیاریش خوبه بعضی وقتا هزیان میگه و سمت چپش پا و دست فلج شده با فیزیوتراپی تکون میده الان ولی پاشو بیشتر اما هنوز نمیتونه بلند شه مگه با کمک دیگران حتی سرشو برمیداره دکترا میگن سمت فلجیش ۵۰ درصد برنمیگرده در ضمن مادرم ۳۴ ساله فشار خون داره عروق گردنش متلاشی شده خواستم بدونم چند وقت زمان میبره حرکت کند کنه دوم اینکه امیدمون تا چه حد باشه چند درصد سوم اینکه این اتفاق دیگه نمافته؟

  • دکتر حامد باباخانیان گفت:

   سلام وقت بخیر دقیق نمیشه گفت که چه مدت طول می کشه یا چقدر از توانایی هاشون برمی گرده. امکان تکرار مجددش هست ولی خب با مصرف داروهایی که متخصص مغز و اعصاب براشون تجویز کرده احتمالش کمتر میشه.

 • سلام پدر من تن تن نفس میزند و روی پاهایی خود نمی‌تواند بایستد و مشکل تکلم نیز دارد

 • با سلام عرض ادب از ناحیه سمت چپ سرم یهو فشار میاد و جدید موقعی که خوابیده بودم صبح بیدار شدم پلک سمت چپم افتاد و انگار کل مغزم سوت میکشه یهو وقتی فشار میاد انگار میخوام قفل کنم یا تشنج و امروز دست چپم یکم مورمور کرد

  • دکتر حامد باباخانیان گفت:

   سلام وقت بخیر این علائم رو نمیشه قطعا گفت که بخاطر سکته ی مغزیه. به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید تا هم معاینه بشید هم اگر لازم بود تصویر برداری از سرتون انجام بشه.

 • سلام..دراثر کوید ۱۹تشنج و سکته مغزی برای یه نفر پیش اومده ..حدود ۱۰روز آی سی یو بودن و بعدبه بخش منتقل شدن ...الان دچار استرس و توهم تصویری هستن ..میخواستم ببینم از عوارض داروهای بیهوشی و آی سی یو هست یا دراثر سکته بافت مغز آسیب دیده و ایا خود به حود برطرف میشود؟

  • دکتر حامد باباخانیان گفت:

   سلام وقت بخیر این علائمی که گفتید به دلایل مختلفی می تونه بروز پیدا کنه. تحت نظر پزشکشون باشن و اگر بعد چند روز رفع نشد یا بدتر شد شاید نیاز به مشاوره ی روانپزشک باشه.

 • منصوره گفت:

  سلام منم برادرم دچار سکته مغزی شده و یه طرفش حس داره چون ماساژ میدیدم دردش میاد اما بی حسه چون گفتم دستمو فشار بده نتونست .یه کم هم امگار تو گذشته و اینده الان پنج روزه از این اتفاق میگذره .به نظرتون برمیگرده فقط ۳۸ سالشه

 • علیرضا سلمان گفت:

  با سلام. من غلظت خون دارم. و گاهی سردرد از ناحیه سمت راست مغز دارم. آیا این علائم حساب میشه؟

  • دکتر حامد باباخانیان گفت:

   سلام وقت بخیر صرفا با این سردرد نمیشه تشخیص گذاشت. برای سردردتون و بررسی بیشتر به متخصص مغز و اعصاب باید مراجعه کنید.

 • مجید غفاری نژاد گفت:

  مادر من حدود یک ماه پیش تمرکزش رو در انجام کارهای روزمره از دست داد و خیلی بدخواب و پریشان شده بودند. ولی به صورت عادی بدنش کار میکرد و مشکلی نداشت به دکتر مغز و اعصاب مراجعه کردیم و تجویز یک سری قرص از جمله پلاویکس کردند و از روی MRI گفتند که ایشون آلزایمر گرفتند. ولی بعد از مصرف داروها حالشون روز به روز شروع به بدتر شدن کرد اول لکنت زبان و اختلال در حرف زدن گرفتند بعد دیگه تعادل راه رفتن نداشتند و در نهایت دیگه روی تخت بدون هیچ حرکتی افتادند و حتی قادر به غذا خوردن نبودند تا اینکه بردیمشون ICU بستری شدند و الان ۱۰ روزه اونجاست بدون اینکه بهتر بشه. دکترهای مختلفی ایشون رو معاینه کردند ولی هیچکس تشخیص سکته براشون نداشتند. آیا ممکنه کسی به این صورت و طی یک ماه به مرور علائم سکته رو نشون بدن؟ مادرم الان فقط چشمش باز میشه و به یک سمت خیره میشه و در نهایت میخوابن حتی بعضی وقتها با چشم باز و یا نیمه باز. خیلی نگرانش هستم و همش فکر میکنم بالاخره خوب میشه.

