دانستی های مننژیت

آیا علائم مننژیت با سرماخوردگی یکسان است؟

آیا علائم مننژیت با سرماخوردگی یکسان است؟

اگر نوزاد شما تب دارد، به شدت کلافه است و مدام گریه می‌کند، آیا این علائم خطرناک هستند؟ علائم مننژیت در بسیاری موارد شباهت زیادی به علائم سرماخوردگی دارند و به همین دلیل ممکن است والدین چندان آن‌ها را جدی نگیرند. در این مطلب همراه ما باشید تا شما را با علائم مننژیت آشنا کنیم. مننژیت بیماری بسیار خطرناکی است که شوخی ندارد و ممکن است آسیب‌های جدی به مغز کودکتان وارد کند. اگر پرده‌های محافظ مغز و نخاع نوزاد به هر دلیلی ملتهب شود نوزاد دچار مننژیت می‌شود و آن را با علائمی هشداردهنده بروز می‌دهد. برای دریافت نوبت از متخصص مغز و اعصاب میتونید بصورت آنلاین از صفحه مربوطه اقدام کنید.

 

علائم مننژیت در نوزادان

علائم بروز مننژیت با توجه به سن و شدت بیماری می‌تواند متفاوت باشد اما اغلب مننژیت با علائمی شبیه آنفولانزا آغاز می‌شود. سپس علائمی همچون تب، اسهال، استفراغ، سردرد، کاهش هشیاری، بداخلاقی، کلافگی، حساسیت چشم‌ها به نور، گرفتگی گردن و در بعضی موارد تشنج بروز پیدا می‌کند. البته ممکن است نوزادان مبتلا به مننژیت علائم کمتری بروز بدهند که شایع‌ترین این علامت‌ها در مورد نوزادان تب، سردرد، کلافگی و بدخلقی، سفت شدن گردن و تشنج است. گاهی اوقات نوزادان به طور بی‌وقفه گریه می‌کنند و در آغوش گرفتن آن‌ها نیز کلافگی و گریه‌شان را بیشتر می‌کند. تب در نوزادان می‌تواند منجر به تشنج شود. زیرا مغز نوزادان هنوز تکامل پیدا نکرده و نسبت به گرمای زیاد غیرمقاوم است. به همین دلیل گرمای ناشی از تب مغز را وادار به تشنج می‌کند. در بعضی موارد مننژیت در نوزادان به صورت ضعف جسمانی بروز پیدا می‌کند، تا حدی که نوزاد قادر به مکیدن شیر مادر هم نیست. گاهی اوقات ملاج نوزاد برآمده می‌شود. همچنین مننژیت ممکن است در نوزادان منجر به راش‌های پوستی در بعضی نقاط بدن شود. دست‌ها یا پاهای این نوزادان اغلب سرد است و نسبت به غذا بی‌اشتها هستند. به یاد داشته باشید که لزومی ندارد تمام این علائم در یک کودک بروز پیدا کند تا تشخیص مننژیت قطعی شود. با دیدن هر کدام از این علائم کودک باید تحت نظر متخصص اطفال قرار بگیرد.

 

تب، سردرد و سفتی گردن شایع‌ترین علائم مننژیت نوزادان

تب، سردرد و سفتی گردن شایع‌ترین علائم مننژیت نوزادان

یکی از شایع‌ترین علائم در کودکان سفتی گردن است. به حدی که کودک نمی‌تواند به راحتی گردن خود را خم کرده و چانه‌اش را به سینه بچسباند و اگر از او بخواهید این کار را انجام بدهد آن را با درد زیاد انجام خواهد داد. از آن جا که نوزادان قادر به سخن گفتن و نشان دادن واضح علائمشان نیستند تشخیص علائم مننژیت در آن‌ها شاید سخت‌تر باشد. برای همین بهتر است در همان ابتدای کار و وقتی که هنوز خودتان هم مردد هستید دکتر را در جریان بگذارید. مننژیت ویروسی در بیشتر موارد مانند سرماخوردگی عوارضی همچون تب و سردرد دارد. به همین دلیل ممکن است والدین متوجه علائم مننژیت نوزاد خود نشوند و تنها با گریه نوزاد مواجه شوند.

 

اگر علائم مننژیت را در نوزاد خود دیدید چه کار باید بکنید؟

تنها کاری که والدین نوزاد باید در مواجهه با علائم اولیة مننژیت انجام بدهند این است که بدون از دست دادن زمان نوزاد خود را به بیمارستان برسانند. ممکن است عوارض مننژیت را با آنفولانزا اشتباه بگیرید، اما در کمتر شرایطی در آنفولانزا تب و سردرد و استفراغ و سفتی گردن همزمان اتفاق می‌افتند. حتی اگر به وجود آنفولانزا در نوزاد خود مشکوک شدید او را به بیمارستان برسانید. زیرا هزینة تشخیص دیرهنگام مننژیت برای نوزادان بسیار سنگین است و ممکن است جان آنان را به خطر بیاندازد. به طور خودسر به نوزادتان دارو ندهید، تب‌برها و مسکن‌ها ممکن است تشخیص را عقب بیاندازد.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن