شناخت علائم سرطان معده و علائم سرطان روده میتواند به تشخیص سرطان در ابتدای بیماری کمک کند و شانس بهبود را افزایش دهد.

علائم سرطان معده چیست؟

در انتظار بازبینی توسط تیم پزشکی درمانکده

تا دیر نشده علائمتو بگو، پزشکتو بگم:
علائم مشابه کرونا

هر جایی که هستی، بدون مراجعه به آزمایشگاه، تست کرونا بده!

تست کرونا در محل
خون دماغ یا گوش درد

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره
مشکل در بلع

حلق و دهان، دروازۀ بدن هستن. وجود مشکل در اونها برای بقیۀ اندام‌ها هم مشکل ایجاد می‌کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافتِ مشاوره
خون در مدفوع

علت‌های مشاهدۀ خون در مدفوع می‌تواند هموروئید، بواسیر، کولیت روده و… باشه. برای تشخیص و درمان درست و به موقع، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
اختلال خواب

اختلال خواب اگه جدی گرفته نشه، سلامت جسم و روان رو درگیر می‌کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص اعصاب و روان بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
درد کمر، پا، دست یا زانو

دردهای اسکلتی یکی از شایع‌ترین علائم ایرانی‌هاست، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص طب فیزیکی و توانبخشی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
سردرد

سردرد علت‌های مختلفی داره؛ از اضافه وزن گرفته تا اختلال در هورمون‌ها. برای تشخیص درست علت سردردت تا دیر نشده علائمت رو به متخصص مغز و اعصاب بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
معده درد یا حالت تهوع

سرطان معده سومین سرطان شایع ایران است. همین حالا علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافتِ مشاوره
زخم مداوم دهانی

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مُشاوره
سرفۀ مزمن

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص ریه بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره
اضطراب و استرس

تا دیر نشده علائمت رو به کارشناس روانشناس بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره

در سرطان معده(gastric cancer) سلول‌های سرطانی معمولاً از پوشش داخلی دیواره‌های معده شروع می‌شوند و با توسعه سرطان بیشتر به دیواره‌های معده نفوذ می‌کنند. در ادامه این مقاله علائم، تشخیص و گزینه‌های درمانی مورد بحث قرار می‌گیرد، تا شناخت بیشتری از این بیماری برای‌تان حاصل شود در نتیجه نگرانی‌های معمول نیز کاهش می‌یابد.

در مورد عملکرد معده بیشتر بدانید

معده اندام عضلانی است که غذا را نگه می‌دارد و ذخیره می‌کند. درست در زیر قسمت پایین قفسه سینه در سمت چپ یافت می‌شود. از طریق مری به دهان و گلو متصل می‌شود. معده با استفاده از حرکت و اسید به هضم جزئی غذا کمک می‌کند. سپس غذا نیمه هضم شده در روده کوچک تخلیه می‌شود. روده کوچک به جذب مواد مغذی از غذا نیمه هضم شده کمک می‌کند.

سرطان معده چیست؟

به طور معمول، سلول های بدن رشد کرده و تقسیم می شوند تا جایگزین سلول‌های قدیمی یا آسیب دیده شوند. این رشد به شدت تنظیم می‌شود و هنگامی که سلول‌های کافی برای جایگزینی سلول‌های قدیمی تولید شوند، سلول‌های طبیعی تقسیم نمی‌شوند. تومور‌ها زمانی اتفاق می‌افتند که در این تنظیم خطایی وجود داشته باشد و سلول‌ها بدون کنترل به رشد خود ادامه دهند. سرطان معده زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌های پوشش داخلی معده به‌طور غیرقابل کنترلی رشد می‌کنند و تومورهایی را تشکیل می‌دهند که می‌توانند به بافت‌های طبیعی حمله کرده و به سایر قسمت‌های بدن گسترش یابند. سرطان‌ها با انواع سلول‌هایی که از آن‌ها نشات می‌گیرند توصیف می‌شوند. حدود 90 تا 95 درصد این بیماری از پوشش داخلی معده به نام آدنوکارسینوما نشات می‌گیرند. سرطان‌های دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند در معده ایجاد شوند، از جمله تومورهای استرومایی دستگاه گوارش (GIST)، لنفوم، و تومورهای کارسینوئیدی.

لازم به ذکر است که: سرطان معده یکی از پنج سرطان کشنده است و حدود 16% از مرگ‌های در اثر سرطان در ایران، به علت سرطان معده است.

عکس سرطان معده

علائم سرطان معده چیست؟

در این خصوص باید گفت که این بیماری در مراحل اولیه هیچ علامت بالینی ندارد و به همین علت تشخیص زود هنگام آن را مشکل می‌کند.
در مراحل پیشرفته‌تر علائم و نشانه‌های سرطان معده عبارتند از:

 • سوزش معده
 • درد و احساس سنگینی در ناحیه بالای شکم
 • مشکل در بلع غذا (Dysphagia)
 • احساس پر بودن معده قبل از سیر شدن همراه با درد
 • تهوع و استفراغ خونی
 • بی‌اشتهایی، کاهش وزن
 • زردی پوست
 • وجود خون در مدفوع و مدفوع سیاه رنگ (خون در مسیر تا دفع اکسیده و سیاه می‌شود)
 • کم‌خونی و فقرآهن در مردها
 • خون مخفی در مدفوع
 • وجود توده در شکم که اکثرا نشان‌دهنده رشد طولانی مدت و گاهی متاستاز به کبد است.
 • خستگی
 • احساس نفخ بعد از خوردن غذا
 • سوزش قلب شدید و مداوم
 • سوء هاضمه شدید که همیشه وجود دارد.

علائم سرطان معده در کودکان

در خصوص بروز چنین بیماری در کودکان در ابتدا بهتر است بدانید که این بیماری جزو شایع‌ترین ‌های است که در کودکان رایج است. به طور خلاصه نیز علائم کوتاه مدت و اختصاری را تجربه می‌کنند که اغلب شاهد مواردی هم‌چون اسهال، استفراغ، درد در ناحیه شکم و هم‌چنین احساس سوزش در هنگام بلع یا دفع ادرار است که گاهی از دست دادن اشتها و سوء‌هاضمه نیز بروز پیدا می‌کند.

علت سرطان معده

علت اصلی سرطان معده یک جهش (تغییر) ژنتیکی در سلول‌های معده است که باعث رشد سریع سلول‌های سرطانی و در نهایت تشکیل تومور می‌شود.عوامل خطری که می توانند شانس ابتلا به سرطان معده را افزایش دهند عبارتند از:

 • سابقه خانوادگی
 • سیگار کشیدن
 • چاقی
 • عفونت از باکتری هلیکوباکتر پیلوری (H. pylori).
 • رژیم غذایی سرشار از نمک
 • رژیمی که میوه‌ها و سبزیجات زیادی را شامل نمی‌شود.
سرطان معده یکی از پنج سرطان کشنده است و حدود 16% از مرگ‌های در اثر سرطان در ایران، به علت سرطان معده است.

تشخیص سرطان معده

روش‌های متعددی برای تشخیص بروز چنین بیماری وجود دارد که در ادامه در خصوص آن توضیحات بیشتری ارائه می‌دهیم.

آزمایش خون جهت تشخیص سرطان معده

تست خون که می‌تواند چندین نوع سرطان از جمله سرطان معده را از طریق آزمایش خون در مراحل اولیه که هنوز هیچ علامت بالینی دیده نشده، مشخص کند. این آزمایش بر پایه موادی است که سلول‌های سرطانی در خون آزاد می‌کنند. انجام این آزمایش به صورت دوره‌ای می‌تواند به تشخیص به موقع این سرطان کمک زیادی نماید.

سی تی اسکن

اگر تومور به اندازه کافی بزرگ باشد، آزمایش‌های رادیولوژیک مانند: سی‌تی اسکن (CT Scan) و MRI می‌توانند به شناسایی مشکل در معده کمک کنند.

آندوسکوپی و بیوپسی

آندوسکوپی (endoscopy) فوقانی برای بیوپسی (biopsy) (نمونه‌برداری) از ضایعه برای تشخیص زودهنگام سرطان قبل از این‌که توده به اندازه کافی بزرگ شود که در آزمایشات رادیولوژیک دیده شود استفاده می‌شود. آندوسکوپی فوقانی با قرار دادن یک لوله نازک با یک دوربین کوچک از طریق دهان و داخل معده انجام می‌شود، جایی که نمونه‌برداری از تومور به دست می‌آید. برای این‌که پزشک معالج دریابد یک تومور چه مقدار از دیواره معده را درگیر کرده و برای کمک به ارزیابی “مرحله” سرطان، یک سونوگرافی آندوسکوپی را تجویز می‌کند که از نوع خاصی از آندوسکوپ استفاده می‌کند که دارای پروب اولتراسوند است. آندوسکوپ از طریق دهان در معده قرار می‌گیرد. متخصص اولتراسوند قادر است از طریق سطح دیواره معده، به دیواره معده در آن طرف نگاه کند و ببیند که چه مقدار از معده توسط تومور درگیر شده است.

راهکار های درمان سرطان معده

در مراقبت و درمان سرطان، انواع مختلف پزشکان اغلب با هم کار می‌کنند تا یک برنامه درمانی کلی برای بیمار ایجاد کنند که انواع مختلف درمان را ترکیب می‌کند. به این کار تیم چند رشته ای می‌گویند. این تیم ممکن است شامل پزشکان زیر باشد:

 • متخصص گوارش، پزشک متخصص در دستگاه گوارش از جمله معده و روده
 • جراح و آنکولوژیست جراحی، پزشکی که در درمان سرطان با استفاده از جراحی تخصص دارد.
 • انکولوژیست، پزشکی که در درمان سرطان با دارو تخصص دارد.
 • انکولوژیست پرتو، پزشکی که در انجام پرتودرمانی برای درمان سرطان تخصص دارد.
 • پاتولوژیست، پزشکی که در تفسیر تست‌های آزمایشگاهی و ارزیابی سلول‌ها، بافت‌ها و اندام‌ها برای تشخیص بیماری تخصص دارد.
 • رادیولوژیست، یک پزشکی که در استفاده از تست‌های تصویربرداری برای تشخیص بیماری تخصص دارد.

تیم‌های مراقبت از سرطان شامل انواع دیگر متخصصان، مانند: دستیاران پزشک، پرستاران، پرستاران سرطان‌شناسی، مددکاران اجتماعی، داروسازان، مشاوران، متخصصان تغذیه و دیگران هستند.
سرطان معده ممکن است با جراحی، پرتودرمانی، شیمی درمانی، درمان هدفمند یا ایمونوتراپی درمان شود. شرح انواع رایج درمان های مورد استفاده برای سرطان معده در زیر ذکر شده است. برنامه مراقبتی شما ممکن است شامل درمان علائم و عوارض جانبی نیز باشد که بخش مهمی از مراقبت از سرطان است.

گزینه‌های درمانی و توصیه‌ها به عوامل مختلفی از جمله نوع و مرحله سرطان، عوارض جانبی احتمالی، ترجیحات و سلامت کلی بیمار بستگی دارد. اغلب، ترکیبی از درمان ها برای درمان سرطان معده استفاده می شود. درمان سرطان معده ممکن است دشوار باشد زیرا اغلب تا زمانی که در مراحل پیشرفته نباشد یافت نمی شود.

برای آگاهی از همه گزینه های درمانی خود وقت بگذارید و حتماً در مورد موارد نامشخص سوال بپرسید. با پزشک خود در مورد اهداف هر درمان و انتظاراتی که در حین دریافت درمان می توانید داشته باشید صحبت کنید. این نوع گفتگوها «تصمیم گیری مشترک» نامیده می شود. تصمیم گیری مشترک زمانی است که شما و پزشکان‌تان با هم کار می‌کنید تا درمان‌هایی را انتخاب کنید که متناسب با اهداف مراقبت شما باشد. تصمیم گیری مشترک به ویژه برای سرطان معده مهم است زیرا گزینه‌های درمانی مختلفی وجود دارد. درباره تصمیم گیری در مورد درمان بیشتر بیاموزید.

