بیماری های پوستیآرشیو نوشته‌هابیماری‌ها

خال صورت نشانه چیست؟

خال صورت نشانه چیست؟

خال‌ها یکی از پدیده‌های معمولا خوش‌خیم پوستی هستند که می‌توانند روی دست‌ها، پاها یا حتی صورت به وجود بیایند. خال، کک و مک، نشانه‌های پوستی و انواع لکه‌ها را بیشتر ما روی پوستمان داریم، بعضی‌ها کمتر و بعضی‌ها بیشتر. خال روی صورت نشانه چیست و چرا به وجود می‌آید؟ آیا خال صورت اصلا نگران‌کننده است یا باید راحت از کنارش بگذریم؟ در این مطلب با هم بخوانیم.

خال صورت چطور به وجود می‌آید؟

خال صورت چطور به وجود می‌آید؟

روی صورت هم، درست مثل بقیه اعضای بدن، خال حاصل فعالیت سلول‌های رنگدانه‌ساز یا ملانوسیت‌ها زیر سطح پوست است. صورت افرادی که پوست روشنی دارند بیشتر خال تولید می‌کند و همچنین قرار گرفتن در شرایط ویژه مثل آفتاب شدید، ممکن است خال روی صورت بسازد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید اسم علمی خال، نووس (nevus) است که در لاتین یعنی “نشانه تولد”. خال‌های صورت معمولا در کودکی یا ابتدای نوجوانی ایجاد می‌شوند و ممکن است بعدا رنگ یا اندازه‌شان تغییر کند. خال‌های جدید، بیشتر اوقات در زمان‌هایی که هورمون‌های بدن دچار تغییرات ناگهانی می‌شوند (مثل ماه‌های اول بارداری) به وجود می‌آیند. بعضی از خال‌ها هم مادرزادی هستند، یعنی به خاطر تغییر خاصی در بدن شما به وجود نیامده‌اند. اگر خال مادرزادی دارید اصلا نگران حضورش در صورتتان نباشید، اما اگر بزرگ یا کوچک شد یا رنگش تغییر کرد باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

 

تست هوشمند سلامت درمانکده

 

خال‌های صورت چه شکلی هستند؟

خال‌های صورت چه شکلی هستند؟

از آن جا که حدود ده تا پنجاه درصد نوزادان با خال صورت به دنیا می‌آیند (و این یعنی نیمی از ما احتمالا یک جای صورتمان خال داریم) بد نیست ویژگی‌های ظاهری این خال‌ها را بیشتر بشناسیم. بیشتر خال‌ها از یک و نیم میلی‌متر بزرگ‌تر نیستند و رنگشان از صورتی کمرنگ تا قهوه‌ای تیره و مشکی است و می‌توانند به صورت تکی یا گروهی روی صورتتان به وجود بیایند. خال‌های نرمال گرد یا بیضی شکل هستند و اگر برجسته باشند، شکلی گنبدی دارند (البته بیشتر خال‌های صورت مسطح‌اند). خال‌های صورت با زمان تغییر نمی‌کنند و ممکن است مو داشته باشند.

 

خال صورت را با لکه اشتباه نگیرید

خال صورت را با لکه اشتباه نگیرید

وقتی جوش‌های روی صورت بهبود پیدا می‌کنند (به ویژه در پوست‌های چرب) ممکن است جای آن‌ها به صورت لکه روی پوست باقی بماند و کم کم تیره شود. این لکه‌ها به هیچ عنوان خال نیستند، و البته خطری هم برای پوست شما ندارند. برای جلوگیری از ظاهر شدنشان بهتر است با جوش‌های صورتتان ور نروید یا از شوینده و ژل ضد جوش استفاده کنید.

 

 

چه زمانی به متخصص پوست مراجعه  کنیم؟

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

خال‌های صورت معمولا خوش‌خیم هستند و ممکن است سال‌ها بدون ایجاد مشکل روی صورتتان حضور داشته باشند. اما اگر در خانواده شما سابقه ملانوما     (سرطان سلول‌های رنگدانه‌ساز) وجود دارد، بیشتر از حالت عادی به خال‌هایتان توجه کنید و چند وقت یک بار آن‌ها را چک کنید. خال‌هایی روی صورت بدخیم می‌شوند که:

  • شکل نامنظم یا مرزهای نامنظم دارند (مثلا یک دایره کامل نیستند و بیشتر شبیه یک لکه‌اند)
  • بافتشان غیرعادی و نامنظم است (مثلا حالت دانه دانه)
  • اندازه‌شان در حال بزرگ یا کوچک شدن است.
  • رنگشان به مرور زمان تغییر کرده.

خیلی از افراد با روش‌های خانگی مثل ماسک و داروهای سنتی خال را از بین می‌برند اما از بین بردن خال با لیزر سالم‌ترین و مطمئن‌ترین روش است. پس حتما قبل از انجام هر کار خانگی با خال روی صورتتان، به یک پزشک مراجعه کنید.

 

خال صورت در فرهنگ‌های مختلف معانی جالبی دارد

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید خال داشتن روی صورت در بعضی از کشورها معانی خاصی دارد و لزوما بد نیست. در ایران، “خال صورت” به عنوان یک نشانه زیبایی‌شناسی در شعر کهن و ادبیاتمان حضور دارد (حتما این بیت معروف را از حافظ شنیده‌اید: اگر آن ترک شیرازی به دست آرد دل ما را، به خال هندویش بخشم سمرقند و بخارا را). در چین باستان، “چهره‌خوانی” محبوب بوده و چینی‌ها نشانه‌های صورت را تعبیر می‌کردند. آن‌ها اعتقاد داشتند که خال‌های گرد و برجسته نشانه روشنی و خوشبختی است و خال‌های قرمز و تیره فرخنده و مبارک‌اند (و بیشتر در صورت امپراطورها و افراد قدرتمند دیده می‌شوند). چینی‌ها همچنین باور داشتند که خال‌های زرد، قهوه‌ای یا خاکستری نشانه‎های خوبی نیستند. آن‌ها خال‌های قرمز را به نشانه قدرت و بخت خوب به نمایش می‌گذاشتند ولی خال‌های مشکی را قایم می‌کردند تا از بدشانسی در امان باشند.

خال صورت در فرهنگ‌های مختلف معانی جالبی دارد

 

 

[تعداد: 3   میانگین: 3/5]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن

دانلود رایگان راهنمای جامع ویروس کرونا

هر چیزی که باید در مورد کرونا بدانید در 7،800 کلمه و فرمت PDF !