تیروئید پُرکار چیست؟

تیروئید پرکار چیست؟

در انتظار بازبینی توسط تیم پزشکی درمانکده

تا دیر نشده علائمتو بگو، پزشکتو بگم:
علائم مشابه کرونا

هر جایی که هستی، بدون مراجعه به آزمایشگاه، تست کرونا بده!

تست کرونا در محل
خون دماغ یا گوش درد

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره
مشکل در بلع

حلق و دهان، دروازۀ بدن هستن. وجود مشکل در اونها برای بقیۀ اندام‌ها هم مشکل ایجاد می‌کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافتِ مشاوره
خون در مدفوع

علت‌های مشاهدۀ خون در مدفوع می‌تواند هموروئید، بواسیر، کولیت روده و… باشه. برای تشخیص و درمان درست و به موقع، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
اختلال خواب

اختلال خواب اگه جدی گرفته نشه، سلامت جسم و روان رو درگیر می‌کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص اعصاب و روان بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
درد کمر، پا، دست یا زانو

دردهای اسکلتی یکی از شایع‌ترین علائم ایرانی‌هاست، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص طب فیزیکی و توانبخشی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
سردرد

سردرد علت‌های مختلفی داره؛ از اضافه وزن گرفته تا اختلال در هورمون‌ها. برای تشخیص درست علت سردردت تا دیر نشده علائمت رو به متخصص مغز و اعصاب بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
معده درد یا حالت تهوع

سرطان معده سومین سرطان شایع ایران است. همین حالا علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافتِ مشاوره
زخم مداوم دهانی

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مُشاوره
سرفۀ مزمن

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص ریه بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره
اضطراب و استرس

تا دیر نشده علائمت رو به کارشناس روانشناس بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره

گاهی ممکن است اختلالی در بدن ایجاد شود که در آن غدّه‌ای به نام تیروئید، بیشتر از مقدار مورد نیاز بدن هورمون تولید کند که به این حالت پرکاری تیروئید گفته می‌شود. باید بدانید که زنان بیشتر از مردان در معرض این بیماری قرار می‌گیرند. در این مطلب با ما همراه باشید تا به طور کامل با این عارضه آشنا شویم.

تیروئید چیست؟

تیروئید چیست؟

غدّه‌ای مانند پروانه در قسمت جلوی گردن وجود دارد که هورمون‌هایی حیاتی تولید می‌کند و به آن تیروئید می‌گویند؛ این هورمون‌ها بر بسیاری از قسمت‌های بدن شما تاثیر مستقیم دارد. مواد تولید شده توسط این غده که تیروکسین و تری‌ئیدوتیرونین نام دارند، سوخت و ساز بدن شما را تنظیم می‌کنند.

اینکه چقدر کالری مصرف کنید یا چه میزان احساس سرما کنید و یا حتی تنظیم وزن شما به آن بستگی دارد. لازم است بدانید که از مغز و قلب گرفته تا پوست بدن انسان تحت تاثیر هورمون‌های تولید شده توسط تیروئید هستند.

تیروئید پُرکار

وقتی این غدّه بیش از حد هورمون تولید کند، تقریبا تمام اعضای بدن دچار اختلال می‌شوند و به عبارت دیگر در حالت پرکاری سرعت متابولیسم بدن زیاد می‌شود و اندام‌ها حالت طبیعی کارکرد خود را از دست می‌دهند. پرکاری تیروئید یک بیماری شایع است که بسیاری از افراد علائم آن را نمی‌دانند و از آن غافل هستند؛ این عارضه بیشتر افراد بزرگ‌سال از بیست تا چهل ساله را درگیر می‌کند که بیشتر آنها خانم‌ها هستند.

علت‌های پرکار شدن تیروئید:

علّت‌های پُرکار شدن تیروئید:

این بیماری می‌تواند علل مختلفی داشته باشد که با شناخت بعضی از آنها شاید بتوانیم از بروز آن در بدن جلوگیری کنیم؛ در ادامه این علت‌ها را با هم بررسی خواهیم کرد:

تیروئیدیت:

تیروئیدیت:

گاهی این غدّه دچار التهاب می‌شود که به آن تیروئیدیت گفته می‌شود، علت این عارضه ممکن است ویروسی باشد یا سیستم ایمنی بدن موجب آن شود. این بیماری معمولا با تب، گلودرد و یا درد گردن همراه است و انواع مختلفی دارد که در ادامه با آنها آشنا می‌شویم:

 • پس از زایمان: از هر ده خانم یک یا دو عدد به این نوع از تیروئیدیت مبتلا می‌شوند که معمولا بعد از باردرای اتفاق می‌افتد و یک تا دو ماه طول می‌کشد. در این حالت به مدت چند ماه نارسایی وجود دارد و معمولا پس از از این مدت برطرف خواهد شد.
 • پنهان: شبیه به نوع قبلی است ولی ربطی به بارداری ندارد و در این عارضه تیروئید ملتهب شده و هورمون اضافی تولید می‌کند در حالی که دردی در این ناحیه وجود ندارد.
 • نیمه حاد: در این بیماری غده به صورت ناگهانی و دردناک ملتهب می‌شود بدون اینکه علت آن مشخص باشد و معمولا بعد از چند ماه بهبود پیدا می‌کند امّا شاید تا مدتی بعد از آن تیروئید نارسایی داشته باشد.

گریوز:

گریوز:

این بیماری باعث می‌شود که سیستم ایمنی بدن نوعی پادزهر تولید کند که باعث تولید هورمون اضافی توسط تیروئید می‌شود. گریوز شایع‌ترین دلیل پرکار شدن این غده است که معمولا دلایل ارثی دارد و خانم‌های جوان به آن مبتلا می‌شوند. این اختلال با عواملی مانند: عفونت، سیگار، ویروس، استرس و… تشدید می‌شود و تشخیص آن با روش‌های پزشکی هسته‌ای، آزمایش خون و اسکن تیروئید، انجام می‌شود.

برآمدگی‌های تیروئید (گواتر سمی):

برآمدگی‌های تیروئید (گواتر سمی):

ممکن است یک یا چند تودة اضافه در این غده رشد کنند و باعث برآمدگی آن شوند که در نتیجة آن تولید هورمون و میزان آن در خون افزایش می‌یابد. اگر یک توده باعث این اختلال شود، به آن گواتر سمی تک گفته می‌شود و اگر چند برآمدگی باشد به آن گواتر سمی چندگره‌ای می‌گویند.

مصرف یُدِ اضافه:

مصرف یُدِ اضافه:

عنصری به نام یُد برای عملکرد تیروئید بسیار ضروری است امّا اگر بیش از اندازه مواد غذایی و نوشیدنی حاوی این ماده را مصرف کنید، ممکن است دچار تیروئید پرکار شوید. حتی این ید اضافه ممکن است از طرق مصرف داروها به شما منتقل شود، مثلا داروهای امیودارون که برای درمان تپش قلب تجویز می‌شوند، مقدار زیادی از این ماده را در خود جا داده‌اند که ممکن است موجب اختلال شود.

مصرف زیاد داروهای تیروئید:

داروهای هورمونی که برای مشکل کم‌کاری تیروئید تجویز می‌شوند، اگر بیش از اندازة مجاز مصرف شوند حتما بیمار را دچار پرکاری در این غده خواهند کرد؛ به همین دلیل مصرف این داروها حتما باید زیر نظر پزشک متخصص غدد باشد.

مصرف زیاد داروهای تیروئید:

ترشح بیش از حد (تی.اس.اچ):

غدة هیپوفیز در مغز عملکرد تیروئید را تنظیم می‌کند و اگر در این قسمت تومور ایجاد شود، هیپوفیز بیش از حد مادة محرک برای تیروئید تولید می‌کند که به اختصار به آن تی.اس.اچ می‌گویند؛ در این حالت عملکرد این غده بالا رفته و باعث پرکاری خواهد شد امّا بروز این بیماری به ندرت است.

ترشح بیش از حد (تی.اس.اچ):

 11,748 بازدید

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 4.2 / 5. تعداد رای‌ها 10

هنوز امتیازی ثبت نشده

Editorial team

تیم تحریریه درمانکده

مشاهده سایر مطالب
4 سؤال
 • حیدراصنمری گفت:

  من زیاد لاغرشدم همیشه زیاد سردم میشود همشه گلوم خارش داردباید چکارکنم سابقه تروید بر کار دارم

  • سلام‌‌‌‌سیگار‌‌ومواد‌مخدر‌ممنوع‌‌ تندیجات‌کمتر‌ مصرف‌کنید‌‌‌‌استفاده‌‌ازنمک‌بدون‌ید‌الزامیست‌ ‌‌انواع‌کلمها‌‌خوبند‌‌ تربچه‌وساغه‌بابرگش‌خوبه ارده‌‌وسه‌شیره‌‌‌برای‌صبحانه‌عالیه

  • شهرام نوروزیان گفت:

   سلام.من تپش قلب داشتم و فشار بالای ۱۴ بود زود عصبانی میشدم.با آزمایش خون تیروئید بالا ۲۴ نشان داد.الان ۳ ساله صبح ناشتا ۱ و نصف قرص لووکسین صد میخورم.آیا عوارض دارد ویا این یک نوع سرطان است و یا قابل درمان است.من ۴۹ سال سن و مرد هستم.۸ ساله ترک مواد کردم.ممنون

   • تیم پزشکی درمانکده گفت:

    درود شهرام عزیز اینکه به فکر سلامتیتون هستید مایه خوشحالیه، برای کنترل وضعیت تیروئید شما باید به صورت مداوم تحت نظر متخصص غدد باشید. این مقاله هم میتونه بهتون کمک کنه.

ارسال سؤال

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.