درمان خانگی سرطان معده

در نظر داشته باشید تمامی روش‌های مذکور بهتر است تحت نظر فردی متخصص در این زمینه صورت بگیرد تا نحوه و چگونگی مصرف آن مشخص شود. هم‌چنین همه راه‌حل‌ها برای همه جواب نمی‌دهند، بنابراین ممکن است یک فرد قبل از یافتن بهترین راه حل برای بیماری‌اش چندین مورد از آن‌ها را امتحان کند.

از یک رژیم غذایی ضد التهابی پیروی کنید

رژیم غذایی برای جلوگیری از گاستریت باید شامل کلم بروکلی و روغن زیتون باشد.
این بیماری اغلب به التهاب مخاط معده اشاره دارد، بنابراین مصرف رژیم غذایی که به کاهش التهاب کمک می کند ممکن است در طول زمان تسکین دهد. با این حال، تحقیقات به طور قطعی نشان نداده است که پیروی یک رژیم غذایی خاص باعث ابتلا به سرطان یا پیشگیری از آن شود.
عموما افراد با داشتن یک برنامه غذایی مناسب و متناسب خودشان، می توانند تشخیص دهند که کدام غذاها برای آن‌ها مفید است یا علائم بیماری را تشدید می‌کند. سپس آن‌ها می‌توانند شروع به کاهش مصرف خود کنند یا به طور کلی از برخی غذاها اجتناب کنند.

10 نوع از میوه های مفید برای سرطان معده در حین و بعد از درمان

برخی از غذاها، از جمله میوه‌ها، حاوی ترکیبات تقویت کننده سلامتی هستند که ممکن است رشد تومور را کاهش داده و عوارض جانبی خاصی را کاهش دهند تا مسیر بهبودی شما را تسهیل کند.

 • زغال اخته
 • سیب
 • پرتقال
 • انار
 • موز
 • آلبالو
 • لیمو
 • گلابی
 • توت فرنگی
 • گریپ فروت

عمل جراحی

جراحی برداشتن تومور و برخی از بافت‌های سالم اطراف آن در طی یک عمل جراحی است. نوع جراحی مورد استفاده بستگی به مرحله سرطان دارد، برای سرطان در مراحل اولیه برخی از پزشکان ممکن است یک درمان غیر‌جراحی به‌نام برداشتن مخاط آندوسکوپی را توصیه کنند. این روش حذف تومور با آندوسکوپ است.
در مراحل اولیه (مرحله‌ای که تومور زمانی که سرطان هنوز فقط در معده است،) از جراحی برای برداشتن قسمتی از معده مبتلا به سرطان و غدد لنفاوی مجاور استفاده می‌شود. به این عمل گاسترکتومی ساب کل یا جزئی می‌گویند. در گاسترکتومی جزئی، جراح قسمت باقی‌مانده معده را به مری یا روده کوچک متصل می‌کند.
اگر سرطان با یا بدون گسترش به غدد لنفاوی به دیواره خارجی معده گسترش یافته باشد، ممکن است از جراحی به همراه شیمی‌درمانی (Chemotherapy) و پرتودرمانی (Radiotherapy) استفاده شود، جراح می‌تواند جراحی ساب توتال (Subtotal gastrectomy) یا جراحی کامل (Complete gastrectomy) را انجام دهد که به معنای برداشتن تمام معده است. در طی یک گاسترکتومی کامل، جراح مری را مستقیماً به روده کوچک متصل می‌کند.

سرطان معده یکی از رایج‌ترین سرطان های دستگاه گوارش است.

چه زمانی برای تشخیص سرطان معده به متخصص گوارش مراجعه کنیم؟

با توجه به خطرناک بودن این سرطان و دشواری تشخیص سرطان در مراحل اولیه، توصیه می‌کنیم به صورت دوره‌ای آزمایشات لازم جهت اطمینان از سلامتی خود را توسط پزشک متخصص گوارش و کبد و آندوسکوپی انجام دهید.شما از طریق درمانکده می‌توانید جهت بررسی علائم سرطان معده و روده، از متخصصان گوارش، مشاوره آنلاین فوری بگیرید. همچنین می‌توانید با مراجعه به لیست بهترین متخصصان گوارش، کبد و آندوسکوپی، به صورت اینترنتی نوبت خود را رزرو کنید.

عوارض سرطان معده

عوارض کارسینوم معده (Complications of gastric carcinoma)شامل سوء‌تغذیه سوء‌جذب انسداد روده خونریزی گوارشی عوارض جانبی شیمی‌درمانی، بی‌اشتهایی، آسیب مغز استخوان، یبوست و اسهال، ریزش مو، افزایش خطر عفونت، زخم دهان، تهوع و استفراغ، ضعف یا خستگی، عوارض بعد از عمل جراحی گاسترکتومی عفونت زخم نشت از جایی که معده بسته شده یا دوباره چسبیده است. عفونت تنگی قفسه سینه انسداد خونریزی داخلی روده کوچک کمبود ویتامین رفلاکس اسید به خصوص ویتامین B12 ،C و D که از غذایی که می‌خورید به دست می‌آید. کم‌خونی ناشی از کمبود ویتامین B12 استخوان‌های شکننده و ضعیف شدن عضلات به دلیل عفونت ویتامین D. کاهش وزن، خوردن حتی یک وعده غذایی کوچک باعث می‌شود که به طرز ناراحت کننده‌ای سیر شوند.

چگونه می توان از سرطان معده پیشگیری کرد؟

در حالی که در دهه های گذشته میزان بروز و مرگ و میر سرطان معده در سطح جهانی کاهش زیادی داشته است، اما هم‌چنان چهارمین علت مرگ و میر ناشی از سرطان در سراسر جهان است. بنابراین، پیشگیری از سرطان معده (Prevention of gastric cancer) هم‌چنان یک استراتژی اصلی برای کاهش آمار ابتلا به این بیماری است

بهترین راه برای پیشگیری از سرطان معده، داشتن یک رژیم غذایی سالم است که سرشار از میوه‌ها و سبزیجات و کم نمک و گوشت قرمز باشد.
وزن مناسبی داشته باشید و عادات ورزشی خوب را تمرین کنید. از استعمال دخانیات خودداری کنید، زیرا خطر ابتلا به سرطان معده و بسیاری از سرطان‌های دیگر را افزایش می‌دهد.

در نتیجه
چشم انداز سرطان معده به مرحله سرطان بستگی دارد. افرادی که در مراحل اولیه سرطان معده هستند، نسبت به افرادی که در مراحل بعدی سرطان معده هستند، بقای بسیار بیشتری دارند. اگر سرطان معده در مراحل اولیه تشخیص داده شود و بتوان آن را با آندوسکوپ خارج کرد، بیمار زندگی طولانی تری را تجربه می‌کنند. همینطور اگر سرطان پس از گسترش به نواحی اطراف معده پیدا شود، نیز ممکن طول مدت عمر بیمار بسیار کمتر شود.

 92,642 بازدید

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 3.9 / 5. تعداد رای‌ها 70

هنوز امتیازی ثبت نشده

Editorial team

تیم تحریریه درمانکده

مشاهده سایر مطالب
22 سؤال
 • ماندانا گفت:

  سلام من دوماه هست درد سردل دارم رفتم دکتر آندوسکوپی شدم دکتر گفت که ورم معده دارم ینی ممکنه سرطان معده بگیرم

  • Ferozrabezadhef گفت:

   سلام مادرمن سرطان روده دارد الان چند روزی است که استفراغ میکند واحساس میکند چیزی درمعده اش هست ودرددارد حتی وقتی اب میخورد به معده اش میخورد واحساس درد میکند ایا سرطان معده دارد

 • سلام سوال من اینه چن سال پیش تخم مرغ میخوردم معده دردهای شدیدی میگرفتم معده ام سنگینی میکردتامیرفتم دکترسرم وصل میکردن بهترمیشدم بعدیکسال مراعات کردن بهترشدم والان غذاهایی که پنیرپیتزادارن میخورم معده دردشدیدی میگیرم عرق میکنم حالم بدمیشه لطفامیشه بگیدازچیه؟ممنون

  • سلام سوال منه اینه سوزش معده دارم و همچنان نفس تنګي هم داره چهار ماه ميشود که يک غده از ناف چهار انګشت بالا طرف چپ از ناف به بالا پيدا شده وقتی دست اش ميزنم معلوم ميشود اين چه مشکل است خواهش ميکنم منتظر جواب استم؟

 • ناشناس گفت:

  سلام من چند روزیه که معدم بادمیکنه و استفراق میکنم و درد شدیدی دارم همش خابم میاد اصلا توانایی اینو ندارم که پاشم حوصله ندارم . ممنون میکشم راهنماییم کنید

 • ناشناس گفت:

  سلام من مدت یک ماه که لبم ورم میکنه واحساس بی حسی میکنم درقسمت ورم کرده گی لبم معدم سوزش کمی داره معدم بعدغذاهمیشه بعدغذاسرگیجه احساس سنگینی وبی حوصله گی میکنم فکرمیکنم روی شونه هام یک بارسنگینه چشمام میسوزه میزنه بسرم بیشتروقت احساس میکنم راگلوم همون اول گلوم یک چیزی هست ولی وقت بلعیدن غذانیست چیزی وحدودهفت هشت ساله من توندی ترشی اصلانمیخورم سرخ کردنی خیلی کم همیشه متوجه خوراکم هستم تازه گیهااینجوری شدم یک مامیشه ممنون میشم راهنماییم کنیدجناب دکتر

 • عزیزان سلام من یه مدت دچار تنش های عصبی خیلی شدید شدم و الان تریت سرطان دارم حواستون باشه زندگی ر خیلی جدی نگیرین که بعدش دچار مشکل نشین

 • سلام من چند هفتس بی اشتهام..و احساس سیری میکنم حتی در طول روز هیچی نخورده باشم،و بعد خوردن یک یا دو قاشق حالت تهوع شدید میگیرم و بی حال میشم،سرگیجه هم دارم و احساس میکنم شکمم ورم کرده..میشه راهنمایی کنید

 • میراحمد گفت:

  سلام داکترصاحب مدت دوسال میشه گازمعده هم بینهایت زیادشده وبین هردوشانه ام دردمیکنه استرس هم دارم ویک علت دگه که مدت یک سال میشه که روده هایم همیشه وقت قرپرمیکنه هیچ طاقت ندارم دردنمیکنه امازیادگازتولدمیکنه ۲۰دقیقه بعدهروقت دست شوی میرم اماهواگازاست دگه چیزی نیست علت اش چی است لطف نماید

 • میراحمد گفت:

  اشتهایم بی نهایت زیاداست اماوزنم کاهش میابدوشکمم همه وقت قرپرمیکنه وبین هردوشانه او دردمیکنه چی علت است مدت دوسال میشه وزنم کاهش یافته

  • سلام من چند هفتس بی اشتهام..و احساس سیری میکنم حتی در طول روز هیچی نخورده باشم،و بعد خوردن یک یا دو قاشق حالت تهوع شدید میگیرم و بی حال میشم،سرگیجه هم دارم و احساس میکنم شکمم ورم کرده..میشه راهنمایی کنید

  • لیانا گفت:

   سلام منم اینجوریم من پول ندارم برم دکتر . اگه شما رفتین بگین دکتر چی بهتون گفته

 • میراحمد گفت:

  سلام میراحمدهستم مدت دوسال میشودکه شکمم نفخ ندارداماگازوهواناآرامم میکنه یعنی همه وقت بادهواداشکم قرپرمیکنه نمیدانم چیقسم کنم

 • احمد نيسارى گفت:

  مدت ٥سال است كه درست تخليه نميشوم. زياد نفخ ميكنم. سمت چپ گلويم درد ميكند. اخيرا زبانم حالت گز گز دارد.

ارسال سؤال

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.