ناگفته های واژن

ناگفته‌هایی از واژن

در انتظار بازبینی توسط تیم پزشکی درمانکده

تا دیر نشده علائمتو بگو، پزشکتو بگم:
علائم مشابه کرونا

هر جایی که هستی، بدون مراجعه به آزمایشگاه، تست کرونا بده!

تست کرونا در محل
خون دماغ یا گوش درد

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره
مشکل در بلع

حلق و دهان، دروازۀ بدن هستن. وجود مشکل در اونها برای بقیۀ اندام‌ها هم مشکل ایجاد می‌کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافتِ مشاوره
خون در مدفوع

علت‌های مشاهدۀ خون در مدفوع می‌تواند هموروئید، بواسیر، کولیت روده و… باشه. برای تشخیص و درمان درست و به موقع، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
اختلال خواب

اختلال خواب اگه جدی گرفته نشه، سلامت جسم و روان رو درگیر می‌کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص اعصاب و روان بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
درد کمر، پا، دست یا زانو

دردهای اسکلتی یکی از شایع‌ترین علائم ایرانی‌هاست، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص طب فیزیکی و توانبخشی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
سردرد

سردرد علت‌های مختلفی داره؛ از اضافه وزن گرفته تا اختلال در هورمون‌ها. برای تشخیص درست علت سردردت تا دیر نشده علائمت رو به متخصص مغز و اعصاب بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
معده درد یا حالت تهوع

سرطان معده سومین سرطان شایع ایران است. همین حالا علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافتِ مشاوره
زخم مداوم دهانی

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مُشاوره
سرفۀ مزمن

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص ریه بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره
اضطراب و استرس

تا دیر نشده علائمت رو به کارشناس روانشناس بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره

از آن‌جایی که هر انسانی باید شناخت کافی از آناتومی و بدن خود داشته باشد و هم‌چنین دستگاه تناسلی هر برای بقا و ادامه حیات و نسل وی، مهم شمرده می‌شود، همانطور هم که می‌دانید بنا به دلایل فرهنگی، اجتماعی جامعه ما در مورد اندام تناسلی زنان که خود نوعی واسطه خلقت آدمی است، میزان آگاهی بخشی کم‌تر بوده و به لطف افزایش سرانه مطالعات این شناخت رو به پیشرفت است. به همین خاطر قصد داریم در یک مقاله جامع از مجله درمانکده اطلاعاتی کامل در خصوص ناحیه تناسلی زنانه تحت عنوان واژن یا مهبل که با نام‌های دیگری که نیز شناخته می‌شود، در اختیارتان قرار دهیم.

آناتومی واژن (مهبل)

واژن بخش مهمی از آناتومی تولید مثل داخلی و خارجی است. هم چون گذرگاهی قدرتمند که در تشبیه کانال آن به کار می‌رود، است که در رابطه جنسی، قاعدگی، بارداری و زایمان نقش دارد. لازم است بدانید که معاینات منظم لگن و آزمایش پاپ اسمیر و اقدامات جنسی ایمن‌تر می‌تواند به سالم نگه داشتن عاری از عفونت این ناحیه حیاتی کمک کند.

ناحیه شرمگاهی

ناحیه شرمگاهی یا تپه ونوس به قسمتی از اندام تناسلی گفته می‌شود که با برجستگی ناشی از توده‌های چربی و استخوان تشکیل شده است، این ناحیه در هر دو جنس انسان در زن و مرد نیز وجود دارد، البته که نکته قابل توجه این است که این منطقه در خانم‌ها بیشتر دیده می‌شود و نقش به سزایی را برای آن‌ها ایفا می کند. در بخش پایانی این ناحیه با یک شکافی تحت عنوان پودندال از لب‌های بزرگ جدا می‌شوند که با شروع دوران بلوغ در در دختران کلاهک کلیتورال و لبیا کوچک واژن به شکل دیگری از داخل شکاف پودندال ظاهر می‌گردد. در نهایت تپه ونوس در دوران بلوغ و بالا رفتن سن پوشیده از موهای تناسلی می‌گردد که به گفته محققین این موها هدفمند رشد می‌کنند، اینک چرا و چگونه؟!!!

اگر در این زمینه مشکلی دارید بهتر است در اولین فرصت نزد دکتر متخصص زنان و زایمان بروید یا از طریق مشاوره آنلاین با دکتر متخصص زنان و زایمان مشکل خود را بگویید و روند درمان را آغاز کنید.

بیشتر بدانید: آیا برجستگی های واژن خطرناک است

موهای شرمگاهی مهبل هدفمند هستند؟!!!

در طی تحقیقاتی که محققین اخیرا انجام داده‌اند به این نتیجه رسیده‌اند که مو‌های ناحیه شرمگاهی، بسیار متفاوت‌تر از سایر موهای زائد بدن هستند و به نوعی می‌توان گفت که موهای زائد این ناحیه هدفمند هستند، چرا که این موها نقش لایه های محافظتی دارند که از بافت های داخلی واژن به خصوص در منطقه دهانه واژن که نسبت به سایر اجزای واژن از حساسیت بیشتری برخوردار است، البته علاوه بر وظیفه محافظت از این قسمت، وظیفه ای دیگری نیز در جلوگیری از سایش نیز دارد.

لابیا ماژور

لابیا ماژور (Labia major) دو چین مشخص از پوست هستند که از مونس پوبیس به سمت پایین و عقب امتداد دارند تا با پوست پرینه ادغام شوند. آن‌ها مرزهای جانبی شکاف فرج یا پودندال را تشکیل می‌دهند که سوراخ‌های واژن و مجرای ادرار را شامل می‌شوند. سطح بیرونی هر لبیوم رنگ‌دانه و مودار است. سطح داخلی صاف است اما دارای غدد چربی است. لابیا ماژور حاوی چربی و بافت هم‌بند و غدد عرق است. جالب است بدانید که بافت داخلی آن‌ها با کیسه بیضه در مردان مطابقت دارند و حاوی بافتی شبیه عضله دارتوس هستند. 

لابیا مینور

لابیا مینور (Labia Minor) دو چین کوچک پوستی هستند که فاقد بافت چربی هستند و در هر طرف دهانه به سمت واژن امتداد دارند. آن‌ها در داخل لابیا ماژور قرار دارند و حدود 4 سانتی متر (حدود 1.5 اینچ) طول دارند.

کلیتوریس

کلیتوریس (Clitoris) یک ساختار نعوظ کوچک است که تا حدی در زیر انتهای رو به جلو لابیا مینور پنهان شده و دارای یک نوک حساس از بافت نعوظ اسفنجی به نام گلنس کلیتوریس است. دهانه خارجی مجرای ادرار حدود 2.5 سانتی متر (حدود 1 اینچ) در پشت کلیتوریس و بلافاصله در جلوی دهانه واژن قرار دارد.

بیشتر بدانید: پولیپ رحم چیست و چگونه درمان می شود

دهلیز واژن

دهلیز واژن (Vaginal atrium) دقیقا جایی در بین شکاف و لابیاهای کوچک است که مجرای ادرار و واژن در آن باز می‌شود. واژن پرده بکارت در دهانه واژن قرار دارد، این یک چین نازک از غشای مخاطی است که شکل آن متفاوت است. پس از پارگی پرده پرده بکارت، ارتفاعات گرد کوچک باقی‌مانده به عنوان کارونکول پرده بکارت شناخته می‌شود. سوراخ دهلیزی، دو توده دراز بافت نعوظ است که یکی در هر طرف دهانه واژن قرار دارد. در انتهای خلفی آن‌ها غدد دهلیزی بزرگ قرار دارند، غدد مخاطی کوچکی که توسط مجرای در شیار بین پرده بکارت و هر لبیا باز می‌شوند. آن‌ها با غدد بولبورترال در جنس مذکر مطابقت دارند.

دهانه یا مدخل واژن

بخش ابتدایی دهانه مهبل یا مدخل (Vaginal opening) نامیده می‌شود که کانال واژن از آن‌جا شروع می‌شود تمامی اقدامات واژن از جمله: رابطه جنسی دخول واژینال، خونریزی پریودی و سایر ترشحات عفونی و … از دهانه واژن می‌گذرد. بهتر است بدانید عمل تنگ کردن واژن یا واژینوپلاستی که بنا به دلایلی این ناحیه دچار گشادی می‌شود نیز در همین منطقه انجام می‌شود. (مطلب مرتبط: انواع ترشحات واژن)

پرده بکارت یا هایمن

پرده بکارت یا هایمن (hymen) که یک لایه پوستی با ضخامت 1 – 2 میلی‌متری که به دلیل شباهت آن با پرده، از آن پرده بکارت یاد می‌کنند. این قسمت از واژن بین دهانه و کانال قرار دارد که با اولین برقراری رابطه جنسی واژینال شکل دیگری پیدا می‌کنند و اصطلاحاً از پاره می‌شود که اغلب با کمی خونریزی یا ترشحاتی همراه است. لازم به ذکر است پرده بکارت اشکال گوناگونی دارد که در خانم‌ها با شرایط مختلفی متفاوت است البته که ممکن است بعضی از خانم‌ها به صورت ژنتیکی بدون هیچ‌گونه پرده بکارت متولد می‌شوند.

فاصله هایمن تا ورودی واژن

بنابراین شایان ذکر است که فاصله میان پرده بکارت تا دهانه واژن به طور معمول حداکثر حدود 1 سانتی‌متر است، به همین خاطر است که در رابطه‌های هر چند سطحی نیز امکان از بین رفتن هایمن نیز وجود دارد.

غدد بارتولن

 دهانه مجرای ادرار یک شکاف کوچک است که در نزدیک‌ترین فاصله به کلیتوریس قرار دارد. از طریق این دهانه ادرار دفع می‌شود. در زیر دهانه مجرای ادرار، روزنه بزرگ‌تر واژن قرار دارد. دو مجرای بارتولین (Bartolin) در هر طرف دهانه واژن باز می‌شوند. این غدد وظیفه ترشحات واژن را نیز بر عهده دارند.

بیشتر بخوانید: علل به وجود آمدن زخم دهانه رحم چیست

کانال واژن

کانال واژن (Vaginal canal) یکی مجرای منعطف و عضلانی با طول 8 – 12 سانتی‌متر است که ⅖ سانت نیز عرض آن است، در دیواره‌های این کانال چین‌های وجود دارد که در هنگام تحریکات جنسی یا زایمان با انعطافی که دارند بزرگ‌تر می‌شوند تا دخول یا زایمان بدون درد انجام شود و بعد از اتمام پروسه زایمان طبیعی یا رابطه واژینال دو مرتبه به همان حالت قبلی باز می‌گردد.

نقطه جی یا جی اسپات

نقطه G یک ناحیه داخلی است که در داخل ورودی واژن یک زن قرار دارد. عقیده بر این است که نقطه G که به نام یک متخصص زنان آلمانی، ارنست گرافنبرگ، که دستگاه داخل رحمی (IUD) را نیز اختراع کرد، یک دسته عصبی بسیار حساس است که وقتی برانگیخته می‌شود، می‌تواند منجر به ارگاسم عمیق و هیجان‌انگیز شود که گاهی اوقات در زنان به اوج می‌رسد.

اگرچه محل G-Spot از یک زن به زن دیگر کمی متفاوت است، اما معمولاً 2 تا 3 اینچ به سمت بالا در دیواره جلویی داخل واژن قرار دارد.

منفذ ادرار

در خصوص منفذ ادرار در آناتومی واژن خانم‌ها می‌توان گفت که این منطقه در نزدیکی به واژن و رکتوم است که به طور طبیعی حاوی باکتری هستند. لازم به ذکر است که منفذ ادراری خانم‌ها کمی کوتاه تر نسبت به یک آقایان است. همین این امر مسافتی را که باکتری ها باید طی کنند تا به مثانه برسند را کوتاه می کند و در نتیجه زنان بیشتر از مردان درگیر بیماری‌های عفونی می‌شوند.

مقعد

موقعیت آناتومیک، کانال مقعد در داخل مثلث مقعدی پرینه بین حفره‌های ایسکیوآنال راست و چپ قرار دارد. این بخش نهایی دستگاه گوارش به طول حدود 4 سانتی‌متر است. کانال به عنوان ادامه رکتوم شروع می‌شود و از پایین خلفی عبور می‌کند تا به مقعد ختم شود.

بیشتر بخوانید: لاپاراسکوپی چیست و چه کاربردی دارد

اینفوگرافیک آناتومی واژن

آناتومی واژن
آناتومی دقیقی از واژن زنان

محل قرارگیری واژن

واژن عضوی از دستگاه تناسلی زنانه است. این یک لوله عضلانی قابل انبساط است که از دهانه خارجی واژن به سمت دهانه رحم امتداد می‌یابد. هم‌چنین واژن ارتباط نزدیکی با بسیاری از اندام‌های ناحیه لگن دارد.

به طور خلاصه می‌توان موقعیت آناتومیک واژن را به صورت زیر شرح داد: 

  • قدامی: مثانه و مجرای ادرار.
  • خلفی: کیسه رکتوم، رکتوم و کانال مقعد.
  • جانبی: حالب و عضله بالابرنده آنی.

بهتر است بخوانید: علل زایمان زودرس چیست

بیماری‌های واژن

مشکلات واژن از شایع‌ترین دلایل مراجعه خانم‌ها به پزشک متخصص زنان است. آن‌ها ممکن است علائمی مانند:

در ادامه نیز در مورد انواع شایع از بیماری‌های زنان بحث خواهد که هر کدام علائم، علل و نحوه درمان مختص به خود را دارند.

عفونت واژن

عفونت واژن (Vaginal Infection) یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است که برای دستگاه تناسلی خانم‌ها ایجاد می‌شود، به همین دلیل به توضیحی کوتاه در این باره می‌پردازیم، این بیماری می‌تواند باعث درد و ناراحتی شود. بدون درمان، ممکن است منجر به عوارضی شود که می‌تواند بر سلامت فرد تاثیر منفی بگذارد. با این حال، متخصصین این حوزه درمانی می‌توانند اکثر عفونت‌های واژن را درمان یا مدیریت کنند.

اگر فردی هر یک از علائم زیر را تجربه کرد، باید به پزشک مراجعه کند:

  • ترشحات غیر‌معمول واژن
  • بوی بد واژن
  • تحریک و تورم واژن و فرج
  • درد و سوزش در هنگام ادرار کردن

بیشتر بخوانید: علائم تبخال تناسلی چیست

سرطان واژن

سرطان واژن (Vaginal cancer)، نوعی سرطان نادر در زنان است که در آن سلول‌های بدخیم (سرطانی) در بافت‌های واژن ایجاد تکثیرمی‌شوند. انواع مختلفی از سرطان واژن وجود دارد. 

دو مورد رایج‌ترین عبارت‌‌اند از:

سرطان سلول سنگفرشی (کارسینوم سنگفرشی)

کارسینوم سنگفرشی (Squamous cell carcinoma) اغلب در زنان بالای 60 سال دیده می‌شود و حدود 70 درصد از سرطان‌های واژن را تشکیل می‌دهد.

آدنوکارسینوم

آدنوکارسینوما (Adenocarcinoma) اغلب در زنان بالای 50 سال دیده می‌شود و حدود 15 درصد از سرطان‌های واژن را تشکیل می‌دهد. شکل نادری از سرطان به نام آدنوکارسینوم سلول شفاف ناشی از استفاده از داروی دی اتیل استیل‌بسترول (DES) است که بین سال‌های 1940 تا 1971 به زنان باردار داده شد تا از سقط جنین جلوگیری کنند. بیشتر اوقات در دختران زنانی که DES مصرف کرده‌اند رخ می‌دهد.

انواع دیگر سرطان واژن

سایر سرطان‌های کمتر رایج که در واژن یافت می‌شوند عبارت‌اند از:

  1. ملانوم بدخیم (Malignant melanoma)
  2. لیومیوسارکوم (Lyomyosarcoma)
  3. رابدومیوسارکوم (Rhabdomyosarcoma)

سرطان‌هایی که از سایر اندام‌ها مانند دهانه رحم و راست روده شروع می‌شوند و به واژن سرایت می‌کنند.

واژینیسموس

افرادی که مبتلا به واژینیسموس (Vaginismus) هستند دچار اسپاسم غیر‌ارادی عضلات واژن خود می‌شوند که می‌تواند بسیار دردناک باشد. این اسپاسم عضلانی واژن یک واکنش ناخودآگاه به ترس از نفوذ به واژن است. واژینیسموس اغلب باعث ایجاد درد و اختلال در حین فعالیت جنسی می‌شود و حتی می‌تواند قرار دادن تامپون، معاینات زنان و زایمان یا مقاربت را غیرممکن کند.

از آن‌جایی که واژینیسموس باعث ایجاد رابطه جنسی دردناک می‌شود، نوعی دیسپارونی است اصطلاح پزشکی برای درد مداوم قبل، حین یا بعد از مقاربت جنسی، به گفته کالج آمریکایی متخصصان زنان و زایمان، از هر چهار زن، سه زن در مقطعی از زندگی خود درد را هنگام رابطه جنسی تجربه می‌کنند.

خوشبختانه، افراد مبتلا به واژینیسموس هنوز هم می‌توانند ارگاسم ناشی از تحریک کلیتورال را تجربه کنند و دریافت درمان می‌تواند توانایی آن‌ها را برای لذت بردن از رابطه جنسی نفوذی بازگرداند.

تریکومونا

تریکومونیازیس (Trichomoniasis)، که به اختصار “تریچ” نیز نامیده می‌شود یک بیماری مقاربتی است که با آنتی بیوتیک درمان می‌شود. این بیماری بسیار شایع است و اکثر افراد مبتلا به تریکومونا هیچ علامتی ندارند.

البته که میلیون‌ها نفر هر سال دچار آن می‌شوند که توسط یک انگل ایجاد می‌شود که به راحتی در طول رابطه جنسی پخش می شود. این انگل در مایعات جنسی مانند: مایع منی، قبل از عمل و مایعات واژن حمل می‌شود.

اکثر افراد مبتلا به تریکومونیازیس هیچ علامتی ندارند و کاملاً احساس خوبی دارند، بنابراین ممکن است حتی ندانند که آن را دارند. هنگامی که علائم ایجاد می‌کند، شایع‌ترین آن واژینیت است. واژینیت زمانی است که فرج یا واژن شما تحریک می‌شود. تریچ هم‌چنین می‌تواند مجرای ادرار را آلوده کند. علائم بیماری عبارت‌اند از: سوزش و خارش، ترشحات بدبو و ادرار دردناک یا مکرر، بنابراین تنها راه برای اطمینان از این‌که چه اتفاقی در حال رخ دادن است مراجعه به پزشک متخصص در این حوزه است. خبر خوب این است که این بیماری به راحتی با دارو درمان می‌شود. هم‌چنین می‌توان با استفاده از کاندوم در هر بار رابطه جنسی از بروز آن جلوگیری کنید.

بیشتر بدانید: پولیپ رحم چیست و چگونه درمان می شود

بیماری‌های مقاربتی

بیماری‌های مقاربتی رایج در زنان شامل کلامیدیا (Chlamydia)، سوزاک (Gonorrhea)، HPV، تبخال تناسلی (Genital herpes) است. جالب است بدانید که بسیاری از بیماری‌های مقاربتی در زنان علائم خاصی ایجاد نمی‌کنند. استفاده از آنتی بیوتیکی می‌تواند بیماری های مقاربتی ناشی از باکتری‌ها از جمله کلامیدیا، سیفلیس و سوزاک را درمان کند.

هیچ درمانی برای برخی از بیماری‌های مقاربتی هم‌چون HIV یا عفونت مزمن هپاتیت B در دسترس نیست، اما داروهایی برای مدیریت این شرایط مزمن در دسترس هستند.

عوارض این بیماری‌ها به نوع خاصی از بیماری بستگی دارد، اما بیماری التهابی لگن (PID) و ناباروری از عوارض برخی از آن‌ها هستند.

کاندوم می تواند در برابر برخی از بیماری‌های‌ مقاربتی، اما نه همه، محافظت کند و هرگز در محافظت در برابر بیماری‌های مقاربتی 100% موثر نیست.

طول کانال واژن

مطالعات نشان می دهد که عمق متوسط ​​واژن حدود 9.6 سانتی متر است. و محدوده متوسط ​​طول کانال واژن ممکن است حدود 7.6 تا 17.7 سانتی متر باشد.

برای مثال می‌توان گفت تقریباً به اندازه طول دست است.اما فقط برای این‌که بدانید، تغییرات در اندازه کانال واژن بین افراد معمولاً، حتی برای شریک جنسی واضح نیست.

طول کانال واژن در رابطه جنسی

خانم‌ها وقتی در حال انجام رابطه جنسی هستند، کانال واژینال طولانی‌تر می‌شود تا دخول راحت‌تر از قبل و بدون درد شدید انجام شود. برانگیختگی جنسی دهانه واژن باعث می‌شود که گشاد‌تر از قبل شود تا دو سوم بالای واژن شما طولانی شود.

طول واژن در زمان زایمان

در مورد تغییرات طول واژن در هنگام برقراری رابطه جنسی و یا انجام زایمان طبیعی می‌توان گفت که مجرای واژن و دهانه واژن زنان قابلیت این را دارد که تا حد زیادی کشیده شود تا به کودک اجازه عبور دهد. برخی از زنانی که زایمان طبیعی را تجربه می‌کنند ممکن است متوجه تغییراتی در واژن خود شوند، مانند: احساس شل یا خشکی آن، یا ظاهری پهن‌تر از قبل، هم‍‌‌‌چنین ممکن است احساس درد و خونریزی داشته باشید. البته که بر اساس مطالعات انجام شده امری کاملا طبیعی است. واژن خانم‌ها باید در عرض چند روز پس از زایمان سفت‌تر شود و حدود شش ماه پس از زایمان تا حدودی به شکل قبل از تولد فرزند از طریق کانال واژینال، باز می‌گردد. اگرچه ظاهر واژن ممکن است دقیقاً مانند قبل نباشد اما کمی بهتر از شرایط فعلی بعد از زایمان خواهد بود.