  • دکتر حامد باباخانیان گفت:

   سلام وقت بخیر بله متاسفانه امکان بروز علائم به صورت تدریجی هستش. همین که تحت نظر باشن و وضعیت جسمانیشون مرتب بررسی بشه.

 • با سلام من پدرم دو سال پیش سکته مغزی کردند و دچار فلجی سمت چپ شدن بعد از گذشت یکماه تونستن خودشون بلند بشن و راه برن البته با استفاده از عصا ولی متاسفانه دست چپشون با اینکه خیلی ورزش و فیزوتراپی بردمشون اصلا تغیری نکرد و خیلی از این وًضعیت منزوی شدن چون دیگه همش به یک مراغب احتیاج دارن و هیچکاری رو بتنهایی نمیتونن انجام بدن خواستم بدونم بمرور زمان امیدی هست که ایشون خوب بشه پدرم همش ۵۹ سالشونه ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • دکتر حامد باباخانیان گفت:

   سلام وقت بخیر متاسفانه به دلیل از بین رفتن سلول های عصبی مغزشون، امکان برگشت عملکرد و از بین رفتن علائم چیزی در حد صفره.

   • سلام من مادرم آنفولانزا گرفت ، تبش خیلی بالا بود ، و یه شب سر درد خیلی شدیدی گرفت ، بردیمش کلنیک براش مسکن و سرم و دارو تجویز کردن ، باز سردرد داشت فرداش که از خواب بیدار شد دید چشم چپش یذره انحراف پیدا کرده در واقع به سمت چپ کاملا نمیچرخید یعنی انحراف داشت اما از روبرو و به سمت راست خوب بود هیچ مشکلی نداشت و باز سر درد داشتن اما هیچکدوم از علائم سکته مثل لکنت زبان و بیحسی بدن و .. ندارن فقط کمی انحراف چشم ، الان ۳ روز گذشته خوب نشده بنظر شما این علائم سکته میباشد ؟ میشه راهنمایی کنید ؟

 • سلام. امروز ظهر سر نماز افتاد بردیم بیمارستان گفتن سکته مغزی کرده الان همه رو نمیشناسه و خوب نمیتونه حرف بزنه خواستم بدونم این عوارض برطرف میشه ؟

  • دکتر حامد باباخانیان گفت:

   سلام وقت بخیر جواب این سوالتون طی زمان مشخص میشه، در بعضی موارد علائم بعد چند وقت رفع میشه و در بعضی موارد هم نه.

 • سلام وقت بخیر. مادربزرگ من چند روز پیش سکته و خونریزی مغزی کردن ولی دو روز بعد حالشون بهتر شد در حدی صحبت میکردن و حرکت اندام هاشون هم مشکل نداشت. ولی امروز دوباره ضربان قلبشون نوسان داره و دست و پاشون ورم کرده و با صداها هم پاسخ نمیدن. میخواستم ببینم خطرناک هست این حال؟

  • با سلام پدر من هشت روز پیش سکته مغزی کردن الان خیلی بهتر هستن تکلمشون یه مقدار مشکل داره ولی لغت و جمله کوتاه را میگن دست و پای سمت راستشون را حرکت میدن ولی یه مقدار ضعیف هستن با واکر با کمک راه میرن صورتشون سالم و قدرت بلع مشکلی ندارن دوساعت قبل از سکته آسپرین استفاده کرده بودن و خوشبختانه بلافاصله یک ساعت و نیم پس از سکته به بیمارستان رسیدن جلسات فیزیوتراپی هم شروع شده آیا با توجه به روال پیشرفت درمانشون امکان بهبودی کامل وجود دارد؟

   • دکتر حامد باباخانیان گفت:

    سلام هنوز برای صحبت از بهبودی کاملشون زود هست ولی این مساله رو هم باید در نظر داشت که عوارضی که ایجاد میشن امکان این که برای همیشه بمونن کم نیست.

 • سلام من چند وقت پیش تو خواب دوتا شک به سرم وارد شد و دست چپم بی حس شد و وقتی بیدار شدم پلک سمت چپ چشمم خوب عمل نکرد و تا نیمه بسته میشد تا چند روز .

 • سلام من یه چند وقته که پدرم به یه سرگیجه های خفیف دچار میشه و یه قرص مصرف میکردن که از این حالت جلوگیری میکرد و دکتر هم رفتن چون مشکل گوش میانی بود چند روز پیش سر درد شدیدی میگیره که میبریمشون دکتر و سرم میزنن سی تی اسکنشون که میبرن دکتر مغز و اعصاب مثل اینکه سکته مغزی کردن الان خوبه اسپرین مصرف میکنه و رژیم غذایی ایا امکان بروز دوباره هست ؟؟

  • دکتر حامد باباخانیان گفت:

   سلام وقت بخیر بله امکان بروز مجدد هست و برای کاهش احتمال بروز مجددش براشون آسپرین شروع شده.

 • سلام چندروز پیش توی خواب دست چپم کلا بی حس شد از خواب بیدار شدم و تا چند شب هرشب همین اتفاق تکرار میشد به طوری که با ترس و وحشت از خواب بیدار میشدم اول کلا سمت چپ بدنم بود و گردن و حتی قسمتی از صورتم احساس بی حسی میکردم رفتم دکتر آزمایش دادم منیزیم خونم پایین بود بهم دارو داده الان احساس بی حسی رو دیگه ندارم ولی دستام درد میکنه و حتی بعضی وقت ها پشت شونه هام امروز هم ضعف دارم ممنون میشم راهنمایی کنید

 • علی محمد گفت:

  سلام خسته نباشید پدرم نزدیک به یک سال پیش سکته کردن و از مرکز توانبخشی هفته ای ۳ بار میان و تمارین رو انجام میدن ولی طی این یک سال هنوز تغییر خاصی نکردن بنظرتون باید چیکار کنم؟؟ باید به دکتر مغز و اعصاب مراجعه کنیم؟؟

  • دکتر حامد باباخانیان گفت:

   سلام متاسفانه ناتوانی ناشی از سکته ی مغزی زیاد قابل برگشت نیست و همین فیزیوتراپی براشون انجام بشه. به متخصص مغز اعصاب هم می تونید مراجعه داشته باشید برای بررسی و تجویز دارو اگر لازم باشه.

 • مهرداد گفت:

  سلام من پارسال با پدرم بحثم شد و کارمون به دعوا کشید که من یه داد زدم و یهو حس کردم خون ازبدنم رو به سرم با سرعت داره می‌ره یهو نفسم همینطور کمتر شد و دستام بسته شدن چشمام کلن خود به خود حالت های رفتگی پیدا کرد و دهنمم به صورت غیر ارادی چفت شد که بردنم دکتر عمومی برام دیازپام زد کله عضلاتم گرفته شده بودند خواستم بدونم سکته کردم چون دیگه نرفتم ام ار ای مرسی،

  • دکتر حامد باباخانیان گفت:

   سلام احتمال این که سکته باشه کمه ولی محض احتیاط یا در صورت بروز علائم MRI رو انجام بدید.

 • الناز آذران گفت:

  سلام من یه مدتیه استرس دارم بخاطر یه آزمونی شب موقع خواب سرم گیج رفت،بعدش حس کردم دهنم داره کج میشه،بعدش بدنم کلا میلرزید و دهنم تاب حرف زذن نداشت و دندونام بهم میخورد چن بار پشت سر هم سرویس رفتم ولی پاهام سنگین شده بود بعدش لباس گرم پوشیدم و لحافو کشیدم سرم بدنم گرم شد و خوابم گرفت ولی الان که بیدار شدم دست چپم میلرزه

  • دکتر حامد باباخانیان گفت:

   سلام به شرح حال کاملتر، معاینه و بررسی های بیشتر نیاز هست تا بشه نظر داد و توصیه می کنم به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید. اگر لازم بدونن CT اسکن یا MRI براتون درخواست میدن.

   • سلامرمن دومرتبه ارام بطرف راست متمايل شدم خيلى ارام درنيمه راه دوباره سرپا شدم ولى سرم سنگين ميشه پست سرم علتش چيست چه كنم به كجا مراجعه كنم

ارسال سؤال

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.