بیماری های شایع در گوش و حلق و بینی

لوزه

متخصص های گوش و حلق و بینی، طیف وسیعی از بیماری ها را، با به کار گیری مهارت های پزشکی و جراحی، جهت معالجه بیماران خود، درمان می کنند.

آنها درک کاملی از علوم پزشکی مربوط به سر و گردن، سیستم های تنفسی و گوارش فوقانی، سیستم های ارتباطی و حواس شیمیایی دارند.

متخصص گوش و حلق و بینی و جراح سر و گردن، پزشکی است که در یک دوره تخصصی معتبر آمادگی لازم را برای ارائه خدمات جامع پزشکی و جراحی به بیماران کسب کرده اند. بیمارانی که مبتلا به امراض و اختلالات درگیرکننده ی گوش، سیستم های تنفسی و گوارشی فوقانی و ساختارهای مربوط به سر و گردن هستند.

جراحان ENT (گوش و حلق و بینی) غالباً بیماری هایی را درمان می کنند که در آنها حواس فرد، مثل حس شنوایی، اختلال در تعادل، یا مشکلات بویایی و چشایی آسیب دیده. آنها همچنین بیمارانی را که صدا، تنفس و بلع آنها مشکل پیدا کرده و نیز مبتلایان به تومورهای سر و گردن از جمله تومورهای کف جمجمه را درمان کرده و با مغز در ارتباط اند.

دکتر گوش و حلق و بینی ممکن است هر فردی در هر سنی را درمان کنند - از نوزادان تازه متولد شده گرفته تا افراد مسن. آنها بیش از سایر جراحان کودکان را ویزیت می کنند، البته به غیر جراحانِ تخصصی کودکان. یکی از جذابیت های این تخصص هم این است که آنها طیف گسترده ای از سنین و بیماری ها را درمان می کنند.

بخشی از زمان جراح گوش و حلق و بینی در کلینیک های سرپایی و مدیریت پزشکی بیماران بدون نیاز به عمل جراحی صرف می شود. استفاده از میکروسکوپ ها و آندوسکوپ ها در بیماران سرپایی امکان درمان - تشخیص را در کلینیک فراهم می کند. گوش و حلق و بینی احتمالا وسیع ترین طیف عمل های جراحی از هر نوع تخصصی را دارد، از عمل های وسیع سر و گردن با فلاپ و عمل های بازسازی پیچیده گرفته تا جراحی های میکروسکوپی روی گوش. فلاپ قطعه ای از بافت است که یک انتهای آن (به نام پایه یا ساقه) در محل خود متصل باقی مانده و انتهای دیگر به محل گیرنده متصل می شود. فلاپ ممکن است شامل پوست، مخاط، ماهیچه، بافت چربی، صفاق و استخوان باشد.

بیشتر بدانید: نشانه ها و راه های نوروم آکوستیک چیست؟

لیست زیر گزیده ای از بیماری های شایع است که در حوزه اختیارات پزشک گوش و حلق و بینی قرار می گیرد:

 • مشکلات تنفسی: مشکلات تنفسی می تواند از خفیف، مانند خشونت صدا، تا تهدید کننده زندگی، مانند انسداد شدید راه هوایی متغیر باشد. طیف متنوعی از بیماری های زمینه ای مختلف می توانند این مشکلات را ایجاد کنند.
 • سرطان: بر اساس گزارش AAO-HNS، امسال بیش از 55000 نفر به سرطان سر و گردن در ایالات متحده آمریکا مبتلا خواهند شد و نزدیک به 13000 نفر از این افراد در اثر این بیماری جان خود را از دست می دهند.
 • سینوزیت مزمن: این بیماری شامل التهاب مزمن و تورم راه های هوایی بینی، با تشکیل موکوس (ماده مخاطی) و مشکلات تنفس از طریق بینی همراه است. عفونت، رشد پولیپ ها در داخل بینی یا انحراف سپتوم، همگی می توانند به سینوزیت مزمن منجر شوند.
 • شکاف لب و شکاف کام: شکافی در دهان است که در آن، لب، کام (سقف دهان) یا هر دو در طول دوره پرورش جنین، کامل رشد نمی کنند. شکافها می توانند از نظر اندازه متفاوت باشند، از مواردی که مشکلات جزئی برای افراد ایجاد می کنند گرفته تا آنها که به طور جدی در خوردن، صحبت کردن و تنفس مشکل ایجاد می کنند.
گوش و حلق و بینی
 • انحراف سپتوم (تیغه میانی) بینی: سپتوم بینی دیواره ایست که حفره بینی را تقسیم می کند. سپتوم انحراف یافته، سپتومی است که به طور چشمگیری از خط وسط فاصله گرفته است، که به طور معمول منجر به مشکلات تنفسی و سینوزیت مزمن می شود. یک سپتوم انحراف یافته می تواند از بدو تولد وجود داشته باشد. هرچند، آسیب به بینی می تواند باعث شود که سپتوم بینی بعداً در طول زندگی نیز انحراف پیدا کند.
 • افتادگی پلک ها: شل شدگی و افتادگی بیش از حد پلک فوقانی می تواند بخشی از روند طبیعی پیری باشد، اما ممکن است چندین بیماری زمینه ای مختلف نیز می توانند مسبب این حالت باشند، مانند دیابت قندی، سکته مغزی و تومورهایی که بر اعصاب یا رفلکس های عضلانی تأثیر می گذارد. افتادگی پلک ها گاهی اوقات بینایی را محدود می کنند.
 • GERD: بیماری ریفلاکس معده (GERD) بیماری ای است که طی آن اسید معده و سایر محتویات دستگاه گوارش در داخل مری به سمت بالا حرکت می کنند. حلقه ای از جنس ماهیچه در انتهای مری هست که اسفنکتر نام دارد و معمولاً از حرکت رو به بالای محتویات معده جلوگیری می کند. در افراد مبتلا به GERD، این اسفنکتر ممکن است عملکرد ناکارامدی داشته باشد که منجر به سوزش سر دل، دردهای قفسه سینه و مشکلاتی در بلع می شود.
 • کاهش شنوایی: از دست دادن شنوایی می تواند در هر سنی در افراد اتفاق بیفتد و علل احتمالی مختلفی هم داشته باشد. پیری، قرار گرفتن در معرض سر و صدای زیاد، ویروس ها، بیماری های قلبی، آسیب دیدگی سر، سکته مغزی و تومورها، همگی ممکن است به تدریج منجر به کاهش شنوایی شوند.
 • اختلال در بلع: افراد در هر سنی می توانند در انتقال غذا، مایعات و بزاق از دهان به معده مشکل داشته باشند. این بیماری دیسفاژی (dysphagia) نامیده می شود و ممکن است باعث ناراحتی، اختلال در تغذیه و سرفه و خفگی شود.
بیماری های شایع گوش و حلق و بینی
 • وزوز گوش: تقریباً از هر 10 بزرگسال در ایالات متحده 1 نفر در گوش خود وزوزی را که حداقل 5 دقیقه طول کشیده، در سال گذشته تجربه کرده است. وزوز گوش، یک برداشت از صدا است که در واقع هیچ منبع خارجی برای آن صدا وجود ندارد. تقریباً از هر 5 نفر 1 نفر از مبتلایان، وزوز گوش مزاحم را تجربه می کنند، که فرم شدیدتری ست که می تواند باعث اضطراب و پریشانی و تأثیر منفی بر کیفیت زندگی و سلامت جسمی شود.
 • عفونت لوزه یا آدنوئید: لوزه ها و آدنوئیدها در گلو بخشی از سیستم ایمنی بدن هستند. نقش آنها جمع آوری باکتری ها و ویروس هایی است که از طریق بینی و دهان وارد بدن می شوند، اما خودشان می توانند به گونه ای مستعد عفونت های مکرر باشند که نهایتا به جراحی منجر شود.
 • سرگیجه (vertigo) و سبکی سر(dizziness): سبکی سر (dizziness) یک اصطلاح عمومی برای توصیف حس سبکی در سر و عدم تعادل است. سرگیجه (vertigo) یک شکل خاص از سبکی سر است که شامل حس چرخش و دوران یا حس سقوط است بدون اینکه در واقع حرکتی باشد. شرایطی که بر سیستم عصبی مرکزی و اجزای گوش داخلی تأثیر می گذارد، می تواند باعث سرگیجه شود.
 • ناهنجاری های صوتی: بسیاری از بیماری ها، از جمله آسیب به تارهای صوتی، ویروس ها، سرطان و ریفلاکس مکرر و مزمن اسید معده، می تواند منجر به ناهنجاری های صوتی شود. بیماری ها می توانند منجر به خشونت، کلفت شدن، حس خستگی در صدا ، و از بین رفتن کامل آن شوند.