بهتر است بخوانید: زخم دهانه رحم چگونه درمان می شود

بهداشت واژن

طبق بررسی های انجام شده، تقریباً همه خانم‌ها در طول عمر خود حداقل یک‌بار درگیر بیماری‌های در ناحیه اندام تناسلی خود شده‌اند که از مهم‌ترین و شایع‌ترین آن‌ها می‌توان به عفونت‌های ناخوشایند واژینال (واژینیت) اشاره کرد، و به همین سبب تجربه تلخی را برای زنان درگیر این عارضه ایجاد خواهد کرد، پس حیاتی‌ترین اقدام جهت جلوگیری از بروز چنین بیماری‌های ناخوشایندی، رعایت بهداشت فردی است که می‌تواند به طور چشم‌گیری از بروز چنین عارضه‌های پیشگیری کند که در ادامه به هر یک از عوامل موثر در محافظت از اندام تناسلی به خصوص واژن زنان پرداخته می‌شود تا با مطالعه آن کمی بیشتر از قبل به این ناحیه حساس و مهم توجه شود.

هدف از مراقبت از فرج، خشک نگه داشتن فرج و عاری از عوامل تحریک کننده است. به این ترتیب می‌توانید از قرمز شدن، متورم شدن و تحریک شدن فرج جلوگیری کنید. از آنجایی که بسیاری از عفونت‌ها وارد واژن می‌شوند، این نکات پایه‌ای برای مراقبت خوب واژن نیز فراهم می‌کنند.

لباس زیر

بهتر است لباس زیر 100 درصد نخی بپوشید. اگر پوست ظریفی دارید یا مستعد تحریک فرج هستید از پوشیدن لباس زیر‌های با جنس نایلون، استات یا سایر الیاف مصنوعی خودداری کنید.  در نهایت در شستن لباس زیر خود نیز دقت فراوانی به خرج دهید تا میکروبی بر روی آن باقی نماند معمولاً با دوبار آبکشی هر گونه آلودگی در این ناحیه برطرف می‌شود، البته که در نظر داشته باشید استفاده بیش از حد از مواد شوینده برای شستشوی لباس زیر‌ها ممکن است آسیب جدی به واژن وارد کند در این مورد می‌توانید از یک صابون ملایم برای شستن لباس‌های زیر استفاده کنید از نرم کننده های پارچه و شوینده های دارای آنزیم (آمیلاز، لیپاز، پروتئاز و سلولز) خودداری کنید. این نکته هم مهم است که قبل از پوشیدن لباس زیر جدید را آن را به خوبی بشویید.

تغذیه

نوشیدنی‌های شیرین می‌توانند بر تعادل باکتریایی واژن شما تاثیر بگذارند و به همین ترتیب می‌توانند باعث کم‌آبی بدن شوند. در مورد دفع سموم و تمیز نگه داشتن واژن و سالم نگه داشتن واژن، حتماً مقدار زیادی آب بنوشید تا بدن خود را تقویت کند.

این نکات بهداشتی را در زندگی خود بگنجانید تا واژن خود را تمیز و سالم نگه دارید و لبخند و اعتماد به نفس خود را حفظ کنید.

اصلاح ناحیه تناسلی

هنگام تراشیدن موهای ناحیه تناسلی، با یک ناحیه حساس سروکار دارید، بنابراین حتماً باید نکاتی را در نظر داشته باشید. به منظور اطمینان از اصلاح ایمن و مؤثر، در اینجا یک راهنمای گام به گام برای نحوه تراشیدن موهای ناحیه تناسلی از ابتدا تا انتها آورده شده است. به علاوه، توصیه‌هایی از پزشکان در مورد این‌که اگر مشکلی پیش آمد چه کاری انجام دهید (از بریدگی و التهاب تا موهای مزاحم رشد کرده).

1. موهای ناحیه تناسلی خود را کوتاه کنید

تراشیدن ناحیه شرمگاهی زمانی آسان تر است که موهای زائد را از قبل کوتاه کرده باشید. یک قیچی کوچک یا یک قیچی مو بردارید و موهای ناحیه تناسلی خود را طوری کوتاه کنید که طول آن فقط چند سانتی‌متر باشد.

2. پوست را لایه برداری کنید

قبل از اصلاح از یک لوفا، دستمال یا اسفنج لایه بردار استفاده کنید تا پوست خود را به آرامی لایه برداری کنید. لایه برداری هر‌گونه سلول‌های مرده را از بین می‌برد و به شما این امکان را می‌دهد که موها را تا حد ممکن نزدیک به ریشه بتراشید. لایه‌بردارهای خشن ضروری نیستند و در واقع می‌توانند بیشتر از این‌که مفید باشند در ناحیه شرمگاهی شما مضر باشند. یک اسکراب ساده تمام چیزی است که نیاز دارید.

بیشتر بدانید: فیبروم رحم چیست

رعایت بهداشت در ناحیه تناسلی

برای کنترل خونریزی قاعدگی به جای نوار بهداشتی از تامپون استفاده کنید. (از تامپون های دئودورانت استفاده نکنید.) به دلیل سندرم شوک سمی، تامپون‌ها را برای مدت طولانی در داخل نگذارید. تامپون را در تمام طول شب نگذارید. همینطور از این محصولات بهداشتی زنانه که می‌توانند فرج را تحریک کنند اجتناب کنید: پدهای بهداشتی، اسپری‌ها و روغن‌های معطر، تالک یا پودر شامل می‌شود.

شستشوی واژن

هر روز واژن خود را بشویید :تمیز نگه داشتن خود یکی از مهم‌ترین نکات بهداشتی زنانه باشد. به خصوص در دوران بلوغ، تغییراتی که در بدن شما ایجاد می‌شود، رعایت بهداشت فردی را بسیار مهم‌تر می‌کند. مواردی مانند: پریود شدن، ترشحات روزانه واژن و افزایش تعریق از غدد عرق، تمیز نگه داشتن را برای دختران نوجوان اهمیت فزاینده ای دارد. شستن روزانه این ناحیه از جمله اولین اقدامات مهم پیشگیرانه است.

فقط قسمت بیرونی واژن خود را بشویید

داخل واژن شما مکانیسم خود تمیز شوندگی خاص خود را دارد. نیازی به شستن، مالش دادن یا تمیز کردن بیش از حد ندارد این به معنای استفاده از دوش واژینال نیز است. فقط قسمت بیرونی واژن خود را بشویید که در واقع فرج نامیده می‌شود. فرج شامل لب‌های داخلی و خارجی واژن و کلیتوریس است.

برای شستن فرج از آب گرم استفاده کنید. با یک حوله تمیز کاملا خشک کنید. (اگر فرج بسیار تحریک شده است، می‌توانید سعی کنید آن را با سشوار خشک کن در حالت خنک خشک کنید.) هم‌چنین واژن به صورت طبیعی و به شکل ترشحات طبیعی واژن خود را تمیز می‌کند. از استفاده از دوش‌ها خودداری کنید مگر این‌که پزشک تجویز کرده باشد. این اقدامات می‌توانند تعادل طبیعی نواحی دستگاه تناسلی زنان را بر هم بزنند.

شستشوی واژن
نکات بهداشتی واژن را به خوبی رعایت کنید تا دچار مشکلاتی نشوید

بهداشت واژن در زمان رابطه جنسی

استفاده از روش‌های محافظتی هم‌چون کاندوم برای کاهش خطر بارداری و ابتلا از انواع مختلفی از  بیماری‌های مقاربتی خطرناک یا غیر خطرناک از طریق مقاربت با شریک جنسی، بسیار موثر است. هم‌چنین یکی دیگر از راهکارهای مفید در عدم ابتلا به این بیماری‌ها، ادرار کردن بعد از رابطه جنسی است. نکته مهم دیگر این است که از داشتن رابطه جنسی واژینال بلافاصله بعد از رابطه مقعدی اجتناب کنید، زیرا می‌تواند باکتری‌ها را از مقعد به واژن منتقل کند.

بهداشت واژن در زمان پریود

رعایت بهداشت تناسلی در هر زمان از ماه ضروری است، اما چرا بهداشت قاعدگی تا این اندازه مهم است؟

بهداشت خوب قاعدگی به محافظت از سلامت اندام تناسلی زنان در برابر عفونت‌های باکتریایی، تحریکات پوستی و سایر مسائل بهداشتی کمک می‌کند. این امر می‌تواند به حفظ اعتماد و عزت نفس کمک کند و اطمینان حاصل کند که در هنگام قاعدگی هیچ آلودگی وارد واژن (مهبل) خود نمی‌شود.

در این راستا می‌بایست نوار بهداشتی خود را مرتباً تعویض کنید، بدین ترتیب که همیشه دست‌های خود را بشویید و بسته به نوع محصول و شدت جریان خون هر 2-4 یا 4-6 ساعت یک‌بار پد بهداشتی خود را عوض کنید. تغییر منظم آن از رشد باکتری‌ها در خون جلوگیری می‌کند که در غیر این صورت می‌تواند بوی بدی ایجاد کند و شما را مستعد ابتلا به عفونت کند.

بیشتر بدانید: سرطان رحم چگونه درمان می شود

ناحیه لابیا واژن را تمیز نگه دارید

شما ممکن است این را ندانید، اما زنان به دلیل تغییر سطح PH در دوره قاعدگی کمی بیشتر مستعد ابتلا به عفونت باکتریایی هستند. پزشکان توصیه می‌کنند که اندام تناسلی خود را دو بار در روز بشویید حتی زمانی که پریود نیستید.

از شستشوی صحیح مطمئن شوید

 از استفاده از صابون‌های بسیار معطر خودداری کنید،چرا که این صابون‌ها مطمئناً پر از مواد شیمیایی هستند که می‌توانند فلور طبیعی واژن را مختل کنند. بهتر است از آب گرم استفاده کنید، اما اگر احساس می کنید باید از صابون استفاده کنید، مطمئن شوید که فرمول ملایم و طبیعی دارد که برای پوست ناحیه حساس بدن‌تان ملایم است. واژن خود تمیز شونده است، بنابراین داخل واژن را با دوش واژینال شستشو ندهید، سعی کنید به آرامی فرج و نواحی اطراف آن را تمیز کنید تا بدن‌تان به طرز معجزه آسای طبق شرایط طبیعی خودش را پاک کند.

دستمال مرطوب را برای تمیز نگه‌داشتن بدن‌تان در طول روز به همراه داشته باشد.

قاعدگی می‌تواند باعث شود احساس کنید که باید مرتباً ناحیه خونریزی را تمیز کنید، به خصوص اگر میزان خونریزی‌تان زیاد و سنگین باشد. کسانی که از پد استفاده می‌کنند بیشتر مستعد خشک شدن خون قاعدگی در اطراف فرج هستند. برای کمک به شاداب شدن در طول روز و حین حرکت از آن‌ها استفاده کنید.

تعریق دستگاه تناسلی زنان در دوران پریودی

در طول دوره قاعدگی، دمای بدن شما گرم‌تر است، که به معنای تعریق بیشتر است. اگر نگران بو هستید یا به تازگی از یک جلسه باشگاه برگشته اید، بهتر است چند دستمال مرطوب برای شادابی سریع همراه خود داشته باشید.

سوالات متداول 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر فرد دچار تغییر ناگهانی بوی واژن شد، به خصوص اگر بوی بسیار شدیدی داشت، باید به پزشک مراجعه کند. بوی ماهی اغلب علامت BV است. تمیز کردن مکرر باعث از بین رفتن بو نمی‌شود و حتی ممکن است عفونت را بدتر کند.
علائم عفونت قارچی واژن ممکن است شامل موارد زیر باشد:
خارش
ترشحات سفید یا زرد
سوزش
ترشحات با بافت ضخیم
پوشش سفید روی پوشش فرج
درد هنگام مقاربت

 ترشحات واژن دقیقا چیست و چرا ایجاد می‌شود؟

ترشحات واژن مایعی است که توسط غدد داخل واژن و دهانه رحم ایجاد می‌شود. این یک اتفاق عادی و معمولی است که زنان در طول زندگی تجربه می‌کنند. پس وقتی متوجه شدید که مایع سفید روی لباس زیرتان وجود دارد، نگران نباشید!
ترشحات واژن برای خانم‌ها بسیار مفید است زیرا واژن را از سلول‌های مرده و باکتری‌ها پاک می‌کند. هم‌چنین از ورود عفونت‌ها و سایر میکروب‌ها به واژن نیز جلوگیری می‌کند، از این رو، این یک سیستم تمیز کردن بدن طبیعی است که زنان از آن برخوردارند.

تفاوت بین ارگاسم واژینال و ارگاسم کلیتورال چیست؟

ارگاسم تحریکات بی تفاوت است. به طور کلی، کلیتوریس نسبت به واژن نسبت به تحریک حساس‌تر است و با اطمینان بیشتری در هنگام تحریک می ‌تواند ارگاسم را ایجاد کند. با این حال، در برخی از زنان، تحریک واژن ممکن است بیشتر به ارگاسم منجر شود یا ممکن است منجر به تحریک کلیتوریس شود.

خلاصه

در مقاله مذکور هر آن‌چه که نیاز بود در خصوص این دستگاه تناسلی حساس و حیاتی بدانید، مطرح شد تا با مطالعه آن سطح دانش شما مخاطبین عزیز در خصوص بدن خانم‌ها افزایش یابد. امید است مفید فائده واقع شده باشد و از بروز بسیاری از بیماری‌های شایع زنانه جلوگیری کرده و گامی هرچند کوچک در جهت ارتقا سلامت جامعه برداشته باشد.

درمانکده در تلاش است تا از طریق امکان رزرو نوبت آنلاین پزشکی و مشاوره آنلاین پزشکی روند ویزیت کاربران خود را سرعت ببخشد، شما عزیزان می توانید به راحتی و تنها با چند کلیک روند ویزیت خود را انجام دهید.

 90,612 بازدید

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 4.4 / 5. تعداد رای‌ها 19

هنوز امتیازی ثبت نشده

zahra

زهرا پارسای

مشاهده سایر مطالب
ارسال سؤال

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.