علائم بیماری‌هاآرشیو نوشته‌هابیماری‌های عفونیدرباره ویروس کروناویروس کرونا

فرق علائم کرونا با آنفولانزا، سرماخوردگی و حساسیت چیست؟

در این نوشته علائم کرونا را با آنفولانزا، سرماخوردگی و حساسیت مقایسه می کنیم.

 • بنا به گفته­ ی متخصصان، علائم ویروس جدید کرونا، آنفلونزا و حساسیت با یکدیگر فرق می­ کند.
 • اصلی­ ترین علائم ویروس جدید کرونا تب، خستگی، سرفه و تنگی نفس است.
 • علائم حساسیت مزمن­ تر و شامل عطسه، خس­ خس و سرفه است.
 • علائم آنفلونزا در مواردی مانند تب و بدن درد شبیه به ویروس جدید کرونا است اما آنفلونزا معمولا منجر به تنگی نفس نمی­ شود.

فرق کرونا با آنفولانزا، حساسیت و سرماخوردگی

اگر آبریزش بینی دارید یا چشمتان می­ خارد، لزوما به ویروس جدید کرونا مبتلا نشده­ اید. اما اگر سرفه می­ کنید، احساس خستگی شدید و تب دارید، ممکن است به کووید-19 مبتلا شده باشید. از طرفی شاید هم فقط آنفلونزای فصلی گرفته باشید. به منظور تشخیص احتمالی ابتلا به کرونا می توانید از تست هوشمند کرونا هم استفاده کنید.

علائم به یک اندازه ظاهر نمی ­شود. درحالی­که ممکن است ظاهرا به ویروس کرونا مبتلا شده باشید، احتمالا فقط دچار آنفلونزای فصلی یا حساسیت هستید. بسیاری از علائم سرماخوردگی، آنفلونزا و کووید شبیه به هم است به­ طوری که تشخیص دادن آن­ها از هم دشوار می­ شود. همه­ ی این بیماری­ ها در اثر ویروس به وجود می ­آیند اما ویروس هر یک متفاوت است.

با این حال، تفاوت کلیدی بین این سه مورد بروز تنگی نفس در ویروس کرونا است. تنگی نفس از علامت­ های شایع کووید-19 است که قبل از التهاب ریه رخ می ­دهد. عموما آنفلونزا یا سرماخوردگی باعث تنگی نفس نمی­ شود مگر این که تبدیل به ذات ­الریه شده باشد که در این صورت هم باید با پزشک متخصص عفونی یا ریه مشاوره کنید.

به ندرت پیش می­ آید که بعد از بروز تب در سرماخوردگی شاهد تنگی نفس باشیم. آنفلونزا شباهت زیادی به کووید-19 دارد اما تنگی نفس در آنفلونزا معمولا به شدت کووید-19 نیست.

تنگی نفس در کووید-19 معمولا 5 تا 10 روز بعد از اولین علائم تب ظاهر می­ شود.

مقایسه کرونا و آنفولانزا

عطسه از علائم کرونا نیست

آبریزش بینی، درد صورت، آبریزش از عقب بینی و خارش چشم ازجمله علائم شایع در حساسیت یا سرماخوردگی است.

اما این علائم در کووید-19 شایع نیست.

به­ گفته­ ی سازمان بهداشت جهانی، تب، خستگی و سرفه ­ی خشک ازجمله رایج­ ترین علائم کرونا است. ممکن است بعضی از بیماران درد و کوفتگی، گرفتگی و آبریزش بینی، گلودرد یا اسهال را هم تجربه کنند. طبق گزارش چین از بیش از 1000 بیمار، از هر بیست بیمار تنها یک نفر دچار گرفتگی بینی شده بود.

علائم کووید-19 معمولا 2 الی 14 روز بعد از قرار گرفتن در معرض ویروس ظاهر می ­شود.

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا فهرست موثقی از 11 علامت اصلی کووید-19 ارائه کرده که به شرح زیر است:

 • تب یا لرز
 • سرفه
 • تنگی نفس یا اختلال در تنفس
 • خستگی
 • درد بدن یا عضلات
 • سردرد
 • گلودرد
 • از دست دادن حس بویایی یا چشایی
 • گرفتگی یا آبریزش بینی
 • تهوع یا استفراغ
 • اسهال

با این حال، به­ گفته­ ی سازمان جهانی بهداشت، بعضی از افراد به ویروس مبتلا می­ شوند ولی علامتی ندارند و ناخوش نمی ­شوند. حتی اگر این افراد احساس بیماری نکنند، باز هم می­ توانند ویروس را به اطرافیان انتقال دهند.

 

 

علائم حساسیت مزمن است

کووید-19 مانند آنفلونزا یا سرماخوردگی بیماری حادی است یعنی تا قبل از بروز علائم فرد احساس بیماری نمی­ کند. اما حساسیت معمولا مزمن است و علائم آن تا چند هفته، ماه یا حتی سال به صورت مقطعی عود می ­کند.

متخصصان همچنین به این نکته اشاره می­ کنند که در بسیاری از بخش­ های کشور هنوز فصل حساسیت نرسیده است. حساسیت نباید منجر به تب یا بدن درد شود. معمولا در حساسیت با سرفه روبه­ رو نیستیم مگر این­که آبریزش بینی شدید باشد. همین­طور حساسیت، به­ ویژه در افراد مبتلا به آسم، باعث بروز خس ­خس می­ شود.

معمولا علائم حساسیت بسته به محیط تغییر می­ کند: به­ محض قرار گرفتن در معرض غبار، گرده یا موی حیوانات تشدید می­ شود درحالی­که علائم سرماخوردگی صرف نظر از زمان روز، آب و هوا، موقعیت یا سایر عوامل محیطی تداوم می­ یابد.

احتمال بروز علائم عمومی مانند تب، سردرد و بدن درد در سرماخوردگی (و همین­طور کووید-19) بیشتر است اما حساسیت معمولا فقط دستگاه تنفسی را درگیر می­ کند. علائم حساسیت با مصرف داروی آنتی ­هیستامین و دیگر داروهای مخصوص حساسیت برطرف می­ شود. سرماخوردگی بیشتر به داروی ضد احتقان، استامینوفن، مایعات و استراحت واکنش نشان می­ دهد.

 

تست هوشمند کرونا

 

به­ رغم علائم مشابه، کرونا همان آنفلونزا نیست

کووید-19 آنفلونزا نیست. درواقع کووید-19 به ­عنوان عضوی از طبقه ­ی پاتوژن­ ها به نام ویروس کرونا، بیشتر به سرماخوردگی نزدیک است تا آنفلونزای فصلی.

با این حال، به ­رغم وجود بعضی هم­پوشانی ­ها، علائم شایع در کووید-19 بیشتر شبیه به آنفلونزا است (تب، سرفه، گلودرد، آبریزش یا گرفتگی بینی، درد عضلات یا بدن، سردرد، خستگی) تا سرماخوردگی (آبریزش یا گرفتگی بینی، گلودرد، سرفه، گرفتگی، درد خفیف بدن، سردرد خفیف، عطسه، تب با درجه ی پایین، ناخوشی).

درمورد تمایزگذاری بین کووید-19 و آنفلونزا باید گفت این کار تقریبا غیر ممکن است. به ­همین دلیل پیشنهاد می­ کنیم مردم واکسن آنفلونزا را تزریق کنند تا حداقل خطر ابتلا به آنفلونزا کاهش یابد. می ­توان علائمی نظیر تب، بدن درد، سرفه و عطسه را به یک اندازه به هردو نسبت داد بنابراین اگر به آنفلونزا مشکوک هستید، می­توان به کووید-19 هم مشکوک شد. برای اینکه از اخبار ساخت واکسن کرونا مطلع شوید، این نوشته را بخوانید.

اگر به کووید-19، آنفلونزا یا سرماخوردگی خفیف مبتلا شده ­اید، درمان در جهت کنترل علائم انجام می ­شود. معمولا درمورد تب استامینوفن پیشنهاد می شود. قطره­ و شربت سرفه هم از شدت ترشح خلط می­ کاهد. اگر فرد دچار گرفتگی بینی باشد، از داروی آنتی­ هیستامین استفاده می ­شود.

مقایسه علائم کرونا، سرماخوردگی، آنفلونزا و حساسیت

کووید-19 (کرونا) حساسیت آنفلونزا سرماخوردگی علائم
شایع اصلا بالا (37.7 – 38.8 درجه) 3 الی 4 روز طول می­ کشد نادر تب
ممکن است رخ دهد شایع نیست شدید نادر سردرد
ممکن است رخ دهد اصلا متداول، اغلب شدید کم درد و کوفتگی
ممکن است رخ دهد گاهی شدید، 2 تا 3 هفته طول می کشد خفیف خستگی، ضعف
ممکن است رخ دهد اصلا متداول (زود شروع می­ شود) اصلا خستگی مفرط
گزارش شده شایع گاهی شایع آبریزش/گرفتگی بینی
گزارش شده متداول گاهی متداول عطسه
گزارش شده گاهی شایع شایع گلودرد
شایع گاهی شایع، ممکن است شدید شود خفیف تا متعادل سرفه
در وضعیت­ های جدی­ تر نادر، به جز درمورد کسانی که دچار حساسیت آسم هستند نادر نادر تنگی نفس
گزارش شده اصلا گاهی گاهی از دست دادن حس بویایی و چشایی
گزارش شده اصلا گاهی در کودکان اصلا اسهال

 

منبع

[تعداد: 2   میانگین: 4.5/5]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن