سلامت عمومیآرشیو نوشته‌هازندگی سالم

کفش پاشنه بلند چه تاثیری بر بدن دارد؟

اکثر خانم‌ها علاقه‌ی زیادی به کفش‌های پاشنه بلند دارند و در بیشتر مناسبت‌ها و جشن‌ها و حتی در بعضی مواقع هنگام مراجعه به محل کار از این نوع کفش استفاده می‌کنند.

با اینکه از نظر ظاهری زیبایی بسیاری دارد اما در همان چند ساعت استفاده هم باعث فشار زیاد به کمر، ستون فقرات و کف‌پا می‌شود که این فشارها می‌تواند آسیب‌های سختی را به اعضای بدن وارد ‌کند و حتی همین فشارها، روی اعصاب و روان شخص هم تاثیر منفی می‌گذارد. در ادامه این مطلب به صورت کامل به آسیب‌هایی که کفش‌های پاشنه بلند بر قسمت‌های مختلف بدن وارد می‌کند اشاره می‌کنیم.

کفش اکثر خانم‌ها علاقه‌ی زیادی به کفش‌های پاشنه بلند دارند و در بیشتر مناسبت‌ها و جشن‌ها و حتی در بعضی مواقع هنگام مراجعه به محل کار از این نوع کفش استفاده می‌کنند. با اینکه از نظر ظاهری زیبایی بسیاری دارد اما در همان چند ساعت استفاده هم باعث فشار زیاد به کمر، ستون فقرات و کف‌پا می‌شود که این فشارها می‌تواند آسیب‌های سختی را به اعضای بدن وارد ‌کند و حتی همین فشارها، روی اعصاب و روان شخص هم تاثیر منفی می‌گذارد.

کفش هایی که پاشنه های بلند و پنجه های باریک دارند می توانند منجر به ضخامت رشته ها ( بافت ها ) اطراف عصب انگشتان سوم و چهارم پا شود که می تواند سبب درد و بی حسی در انگشتان پا شود.

نرمه ساق پا: عضلات ساق پا در ارتباط و تعدیل با زاویه پاشنه های بلند است. عضلات ممکن است کوتاه تر و فشرده تر شوند.

زانو: تغییر وضعیت راه رفتن در پاشنه های بلند باعث افزایش فشار در داخل زانو می شود مکانی که در میان زنان بنام ارتروس شایع است. یک مطالعه نشان داد که پوشیدن کفش های پاشنه بلند در زنان باعث فشار بر روی مفصل زانو می شود و به ازای هر سانتی متر بیش از ۲۶ سانت این فشار بیشتر می شود.

کفش های تنگ ( در قسمت پنجه ) می توانند باعث رشد و درد قسمت استخوانی شصت پا در محل تلاقی با این انگشت شود” که شصت پا را مجبور میکند که به سمت داخل و به طرف انگشت دیگر پا زاویه بگیرد.

تاندوم اشیل زمانی که قسمت جلوی پا ( پنجه ) به سمت پایین خم میشود تاندوم اشیل پا منقبض و فشرده می شود. هر چقدر پاشنه بلندتر باشد تاندوم پا کوتاه تر می شود که منجر به درد پاشنه پا می شود.

بندهای سفت و خشک در پشت کفش های پاشنه بلند باعث ازار پاشنه پا و بزرگی استخوان شصت پا شود که بنام haglund’s deformity نیز شناخته می شود.

 

 

اسیب های استخوان مچ پا پاشنه های بلند تعادل را برهم میزند ” کسی که ان را می پوشد در معرض ریسک بالای زمین خوردن است که ممکنه منجر به مو برداشتن یا شکستن استخوان مچ پا شود.

پاشنه های بلند باعث می شود وزن بدن بطور ناموزون تقسیم شود. پوشیدن بلند مدت انها می تواند منجر به درد مفاصل زیر شصت پا شود.

کفش هایی که پنجه های باریکی دارند انگشتان کوچک پارا از مفصل میانی خم می کنند . در نتیجه” عضلات انگشتان دوم سوم و چهارم از صاف شدن باز می ایستند” حتی زمانی که کفش تنگی وجود ندارد.

وضعیت ایستادن پاشنه های بلند قسمت میانی بدن را به سمت جلو می کشاند ” کمر و ستون فقرات را از وضع صاف دور نگه می دارد. فشار پاشنه های بلند ممکنه باعث بشه پاهاتون بلندتر بنظر بیاد اما هرچه پاشنه پا بالاتر میره فشار برروی جلوی پنجه ها هم بیشتر میشه.

کدام قسمت از بدن شما بیشترین فشار را در هنگام پوشیدن کفش پاشنه بلند تحمل می کند؟ همچنان حاضر هستید با توجه به آسیب هایی که در بالا ذکر شد همچنان از کفش پاشنه بلند استفاده کنید؟

در صورتی که نیاز به متخصص ارتوپد دارید، بهترین پزشکان متخصص ارتوپدی در سایت درمانکده در دسترس هستند تا به صورت اینترنتی نوبت رزرو کنید.

[تعداد: 1   میانگین: 5/5]
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن

دانلود رایگان راهنمای جامع ویروس کرونا

هر چیزی که باید در مورد کرونا بدانید در 7،800 کلمه و فرمت PDF !